Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podrasowanie wentylatora łazienkowego- 12 V + regulator obrotów

WALDEK34 04 Dec 2014 19:32 1983 12
 • #1
  WALDEK34
  Level 10  
  Witam,
  mam problem z ciągiem wstecznym w łazience. Konwencjonalne metody z nawietrzakami i podwyższeniem, ociepleniem i uszczelnieniem komina oraz nasadą obrotową zawiodły - komin ma już 3 m wysokości i więcej podnieść się nie da bez lin odciągowych, ,,strażak" zamarza itp. Chciałbym definitywnie zamknąć temat. Chcę sobie zamontować wentylatory łazienkowe z regulacją obrotów, żeby mi nie wiało na obu moich indywidualnych w pionach (mają nawet odrębne wyrzuty). Przewidują wymianę po 2-5 latach - praca w systemie 12 h/ dobę (po zmroku) lub nawet 24/24h, więc na łożyskach kulowych. Napięcie 12 V, bo jeden z nich będzie nad wanną z prysznicem. Najlepiej włączane na sznurek, ale to nie wymóg. Mając takie wymogi napisałem e-maila do sklepu z wentylatorami (dużego) i powiedziano mi, że to niemożliwe, żeby regulować obroty takiego wentylatora. Może mi ktoś to potwierdzić ?
  Są w ofercie wentylatory 12 V, do których można dokupić transformator (widzę zwykle albo toroidalny bez obudowy, albo z obudową 2-razy droższy). Regulator i transformator chcę zamontować w szafce drewnianej w łazience. Mam więc tu kilka pytań, jako że nie jestem elektrykiem. Jaki transformator wybrać - czy te bez obudowy mogę położyć na półkę (mają wygląd ,,obwarzanka") bez obaw ? Czy prawdą jest jakoby nie można były regulować obrotów tych wentylatorów w co wątpię ? Jaki regulator wybrać i jak to wszystko połączyć w całość ?
 • Helpful post
  #2
  bearq
  Level 38  
  Jeśli już to transformator elektroniczny odporny na warunki atmosferyczne (zalany). Do tego puszka hermetyczna i jakiś sciemniacz pracujący z trafem elektornicznym i vice versa. Wszystko najlepiej z IP44. Podstawa to szczelność oraz bezpieczeństwo przebywających w łazience.
 • #3
  Zygaqra
  Level 35  
  Hałas wentylatora nie jest bez znaczenia, więc mimo wszystko doradzam wentylator stosowany w komputerowych zasilaczach ale taki o większej średnicy chyba ok. 15cm. Są prawie niesłyszalne, regulator łatwo zrobić na LM317. Aby wytrzymał te zakładane 5 lat warto nasączyć panewkę choćby kroplą oleju do maszyn do szycia.
  Moderated By kkas12:


  Sorry kolego, ale taki mamy klimat że łazienkę traktujemy tak jak została ona przedstawiona w normie 7-701, czyli z powagą i szacunkiem dla ewentualnych zagrożeń dla ludzkiego życia i zdrowia. A "zasilaczowy" wentylator nijak się w tych parametrach nie mieści.

  "Pomoga" cofam.

 • #4
  WALDEK34
  Level 10  
  Dziękuję za informację. Transformator będzie w szafce, która jest 1 m od brodzika, a więc ukryty. Dla przykładu są dwa w/w modele w zakładce ,,produkty powiązane" pod tym wentylatorem:
  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).[kkas12]

