Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką ma mieć długość przewód do SWR 'a ?

Tosiek_123 25 Cze 2005 13:59 27465 127
 • #61
  Żytni
  Poziom 21  
  To jest dyskusja "Czy warto się uczyć, czy nie warto. Kolega uważa że nie warto, i tak niech zostanie. Pozdrawiam.
 • HelukabelHelukabel
 • #62
  djbpm
  Poziom 21  
  Tak czytam i próbuje zrozumieć ;) i np. nie jestem do końca pewien co w przypadku, gdy podepniemy sobie reflektometr w miejscu dowolnym, dalej od anteny niż 1 długość fali, np. pod masztem, na dachu, (w przypadku wyższych częstotliwości) ponieważ nie każdy ma 5-metrową drabinę, a antena na niższej wysokości zachowuje się inaczej niż na wyższej, i stroimy sobie antenę, kładąc, coś tam mieszając przy niej i stawiając maszt, aby osiągnąć minimalny SWR. Osiągniemy jakiś zadowalający, np. 1.1 i teraz przytniemy kabel o jakąś nietypową długość, np. 1/12 fali. Jeśli nam się po tym wskazanie reflektometru prawie nie zmieni, tzn że pomiar nie został oszukany przez transformacje kabla, czyli można przyjąć że antena jest w przybliżeniu zestrojona? i zostawiamy sobie kabla tyle ile nam potrzeba, i już cieszymy się i grzejemy ?;) a jeśli po obcięciu kabla o długość 1/12 fali wskazanie SWR się zmieni (wzrośnie?), tzn że jest kicha i trzeba stroić dalej?
  A czy można stroić w ten sposób (np. dipol z strojeniem gamma) robię sobie prostownik jednopołówkowy typu od żyły gorącej dioda 1N4148, za nią kondensator np. 100n do masy, i równolegle do 100n woltomierz. Podpinam to na koniec kabla, do tego podpinam jeszcze sztuczne obciążenie, i z drugiej strony kabla podpinam nadajnik, mierzę napięcie i wychodzi mi tam jakieś np. 30V, teraz zamiast sztucznego, podpinam normalną antenę, i mierzę za pomocą mojej sondy spadek napięcia na niej, strojąc ją tak, żeby wyszło tyle ile na sztucznym, czyli np. te 30 V. Czy w ten sposób zestroję antenę?
  Pozdrawiam!!
 • HelukabelHelukabel
 • #63
  Żytni
  Poziom 21  
  Witam. Robisz błąd w załozeniu na wstepie. Reflektometrem mierzy sie stopień dopasowania obciążenia (anteny) do kabla, a nie zestrojenie. Opis strojenia zrobiłem w wątku
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic319025.html (i z tym tematem tam zapraszam)
  Łatwiej byłoby więc odpowiedzieć gdybyś przekonstruował posta. Ale - ...
  Na przykład w antenie GP stroisz zmieniając długość elementów, a regulujesz impedancję kątem nachylenia przeciwwag. W różnych antenach różnie to wygląda, często zmiana dopasowania rozstraja antenę i trzeba te czynnosci wielokrotnie powtarzać.
  Jesli jest w kablu jakaś odbita, to jak to w fali STOJĄCEJ w długości kabla jej energia przechodzi z prądu w napięcie i odwrotnie. Jeśli reflektometrem reagującym na prąd mierzysz w miejscu gdzie jest akurat węzeł napięciowy - wskazówka nawet się nie ruszy co nie znaczy że odbitej tam nie ma. Ma tylko postać napięcia na którą miernik nie reaguje. Są złożone urządzenia mierzące jednocześnie prąd i napięcie fali padającej i odbitej w linii, dzięki czemu gdzie go się nie włączy - odczyt jest w miarę prawdziwy. W praktyce jeśli chodzi o minimalny WFS a nie precyzyjny odczyt to nie ma tak wielkiego znaczenia w którym miejscu jest włączony (byle w miarę daleko od węzła napięciowego). Pamiętać tylko trzeba że wtedy to urządzenie działa jak wskaźnik nie jak miernik i podawanie jakichkolwiek odczytów nie ma sensu. Z tym opornikiem to nie wiem o co Ci idzie. O sprawdzenie imp. falowej kabla?
 • #64
  MACIEK_M
  Poziom 28  
  Przepraszam, Panowie, to ile w końcu cm powinien mieć ten przewód? Tak żeby zestroić normalne CB. Tak normalnie po ludzku, dla poczatkującego napiszcie. Ile centymetrów?
 • #65
  Żytni
  Poziom 21  
  Przepraszam ze sam swoje wypowiedzi przytaczam, ale cut wyżej na początku pisałem:
  "Witam. Robisz błąd w załozeniu na wstepie. Reflektometrem mierzy się stopień dopasowania obciążenia (anteny) do kabla, a nie zestrojenie. Opis strojenia zrobiłem w wątku
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic319025.html (i z tym tematem tam zapraszam) "
  Pozdrawiam
  P.S. Jesli nie mnie pytałeś, to przepraszam i już nie mieszam.
 • #66
  Olek II
  Moderator
