
Wśród projektów opartych na nowoczesnych procesorach i mikrokontrolerach pojawiają się czasami projekty inspirowane konstrukcjami z przeszłości, które dla wielu młodych czytelników są wręcz archaiczne. Poniżej przedstawiam projekt minikomputera, który pozwala wręcz na ręczne sterowanie komputerem, co dokładniej opiszę poniżej.
Zeta to projekt minimalistycznego komputera zbudowanego w oparciu o mikroprocesor Zilog Z80. Komputer posiada 256 bajtów pamięci RAM a wprowadzanie danych do komputera jest możliwe poprzez dosłownie ręczną obsługę. Na frontowym panelu autor umieścił dwa rzędy przełączników odpowiedzialnych za adresowanie oraz ustawie przesyłanych danych. Oczywiście nikt nie musi być niesamowicie szybki, aby nadążać z przesyłaniem danych, ponieważ autor również taktowanie procesora pozostawił użytkownikowi wyprowadzając przycisk "clock" na obudowę. Zarówno dane wejściowe jak i wyjściowe reprezentowane są za pośrednictwem dwóch listw diod LED. Sama obudowa została wykonana z drewna, a na jej wierzchniej części zostały wypalone wszystkie obsługiwane instrukcje. Poniżej zamieszczam przykład realizowania przez komputer algorytmu Euklidesa.
Projekt z pewnością niesie ze sobą pewne walory edukacyjne ponieważ pozwala na zaprezentowanie działania procesora od podstaw. Wielu młodym zapatrzonym w nowoczesne mikrokontrolery czy moduły Arduino pobawienie się takim projektem pomogłoby zrozumieć podstawy obsługi procesora, do czego zachęcam. Oglądając wnętrze komputera zauważamy, że całość zbudowana została w oparciu o płytkę uniwersalną i połączenia przewodowe, co pozwala na bardzo łatwe powielenie tego projektu.
Aktualnie na stronie github znajdują się pliki niezbędne do wykonania własnej wersji. W przyszłości mają się też pojawić pliki wykonane w KiCad.
Zachęcam do dyskusji na temat tego typu projektów.
Jeżeli ktoś próbował pobawić się procesorem w podobny sposób, to może podzieli się na forum swoimi doświadczeniami. Być może ktoś ma pomysł na wykorzystanie tego projektu w inny sposób niż przedstawiony poniżej?
Ofiaruję 200 punktów osobie, która przedstawi w ciągu najbliższego tygodnia najciekawszy pomysł.



Źródło https://github.com/jmacarthur/zeta256
Cool? Ranking DIY