Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Interferencja dmuchawy z HDMI, urządzeniami audio i RTV - jak rozwiązać?

04 Gru 2014 16:24 1008 4
  • Poziom 9  
    Cześć,

Posiadam piec akumulacyjny Siemens z dynamiczny rozładowaniem, dmuchawa załączana jest za pomocą sterownika firmy Salus.

W momencie kiedy temperatura w pomieszczeniu osiągnie ustawiony poziom dmuchawa jest rozłączana przez sterownik... i tutaj dzieją się cuda.

Bardzo często monitor podłączony za pomocą HDMI do laptopa zgaśnie na chwile, podobnie dzieje się z projektorem podłączonym po tym samym złączu HDMI (ale innym kablu). Laptop to Lenovo G510.

Mniej więcej jest 50% szansy, że głośniki Xenta 5.1 przełączą się na jakiś "inny tryb" co wiąże się z brakiem dźwięku np. podczas seansu w domu. Trzeba je przełączyć najpierw na AUX, a potem na AC3, żeby wróciły do działania.

Dodatkowo czasem zewnętrzna karta dźwiękowa Sound Blaster X-fi 5.1 podłączona do laptopa potrafi się wysypać, tak jak by ktoś ją odłączył i podłączył.

W momencie załączenia dmuchawy może kilka razy tylko zdarzyło się, że monitor się "wyłączył". Dość często za to polecą jakieś pionowe "krzaki" obrazujące zakłócenia.

Skoro tak się dzieje głównie przy odłączeniu dmuchawy, a nie załączeniu obstawiam, że nie chodzi o nadmierny spadek napięcia w sieci (w sumie jak załącza się piec jednofazowy 4KW to nie ma żadnego problemu), tylko o jakieś zakłócenia.

Jak mogę temu zaradzić, czy są jakieś urządzenia, filtry, cewki/kondensatory, które podłączone w szereg/równolegle mogłby by pomóc?
  • SterControl
  • Poziom 9  
    Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? Nie mogę znaleźć za wiele w sieci na ten temat.

Byłbym wdzięczny jakby ktoś rzucił hasłami, naprowadził na temat, to bym trochę poszukał.
  • SterControl
  • Poziom 41  
    Pytanie - czy kolega kontaktował się z producentem tej dmuchawy? Przecież każde urządzenie musi spełnia wymagania poziomu zakłóceń generowanych do sieci.

Czy te zakłócenia były od początku używania tej dmuchawy?

Czy jest ona jeszcze na gwarancji?
  • Poziom 9  
    Ten piec akumulacyjny kupiłem używany parę lat temu, użytkuje go pierwszy raz tej zimy razem ze sprzętem domowym. Gwarancji już nie ma.

Zamówiłem filtr EMI przeciwzakłóceniowy od pralki. Zamontuje go w piecu i zobaczymy czy objawy ustąpią.
  • Poziom 9  
    Kupiłem na Allegro 2 używane filtry montowane w pralkach, jeden z nich to Silesia KPPZ.
    Po podłączeniu dmuchawy przez filtr problem ustąpił.

Filtr miał 5 wyprowadzeń, ja wykorzystałem tylko 4. Nie wiedziałem od czego jest 5-te podłączenie, więc je zaizolowałem (na pewno nie była to masa, bo występowała tam faza).