  Długośc przewodu między radiem a anteną dowolna, długośc przewodu do miernika dowolna. I dajcie już spokój z takimi wywodami. Żadnego " strojenia kabla". Stroi się wyłącznie promiennik anteny. Wszystko inne to idiotyzmy. Pozdrawiam
 • #67
  Żytni
  Poziom 21  
  kabel z parzystą ilością ćwiartek fali oraz z nieparzystą ilością ćwiartek ma szczególne właściwości (np. transformator ćwierćfalowy). Jednak żeby móc z tych włąściwości skorzystać, należy ten kabel doprowadzić do właściwej długości (uzyskać w nim rezonans) i ten proces, uważam, można nazwać "strojeniem" kabla. Nie jest to strojenie anteny.
 • #68
  Olek II
  Moderator
  ... i po takim strojeniu kabla , miernik i przewód go łączący z obwodu po takim strojeniu zostanie odłączony. To jest właśnie idiotyzm. Jeśli wyjście nadajnika ma 50 omów przewód ma 50 omów to o jakim strojeniu człowieku mówisz?? Nie rób nikomu wody z mózgu. Te czasy minęły kiedy "nawiedzeni stroiciele kabli" robili kasę na naiwnych. Zapytam jeszcze raz jak się zachowa taka konstrukcja strojona takim sposobem, jeśli po niby zestrojeniu usuniesz przyrząd pomiarowy?
 • #69
  Żytni
  Poziom 21  
  Zanim zaczniesz sie ciskać - przeczytaj uważnie.
  Pozdrawiam.
 • #70
  pukury
  Poziom 35  
  witam !! a ja tłumacze to sobie tak. biorę kabel o długości n×1/2 fali tj. 300/27.4 (np) = 10.94 × 0.66 = 7.22 . w ten sposób impedancja anteny pojawia mi się na początku kabla,następnie dostrajam antenę do najmniejszego SWR ( skracając lub wydłużając ) i tyle. w radiokomunikacji amatorskiej o ile się nie mylę dopuszcza się SWR do 2 więc za bardzo niema się czym przejmować. gdy nad ma 50Ω linia 50Ω antena 50 Ω ( a ma 50Ω tylko na jednej właściwej sobie częstotiwości ) to zasilanie jest nierezonansowe i jest to przypadek najkorzystniejszy ) co więcej jeżeli zachowamy długość kabla n×1/2 fali to przy nad. 50 Ω ant. 50Ω to kabel może mieć 150 Ω (np.) poniewarz przekaże nam oporność ant. z początku na koniec. tyle wiem !! pozdrawiam !! dodaję - a długość kabelka między TRX a SWR-miarką jak najmniejsza
 • #71
  Żytni
  Poziom 21  
  Witam. A jesli antena w rezonansie ma sporo mniej niż zakładane przez Ciebie 50 Ohm - na przykład 30? To jak będzie wtedy wyglądał wykres zmian tego WFS-a? (a jest tak z niemal każdą anteną samochodową na CB)
  Na rysunku przykładowa krzywa rezonansowa i odpowiadające jej wskazania reflektometra w funkcji częstotliwości.
  I jak byś zestroił tą swoją antenę posługując się reflektometrem? On nie jest do tego! Strojenie opisałen w wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic319025.html
  Z tym kablem 150Ω jest tak jak piszesz.
  Pozdrawiam
 • #72
  pukury
  Poziom 35  
  witam !! a jeśli antena w rezonansie ma właśnie 50Ω a przy innych częstotliwościach znacznie więcej ? napisz proszę skąd ten wykres - czy to przemyślenia własne czy z literatury ? pozdrawiam !!
 • #73
  Żytni
  Poziom 21  
  Jeśli ma 50Ω lub więcej, to oba wykresy będą miały minimum w tym samym miejscu. Jednakże jeśli może być inaczej, może prowadzić do błędów to nie jest to godna polecenia metoda co widać na załączonym przykładzie. Impedancja samochodówek poniżej 50Ω nie powinna być dla Ciebie niespodzianką. Jeśli GP nad powierzchnią przewodzącą ma ok.35Ω a z przeciwwagami pod kątem prostym - ze 40 to czego można oczekiwać od GP na dokładkę znacznie skróconego nad blachą?
  Wykres jest tak oczywisty ze bardziej być nie może. Nie wiem co jest tu niejasne.
  Zmieniłem tekst bo doczytałem się że wykasowany tekst był nie na temat :D
  Pozdrawiam
 • #74
  pukury
  Poziom 35  
  witam !! nie na temat jest 90% odpowiedzi w tym temacie . chodziło o dlugość kabelka TRX - SWR miarka . jak ktoś założy nowy temat to tam pewnie przeniesi się dyskusja. idę do roboty. pozdrawiam !!
 • #76
  pukury
  Poziom 35  
  witam !! mam obecnie następująca koncepcję - do kontroli dostrojenia anteny użyć urządzenie zwane GDO , a do kontroli WFS reflektometru ? co na to inni Kol. ? czy ktoś tu pozostał czy wszyscy wymiękli ? pozdrawiam !!
 • #78
  TADLA.NET
  Poziom 15  
  Nie chcę się wdawać w bezsensowne polemiki z wyznawcami przycinania kabla ale dla dobra takich osób jak kolega który zadał pierwsze pytanie czuję się zmuszony wtrącić i z góry przepraszam zainteresowanych za styl odpowiedzi.


