Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kontaktrony w oknach - prośba o opinię

Katrinaa 04 Dec 2014 23:48 38910 23
Optex
 • #1
  Katrinaa
  Level 1  
  Witam wszystkich :D

  Jestem "zielona" w tematach alarmów, elektryki, itp. a niestety stanęłam przed wyborem okien i zostałam na polu bitwy zupełnie sama. Jesteśmy w trakcie budowy domu, ale z uwagi na rodzaj pracy męża - to na mnie spadło podejmowanie większości decyzji. I tu pojawia się pytanie do Was - ekspertów :-)

  Panowie sprzedający okna zapytali czy chcę mieć zamontowane kontraktony w ramie okiennej. A ja niestety nie mam pojęcia, czy jest to znowu jakiś "zabieg marketingowy" z ich strony, czy też faktycznie taki system byłby przydatny? W perspektywie zamierzamy zamontować jakiś alarm (przyznam, że temat jeszcze nie jest przeze mnie w ogóle zgłębiony), ale póki co muszę zdecydować w kwestii tych kontraktonów.

  Z tego, co mi powiedzieli wynika, że montowane przez nich kontraktony są 4-żyłowe i są zlokalizowane na dole ramy okiennej.

  W oknach nie przewidujemy żadnych super szyb antywłamaniowych. Jedynie zastanawiamy się nad okuciami antywyważeniowymi WK1 bądź WK2 i ewentualnie klamką z kluczykiem. Czy to nie będzie się "dublowało" z tymi kontraktonami? Prawdopodobnie będziemy mieć też rolety zewnętrzne na wszystkich oknach.

  Czy mogłabym prosić miłych forumowiczów o opinię w kwestii tych kontraktonów? Czy kupować je fabrycznie zamontowane, czy montować je dopiero później, tj. na etapie robienia alarmu? Czy powinnam jeszcze o coś w kwestii tych kontraktonów dopytać sprzedawców? Cana za 1 sztukę to 40,00 zł - czy nie jest to zbyt drogo?

  Z góry dziękuję za pomoc! :D

  ............................................................................
  Ogłoszenie

  Przeczytaj również:
  Co powinieneś wiedzieć na temat alarmowych czujek otwarcia zwanych kontaktronami
  System alarmowy do domku jednorodzinnego (w tym o systemach obwodowych) Zbiór tematów
  Jak wykonać/przygotować okablowanie pod system alarmowy - poradnik
  Wyjścia (programowalne i nie tylko) central alarmowych
  Jak działają wyjścia alarmowe centrali
  Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej - poradnik
  Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej - poradnik


  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne
 • Optex
 • #2
  zuczek1987
  Level 23  
  Kontaktrony zakupione razem z oknami będą ładnie schowane i nie będą pani razić w oczy. Natomiast jeśli zamontują je później alarmowcy, to będą to już dodatkowe urządzenia do okien, widoczne i nie tak estetyczne jak te fabryczne. 4 przewodowy Kontaktron w oknie to raczej standard a więc w ich kwestii niema co dopytywać. Warto pamiętać aby już na etapie budowy rozprowadzić okablowanie pod te Kontaktrony, a jeśli mają być jeszcze rolety to być może warto pomyśleć o Kontaktronach przy rolecie. Taki system miał by wówczas ochronę obwodową, a dodatkowo mógł by przypominać o tym iż coś pozostało otwarte (okno/roleta). Osobiście pomyślał bym jeszcze o kontaktronach u góry okna aby wiedzieć czy nie jest uchylone, ale to już tylko moje prywatne zdanie. Wracając do tematu, cena jaką zaproponowali wynika z rynku i u konkurencji jest podobna.
 • Optex
 • #3
  rokycky
  Level 23  
  Żadne okno nie jest tak na prawdę antywłamaniowe więc lepiej założyć alarm i o tym nie myśleć. Kontaktrony fabryczne jak najbardziej tak, głównie z powodu gwarancji na okno.

  Czy będą obsadzone fabrycznie czy później przez instalatora posiadającego trochę doświadczenia w tej materii i zdolności plastycznych efekt będzie praktycznie ten sam, zależy to jedynie od stopnia zaangażowania wykonawcy.

