Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HomeMatic -Jak zacząć, termostaty + bramka lan

Medeis 04 Gru 2014 08:23 6912 21
  • #1 04 Gru 2014 08:23
    Medeis
    Poziom 21  

Witam

Przyszła zima i jak co roku zastanawiam się nad zakupem elektronicznych głowic termostatycznych. W mieszkaniu mam na razie 6 grzejników z czego na wstępie chciałbym sterować dwoma lub trzema - każdy w osobnym pomieszczeniu.
    Im więcej czytam o tych głowicach tym bliższe wydają mi się rozwiązanie marki Homematic.
    Mógłby być to niezły start do złożenia bardziej skomplikowanej infrastruktury niż tylko sterowanie temperaturą. Przy czym modułowość pozwala na rozłożenie wydatków w czasie ;)

Ogólne założenia na teraz to dwie lub trzy głowice tego typu:
    3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

I coś do sterowania nimi...
    Tu pojawia się problem związany z moim brakiem doświadczenia w tego typu systemach.
    Na pierwszy rzut oka wydaje się że rozwiązania są trzy (pomijając osobny termostat na każde pomieszczenie):
    3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    [retrofood]

Pytania jakie mam odnośnie powyższych rozwiązań dotyczą przede wszystkim ich możliwości i różnic pomiędzy nimi.

1. :arrow: Czy w pierwszym rozwiązaniu -bramka lan- będę mógł spokojnie sterować głowicami poprzez stronę urządzenia z np. PC, telefonu, tabletu? Czy możliwe bedzie stworzenie harmonogramu (zróżnicowanie temperatur w pomieszczeniach, w czasie)?

2. :arrow: Jaka jest przewaga centralki z pkt.b nad bramką?

3. :arrow: Czy wszystkie te możliwości oferuje również adapter USB? Czy warunkiem działania harmonogramu jest wtedy uruchomiony komputer + program obsługujący adapter? Czy może wystarczy raz zaprogramować głowice i mamy spokój, do czasu kiedy nie będziemy chcieli czegoś zmienić. Tu oczywiście nie ma mowy o sterowaniu przez smartfon, tablet itp.

Natknąłem się jeszcze na
    https://www.homegear.eu/index.php/Main_Page

Wydaje się być interesujące, do tego rozwiązanie z Raspberry Pi może być dość wszechstronne.

Wiem że pytań dużo, ale będę wdzięczny za każdą radę- jak na początek się za to zabrać. W szczególności interesują mnie różnice w możliwościach trzech modułów sterujących.
    Podzielcie się proszę ogólnymi wrażeniami dotyczącymi Homematic.
    Niestety informacji w języku polskim lub angielskim nie znalazłem za dużo więc każda informacja się przyda.

0 21
  • #2 13 Gru 2014 14:17
    czasnagli
    Poziom 16  

Witam!

Odświeżam temat. Które z wymiennych powyżej elementów zestawu są wymagane aby sterować zaworami przez Internet?

EDIT:

Po zapoznaniu się z systemem MAX! "CUBE" zauważyłem, że jest on bardzo ubogi. Homematic posiada więcej elementów, którymi możA sterować. Z tego co znalazłem w sieci to najlepszą opcją do sterowania tymi systemami jest zainstalowanie:
    1. FHEM na Raspberry Pi Link Link
    lub
    2. Homegear na Raspberry Pi + CUL Link Link Link
    Wydaje mi się, że przy powyższych rozwiązaniach nie potrzebna jest bramka MAX! "CUBE" ani też centralka ccu1/ccu2.
    3. Można też zainstalować bezpośrednio FHEM na ruterze Link

0
  • #3 15 Gru 2014 09:00
    Medeis
    Poziom 21  

Niestety temat w zasadzie stoi w miejscu.

Sporo informacji można znaleźć w necie nt. współpracujących z HM projektów, niestety nie ma ich na polskich stronach...

Podrzucam jeszcze jeden, może temat się nieco rozwinie.
    http://www.lxccu.com/

powyższe powinno działać również z oryginalnym stick'iem USB od HM a ten jest tańszy od CUL ;)

Ponawiam więc prośbę o podzielenie się doświadczeniami z ww. systemem :!:

0
  • #4 17 Gru 2014 14:17
    Medeis
    Poziom 21  

Podnoszę temat.

