Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel uruchomienie makra za pomocą kółka myszy

krzychu.m 04 Gru 2014 16:12 3000 49
  • #1 04 Gru 2014 16:12
    krzychu.m
    Poziom 19  

Witam
    Czy istnieje możliwość uruchomienia makra za pomocą kliknięcia kółka myszy, lub czy jest jakaś opcja w systemie aby kliknięcie kółka miało funkcje entera?

0 29
  • #3 04 Gru 2014 18:44
    krzychu.m
    Poziom 19  

Ale nie chodzi mi żeby to zależało od myszy tylko było uruchamiane albo przez windows albo przez excela.

0
  • #4 05 Gru 2014 05:12
    PRL
    Poziom 34  

Możesz sobie definiować co chcesz. Excel uruchomienie makra za pomocą kółka myszy

0
  • #5 05 Gru 2014 06:05
    krzychu.m
    Poziom 19  

Ale to wciąż jest zależne od myszy.

0
  • #6 05 Gru 2014 06:12
    PRL
    Poziom 34  

Chyba Ciebie nie rozumiem. Excel uruchomienie makra za pomocą kółka myszy

Makro możesz, jak widać na powyższym obrazku, uruchamiać skrótem 'Ctrl+Shift+T'.
    Taką kombinację możesz sobie zdefiniować przyciskiem kółka w lewo, na przykład.

Czy o to Ci chodzi???

0
  • #7 05 Gru 2014 15:42
    krzychu.m
    Poziom 19  

Zacznę od pytania. To zdjęcie które załączasz przedstawia mysz Logitech? Gdzie mogę znaleźć takie ustawienia, w obciach systemu czy tylko przy oprogramowaniu danej myszy? Teraz to o co mi chodzi. Mam uruchomiony excel teraz klikam na ikonę aby przefiltrował mi dane na przykład według daty, excel pyta czy w sortowaniu ma uwzględnić pozostałe kolumny w których są dane. Wtedy należy kliknąć myszą lub nacisnąć enter aby obszar został rozszerzony na pozostałe kolumny. I tu jest moje pytanie z tytułu. Chcę aby kliknięcie kółka myszy odpowiadało kliknięciu w enter.

0
  • #8 05 Gru 2014 15:50
    PRL
    Poziom 34  

Cytat:
    Chcę aby kliknięcie kółka myszy odpowiadało kliknięciu w enter.

Musisz kupić mysz, która ma dodatkowe klawisze funkcyjne i jest do niej stosowne oprogramowanie, które obsługuje te klawisze.

To wszystko pokazałem Ci na obrazkach powyżej...

Mysz, której naciśnięcie kółka powoduje zmianę rozdzielczości, nie załatwi Twojego problemu.

0
  • #9 05 Gru 2014 15:57
    krzychu.m
    Poziom 19  

No właśnie, a jako że chcę to zrobić w pracy myszki, nie mam zamiaru kupować myszki, po za tym na instalację oprogramowania musieliby się zgodzić informatycy.

0
  • #10 05 Gru 2014 16:19
    PRL
    Poziom 34  

Cytat:
    nie mam zamiaru kupować myszki

To naciskaj enter...

O czym my tutaj gadamy?!

0
  • #11 05 Gru 2014 16:24
    krzychu.m
    Poziom 19  

O tym aby nie odrywać ręki od myszki :)

0
  • #12 05 Gru 2014 16:29
    PRL
    Poziom 34  

To dodaj do tego makro, które jest uruchamiane za pomocą klawisza F8 na klawiaturze ze złączem USB, która nie jest podłączona do tego komputera.
    Już żadne pytanie na Elektrodzie mnie nie zadziwi.

Cześć.

0
  • #13 05 Gru 2014 18:28
    krzychu.m
    Poziom 19  

Jaja se robisz czy twoja wypowiedź ma jakiś ukryty głębszy sens?