  Osobiście dopłaciłbym do kontaktronów a olał te okucia i klamki bo to bzdety.
 • #4
  suworow
  Admin of Property security
  zuczek1987 wrote:
  Kontaktrony zakupione razem z oknami będą ładnie schowane i nie będą pani razić w oczy. Natomiast jeśli zamontują je później alarmowcy, to będą to już dodatkowe urządzenia do okien, widoczne i nie tak estetyczne jak te fabryczne.

  Chyba papraki jakich nie brakuje w agenturach " co to montują kontaktrony nawierzchniowe na pętlach po założeniu parapetów. Ktoś kto ma chociaż odrobinę o tym pojęcia zrobi to na wpuszczanych wcale nie gorzej niż " fabryka" Poza tym widziałem już kilka razy i spaprane przez "fabrykę".
  A na temat to jeżeli za te 40 zł zrobią to estetycznie i fachowo ( we właściwych miejscach z odpowiednia tolerancją " chwytania") a przy okazji unikniemy przepychanek z gwarancją to chyba warto.
  Przypomnę że okno nie tylko da sie otworzyć ale również wybić.
  Pozdrawiam
 • #5
  zendenman
  Level 15  
  Kontraktrony w oknach to chwyt producentów okien żeby przyciągnąć klienta. Alarm załączy się kilka sekund wcześniej niż przy zwykłej czujce w pomieszczeniu. Czy warto w takim razie płacić za podłączenie, przewody i miejsce w centrali żeby mieć zabezpieczenie, które można obejść wybijając szybę? Już chyba lepszym rozwiązaniem była by czujka wstrząsu na futrynie.
 • #6
  suworow
  Admin of Property security
  zendenman wrote:
  Kontraktrony w oknach to chwyt producentów okien żeby przyciągnąć klienta
  podobnie ja szyby, człowiek da sie namówić a potem to tylko w kółko myje....
  zendenman wrote:
  Alarm załączy się kilka sekund wcześniej niż przy zwykłej czujce w pomieszczeniu. Czy warto w takim razie płacić za podłączenie, przewody i miejsce w centrali żeby mieć zabezpieczenie, które można obejść wybijając szybę? Już chyba lepszym rozwiązaniem była by czujka wstrząsu na futrynie.


  Wydawało mi się że każdy kto zajmuje się systemami alarmowymi wie na czym polega idea systemu obwodowego, którego jednym z elementów są kontaktrony....... a tu taka niespodzianka
  Pozdrawiam
 • #7
  zendenman
  Level 15  
  To może kolega surow wytłumaczy wszystkim po co inwestować w uruchomienie kontaktronów skoro tak łatwo je obejść. Co to za obwodowe zabezpieczenie, w którym musimy zabezpieczać pomieszczenie innymi czujnikami. Może byś brał udział w dyskusji używając argumentów a nie punktując komuś domniemany prze ciebie brak wiedzy. Co do producentów okien to niech robią okna a nie wkręcają ludzi, że sprzedają okna z alarmem.
 • #8
  luk9753
  Level 24  
  Kontaktrony są montowane przede wszystkim do zabezpieczenia budynku podczas obecności użytkowników w obiekcie. Ja realizuje to jako strefa nocna, gdzie czujniki ruchu są nie uzbrojone lub zablokowane. Swojego czasu montowałem bardzo dużo kontaktronów wpuszczanych, montaż odbywał się na etapie budowy, gdzie na obiekcie nie było tynków i można było fachowo i bez negatywnego wpływu na estetykę taki czujnik zamontować. Każde zabezpieczenie ma swoje wady i zalety, jeżeli system ma być uzbrajany wraz z obecnością użytkowników. to kontaktrony zdecydowanie tak, bo obwodówka typowo zewnętrzna jest niestety bardzo kosztowna....
 • #9
  iMarek9
  Level 10  
  Są jeszcze bezprzewodowe czujniki otwarcia np. w systemach Jablotron
  Link
  czy Link.
  Czujniki są na tyle cienkie, że mocuje się je w ramach okna, po jego otwarciu. Są praktycznie niewidoczne.
  Minusem jest cena, przewyższająca 40 zł.
 • #10
  Tomiks
  Level 13  
  Czy celowo używacie niepoprawnej nazwy elementu, żeby cynicznie zwrócić uwagę na kontraktowy/biznesowy charakter problemu? W przeciwnym przypadku posty "fachowców" nadają się do kosza ze względu na ortografię.

