Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MSI GT628 - Laptop nie chce się uruchomić z AHCI - wielki kłopot

pezot11 04 Gru 2014 12:13 750 6
  • #1 04 Gru 2014 12:13
    pezot11
    Poziom 7  

Witam

Witam
    Mam problem z laptopem MSI GT628, oto jego dane:
    cPU Intel® Centrino® 2 Processor Technology
    Chipset Intel® PM45+ICH9M
    Memory DDR3 1066MHz, Max: 4GB
    LCD Size 15.4" TFT-LCD Display
    Graphics NVIDIA® Geforce GTS 160M
    Graphics VRAM DDR3 1GB
    HDD (GB) 2.5" 500GB SATA
    system to Windows 7 home premium 32 bit/64bit

Komputer od kilku lat nie miał robionego formata, poza tym nie zawsze chciał się uruchamiać, czasem po 5 restartach dopiero wstawał albo czasem wcale.
    Zrobiłem więc format i chciałem zainstalować na nim Win7, jednak po instalacji laptop wczytuje BIOS i pojawia się jedynie czarny ekran.

Instaluje Win7 z pendriva. Robiłem to przy wyłączonym AHCI, przy włączonym AHCI, wczytywałem też sterowniki z pendriva do AHCI, zmieniałem też wpisy w rejestrze by włączyć AHCI. Próbowałem wszelkich konstelacji i nadal to samo. Laptop włącza się jedynie przy wyłączonym AHCI.
    Gdy przy wyłąćzonym AHCI zmieniam rejestr zgodnie z tym co podali w tym linku http://nieobecny.com/2010/02/06/jak-uruchomic-ahci-po-zainstalowaniu-windows-7/
    restartuję komputer, w biosie włączam AHCI i komputer się uruchamia (dużo szybciej niż wcześniej), po uruchomieniu instaluje się sam sterownik. Jednak po kolejnym restarcie komputer nie chce się uruchomić i znowu pokazuje się jedynie czarny ekran. Pomaga wyłączenie AHCI.
    Zrobiłem zerowanie dysku, remapowanie, i Smarta oto wyniki

MSI GT628 - Laptop nie chce się uruchomić z AHCI - wielki kłopot MSI GT628 - Laptop nie chce się uruchomić z AHCI - wielki kłopot

Co mi radzicie?
    Czy darować sobie to AHCI? Przy wyłączonym AHCI komputer uruchamia się długo, to może nie być problem ale jeśli ma mulić np. przy pakiecie Office albo przy przeglądaniu internetu to już wtedy może to przeszkadzać.
    Lepiej instalować 32 bit czy 64 bit system? Czy ten chipset obsłuży 4 gb przy 64 bitowym?

I najważniejsze, jak mam spróbować zainstalować system? Przy włączonym AHCI plus sterowniki z pena czy może przy wyłączonym AHCI plus sterowniki z pena?
    Bo wydaje mi się, że próbowałem już tak i tak.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc

0 6
  • Pomocny post
    #2 04 Gru 2014 12:17
    Kolobos
    Spec od komputerów

Dysk nadaje sie do wymiany. Ma juz relokowane sektory i na tym sie nie skonczy jak widac na zdjeciach.

0
  • Pomocny post
    #3 04 Gru 2014 12:38
    Robert B
    Poziom 43  

Potwierdzam. Dysk to trup a laptopem chyba grasz w hokeja? Tak wysokiego 191 (BF) jeszcze nie widziałem!
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html

0
  • #4 04 Gru 2014 12:59
    pezot11
    Poziom 7  

Dzięki w takim razie za info, laptop miał sporo przygód - to prawda.
    Czy mimo wszystko używanie go już z zainstalowanym Windows 7 bez AHCI może zaszkodzić reszcie podzespołów? Żadne ważne dane na nim nie będą, chodzi bardziej o pisanie w MS Word oraz przeglądanie internetu.
    Na razie nie jestem w stanie wymienić dysku.
    Pozdrawiam i dzięki za pomoc.

0
  • #5 04 Gru 2014 13:10
    Robert B
    Poziom 43  

pezot11 napisał:
    chodzi bardziej o pisanie w MS Word

Dokumenty też w kosmos mogą wylecieć. Zapisuj na penie zamiast na dysku.

0
  • #6 04 Gru 2014 13:14
    pezot11
    Poziom 7  

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie będę znał dnia ani godziny, ale autozapisywanie na pendrivie może być jakimś wyjściem. Chodzi mi bardziej o resztę podzespołów, czy istnieje jakieś ryzyko dla nich.

0
  • #7 04 Gru 2014 13:18
    Robert B
    Poziom 43  

Sprzętu tym nie uszkodzisz. Jedynie dane na dysku są zagrożone.

0