0
  • #14 05 Gru 2014 18:59
    JRV
    Specjalista - VBA, Excel

Tutaj tylko do pomocy funkcji API, szukać w Google WM_MOUSEWHEEL handle

0
  • #15 06 Gru 2014 00:27
    tehaceole

Poziom 28  

PRL napisał:
    To dodaj do tego makro, które jest uruchamiane za pomocą klawisza F8 na klawiaturze ze złączem USB, która nie jest podłączona do tego komputera.
    Już żadne pytanie na Elektrodzie mnie nie zadziwi.
    A mnie już nie zdziwi żadna odpowiedź pseudo "pomagiera"...
    BTW z propozycji Kolegi JRV sam chętnie skorzystam bo nawet nie wiedziałem, że jest taka możliwość a przyda mi się to w kilku skoroszytach.

0
  • #16 06 Gru 2014 05:03
    PRL
    Poziom 34  

Cytat:
    A mnie już nie zdziwi żadna odpowiedź pseudo "pomagiera"...

Uważasz, że myszka mająca 5 dodatkowych przycisków, to nie jest pomocna rzecz?

I proszę mnie nie obrażaj!

JRV, pewnie, że można przechwycić ruch kółka, ale jak tak zrobimy, to automatycznie pozbawiamy się funkcjonalności przewijania ekranu, co jest bez sensu. Dlatego potrzebna jest mysz, która posiada choć jeden dodatkowy przycisk.

P.S. Ja przechwytuję ruch kółka w Akcesie, żeby nie przechodzić między rekordami na formularzu pojedyńczym. Ale tutaj, jak ruch kółka zamienimy na Crh(13), to się będzie działo...;)

0
  • #17 06 Gru 2014 08:01
    JRV
    Specjalista - VBA, Excel

PRL napisał:
    pozbawiamy się funkcjonalności przewijania ekranu

Przed przechwytywania, można wiedzieć, do który należał, a następnie oddać.

0
  • #18 06 Gru 2014 08:11
    PRL
    Poziom 34  

Zgadza się.
    Pod które zdarzenie w Excelu uważasz, że powinno nastąpić przechwycenie?
    Na przykład pod Worksheet_Change?
    Załóżmy, że pod to.
    Wyobrażasz sobie co się stanie, gdy przechwycimy i każdy ruch kółkiem (tak chciał Autor), będzie generować 'Enter'?
    Cuda.;)

P.S. Dodam tylko, że używanie kółka mamy w podświadomości, więc gdy będziemy chcieli przewinąć ekran, w nieustalonych sytuacjach pojawią się niepożądane efekty.

0
  • #19 06 Gru 2014 08:21
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Jednak ciekaw jestem rozwiązania. Zwykle mysz ma pod kółkiem przycisk 'Middle Button'. Może trzeba poszukać czegoś na ten temat. Pewnie, jak pisał kolega JRV, z wykorzystaniem API...

Z mojego doświadczenia:
    W pewnym biurze Pani koniecznie chciała wstawiać bieżącą datę i godzinę w bardzo prosty sposób.
    Kombinacje klawiszy były "zbyt skomplikowane", makra przerażały. Pani posiadała mysz A4Tech z takim maciupkim przyciskiem obok kółka i koniecznie uparła się na ten właśnie przycisk.
    W OS, domyślnie jego zadaniem było zaznaczenie frazy (o czym Pani nawet nie wiedziała), w Excelu odpowiadało naciśnięciu F2.

Najwygodniejszym rozwiązaniem okazało się ściągnięcie oprogramowania myszy (TSR) i przypisanie kombinacji (trzech sekwencji) klawiszy do tego właśnie przycisku. Zadziałało i działa do dziś. Pani szczęśliwa, przycisk nie zardzewieje.

0
  • #20 06 Gru 2014 08:25
    PRL
    Poziom 34  

Adamas. Zgadza się. Dlatego też przytoczę samego siebie z postu powyżej:

Cytat:
    Dlatego potrzebna jest mysz, która posiada choć jeden dodatkowy przycisk.

0
  • #21 06 Gru 2014 08:30
    JRV
    Specjalista - VBA, Excel

PRL napisał:
    Na przykład pod Worksheet_Change?

JRV napisał:
    Tutaj tylko do pomocy funkcji API

Cudów tutaj nie jest, że wierzą w słowo. Więc myślę, że po prostu chcesz zobaczyć przykład.