  Używanie czujników otwarcia ramy okna do celów alarmowych jest sprawą mocno naciąganą gdy "otwarcie" szyby nie wymusza otwarcia ramy, np. gdy szyby nie są wystarczająco trwałe.

  luk9753 wrote:
  Kontraktony sa montowane przede wszystkim do zabezpieczenia budynku podczas obecności użytkowników w obiekcie. Ja realizuje to jako strefa nocna gdzie czujniki ruchu są nie uzbrojone lub zablokowane.

  Po co utrudniać ludziom życie i narażać ich na przypadkowe uruchomienie alarmu, gdy np. obudzą się w nocy, by zaczerpnąć przez okno świeżego powietrza?

  Chyba nie twierdzicie, że istotą stosowania tych czujników jest reakcja jedynie na przypadek, gdy przymkniemy skrzydło nie przekręcając klamki i ulegnie ono otwarciu przez włamywacza, który akurat będzie chciał to wykorzystać do wejścia bez niszczenia szyby?

  Myślę, że jedyny większy sens ich stosowania byłby tylko we współpracy z innym czujnikiem zaryglowania zamka, żeby wykrywać przypadki zostawienia któregoś niezamkniętego okna, gdy opuszczamy budynek i uzbrajamy alarm. To mogłoby nas ustrzec przed uchyleniem okna przez wiatr, zalaniem przez nacinający deszcz czy wywołaniem fałszywego alarmu przez dostające się wtedy do pomieszczenia zwierzęta.
  Oprócz tego możnaby za pomocą takiego czujnika automatycznie wyłączać tymczasowo ogrzewanie w pomieszczeniu, gdy otwieramy okno by je wywietrzyć.
 • #11
  _ZBYCH_
  Level 15  
  Witam

  Montuję systemy alarmowe od 22 lat (w tym od około 19 lat systemy obwodowe z wpuszczanymi w ramy czujnikami kontaktronowymi i czujkami inercyjnymi).
  Nigdy żaden producent lub sprzedawca okien nie miał zastrzeżeń do montażu przez nas czujników, a już tym bardziej nie cofał gwarancji z powodu zamontowania czujników poza fabryką.

  Na początek może słowo o tym, po co w ogóle montować kontaktrony.
  Ano po to, aby:
  1. Stworzyć skuteczny system alarmowy szybko wykrywający próbę włamania
  (kontaktrony w połączeniu z czujkami inercyjnymi).
  2. Móc swobodnie poruszać się po całym domu przy uzbrojonym systemie alarmowym.
  3. Móc spać przy uchylonym oknie zabezpieczonym systemem alarmowym
  4. Móc wykrywać otwarte lub uchylone okno lub pozycję klamki przy wychodzeniu z domu (w zależności od rodzaju czujnika i sposobu montażu).
  5. Móc zostawić w domu zwierzęta.

  Nie jest prawdą, że dobry system alarmowy zastąpi zabezpieczenia mechaniczne.
  Nie należy rezygnować z okuć i szyb o zwiększonej odporności na włamanie.
  Tylko połączenie zabezpieczeń mechanicznych (okucia min. WK1 i szyby min. P2) w połączeniu z pełnym systemem obwodowym (kontaktrony + czujki inercyjne) + czujki ruchu w głównych punktach domu (3 – 4 szt.) stanowi skuteczne zabezpieczenie domu. Złodziej już przy pierwszym uderzeniu w okno lub szybę, próbie wbicia łomu czy innej ingerencji w okno lub drzwi już wywoła alarm, a mocniejsze zabezpieczenia mechaniczne (okucia WK1 – WK3 i szyby P2 – P4) powstrzymają go na zewnątrz. Nie będzie miał czasu na dalsze siłowanie się z oknem, bo patrol interwencyjny już jest w drodze.