Głowice już przyszły, pierwsze wrażenia z pracy i jakości wykonania jak najbardziej pozytywne. Gdyby ktoś miał pytania dot ww. głowic z chęcią odpowiem.

Niestety nadal nie wiem co dalej w kwestii wyboru zdalnego sterowania...

0
  • #5 22 Gru 2014 17:18
    czasnagli
    Poziom 16  

Ciekawy jestem ile czasu w tych głowicach wytrzymują baterie ? Napisz też na jakie sterowanie się zdecydowałeś.

0
  • #6 07 Sty 2015 08:41
    Medeis
    Poziom 21  

Póki co dalej stoję w miejscu ze sterowaniem...
    Przez święta odpuściłem temat, głowice zaprogramowałem ręcznie i śmigają.
    Dalej nie jestem zdecydowany na żadną opcję.
    Wszystkie alternatywne wersje sterowania mają swoje zalety, choć nie widziałem praktycznie żadnych screenów aplikacji sterujących... (R-pi, router'owych itp.)
    Oryginalne oprogramowanie Homematic jest, zdaje się, tylko w wersji niemieckiej, co mi akurat nie odpowiada...

0
  • Pomocny post
    #7 09 Sty 2015 21:10
    gwisniew
    Poziom 10  

Jestem użytkownikiem systemu homematic od kilku lat i chętnie podzielę się wiedzą.
    Zdecydowałem się na ten system z podobnych powodów jak wyżej wymienione:
    1. Duża różnorodność elementów systemu (np. używam serwa do otwierania/zamykania okna),
    2. Stosunkowo niewysoka cena elementów i centralki,
    3. Radiowe sterowanie.

Odpowiadając na pytania, które pojawiły się w wątku:
    Baterie w głowicach termostatycznych wystarczają na ok. 2 lata przy dość intensywnym używaniu: 2 pełne cykle dziennie całkowitego wyłączenia i włączenia ogrzewania, oczywiście tylko w sezonie zimowym. Miałem jednak jedną głowicę, w której baterie musiałem wymieniać co 3-4 miesiące. Zmierzyłem pobierany przez nią prąd i okazało się, że jest wielokrotnie wyższy niż w przypadku innych głowic, niestety było już po okresie gwarancji.

Sterowanie centralne:
    Używam CCU1. Rzeczywiście jest tylko po niemiecku, co jest b. uciążliwe. Na szczęście CCU2 ma też j. angielski i chyba też możliwości dalszych lokalizacji. Za kilka tygodni będę już miał CCU2 więc będę wiedział więcej.
    Centralkę najtaniej można kupić na elv.de w cenie 90 EUR w zestawie do samodzielnego montażu (Bausatz). Zestawy są zwykle w formie częściowo zmontowanej, ale może być wymagane lutowanie ;) Zmontowana centralka jest za 100 EUR.

Niedawno skończyłem pisać plugin integrujący centralkę CCU1 z centralą alarmową Satel Integra64/128 i wkrótce go opublikuję np. na homematic-inside.de. Plugin ten pozwala na użycie czujek alarmu, wyjść alarmu, stanu czuwania do uruchamiania skonfigurowanych programów na centralce Homematic.

Jak tylko dostanę CCU2 to zajmę się jej polonizacją, o ile będzie to możliwe.

Przy użyciu bramki lan i adaptera USB wg mojej wiedzy nie da się konfigurować automatycznych programów uruchamianych na centralce np. na podstawie zmian stanów czujników, wg zegara (w tym wschód/zachód słońca).

System MAX! nie jest chyba kompatybilny z Homematic, choć elementy tych systemów wyglądają tak samo. System MAX! jest dedykowany wyłącznie do ogrzewania i udostępnia tylko kilka elementów (ale za to tańszych niż w Homematic).

2
  • #8 12 Sty 2015 07:25
    Medeis
    Poziom 21  

@gwisniew
    Dzięki wielkie za odzew!

Z wielką chęcią przeczytam Twój opis dotyczący CCU2 :idea:

Zmieniasz CCU1 na CCU2 czy mogę zapytać o powód?
    Czym różnią się one od siebie w codziennym użytkowaniu? (poza wspomnianym przez Ciebie wsparciem języków).

