Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena FM - 5-cio elementowa? Gdzie kupić?

04 Gru 2014 06:50 2940 7

• Poziom 30  
    Szukam anteny do radia na UKF (nie DAB).
    Znalazłem taki model 5-cio elementowy.

Odbiór kanałów będzie z Wrocławia/Ślęża i ok 50-60 km od nadajnika.

Czy ktoś wiem gdzie ją można zakupić?!

http://www.traiect.ro/APP_shop/prodView.asp?idproduct=83#

Antena FM - 5-cio elementowa? Gdzie kupić?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Ostatnimi, którzy produkowali/sprzedawali takie Yagi 5 elementowe była chyba firma Dipol ale i Oni już zaprzestali (znikome zainteresowanie produktem).

Jeżeli nie chcesz wykonać takiej (dość prostej) anteny samemu to może zainstaluj 2 Yagi po 3 elem. fazując je tak abyś uzyskał zsumowany zysk energetyczny.
    Yagi 3 ele. : http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_3-rz_b_A0312.htm .

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Moderator
    Ja tylko dodam, że febryczna antena z Dipola ma ten mankament, że mocowanie elementów jest zbyt słabe i bardzo często dochodzi pękania śrub mocujących tak dipola jak i elementów biernych lub - w najlepszym razie - samoistnego poluźniania mocowań.
    Ostatnie anteny tego typu - jakie instalowałem - modernizowałem przez zmianę sposobu mocowania elementów przy pomocy ceowników i blach wsporczych usztywniających i poprawiających mocowanie elementu. Niestety nie dysponuje zdjęciami tych mocowań.

• Poziom 30  
    Była taka antenka FM 50, ale już nie można jej dostać ;/
    http://www.wisat.pl/files/FM%2030,%20FM%2050.pdf

Obecnie wszytko to już TRIAX i nie ma modelu FM50.

Info z wisat:
    Antena FM 50 nie jest już dostępna w sprzedaży.
    Możemy zaproponować antenę FM3 – 3 elem., 87,5-108 MHz, 6,0 dBi, F/B 16 dB, 1188x1577 mm, 1,3 kg, w cenie 80,84 PLN netto.

• Poziom 30  
    zetdeel napisał:
    Cena, niestety, "nicht gut".

W Wisat ten model kosztował ok 80 netto.

SP5ANJ napisał:
    Jeżeli nie chcesz wykonać takiej (dość prostej) anteny samemu to może zainstaluj 2 Yagi po 3 elem. fazując je tak abyś uzyskał zsumowany zysk energetyczny.

Nie tyle nie chcę co nie mam czasu standardowo ;/
    Nie mam czasu nawet zrobić sobie antenki do skanera ;/ i chyba trzeba będzie wydać kilka złotych ;)
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Ja mogę koledze odstąpić antenę typu fm-50 wykonaną własnoręcznie z rurek R=16mm. Długości elementów promieniujących przeliczone z oryginalnej średnicy R=10mm FM-50 Hirschmann na R=16mm. Drugą taką w Garwolinie ma na zbyciu radioamator Andy. SP5IDR QTH-Garwolin. Prowadzi też sklepik z antenami. tel: 606316619.
    Trzeba tylko dojechać do Garwolina na trasie Lublin -Warszawa. Najlepiej z wodą ognistą. :) bo tu nikt nie bawi się w przesyłki. Mam też oryginalny: Dipol 7-elementowy tzw.wykonanie profesjonalne. Oczywiście jedno i drugie używane, czyli sprawdzone w działaniu.:)

Możę pan również wykonać własnoręcznie antenę optymalizowaną komputerowo typu Körner 9.2 link do opisu anteny i drugi opis
    Zysk energetyczny tej anteny odpowiada antenie 5-elementowej dla zakresu 87.5MHz-108MHz.
    Jeśli jednak chciałby pan "pójść na całość" polecam własnoręczne wykonanie anteny o długości całkowitej nośnika głównego L=5metrów typu Körner 19.3
    Tu: link do opisu własnoręcznego wykonania Körner 19.3
    PZDR, Jerzy Jerzegosyn Cieślański

• Poziom 30  
    Kończąc temat to zamówiłem 3 szt. do poteestowania czyli:
    1. A0228 / Antena radiowa SV TOTAL-FM
    2. A0229 / Antena radiowa SV TOTAL-FM ze wzm. 20dB
    3. A0312 / Antena rad. DIPOL 3/RZ FM B 88-108MHz
    4. B9013 / Wzmacniacz ant. AP-FM 18dB ekranowany

Pierwsze uwagi po założeniu anteny SV TOTAL-FM ze wzm. 20dB.
    Wcześniej był dipola z symetryzatorem i problemem okazało się korozja na złączu symetryzatora.
    Jednak wymieniłam antenę na j/w tam gdzie sygnał był mocny to wzmocniło go niewiele czyli ok. 3-6 dB.
    Tam gdzie sygnał był słabszy to wzmocniło dość mocno.
    Jeszcze do sprawdzenia inne modele.
    WNIOSEK: Antena ze wzmacniaczem tylko tam gdzie faktycznie jest kiepsko z odbiorem !

Poniżej lista sygnału z dipola i z SV ze wzmacniaczem
    105.8 FM 29,7 / 45 dB
    104.9 FM 47,5 / 50 dB
    93.6 FM 44,1 / 50,1 dB
    92.9 FM 29,3 / 41-43-45 dB i skacze w przedziale tym

Na 99,6 wzmocniło mi sygnał do 89,4dB !!!! RADIO RODZINA ;)

Jak podłączę resztę anten to odblokuje temat i opiszę wyniki.