  Nie jest też prawdą, że czujniki kontaktronowe łatwo jest obejść.
  Po pierwsze trzeba wiedzieć ile jest czujników w oknie i gdzie są zamontowane.
  Po drugie trzeba mieć bardzo duży i silny magnes.
  Po trzecie kontaktron jest czujnikiem uzupełniającym system obwodowy – głównym elementem zabezpieczenia jest czujka inercyjna.
  Po czwarte jest wiele rodzajów takich czujników – również z wykrywaniem próby oszukania oraz czujników RFID – nie do ominięcia.

  Odnośnie montażu kontaktronów przez producenta okien - Klienci straszeni utratą gwarancji w przypadku montażu kontaktronów przez instalatorów systemu alarmowego, czasem decydują się na montaż czujników przez producenta. Płacą za taką usługę dużo pieniędzy, a efekty są mizerne.
  Oto kilka przykładów:

  Źle zamontowany czujnik - nie dość, że nie działa, to jeszcze został zniszczony przez rolkę magnetyczną okucia, która zdarła plastikową obudowę czujnika i uszkodziła wnętrze czujki.

  Kontaktrony w oknach - prośba o opinię Kontaktrony w oknach - prośba o opinię Kontaktrony w oknach - prośba o opinię

  Tu inny przykład "fachowego" montażu czujników przez fabrykę.
  Chyba scyzorykiem wydłubywali otwory pod czujniki. Za małe otwory i brak fazowania uniemożliwiły wsadzenie czujników do końca, więc lekko wystają. Wątpliwa estetyka.
  Ponad to czujniki były wbijane na siłę i część uległa uszkodzeniu.

  Kontaktrony w oknach - prośba o opinię Kontaktrony w oknach - prośba o opinię Kontaktrony w oknach - prośba o opinię Kontaktrony w oknach - prośba o opinię


  Oczywiście instalatorzy systemów alarmowych też czasem nie mają wiedzy, odpowiednich narzędzi i doświadczenia, więc partaczą montaż czujników.
  Tu rekord świata:

  Klient nie przyjął naszej oferty, bo pewnie było za drogo. Wziął innego instalatora. Ten w ogóle nie miał pojęcia, jak się montuje kontaktrony w oknach.
  Przykleił zwykłe, wierzchnie kontaktrony w dolnych listwach zbierających wodę ściekającą po oknie i w nich zrobił otwory na przewody - pewnie wcale nie będzie woda wciekała do środka pod okna i parapety...
  Ten instalator po "zamontowaniu" kontaktronów zwiał. Klient później dzwonił do nas, żeby dokończyć, ale ze względu na masę innych kwiatków, nie podjęliśmy tematu.

  Kontaktrony w oknach - prośba o opinię

  Tu żałosne próby dopasowania magnesu do czujnika - jeden za mało, to dał dwa :|
  Do tego wiercenie na łączeniu ramy okna (i to wielokrotne) - przy takim montażu zapewne producent okna automatycznie cofnie gwarancję na okno!

  Kontaktrony w oknach - prośba o opinię

  Tu wierzchni kontaktron na oknie połaciowym - niby działa, ale estetyka pozostawia wiele do życzenia...

  Kontaktrony w oknach - prośba o opinię

  Tu następny "fachowy" montaż z magnesem widocznym od zewnątrz domu!