Możesz napisać coś więcej, jak dla kogoś nie będącego w temacie, na temat możliwości związanych z pluginami? ;)

Dzięki za odpowiedź
    Może temat troszeczkę ruszy...

0
  • #9 13 Sty 2015 23:01
    czasnagli
    Poziom 16  

gwisniew, mam jeszcze dodatkowe pytania :)
    1. Czy łączność bezprzewodowa między poszczególnymi elementami HomeMatic jest szyfrowana?
    2. Czy do każdej głowicy termostatycznej można przypisać inny klucz szyfrujący?
    3. Czy używałeś kiedykolwiek do obsługi HomeMatic serwera fhem?
    4. Czy głowice zdalnie można całkowicie zakręcić?
    5. Czy raz zaprogramowane głowice pracują stabilnie ?

0
  • Pomocny post
    #10 26 Kwi 2015 00:17
    gwisniew
    Poziom 10  

Nie zauważyłem albo nie dostałem maila po drugim poście i dlatego dopiero teraz odpowiadam.

1. Czy łączność bezprzewodowa między poszczególnymi elementami HomeMatic jest szyfrowana?
    ODP: Jest taka możliwość. Można włączyć szyfrowanie.

2. Czy do każdej głowicy termostatycznej można przypisać inny klucz szyfrujący?
    ODP: Przyznam, że nie wiem. Klucz jest niewidoczny. Po prostu włącza się opcję szyfrowanej transmisji, ale nie wiem w jaki sposób ustalane są klucze.

3. Czy używałeś kiedykolwiek do obsługi HomeMatic serwera fhem?
    ODP: Nie. Homematic wystawia API, przez które można komunikować się z CCU, więc potencjalnie byłaby możliwość integracji z zewnętrznym oprogramowaniem sterującym, ale nie interesowałem się taką możliwością.

4. Czy głowice zdalnie można całkowicie zakręcić?
    ODP: Nie można sterować bezpośrednio głowicami. Można to zrobić pośrednio ustawiając odpowiednio niską temperaturę, ale pod warunkiem, że termostat ustawiony jest trybie sterowania z centrali CCU. Termostat ma tez tryby autonomiczne: AUTO i MANUAL. Pierwszy pozwala na zaprogramowanie temperatury wg kalendarza, a drugi pozwala ręcznie ustawić wymaganą temperaturę. Opis dotyczy termostatu HM-CC-TC.

5. Czy raz zaprogramowane głowice pracują stabilnie ?
    ODP: Czasami (ale b. sporadycznie) termostat traci połączenie z głowicą i termostat na nowo trzeba "nauczyć" połączenia z głowicą. Może raz w roku zdarzy mi się jeden taki przypadek na kilka głowic.
    W starym mieszkaniu termostaty działały bardzo stabilnie, zawsze miałem temperaturę taką jak nastawiłem. Niedawno przeprowadziłem się i w nowym mieszkaniu jest trochę gorzej. Związane jest to ze zmienną temperaturą wody w instalacji CO. Jak na zewnątrz jest cieplej, to woda w CO jest chłodniejsza. Termostat uczy się danego pomieszczenia i wie ile trzeba otworzyć zawór, aby uzyskać odpowiedni wzrost temperatury. Niestety to uczenie się jest dość wolne i przy dynamicznych zmianach temperatury na zewnątrz (a w związku z tym także temperatury wody w instalacji CO) termostat nie nadąża z uczeniem się. Efekt taki jest zauważalny w pomieszczeniach ogrzewanych okresowo, bo przy ciągłym ogrzewaniu tego problemu nie ma (termostat nadążą z nauką).

Dodano po 6 [minuty]:

Od 3 m-cy używam centralki CCU2 i mogę się podzielić obserwacjami.
    Przede wszystkim nowa centralka jest znacznie szybsza i to jest główna jej zaleta. Kolejna zaleta to funkcjonalność rysowania wykresów, której mi brakowało w starszej centralce. Szczególnie przydatne jest to w połączeniu z pomiarem zużycia energii. W centralce można też rozszerzyć pamięć przy mocy karty micro-SD (jest to konieczne do rejestracji danych do wykresów).
    Główne minusy to: brak interfejsu RS 485, brak podtrzymania bateryjnego.