  Po przeprowadzonym dochodzeniu zwracam Żytniemu honor, zamieszanie w temacie zaczęło się od postu Supermoderatora który napisał że jakiś producent zaleca odległość ponad 3 metry pomiędzy radiem a miernikiem a Tosiek na to że tyle to on ma chyba od radia do anteny :), no i z tąd że niektórzy nie zwrócili uwagi że mowa o 27MHz

  co jednak nie zmienia faktu że Żytni napisał:

  Żytni napisał:
  reflektometr nie służy do strojenia. Reflektometr służy do kontroli dopasowania.


  i jak zwykle nic nie wyjaśnił początkującym poza zadarciem nosa, mógł napisać co służy do strojenia i wyjaśnić dlaczego wszyscy używają reflektometrów


  następnie wyskrobał totalnie zagmatwany i nieczytelny tekst a na uwagę o wywyższaniu się odparował:
  Żytni napisał:
  A czego nie łapiesz? Ułamków czy odwrotności? Wal śmiało, nie wstydź się - pomożemy


  beszczelna i zarozumiała odpowieź

  Żytni napisał:
  Zaraz się dowiesz od coponiektórych co im w szkole nie szło - że się wywyższasz


  tu Żytni daje nam dyskretnie do zrozumienia że szło mu w szkole ;)

  i tu włącza się Guliweros:

  Guliweros napisał:
  Długośc przewodu ma znaczenie. Można ja tak dopasowac aby uzyskac 1.0 przy zalutowanym na koncy np kluczu francuskim......


  prawdopodobnie jest hydraulikiem, wie że można dostroić "francuza" ale nie wie że antenę dostraja się inaczej

  Guliweros napisał:
  Przy bardzo krótkim dochodzi wpływ obecności ciała człowieka na charakterystyke promieniowania - (trzeba przeciez podejść aby odczytac co pokazuje reflektometr)


  nie stwierdziłem doświadczalnie takiego zjawiska, jednak nigdy nie pochodziłem do reflektometru z kluczem francuskim :-), poza tym zawsze miałem do czynienia z reflektometrem w metalowej obudowie i taki polecam

  i znowu Żytni:

  Żytni napisał:
  Masz niewielkie problemy ze zrozumieniem czytanego tekstu. To ze coś robiłeś 40 lat - czego to dowodzi?


  no tak, tylko Żytni umie czytać, a jak ktoś ma większe doświadczenie od Żytniego to co z tego

  Żytni napisał:
  Antena samochodowa jako pochodna GP i dodatkowo skrócona - musi mieć sporo mniejszą impedancję niz 50 ohm...


  a tu niespodzianka, Żytni nie wie jaką impedancję ma 50 omowa antena, wie tylko że jest to skrócona pochodna