  więc chyba nie ma zagrożenia.
  Rozumiem, że ściemniacz podłącza się po stronie wysokiego napięcia (230V), a więc przed transformatorem, patrząc od źródła prądu ?
  Rozumiem, że chodzi o typowy ściemniacz, jak niżej?
  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).[kkas12]
  Mógłbym go zamontować w płycie szafki (płyta wiórowa), bo to długa zabudowa i dość wysoka.
  Po namyśle, skoro ten ściemniacz zmienia moc w zakresie 20-500 W, to chyba na nic się nie przyda dla wentylatora 12 W ?
 • #5
  antomas
  Level 15  
  Kolego, zwróć uwagę na dane techniczne ściemniacza - było "obciążenie rezystancyjne"!
 • Helpful post
  #6
  bearq
  Level 38  
  Najlepiej właśnie tak zrobić, tylko tak jak piszę transformator najlepiej elektroniczny który będzie pracował ze ściemniaczem i odwrotnie czyli ściemniacz z transformatorem. Takowy montujesz po stronie pierwotnej transformatora czyli pod 230V. Nim będziesz regulował obroty wentylatora.
 • #7
  Zygaqra
  Level 35  
  Zygaqra wrote:
  Moderowano przez kkas12:

  Sorry kolego, ale taki mamy klimat że łazienkę traktujemy tak jak została ona przedstawiona w normie 7-701, czyli z powagą i szacunkiem dla ewentualnych zagrożeń dla ludzkiego życia i zdrowia. A "zasilaczowy" wentylator nijak się w tych parametrach nie mieści.
  Nie chcę się upierać przy swoim, ale chciałbym wiedzieć, jakie zagrożenie dla życia stwarza 12 woltowy wentylator stosowany w zasilaczach komputerowych. Bezpieczeństwo tutaj zapewnia odpowiedni, bezpieczny zasilacz.
 • #8
  antomas
  Level 15  
  A jaki to jest odpowiedni i bezpieczny zasilacz?
 • #9
  kkas12
  Level 43  
  Jeden wentylator jest dla zasilacza komputerowego a drugi do zamontowania w łazience.
  Różnią się pomiędzy sobą chociażby IP adekwatnym do środowiska w jakim przyjdzie im pracować.
  A ów odpowiedni zasilacz musi zostać umieszczony również w odpowiednim miejscu.

  I proszę pamiętać o tym, że wątek ten znajduje się z w dziale Początkujący a nie w dziale Wujka dobra rada czy Pomysłowego Dobromira.
  Więc pytać może laik, ale laik nie ma prawa (przynajmniej moralnego) rad udzielać.
 • #10
  antomas
  Level 15  
  A jaki to jest odpowiedni i bezpieczny zasilacz? Zasilacz zaproponowany w postach nr 2 i 6 moim zdaniem na pewno nie jest ani odpowiedni ani bezpieczny. Zasilacze elektroniczne nie są oddzielone galwanicznie od sieci, w związku z tym na jednym z zacisków kostki przyłączowej wentylatora 12V zainstalowanego w strefie 1 wanny / natrysku pojawi się potencjał sieci.
 • #11
  TWK
  Electrician specialist
  antomas wrote:
  A jaki to jest odpowiedni i bezpieczny zasilacz?
  Proponuję lekturę norm (na początek PN-HD 60364-4-41:2009) i zapoznanie z wymaganiami dla obwodów SELV i PELV oraz źródeł zasilających te obwody. No i warto też się zapoznać, co mówi arkusz 7-701 na temat zastosowania SELV i PELV w łazience.
 • #12
  antomas
  Level 15  
  Gdzie kolega znajdzie w zasilaczu elektronicznym napięcia SELV i PELV ?
 • #13
  WALDEK34
  Level 10  
  Uznałem, że te wszystkie ,,ściemniacze", nawet dla obciążeń indukcyjnych, jak silniki, pozwalają tylko na regulację na zasadzie rozpraszania energii w postaci ciepła i nie będę wiedział, ile faktycznie mnie wentylacja kosztuje, nawet jeśli zamontuję wentylator 5 W, jak dość drogi Helios Mini Vent M1. Lepiej więc kupić wentylator o najmniejszej mocy. Drugie odkrycie jest takie, że skoro normy dopuszczają 230 V nad wanną, to chyba mogę sobie pozwolić na wentylator IP X5, jak wyżej wspomniany. Mam w domu instalację 2-u żyłową, więc i tak co dzień ryzykuję życie.