Dodano po 3 [minuty]:

Opublikowałem też moduł do komunikacji z centralką alarmową Integra firmy Satel. Moduł jest do ściągnięcia z sourceforge: HMIntegraConnector

2
  • #11 24 Lis 2015 10:00
    Erbit
    Poziom 30  

Witam.

Mało jest informacji od polskich użytkowników na temat HomeMatic dlatego i ja się podepnę ;)

Czy kupując CCU2 muszę kupić oprogramowanie Homeputer ?
    Jeśli nie muszę kupować to jaką funkcjonalność utracę ?

0
  • Pomocny post
    #12 24 Lis 2015 13:00
    gwisniew
    Poziom 10  

Oprogramowanie Homeputer nie jest wymagane. CCU2 jest wystarczające do stworzenia w pełni funkcjonalnego systemu.
    Używam Homematic od kilku lat, ale przyznam, że nie wiem do czego mogłoby się przydać to oprogramowanie. Chyba ułatwia zarządzanie systemem i pozwala na stworzenie graficznej wizualizacji pomieszczeń (tego w interfejsie webowym nie ma).

1
  • #13 24 Lis 2015 13:15
    Erbit
    Poziom 30  

Dziękuję za szybką odpowiedź. Pozwoliła ona podjąć jeszcze szybszą decyzję ;)

Z drugiej strony zastanawia mnie fenomen Fibaro - jakoś odnoszę wrażenie, że jest to bardzo podobny produkt, no może posiadający więcej urządzeń, etc ale jeśli chodzi o funkcjonalność zaiste jest to bardzo zbliżone a różnica w cenie obydwu central jednak dość spora.

Oczywiście Fibaro ma ułatwienia dla multimediów ale czy Homematic nie mógłby też mieć takich ułatwień (jakieś plug-in czy coś takiego). Mylę się ?

Porównywałeś Homematic z Fibaro ? Masz jakieś własne spostrzeżenia ?

[edyta]
    Czy HomeMatic masz zintegrowane z piecem CO ? Czy jest taka potrzeba by centrala włączała / wyłączała piec ? Ponoć po "zakręceniu zaworów" większość pieców sam się wyłącza (sprawdzę swój u producenta).

Na koniec kilka szybkich pytań:
    1) jakich głowic używasz - HomeMatic 105155 ?
    2) czy używasz termostatów ściennych ? Jakie widzisz wady / zalety stosowania termostatów ?
    3) czy za pomocą centrali (bądź / i API) da się odczytać aktualną temperaturę panującą w pomieszczeniu ? z termostatu ? z głowicy ?

Minusem jest na pewno pomoc firmy Conrad - dziś w rozmowie telefonicznej zasugerowano mi napisanie maila w sprawie pytań odnośnie HomeMatic - szkoda, że ktoś nie umiał udzielić takiego krótkiego wyjaśnienie jak Ty.

0
  • #14 24 Lis 2015 21:07
    gwisniew
    Poziom 10  

O systemie Fibaro nie będę się wypowiadał, bo rozpoznanie robiłem kilka lat temu i wtedy Fibaro raczkowało.

Homematic rzeczywiście nie ma funkcji multimedialnych, przynajmniej na razie, bo widać, że system cały czas się rozwija (choć był taki czas 2-3 lata temu, że było cicho na temat nowych urządzeń i zmian w oprogramowaniu).

Co do różnorodności urządzeń w systemie Homematic, to nie jest z tym tak źle. Czy Fibaro ma sterownik do automatycznego otwierania i zamykania okien? Ja takiego używałem do czegoś w rodzaju automatycznej klimatyzacji (otwieranie/zamykanie okna w zależności od temperatury wewnątrz i na zawnątrz).
    Cały czas pojawiają się nowe urządzenia w systemie. Np. nowa rodzina głowic do grzejników i termostatów, sterowniki do LEDów. Ja używam starszego typu głowic bez regulacji bezpośrednio na głowicy (tylko poprzez termostat). Głowicę HomeMatic 105155 kupiłem na próbę. Jej zaletą jest to, że można ją w łatwy sposób zdalnie przełączyć na tryb "Wakacje", w starym typie było to dostępne w konfiguracji termostatu (nie dało się tym sterować z własnego programu).