  Kontaktrony w oknach - prośba o opinię Kontaktrony w oknach - prośba o opinię

  Z mojego doświadczenia wynika, że firmy produkujące / sprzedające okna montują byle jak i byle jakie czujniki, a po montażu nawet nie sprawdzają, czy zamontowany czujnik prawidłowo działa. Ludzie na produkcji w ogóle nie wiedzą, na jakiej zasadzie działa taki czujnik i z reguły nie potrafią go ustawić i przetestować. Robią to zupełnie bez wiedzy.
  Jest to zupełnie niezależne od producenta okien, ceny czy rodzaju czujnika. Ostatnio u jednego z klientów jedna z największych polskich firm produkujących okna i drzwi zamontowała najwyższy model okien (dębowe, trzyszybowe z szybą antywłamaniową P4 + okucia antywłamaniowe klasy WK3 i najwyższej klasy czujniki otwarcia - RFID). Okna za około 100 tyś. (średniej wielkości dom). Kilka czujników było niewłaściwie zamontowanych. Ich serwis przyjeżdżał kilka razy i nie wiedzieli, o co chodzi i co z tym fantem zrobić. Ba! Nawet główny technolog takiej dużej firmy nie wiedział! Po co się brać za coś, o czym nie ma się pojęcia?
  Same czujniki RFID kosztowały kilka tysięcy zł! Porażka!

  Kilku naszych klientów zdecydowało się na montaż systemowych czujników kontaktronowych przez producenta okien, bo sprzedawca okien straszył ich utratą gwarancji na okna przy montażu czujników poza fabryką (!). Wiadomo, że im drożej sprzedawca sprzeda, tym większą ma prowizję, więc starają się wciskać klientom jak najwięcej "fabrycznych" opcji.

  Wiele z zamontowanych czujników nie działało, bo były wadliwie zamontowane. Dostawcy okien z reguły byli z odległych miast (bo taniej było...), więc nie było co liczyć na ich serwis (pomijając fachowość samego serwisu i ich wiedzę na temat czujników...).

  Reasumując - producenci okien nie mają wiedzy na temat rodzajów czujników, sposobów działania, zasady montażu i regulacji. Po prostu chcąc dodatkowo zarobić, handlowcy wciskają klientom "fabryczny" montaż czujników, a później taki pan Kazio na produkcji ma dylemat, jak to zamontować...
  Ostatecznie z problemem zostaje klient i instalator systemu alarmowego.

  Swoją drogą, w dużych miastach łatwiej znaleźć profesjonalnego instalatora systemów alarmowych i jemu zlecić montaż czujników. W mniejszych miejscowościach z reguły jest z tym problem :-(

  Odnośnie kosztu montażu, to u mnie czujnik kontaktronowy kosztuje z profesjonalnym montażem ustawieniem oraz podłączeniem do instalacji alarmowej w konfiguracji podwójnego rezystora (2EOL) 45 zł netto, więc jeśli u producenta podobnie kosztuje samo wywiercenie otworu i wciśnięcie byle jakiego, najtańszego czujnika, to drogo.

  Tak wyglądają wpuszczane czujniki kontaktronowe zamontowane przez nas:

  Kontaktrony w oknach - prośba o opinię Kontaktrony w oknach - prośba o opinię Kontaktrony w oknach - prośba o opinię Kontaktrony w oknach - prośba o opinię Kontaktrony w oknach - prośba o opinię

  Tak wyglądają czujniki wpuszczane montowane przez nas w oknach dachowych:

  Kontaktrony w oknach - prośba o opinię Kontaktrony w oknach - prośba o opinię Kontaktrony w oknach - prośba o opinię Kontaktrony w oknach - prośba o opinię Kontaktrony w oknach - prośba o opinię

  Tu dwa kontaktrony w oknie dachowym - wykrywają zarówno otwarcie jak i uchylenie okna:

  Kontaktrony w oknach - prośba o opinię

  Tak wyglądają czujki inercyjne:

  Kontaktrony w oknach - prośba o opinię Kontaktrony w oknach - prośba o opinię

  I czujki inercyjne lakierowane pod kolor okien i drzwi:

  Kontaktrony w oknach - prośba o opinię Kontaktrony w oknach - prośba o opinię

  Jeszcze jedna sprawa, złodzieje rzadko biją szybę w oknie, a jeśli już, to po to, aby przekręcić klamkę i otworzyć okno, a nie wchodzić przez dziurę w szybie.
  Z reguły w ruch idzie łom i okno jest wyważane – tu od razu zadziała czujka inercyjna lub nawiercany jest otwór w ramie i otwierana jest klamka lub przesuwane okucie.
  Przy wierceniu w oknie też powinna zadziałać czujka inercyjna.