  Żytni napisał:
  dł. kabla ma znaczenie. To czemu piszesz że nie ma?


  a więc krótko i zrozumiale dla wszystkich - długość kabla nie ma znaczenia bo dostrajamy antenę

  Żytni napisał:
  Wdzieczny będę za wskazanie mi miejsca gdzie nie mam racji.


  nie masz racji uważając że tylko ty masz rację a inni to banda nieudaczników

  Żytni napisał:
  czy można mierzyć WFS.. Zakazu nie widziałem, ale chciałbym poznać zdanie Kolegi w kwestii sensowności tychże. Otrzymuje się jakiś pomiar, jakieś wskazanie. I co ono oznacza? Czy wskazuje stosunek rezyst. obciążenia do imp.falowej kabla, czy ta imp. obciążenia to czysta rezystancja - czy zawiera skł. ind.czy pojemnościową?


  ale dla Żytniego to wszystko jest proste

  Żytni napisał:
  W przywołanym przeze mnie Podadniku UKF Kolega znajdzie dokładne wyjasnienie


  tu Żytni oczywiście zapomniał że temat dotyczy pasma CB ale przynajmniej wiadomo na jakich źródłach opiera swoje teorie

  Żytni napisał:
  osczędzam Ci cytatów z "Biblii"


  huh, gdy trwoga to Żytni do Boga, i poznaliśmy kolejne źródła na których Żytni się opiera czyli starodruki

  Żytni napisał:
  Mam nadzieję że moje odpowiedzi sa wpełni czytelne...


  na to pytanie odpowiedział już Olek II i ArtMedia, być może powinieneś je trochę "przetransformować"

  Żytni napisał:
  To nie jest takie skomplikowane: Stosujesz kabel o dł. rezonansowej, i szukając min. napięcia - pozbywasz się składowych nierzeczywistych.


  jak zwykle jasno i zrozumiale

  Żytni napisał:
  cały czas twierdzę że reflektometr nie służy do strojenia


  ależ oczywiście, ale tak się składa że świetnie się w tym sprawdza w praktyce

  Żytni napisał:
  moja uprzejmość i chęć unikania sporów została potraktowana jako brak argumentów czy słabość... Co zaś do wiedzy w temacie...


  fakt, ostatni post był prawie uprzejmy, ale tu znowu popis wiedzy

  Żytni napisał:
  radiotechnika jest dziedziną gdzie obowiązują powszechnie znane (i mniej niektórym znane) - prawa fizyki i takie (fizyczne) argumenty poparte stosownymi wyliczeniami mogą być traktowane jako ARGUMENT DOWÓD czy WNIOSEK


  no tak, Żytni nie omieszkał podkreślić że nie znam się na fizyce, a moje zdanie jest takie że akurat w temacie techniki antenowej teoria to nie wszystko, w praktyce spada deszcz i oporność otoczenia maleje, powierzchnia anteny koroduje i oporność wzrasta, przekładam antenę w inne miejsce, zmieniam antenę, zmieniam kabel... nie dziw się Żytni że nie przejmuje się tm żeby kabel miał odpowiednią długość, bo to nam usiłujesz wyperswadować, mimo że z jednej strony twierdzisz że przycinanie kabla to głupota z drugiej z uporem maniaka i podpierając sie tysiacem uzasadnień starasz się przekonać wszystkich że kabel powinien mieć takie a nie inne wymiary, podpierając się Poradnikiem UKF i Biblią :),

  Żytni napisał:
  byle miał długość rezonansową czyli parzystą ilość ćwiartek fali razy wsp. skrócenia. Wtedy odbita od anteny wracajac do radia sprawi ze...  Żytni napisał:
  Nie czytasz ze zrozumieniem.


  dopuść do świadomości że skoro nikt cię nie rozumie to może musisz gdzie indziej poszukać przyczyny

  Żytni napisał:
  to że coś zrobiłeś - nie jest argumentem, bo jeśli nawet jakoś działała, nie znaczy ze zrobiłeś to dobrze, a jeśli tak wyszło - to również mógł to być przypadek  Żytni napisał:
  Z definicji - całe pole zamknięte jest wewnątrz kabla więc nie moze obejmować sąsiednich zwojów czyli indukcja wzajemna jak w cewce tu nie występuje


