Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczenie zużycia prądu przez pompę ciepła

05 Gru 2014 01:48 1608 6
  • Poziom 21  
    Witam,
    Robię symulację kosztów ogrzewania dla domu dla różnych źródeł energii iiii... pompa ciepła mnie zagięła.
    Dane:
    c.o. + c.w.u.= 4,79 +1,62 = 6,41 kW

Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Q_h=28,10 GJ/rok
    Zapotrzebowanie na energię użytkową wynosi 28,10 GJ/rok

Dla pompy ciepła: ŋ_(H,tot)=3,33*0,93*0,92*0,93≈2,64
    Zapotrzebowanie na energię końcową(co)=28,10/2,64=10,64[GJ/rok]

Zapotrzebowanie na energię końcową c.o. + c.w.u.= 33,09 GJ/rok (10,64+22,45)

Dla pompy ciepła :
    (33,09 GJ/rok):(3,6 GJ/kWh) = 9,19 [KWH/ROK] !! ale jak ??
  • Poziom 21  
    Pomyliłem się i chodzi mi o pompę ciepła.

Sprawa wygląda tak: mam pompę ciepła i chcę obliczyć sobie koszty roczne ogrzewania pompą.
    Sprawność instalacji określiłem na 2,64. Zapotrzebowanie na energię końcową 33,09GJ/rok, a gdzieś znalazłem, że prąd ma kaloryczność na poziomie 3,6GJ/kWh ... No i jakieś głupoty mi wyszły... Obliczałem jak np. dla ogrzewania węglem.
  • Poziom 42  
    seba65310 napisał:
    Sprawność instalacji określiłem na 2,64

Co to jest sprawność instalacji? Tak w ogóle jakiej instalacji?
    seba65310 napisał:
    prąd ma kaloryczność na poziomie 3,6GJ/kWh

Ciekawe określenie: "kaloryczność prądu"??? Przecież teraz nawet gaz przeliczają na kWh czyli tak jak dla prądu co jest zupełnym bezsensem i mydleniem oczu.
    KWh godzina jest jednostką energii. Co prawda nie SI ale łatwo da się przeliczyć na Joule.
    Pomijając sen takich obliczeń, napiszę, że przy rocznym zużyciu energii przez pompę ciepła należy uwzględnić jej COP a w zasadzie jej HSPF - (Heating Season Performance Factor)
    Poczytaj sobie w necie.
    Na producentach Pomp ciepła unia wymusiła podawania tych współczynników więc muszą być w ich dokumentacji.
    Dla mnie wszystkie te obliczenia nie mają żadnego sensu poza usatysfakcjonowaniem księgowych i urzędasów.
    COP pompy ciepła zalezy od tak wielu czynników (choćby montażowe) i do tego zmienia się tak szybko, że dokłądność prowadzonych obliczeń jest znikoma. Do tego zużycie prądu przez pompę ciepła będzie zależało ile energii będzie ona pompować a ta ostatnia zalezy od np. od wielkości i izolacyjności budynku oraz nastawionej temperatury. Większość metod obliczeniowych zakłada jakieś warunki, które z reguły albo są inne, bo mamy inne przyzwyczajenia (np. temp komfortu pomieszczenia) lub zupełnie nieprzewidywalne jak temp i wilgotność powietrza otaczającego budynek.
    Wartość rocznego zużycia energii masz pewnie ze słynnego certyfikatu energetycznego (?), czy bzdurnego papieru za który się płaci, bo takie jest wymaganie prawne narzucone przez jakiegoś urzędasa, a którym nawet tyłka sobie podetrzeć nie można, bo za twardy.
    Nie wiem na jakim jesteś etapie i jaki jest cel Twoich obliczeń ? Jednak zamiast tracić na nie czas zadbaj o zgodne ze sztuką wykonanie budynku. Tzn izolacji i wszystkich instalacji.
    Może to być trudne bo większość projektów jest skopana lub zbyt pobieżna a wśrod wykonawców dominują fohofcy. Najgorsza jest sytuacja u deweloperów, ale to już osobny temat.
  • Poziom 21  
    Takie głupoty narzucają nauczyciele akademiccy...

Dom 178m² , Porotherm 25cm + styropian 12cm
    Według OZC projektowane obciążenie cieplne (co+c.w.u) to 6,41kW
    Co ciekawe:
    Koszt ogrzania domu ekogroszkiem to tylko 1500zł, gazem 4000zł.

Będę improwizował...
  • Poziom 42  
    Nic nie musisz improwizować. Zrób pseudo-dobór pompy ciepła i znajdź jej HSPF, albo przyjmij go z kosmosu czyli ... 3. :D
    Podziel prognozowane zużycie przez HSPF i masz ilość kWh prądu zużytego. Koszt prądu to sobie sam wyliczysz.
    Dziwię się że masz z tym problemy.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Pisałem prace inżynierska na podobny temat w porównaniu różnych źródel ciepła.
    Mi nie wychodził tak różowo jak tobie, po drugie zapotrzebowanie na ciepło masz bardzo niskie, chyba że to super dom pasywny ale z danych nie wygląda chyba ze położony jest na Majorce.