  Pozdrowienia
  ZBYCH
 • #12
  luk9753
  Level 24  
  Tez wiele się naoglądałem takiej partaninki ale takiego foto z oknem thermoplastu to jeszcze nie. Mistrzostwo świata. Poza tym ja zawsze obsadzałem i ,,stroiłem" kontraktony w taki sposób ze nie reagowały na uchył okna.
 • #13
  mekkki
  Level 11  
  W oknach wygląda to ładnie, a jakie macie sposoby na montaż kontaktronów w roletach zewnętrznych?
 • #14
  sledzik1
  Level 8  
  W roletach z racji małej odgległości na dole między roletą a listwą (el. ruchomy a el. stały - np. widziałem, jak przyklejony został mały okrągły magnes neodymowy na el. ruchomy (taki magnes wielkości 50-groszówki) i tym miejscu, gdzie jest zamontowany jest podpiłowana listwa i zainstalowany element stały w taki sposób, że zakrywa otwór. Inne rozwiązania (np. K-1 satela) wyglądają źle i nie ma ich zbytnio jak zamontować, żeby schować roletę do końca :)
 • #15
  Yogi_
  Level 12  
  Witam :-)
  Zdecydowanie z kontaktronami, choć powiększa to koszty o okablowanie. Ale... pomijając alarmy, można zastosować do czegoś co ma być sterowanie otwarciem okna np. ogrzewanie lub klimatyzacja.

  Pozdrawiam
  Krzysiek
 • #16
  _ZBYCH_
  Level 15  
  Oto kolejny "fachowy" montaż czujników kontaktronowych wykonany przez producenta okien - OknoPlus (2017r).
  Kontaktrony w oknach - prośba o opinię

  Kontaktron no-name przyklejony jest wewnątrz ościeżnicy, ale od zewnętrznej strony.
  Tylko około 10 mm plastiku dzieli go od zewnętrznej części okna.
  Można go zablokować od zewnątrz byle jakim magnesem!
  Do tego zamontowany na górze okna, co uniemożliwia np. spanie przy uchylonym oknie jednocześnie zabezpieczonym alarmem!

  Do tego jaki bzdury firma OknoPlus pisze na swojej stronie:

  Quote:
  OknoPlus: Idealnie bezpieczne okna z oferty firmy OknoPlus swoje określenie zawdzięczają nie tylko okuciu ActivPilot, ale również kontaktronom.
  Te niewielkie czujki otwarcia lub wyważenia okna stanowią dyskretne, a jednocześnie bardzo efektywne uzupełnienie systemu antywłamaniowego.
  Największą zaletą kontaktronów jest to, że uruchamiają one alarm już podczas próby dostania się złodzieja do domu, a nie dopiero wówczas, gdy znajdzie się on już w jego wnętrzu, jak ma to miejsce w przypadku czujników ruchu.


  Kłamstwo! Kontaktrony są tylko czujnikami otwarcia, a nie czujkami wyważenia.
  Absolutnie nie jest prawdą, że kontaktrony uruchamiają alarm już podczas próby dostania się złodzieja do domu!
  Takie próby wyważenia okna wykrywają czujki inercyjne (udarowe), a nie kontaktrony.

  Quote:
  OknoPlus:Dzięki temu zyskujemy cenne chwile na powiadomienie odpowiednich służb o próbie włamania i tym samym zwiększamy szansę na zapobieżenie kradzieży


  Kłamstwo! Nic nie zyskujemy i nie zwiększamy szansy na zapobieżenie kradzieży.
  Kontaktron zadziała PO OTWARCIU OKNA, czyli kilka sekund przed zadziałaniem wewnętrznej czujki ruchu.
  Jedynie czujki inercyjne (udarowe) wykrywają próby wyważenia okna (np. podważanie łomem) i w połączeniu z okuciami tzw. antywłamaniowymi dają cenny czas i możliwość zapobieżenia kradzieży. Alarm zostanie wywołany już przy wbijaniu łomu (a nie dopiero po wyważeniu okna - jak w przypadku samych kontaktronów), a złodziej nadal pozostaje na zewnątrz i siłuje się z oknem. To właśnie daje ten cenny czas na zapobieżenie kradzieży!