  Żytni i jego biedne definicje... nie bierzcie sobie na poważnie tego co napisał, nie używajcie kabla zwiniętego w zwoje, w którym płynie jakikolwiek prąd, ani radiowe w.cz. ani nawet 220V, niech wam to wejdzie w krew dla własnego bezpieczeństwa

  Żytni napisał:
  Jest wiele metod strojenia, np na poziom odbieranego sygnału, na siłę sygnału u kogoś ale najwygodniejszy chyba to pomiar napięcia. (...) Do tego należy sobie zmontować prościutki zestaw pomiarowy (sztuczne obciążenie z wyprowadzonym przez rezystor sygnałem w.cz. kabel o długości rezonansowej nieodwracający i sondę z dioda do woltomierza


  hahaha, początkującym pierwszą metodę odradzam jeśli chcą również nadawać a drugą odradzam jeśli nie chcą spalić wzmacniacza mocy w nadajniku CB, podanie takich metod w kontekście CB to kpina, jedynie ostatnia może być przydatna ale początkującym również odradzam, po to jest właśnie fabryczny SWR żeby szybko, sprawnie i bezpiecznie dostroić antenę

  Żytni napisał:
  Jesli to nie jest całkiem jasne, to będe malował obrazki


  daruj sobie, krótkofalowiec poradzi sobie i bez opisu a początkującemu CB-ście tylko zaszkodzisz

  Żytni napisał:
  Robisz błąd w załozeniu na wstepie. Reflektometrem mierzy się stopień dopasowania obciążenia (anteny) do kabla, a nie zestrojenie


  nie słuchajcie go, można spokojnie dostroić antenę używając reflektometru http://www.radio.org.pl/akcesoria/

  Żytni napisał:
  kabel z parzystą ilością ćwiartek fali oraz z nieparzystą ilością ćwiartek ma szczególne właściwości


  oczywiście, dla Żytniego wręcz magiczne, ale nie przejmujcie się tym, jaki by nie było ważne żeby podłączyć antenę i ją dostroić

  Żytni napisał:
  Zanim zaczniesz się ciskać - przeczytaj uważnie.


  po uważnym przeczytaniu stwierdzam że nie było warto

  Żytni napisał:
  Wykres jest tak oczywisty ze bardziej być nie może


  niewyraźny, nie opisany, koślawy


  kiedyś, kiedy jeszcze używałem CB (nie napiszę jak długo bo to dla niektórych itak bez znaczenia) pomimo kilku przeprowadzek, zmian kabla (cienki, gruby), zamocowania anteny w różny sposób , na różnych wysokościach nigdy specjalnie nie docinałem kabla i nigdy nie stroiłem anteny na napięcia. montowałem sprzęt, podłączałem kabel i regulowałem długość anteny na najniższy SWR. i początkującym CB-stom nie polecam innych metod.

  krótkofalowcy / radioamatrzy to co innego, mogą a wręcz powinni przeprowadzać różne próby i opracowywać innowacje, ale powinni być przy tym koleżeńscy i skromni, i służyć pomocą stosownie do możliwości potrzebującego. jeśli ktoś mnie pyta jaki ma sobie uciąć kabel do SWR-ka to nie truję mu od razy o wielokrotnościach fali ale mówię prosto że jak najkrótszy ale wygodny i nie ma szczególnego znaczenia czy to będzie 25cm czy 50 cm. a jak będzie chciał zamontować SWR u sąsiada lub na dachu samochodu to sam nieśmiało zapyta czy ten kabel może mieć 3 lub 4 metry.

