Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

excel - excel - funkcja jeżeli z kilkoma warunkami

04 Gru 2014 01:18 1428 4
  • Poziom 2  
    witam
    potrzebuję pomocy w ułożeniu funkcji. chciałbym poprawić liczenie wydajności u siebie w pracy. wykonując dany produkt na różnych maszynach powinna być inna norma a tak nie jest i chciałbym to zmienić i dedykować każdej maszynie inne wartości. do tej pory w arkuszu 1 wpisywałem nazwę wyrobu np. "ABCD" i program z danych z arkusza 2 o nazwie SPIS za pomocą takiej funkcji =WYSZUKAJ.PIONOWO(A2;SPIS!$A$2:$G$731;2;0) szukał wyrobu o tej samej nazwie i z kolumny kolejnej brał wartość. ja chciałbym to podzielić tak:

arkusz 1
    A2 - nazwa wyrobu np ABCD
    B2 - nr maszyny 1,2,3,... który będę wpisywał
    C2 - wiersz który za pomocą funkcji będzie mi pokazywał odpowiednią normę dla danej maszyny

arkusz 2 'SPIS'
    A2 - nazwa wyrobu
    B2 - wydajność dla maszyny nr 1
    C2 - wydajność dla maszyny nr 2
    D1 - wydajność dla maszyny nr 3
    .
    .
    .

myślałem o czymś w stylu =JEŻELI(LUB(B2=1);WYSZUKAJ.PIONOWO(A2;SPIS!$A$2:$G$800;2;0);)... i tak dla każdej maszyny ale podaje mi tylko wartość z ostatnio wpisanej komórki gdzie znajduje się dana norma.

bardzo proszę o pomoc
  • Pomocny post
    Moderator Programowanie
    Cześć
    Jeśli Nr maszyny jest liczbą, to można go podstawić jako argument 'ile kolumn' funkcji PRZESUNIĘCIE. A jako argument 'ile wierszy', pozycję w kolumnie A (nazwa wyrobu).
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Albo można wykorzystać indeks()

A co do tekstowej nazwy maszyny np. "m1" to i przy wykorzystaniu Przesunięcie() i jeszcze jednego Podaj.pozycję() tez pójdzie.

W załączeniu dwie wersje.
  • Poziom 2  
    adamas_nt, marek003 wielkie dzięki za pomoc. Dokładnie o taki efekt mi chodziło!! Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące filtrów. Bardzo dużo produktów przez nas przerabianych jest danego producenta np. 3M, Tesa a później tylko nr taśmy. W arkuszu 1 gdzie podaje nazwę przerabianego wyrobu chciałbym ustawić filtr "grupowany" "folderowy" (jeżeli w ogóle tak to się nazywa) taki jak mam w kolumnie z datą. Tam jest filtr gdzie można odhaczyć rok miesiąc dzień. Można coś takiego ustawić bez większej ingerencji? Nazwy tych produktów znajdują się w arkuszu 2 gdzie mam całą listę produktów z przypisanymi normami (teraz już z uwzględnieniem na nr maszyny) i w arkuszu 1 gdzie podaje wykonywany produkt a później kto kiedy ile w jakim czasie itp
  • Poziom 40  
    Niestety nie rozumiem. Nie wiem co chcesz zrobić. Nie wiem gdzie. Nie wiem o jakiej dacie piszesz żeby było tak samo....
    Nie wiem co rozumiesz pod nazwą filtr. Czy to może autofiltr, czy po prostu wybór danych za pomocą jakiejś funkcji.
    Najlepiej załącz plik (okrój dane/pozmieniaj). Jak plik w E2007 lub wyżej to spakuj zipem/rarem. I jeszcze raz na spokojnie wytłumacz co chcesz.