  Quote:
  OknoPlus: Są one również rozwiązaniem niezwykle estetycznym – firma OknoPlus montuje je bowiem już na etapie produkcji, dzięki czemu nie zakłócają one wyglądu ramy okiennej.


  Kolejna marketingowa bzdura sugerująca, że tylko "na etapie produkcji" można estetycznie i niewidocznie zamontować kontaktrony. Wystarczy popatrzeć na moje zdjęcia w tym wątku...

  Quote:
  OknoPlus: Łącząc okucia ActivPilot z kontaktronami firma OknoPlus otrzymała okna idealnie bezpieczne. Takie, które nie dadzą się sforsować żadnemu złodziejowi. Zestawienie czujek otwarcia z ośmiokątnym grzybkiem mimośrodowym, który jest podstawą systemu ryglowania okucia ActivPilot sprawia bowiem, że włamywacz nie ma najmniejszych szans na wyważenie skrzydła okiennego. Tym samym nasi bliscy, a także nasz dobytek są chronione w sposób doskonały.


  Doskonały jest tu tylko marketingowy bełkot...

  Celowo dla zysku wprowadzają klientów w błąd! Klient się nie zna, więc wierzy dużej, znanej firmie...

  U naszego klienta w kilku oknach tak zamontowali czujniki, że nie działają, więc zrobili to na sztukę - bez sprawdzenia. Zobaczymy, jak sobie z tym poradzą :)

  Reasumując (informacja dla klientów) - system alarmowy powinna montować specjalistyczna firma (czujniki do okien również). Wówczas jedna firma odpowiada za całość i macie szansę na ochronę w sposób doskonały!
  Dobry system obwodowy, to połączenie kontaktronów i czujek inercyjnych (udarowych) + kilka wewnętrznych czujek ruchu.
  Oczywiście inwestycja w okucia okien (czyli zawiasy i zamki) o zwiększonej odporności na włamanie znakomicie usprawnia cały system zabezpieczeń.
  Okucia antywłamaniowe dają dodatkowy czas na zatrzymanie intruza na zewnątrz przy już wyjącym alarmie i załodze interwencyjnej w drodze na miejsce zdarzenia.

  .
 • #17
  sosarek

  Level 43  
  @_ZBYCH_ Masz pełną rację, ale po co Klient ma zlecić to instalatorowi który zrobi to porządnie jak można "odwalić" sztukę i inkasować dodatkowo po 150zł. za okno, a że nie ma to walorów estetycznych o "zabezpieczeniu przed wyważeniem" nie wspominając to co innego. Wielu Klientów gdy na etapie budowy dowiaduje się że istnieje coś takiego jak kontaktron przychodzi z podobnym folderem reklamowym i czasem ciężko im wytłumaczyć że z zabezpieczeniem nie ma to nic wspólnego.
  Najlepsze jest to że Klienci boją się utratu gwarancji lecz większość producentów dopuszcza możliwość montażu kontaktronów wpuszczanych, prócz tego istnieją do montażu powierzchniowego.
  Co do inercyjnych - Panie, po co mi to, przecież sąsiad usłyszy jak ktoś będzie próbował się do mnie włamać - w takim razie pytam się po co zakładać alarm? Równie dobrze naokoło można rozwiesić sznurek z puszkami.
 • #18
  pasikonik5
  Level 12  
  _ZBYCH_ wrote:
  Źle zamontowany czujnik - nie dość, że nie działa, to jeszcze został zniszczony przez rolkę magnetyczną okucia, która zdarła plastikową obudowę czujnika i uszkodziła wnętrze czujki.


  Nie rozumiem na 1 zdjęciu czemu jest zaznaczona w mniejsze kółko śruba mocująca? To kontaktron WinkHausa który chyba tak się montuje, oczywiście sama pozycja kontaktronu zła, przez co rolka uszkodziła go.
 • #19
  _ZBYCH_
  Level 15  
  pasikonik5 wrote:
  _ZBYCH_ wrote:
  Źle zamontowany czujnik - nie dość, że nie działa, to jeszcze został zniszczony przez rolkę magnetyczną okucia, która zdarła plastikową obudowę czujnika i uszkodziła wnętrze czujki.