  na koniec chcę dodać że nie twierdzę że podane przez kolegę (dość zawile) informacje są bezpodstawne, uważam tylko że mogły się znaleźć w innej postaci i w innym wątku :-)
  Pozdrawiam
 • #79
  Żytni
  Poziom 21  
  To nic szczególnego ze Kolega nie rozumie, nie jest to moją porażką bo za to że dzielę się tu swą wiedzą czy doświadczeniem, pensji nie biorę. Poza tym Inni zrozumieli (rubryczka - "pomógł") co jest dla mnie wystarczającą satysfakcją i zachętą by dalej tępić cwaniaczków czy niedouków z radiowego ciemnogrodu żerujących bezkarnie na tych co Im zaufali.
  Pozdrowienia dla zleceniodawcy tego żenującego wystąpienia, a wykonawcy czyli Koledze - zdrówka życzę.
  Na marginesie - Nie ma oddzielnych "fizyk" dla anten KF i UKF ale to info dla tych bardziej zaawansowanych co rozumieją. :D
 • #80
  Olek II
  Moderator
  Tadla.Net ściskam pazurki Twój wywód chłopie jest zaje....fajny, nareszcie młodzi zrozumieli (mam taką nadzieję). Przeczytałem z uwagą, ale Żytniemu nie wytłumaczysz to człowiek odporny na wiedzę , tą prawdziwą. Mnie tez dowalił " to że pracowałem 40 lat przy w cz i to nie jakieś badziewie 27 MHz" to dla niego nic nie znaczy. Snuje jakieś wywody o rezonansie kabla nie rozumiejąc , że w takim wypadku kabel też będzie promieniował . Pozdrawiam i udanych wakacji dla wszystkich.
 • #81
  Żytni
  Poziom 21  
  Olek II. Czasem lepiej nic nie mówić nawet gdy sprawi to wrażenie że jest się głupkiem, niż się tak odezwać i tym samym rozwiać wszelkie wątpliwości. Z tym promieniującym kablem to jakąś rozprawę byś napisał... chętnie pocztyam tej Twojej PRAWDZIWEJ wiedzy :) Resztę masz na priv (regulamin)
 • #82
  saper3791
  Poziom 18  
  Czyli nikogo nie starajac sie urazic i nikomu ublizyc ... kabel moze byc albo moze go nie byc ... - to wniosek z dyskusji na zadane w temacie pytanie (??) . Bo jedna osoba twierdzi "tak" a inna "inaczej" :-) , czyli jedno co jest pewne - kazdy ma "swoje" zdanie tak jak cztery litery ( nie naruszam regulaminu bo pisze o ewentualnych literach - inicjalach ;-) ) . Osobiscie troche mi przykro , ze nie jestesmy (?) w stanie odpowiedziec koledze na tak proste pytanie i musi teraz przegladac ksiazki by zrozumiec co to jest antena , kabel i dopasowanie po tej calej "salacie" , ktora mu zrobilismy :-( . Prosze o niepoprawianie moich bledow ortograficznych i stylistycznych w tej czy innych wypowiedzach ( szczegolnie przez osoby , ktore same robia bledy ) bo nie o to "chodzi" czy napisze musk czy mozg tylko o dlugosc kabla miedzy Radio ( RX/TX ) a SWR- mertem ( co zostalo wyraznie wspomniane w temacie ) .

  P.S. Moje kable pozostana takie jakie sa i moje metody strojenia i dopasowania ukladu emitujacego pozostana bez zmian bo nie bylo i nie ma potrzeby by mnie w tej dziedzinie "poprawiac" . Mimo tej "wiedzy" , ktora uzyskalem czytajac niektore wypowiedzi .

  Z uszanowaniem - Piotr
 • #83
  Żytni
  Poziom 21  
  Saper, no masz problem. Ale to nie jest problem elektronicznej natury. Moze napisz do "Przyjaciółki"?
  Pozdrawiam
 • #84
  pukury
  Poziom 35  
  witam !! panowie dajcie spokój !!!! to na jakie tory zeszła dyskusja jest żenujące . może jakiś pan Moderator MOCĄ PRAWA MODERACJI zakończy tą żenadę - zamknąć temat !! pozdrawiam WSZYSTKICH !!
 • #85
  TADLA.NET
  Poziom 15  
  saper3791 napisał:
  czyli jedno co jest pewne - kazdy ma "swoje" zdanie (...) Osobiscie troche mi przykro , ze nie jestesmy (?) w stanie odpowiedziec koledze na tak proste pytanie i musi teraz przegladac ksiazki by zrozumiec co to jest antena , kabel i dopasowanie po tej calej "salacie" , ktora mu zrobilismy :-( .


  Mam nadzieję że SP2MBE wybaczy mi ale myślę że jest jakimś autorytetem w tej dziedzinie i fragment jego książki może rozjaśnić trochę ten temat i rozwiać ciemne chmury które nad nim zawisły :-| .