Wszystkie urządzanie komunikują się z centralką. To pozwala na zdalne sterowanie urządzeniami podłączonymi do centrali i podgląd aktualnego stanu. Dostęp centrali jest poprzez przeglądarkę internetową.
    Urządzenia mogą też komunikować się bezpośrednio między sobą bez udziału centralki. Trzeba je w tym celu "sparować". Można to zrobić bezpośrednio z urządzeń lub w centralce. "Parowanie" nie ogranicza się do 2 urządzeń, np. pod jeden przycisk na pilocie można podpiąć do 10 urządzeń włączanych tym przyciskiem.

Centralka pozwala także na tworzenie własnych "programów", tzn. konfigurację sekwencji akcji wyzwalanych np. czasem lub innym zdarzeniem w systemie.

Zdecydowanie polecam termostat ścienny, ponieważ termostaty wbudowane w głowice obarczone są błędem wynikającym z tego, że mierzą temperaturę w sąsiedztwie kaloryfera.

Co do sterowania piecem, to nie mam doświadczenia, ponieważ używam systemu w mieszkaniu w bloku. Raczej nie uda się sparować termostatów bezpośrednio z włącznikiem pieca. Należałoby w tym celu skonfigurować program w centralce: jeżeli wszystkie głowice są zamknięte (ewentualnie nie są otwarte więcej niż 5-10%), to wyłączamy piec. Do tego celu będzie też potrzebny odpowiedni element wykonawczy.

Większość elementów swojego systemu kupiłem na elv.de, a wcześniej w niemieckim Conradzie. Trzeba tylko uważać, bo niektóre urządzenia sprzedawane są w wersji do samodzielnego montażu (Bausatz) - kupowałem też takie, bo można je czasami kupić znacznie taniej.

1
  • #15 24 Lis 2015 21:41
    Erbit
    Poziom 30  

Bardzo dziękuję za Twoje wyjaśnienia.

gwisniew napisał:
    ...
    Raczej nie uda się sparować termostatów bezpośrednio z włącznikiem pieca. Należałoby w tym celu skonfigurować program w centralce: jeżeli wszystkie głowice są zamknięte (ewentualnie nie są otwarte więcej niż 5-10%), to wyłączamy piec. Do tego celu będzie też potrzebny odpowiedni element wykonawczy. ...

Raczej program winien działać tak: jeśli choć jeden z termostatów otwarty jest najmniej na 10% to załącz grzanie.

Wiem już, że mój Vaillant ma piny, których zwarcie włącza grzanie. Wystarczy więc by Homematic je zwarł i już ;) Nie wiem tylko czy uda się napisać skrypt, który sprawdzi stan wszystkich temperatur / termostatów i odpowiednio "zewrze" Vaillanta. Dlatego właśnie pytałem co z aktualną temperaturą? Czy można odczytać tą z głowicy/z termostatu czy muszę dokupić jakiś dodatkowy czujnik ?

I mam nadzieję jedno z ostatnich pytań: Fibaro ma ciekawe rozwiązanie, urządzenia mogą łączyć się z centralą za pośrednictwem innych urządzeń - dzięki temu odległość urządzenia od centrali może być spora. Nie muszę chyba wyjaśniać jakie płyną z tego korzyści szczególnie przy kilku kondygnacjach, piwnicy, garażu, etc. Nie wiesz czy w HomeMatic jest podobnie?

0
  • #16 25 Lis 2015 17:32
    gwisniew
    Poziom 10  

Przygotowanie odpowiedniego "programu" będzie banalnie proste. Celowo używam cudzysłowu, ponieważ trudno to nazwać programem. Taką konfigurację się wyklikuje. Załączam zrzut ekranu z tego typu programem (akurat na zrzucie jest wywołanie skryptu, który w Twoim przypadku nie będzie potrzebny).

Stan głowicy czyta się bezpośrednio z głowicy, a nie z termostatu. Głowica jest widoczna z centralki niezależnie od termostatu (ale termostat można i nawet należy
    sparować z głowicą i wtedy termostat steruje głowicą bez udziału centralki).