  Nie rozumiem na 1 zdjęciu czemu jest zaznaczona w mniejsze kółko śruba mocująca? To kontaktron WinkHausa który chyba tak się montuje, oczywiście sama pozycja kontaktronu zła, przez co rolka uszkodziła go.


  Znajdź róznicę :)

  Kontaktrony w oknach - prośba o opinię

  Kontaktrony w oknach - prośba o opinię
 • #21
  _ZBYCH_
  Level 15  
  pasikonik5 wrote:
  _ZBYCH_ wrote:
  Znajdź róznicę

  No albo jeszcze śpię albo nie widzę nic oprócz tego, że śrubka jest w innym otworze (cały czas mówimy o mniejszym czerwonym okręgu)
  Olśnisz mnie?


  Nie wiem, czy Cię olśnię, ale wyjaśnię, o co chodzi.

  Zwróć uwagę na wielkość i rodzaj wkrętów.
  Na zdjęciu z wkrętem zaznaczonym w czerwonym okręgu czujnik przykręcony jest dużymi, standardowymi wkrętami do okuć okiennych (C).
  Zastosowane niewłaściwe wkręty z łbem stożkowym uniemożliwiają regulację czujnika (przesuwanie na boki), że o wątpliwej estetyce nie wspomnę.

  Kontaktrony w oknach - prośba o opinię Kontaktrony w oknach - prośba o opinię

  Czujnik powinien być przykręcony przy pomocy wkrętów z łbem walcowym (A, B) o rozmiarze umożliwiającym przesuwanie czujnika na boki w zakresie przewidzianym przez producenta.
  Monterowi okuć nie chciało się wykonać kilku czynności więcej (zaznaczenie miejsc na wkręty, wywiercenie otworów, rozpakowanie wkrętów z zestawu czujnika, użycie innego wkrętaka, itp.).
  Prościej i szybciej było jednym ruchem dowalić czujnik wkrętarką na wkręty od okuć...

  Magnes w elemencie okucia jest słabiutki, więc czujnik musi być precyzyjnie zamontowany i wyregulowany, a nie tylko przykręcony, żeby się dobrze trzymał.

  Kłania się wiedza i kultura pracy :)


  .
 • #22
  pasikonik5
  Level 12  
  Teraz rozumiem, zgadza się.
  Co do czułości czujnika spotkałem się z tym, że zamontowany był przy pomocy "miernika na sucho" (sprawdzane kiedy zwiera przy jakim położeniu), natomiast po zamontowaniu centrali okazało się, że jednak nie działa. I rzeczywiście trzeba było dokonać regulacji położenia
 • #23
  _ZBYCH_
  Level 15  
  pasikonik5 wrote:
  Teraz rozumiem, zgadza się.
  Co do czułości czujnika spotkałem się z tym, że zamontowany był przy pomocy "miernika na sucho" (sprawdzane kiedy zwiera przy jakim położeniu), natomiast po zamontowaniu centrali okazało się, że jednak nie działa. I rzeczywiście trzeba było dokonać regulacji położenia


  Z mojego doświadczenia te czujniki bywają dość niestabilne w czasie.
  Zapewne ten mini magnesik w rolce się rozmagnesowuje, albo sam kontaktron zmienia parametry pod wpływem temperatury.
  Dla tego ich nie polecam klientom - koszt nieadekwatny do korzyści.  .
 • #24
  margorz
  Level 1  
  _ZBYCH_ wrote:

  Z mojego doświadczenia te czujniki bywają dość niestabilne w czasie.
  Zapewne ten mini magnesik w rolce się rozmagnesowuje, albo sam kontaktron zmienia parametry pod wpływem temperatury.
  Dla tego ich nie polecam klientom - koszt nieadekwatny do korzyści.
  .


  Czy możesz zdradzić jakie stosujesz kontaktrony w oknach swoim klientom?