  fragment który zamieszczam poniżej jak i cała książka "PORADNIK ANTENOWY" jest bardzo zrozumiała pomimo że zawiera jednak fachowe informacje i polecam ją nawet początkującym. Książka zawiera też schematy i opisy reflektometru, miernika impedancji, miernika natężenia pola, sztucznego obciążenia 50om i skrzynki antenowej.
 • #86
  pukury
  Poziom 35  
  witam !! dramat polega na tym że Kol. nie czytają postów więc można chyba dowolną ilość razy pisać to samo a i tak będzie polemika !! właściwie wszystko to co nap. TADLA.NET było - ciekawe co teraz ?? pozdrawiam !! ( dobrze że dałeś scan )
 • #87
  gumisie
  Poziom 41  
  "Ale jaja" jakby Boguś Smoleń powiedział. Długość przewodu CB a reflektometr nie ma znaczenia ponieważ mieżymy WFS linia /kabel/ oraz antena. A tak apropo GDZIE TEN WSPÓŁCZYNNIK FALI STOJĄCEJ SIĘ ODKŁADA JAK NIE W KABLU I W OBWODZIE WYJŚCIOWYM CB?, dlaczego padają końcówki mocy?, współczynnik skrócenia kabla/wzór przytoczony przez kolege jozefg nie jest fikcją/ jest ostatnią deską ratunku.To przecież jest pasmo tak zwane Obywatelskie tj. najgorsza częstotliwoś najbardziej podatna na zakłucenia wszelkiego typu. /pytanie,żart- Dlaczego już nie ma ZOMA? odp.poniewarz pluton nie mieścił się w 11m/

  Dodano po 22 [minuty]:

  Tosiek!!!!!!! zaczeło się od twojego pytania ok.15m-c.temu. Odezwij się na tym forum co o tym wszystkim myślisz. Jestem przekonany że obecnie możesz i Ty dodać coś nowego do tej licytacji mądrości.

  Dodano po 11 [minuty]:

  poprawka 1,5 miesiąca
 • #88
  Żytni
  Poziom 21  
  Z pierwszego obrazka wynika, że imp. anteny nie jest wielkością stałą i zależy od wielu różnych czynników. Tak więc założenie że antena (szczególnie samochodowa) ma 50 Ohm jest nieuprawnione, co więcej - mało prawdopodobne. Napis na opakowaniu że ma 50Ω jest tak samo prawdziwy jak to że 5/8 × 11m to około 1 metra.
  Podkreślenie w drugim obrazku jest więc nie na temat. Poniżej jest na temat, gdzie Autor wyraźnie napisał co nalezy jeśli antena tych 50 omów nie ma. . Autor ma więc rację, lecz należy jeszcze rozumieć co się czyta.
  Jesli kabel i obciążenie ma tę samą impedancję to odbitej nie ma, więc rozważanie coby gdyby była - jest bez sensu. Poza tym jest to przypadek szczególny, i dotyczy już eksploartacji zestrojonej i dopasowanej anteny a nie dopiero jej strojenia.

  Co zaś do tych strat skutkiem istnienia odbitej, to sprawa nie zamyka się tylko w procentach które wracają (trzeci skan) bo coś się z tą odbitą dzieje.
  Jeśli odbita jest a kabel ma długość rezonansową to jest to przypadek pozwalający np. zasilić antenę 50Ω kablem 75Ω lub zrobić sobie z kabla transformator właśnie dzięki istnieniu odbitej.
  Jeśli odbita jest a kabel nie ma dł. rezonansowej to odbita zadziała jak dodatkowa pojemność lub indukcyjność ROZSTRAJAJĄC obwody wyjściowe nadajnika i to zjawisko sprawia że skutki bywają groźniejsze niż by to z tych paru procent wynikało.
  Specjalnie dla kol. Pukury:
  Ostatni wzór drugiego skanu opisuje sytuację na moim rysunku, tym gdzie na wykresie jest WFS z dwoma punktami z WFS=1 (i żadnym odpowiadającym zestrojeniu anteny). To małe słówko "LUB" informuje że reflektometr nie umie znaleźć najmniejszej impedancji anteny (punktu zestrojenia co jest w pierwszym napisane skanie) a tylko to, co tam narysowałem.
 • #89
  olijacek
  Poziom 18  
  A co się rozstraja i co z tego wynika ?[/quote]
 • #90
  Żytni
  Poziom 21  
  To tak jakbyś dodał do cewek końcowych nadajnika jakiś koddensator (pojemność) albo dołożył jakąś cewkę (indukcyjność) lub pokręcił rdzeniami w cewkach (jak są) a to powoduje rozstrojenie stopnia mocy i energia w.cz. zamiast być przekazywana do anteny - zamienia się w tranzystorach na ciepło (spada moc i rośnie pobierany przez końcówkę mocy prąd.