Bardziej problematyczne będzie sterowanie piecem. Odpowiednim urządzeniem do tego byłoby: http://www.elv.de/homematic-funk-schaltaktor-mit-klemmanschluss-zwischenstecker-bausatz.html,, ale to jest dostępne tylko w zestawie do samodzielnego montażu i trzeba trochę polutować i nie jestem pewien, czy ma wyjście bistabilne, tzn. czy utrzymuje zwarcie (raczej tak, wszystkie urządzenia mają sporo opcji konfiguracyjnych). Na stronie elv nie znalazłem dokumentacji.

Alternatywnie można użyć urządzenia http://www.elv.de/homematic-132989-funk-schal...nstecker-fuer-smart-home-hausautomation.html,, ale będzie potrzebny jakiś przekaźnik, który zwierałby styki pieca.

Odnośnie zasięgu, to w systemie Homematic dostępny jest repeater: http://www.elv.de/homematic-selektiver-funk-z...ker-repeater-hm-sys-srp-pl-fertiggeraet.html.. Inne rządzenia takiej funkcji nie pełnią.

2
  • #17 25 Lis 2015 23:10
    Erbit
    Poziom 30  

To jest właśnie to rozwiązanie, do którego zmierzałem, dziękuję.

Nie pisząc programu "wyklikałeś" coś czego firma Conrad (pl) nie umie po dziś dzień. Tak wynika z ich forum gdzie tematów o takiej tematyce znalazłem kilka, żaden nierozwiązany lub napisane wprost "nie da się". Zresztą podbiłem jeden z takich tematów - zobaczymy co i czy odpowiedzą.

Bardzo dziękuję za pomoc.

[edyta]
    Czy ruszyłeś z polonizacją, o której wcześniej wspomniałeś ?

[edyta 2]
    Ewentualnie taki element wykonawczy -> http://www.elv.de/homematic-schaltaktor-fuer-batteriebetrieb-komplettbausatz.html

[edyta 3]
    Spieszę by donieść wieści z forum Conrad. Oto odpowiedź na moje pytanie odnośnie wysterowania pieca:

Cytat:
    Witam, zgodnie z moją znajomością systemu Home Matic w tym momencie nie ma w ofercie HM urządzenia pozwalającego na takie sterowanie. Pod tym względem sytuacja jest bardzo podobna do systemu MAX!.

0
  • #19 21 Mar 2018 15:44
    bzyk_2
    Poziom 2  

Witajcie, mnie cały czas zastanawia, czy mogę użyć głowicy z Max-a zamiennie z Homematic? Nigdzie o tym nie piszą, dużo informacji na forach jest niestety po niemiecku :( - producent ten sam, wyglądają prawie identycznie :) - ja osobiście zdecydowałem się na !MAX-a (termostaty, czujki w oknach + cube) i jestem z systemu bardzo zadowolony. Zintegrowałem to z Domoticz + homebridge (na rasberry pi 2) - całością mogę sterować natywnie z iPhone (temperatura zadana, tryb grzania, temperatura bieżąca pomieszczenia (z głowicy, czasem pokazuje więcej, w końcu jest na kaloryferze :)...

0
  • #20 21 Mar 2018 16:13
    Erbit
    Poziom 30  

bzyk_2 napisał:
    Witajcie, mnie cały czas zastanawia, czy mogę użyć głowicy z Max-a zamiennie z Homematic? ...

Mało precyzyjne pytanie. Można na nie odpowiedzieć tak: możesz, odkręć głowicę Max-a, załóż z HM i na pewno grzejnik będzie grzał - ale chyba nie o taką zamianę Tobie chodzi. Napisz coś więcej.

Ze swej strony mogę tylko napisać, że centrala HM CCU2 od niedawna posiada możliwość podłączania urządzeń "Homematic IP". CCu2 Max-a nie obsługuje.

0
  • #21 22 Mar 2018 10:12
    bzyk_2
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedz! Miałem na myśli czy termostat homematic da się przyuczyć do systemu Max!

0
  • #22 22 Mar 2018 12:01
    Erbit
    Poziom 30  

Niestety nie wiem. Odnośnie podłączenia MAX do HomeMatic napisał. W drugą stronę nie wiem - ale nie sądzę.

Być może (raczej na pewno) jest to możliwe poprzez Domoticz. Niestety na bezpośrednie połączenie pomiędzy urządzeniami MAX i HM bym nie liczył.

0