Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STX : Nowa seria - subwoofer i wykończenie obudowy.

gdL 08 Maj 2005 08:17 1889 8
  • #1 08 Maj 2005 08:17
    gdL
    Poziom 27  

Cześć !
    Mam w planie, coby po maturce złożyć subka do pokoju 25m^2. Głośnik będzie grał w kinie domowym PHILIPSA z plastikowymi głośnikami tejże firmy. Z oczywistych względów zapragnąłem wzbogacić niskie tony, bowiem wspomniane plastikowe kolumny mają śr. niskotonowego z 12 cm. Dlatego zdecydowałem się na głośnik 30 cm nowej serii, znanej firmy STX:

www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=358

Jego parametry wydają mi się najodpowiedniejsze za cenę 106 zł.

Jakkolwiek zaoszczędziłem na głośniku, tak chciałbym zrobić do niego niezłą obudowę. W kwestii objętości - dla zapewnienia zejścia będzie to myślę 70L, z podbiciem 2dB w okolicy 50 Hz. Bass - Reflex strojony na 41-42Hz. Group delay - max 14ms w często strojenia, poniżej i powyżej spada.

Obudowę wykonam z MDF conajmniej 20mm, to przecież niebagatelnej wielkości sub, przydadzą się wzmocnienia wewnętrzne, boczne ścianki będą wysokie - 65cm.

Obudowę pokryję fornirem naturalnym, jeśli uda mi się go zdobyć...:(
    Ten fornir pomaluję bejcą dla uzyskania koloru czerwieni i ładnego wybarwienia słojów, następnie polakieruję matowym lakierem akrylowym.

Liczę na podobny efekt kolorystyczny, jak na rysunku :
    STX : Nowa seria - subwoofer i wykończenie obudowy.

Moje pytania do Was :

1. Czy ten STX nagłośni pokój 25m^2 ?
    2. Czy tak jak napisałem wyżej da się wybarwić fornir np. bukowy ?
    3. Jaki lakier matowy zastosować na bejcę ?

Dzięki.

0 8
  • #2 08 Maj 2005 10:08
    piórko
    Poziom 30  

Pytanie czy ten 300 watowy głośnik z SPL ponad 91 nagłośni 25 metrowy pokój jest chyba żartobliwe :) nieprawdaż?

Ja dostroiłbym go nieco niżej - około 35Hz - co wymagać będzie dłuższego tunelu, ale projektując odpowiednie wymiary obudowy można sobie z tym poradzić.

p.s. Jeśli projektujesz w WinISD to przyślij mi proszę na pw zapisany projekt. Chiałbym coś sprawdzić.

0
  • #3 08 Maj 2005 13:02
    .Wiśnia
    Poziom 28  

Cytat:
    Głośnik będzie grał w kinie domowym PHILIPSA

chyba zartujesz ze te kino poradzi ten głosnik ....radze zaiwestowac w wzmacniacz

0
  • #5 08 Maj 2005 17:24
    bprzem
    Poziom 18  

taki LM to chyba ma maksymalnie 68W ;>
    swoja droga.. jakby zmostkowac 2 takie uklady to wystarczy do osiagniecia maksymalnej mocy tego glosnika czy jeszcze mozna go potraktowac większą moca?:>

0
  • #6 08 Maj 2005 22:25
    jakubkrawiec
    Poziom 18  

Ten głosnik nie wytrzyma więcej niż 100 W (sinus), gdyż w impulsach moc znacznie wzrasta, a wraz z nią wychylenie membrany. Przy wyższej mocy głośniki te bardzo skaczą, mimo, że cewka nie jest obciążana.

0
  • #7 08 Maj 2005 22:31
    Sound Wave
    Spec od akustyki

to głośnik do małej obudowy B-R jak dasz mu za duzo powietrza to go zakatujesz. mozna go puścić nawet ze wzmakiem 400wat podstawa to dobra buda i ewentualnie subsonic ponizej strojenia B-R jak ma grać w kinie domowym jak przy musie to niepotrzeba

0
  • #8 09 Maj 2005 01:41
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 09 Maj 2005 02:34
    Tremolo
    Poziom 43  

Musze Cię zmartwić ten subwoofer ma góra 60 Wat nie kupuj tego zasilanie z sieci to:

- 220 V / 50 Hz / 100 W

czyli w klasie AB bedize miał około 50-60% przy paru procentach zniekształceń. A skąd oni wytrzaśli te 300Wat?

Każdy wzmacniacz zasili kazdy głośnik pod warunkiem, że to co napisane na wzmacniaczu zwane impedancją jest większe lub równe od tego co jest napisane na kolumnach (impedancja również). Będzie grał tak wydajnie jak mu to zapewnisz, byle by nie przekraczać mocy nominalnej przez dłuzszy okres czasu. Więc i 1Wat coś powie z tego głośnika i 3000Watowy wzmacniacz podpięty pod ten STX przy odpowiednim ustawieniu VOLUME sobie poradzi z niezłym luzem.

Głośnik ma 91dB przy 100Watach będziesz miał 121dB z metra (jednakże TDA ma tylko 70..80Wat - jakbyś przejrzał forum to byś wiedział) przy 200 Watach bedizesz miał ciśnienie 124 dB o ile wytrzymałość mocowa na to pozwoli (zbyt duża komora w łosniku, brak filtru subsonicznego itp.)

0