0
  • #22 06 Gru 2014 08:35
    PRL
    Poziom 34  

Cytat:
    Więc myślę, że po prostu chcesz zobaczyć przykład.

Bardzo chętnie.

0
  • #23 06 Gru 2014 08:47
    JRV
    Specjalista - VBA, Excel

adamas_nt napisał:
    Jednak ciekaw jestem rozwiązania

Wcześniej w poniedziałek będzie nie być. W domu mam viste z prostego myszy(LP, PP). Z kółem w miejscu pracy.

0
  • #24 06 Gru 2014 09:28
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Rozwinę:
    Przychylam się jednak w stronę zdania kolegi PRL. Makro będzie działać tylko w jednym pliku (chyba, że jakiś dodatek, albo plik z makrami osobistymi). Przytoczone rozwiązanie w każdym, nawet otwieranym z załącznika poczty...
    Co nie ma wpływu na moją ciekawość (to do JRV) ;)

0
  • #25 06 Gru 2014 10:04
    PRL
    Poziom 34  

Ja chciałbym tylko dodać, że kilka lat temu kupiłem Vx Nano Logitecha ( ta ze zdjęć powyżej).
    Ma 5 dodatkowych przycisków, konfigurowalnych i dodam, że konfigurowalnych dla każdej, sobie zdefiniowanej aplikacji osobno.
    Dla przykładu kółko w lewo 'kopiuj', w prawo 'wklej'. Większej wygody nie ma.;)

Co do sedna tematu, to pewnie, że się da, ale to nie jest dobre rozwiązanie.
    Użytkownik będzie musiał się zastanawiać, czy teraz, jak przekręci kółkiem, to mu się naciśnie enter, czy przewinie ekran.

0
  • #26 06 Gru 2014 14:05
    krzychu.m
    Poziom 19  

Widzę że temat się rozwija co cieszy moje oczy ale, moje oczy widzą również ze się nie dogadujemy.

PRL napisał:
    JRV, pewnie, że można przechwycić ruch kółka, ale jak tak zrobimy, to automatycznie pozbawiamy się funkcjonalności przewijania ekranu, co jest bez sensu. Dlatego potrzebna jest mysz, która posiada choć jeden dodatkowy przycisk.

nie jest potrzebna mysz z dodatkowym przyciskiem, ba nawet jest nie wskazana gdyż nie chodzi mi o przechwycenie obrotu kółka myszki tylko przycisku który jest pod kółkiem, czyli nie ograniczę sobie przewijanie ekranu. Co do sensu to dla jednych osób dana rzecz ma sens dla innych nie, tobie się może to nie podobać ale mnie ułatwiło by pracę. Żadne cuda również nie będą się dziać jak to sugerował kolega.
    PRL napisał:
    Wyobrażasz sobie co się stanie, gdy przechwycimy i każdy ruch kółkiem (tak chciał Autor), będzie generować 'Enter'?

0
  • #27 06 Gru 2014 15:18
    PRL
    Poziom 34  

Cytat:
    nie jest potrzebna mysz z dodatkowym przyciskiem, ba nawet jest nie wskazana gdyż nie chodzi mi o przechwycenie obrotu kółka myszki tylko przycisku który jest pod kółkiem

Nie wszystkie myszki pod kółkiem mają przycisk, który się da oprogramować.
    Czy Twoja myszka ma przycisk, który da się oprogramować?

0
  • #28 06 Gru 2014 15:36
    krzychu.m
    Poziom 19  

Przycisk ma ale czy da się oprogramować to nie wiem.

0
  • #29 06 Gru 2014 16:00
    PRL
    Poziom 34  

Nigdy nie stosowałem takiego rozwiązania (mam mysz, która jest mistrzem świata pod wzdlędem wygody) ;).
    Tak na szybko spróbuj dostosować te 3 linijki na krzyż.

0
  • #30 06 Gru 2014 16:14
    krzychu.m
    Poziom 19  

Sorki ale nie widzę tam żadnego makra. Ale jest jakieś dziwne zachowanie excela. Nie pyta czy rozszerzyć obszar sortowania, nie da się cofnąć ruchu. No i kółko nie jest enterem.
    Znalazłem te trzy linijki o których pisałeś ale nie mogę ich edytować.

0