Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gateway FPD1730 - gaśnie obraz (wyłącza się) zaraz po włączeniu

-janusz 05 Gru 2014 12:14 1140 3
  • #1 05 Gru 2014 12:14
    -janusz
    Poziom 11  

Dzień dobry wszystkim!

Mam problem ze swoim dość wiekowym (ok. 10 lat) monitorem LCD Gateway FPD1730. Podobny problem niejednokrotnie był opisywany na forum, jednak mój przypadek jest dość specyficzny, dlatego chciałbym prosić o poradę. Opiszę objawy i działania chronologicznie:

1) mniej więcej 6-8 miesięcy temu monitor zaczął się podejrzanie zachowywać, tj. w trakcie pracy gasł obraz, lecz dioda zasilania nadal sygnalizowała pracę. Po wyłączeniu i włączeniu wszystko wracało do normy. Po jakimś czasie zauważyłem także, że zaczął bardzo delikatnie piszczeć, na wysokich częstotliwościach, ale tylko kiedy był wyłączony (nie stand-by, lecz wyłączony, acz podłączony do sieci). Po włączeniu monitora, albo odłączeniu od zasilania pisk znikał.
    2) kilka tygodni temu stało się, jak się teraz okazuje, nieuniknione - monitor w ogóle nie chce pracować, tj. gaśnie zaraz po włączeniu w ten sam sposób co na początku, jednak przy ponownych próbach nie udaje się go włączyć (obraz gaśnie po ok. połowie sekundy)
    3) rozebrałem, zajrzałem do środka - wszystkie elektrolity wyglądały ok, gołym okiem zimnych lutów nie zauważyłem, jednak zdecydowałem spróbować niektóre połączenia odświeżyć, zwłaszcza elektrolitów w zasilaczu. Po włączeniu byłem niemale zaskoczony zachowaniem obrazu. Oto kilka zdjęć (wybaczcie za jakość, ale aparat nie mógł się skupić na jasnym ekranie):
    Gateway FPD1730 - gaśnie obraz (wyłącza się) zaraz po włączeniu Gateway FPD1730 - gaśnie obraz (wyłącza się) zaraz po włączeniu Gateway FPD1730 - gaśnie obraz (wyłącza się) zaraz po włączeniu
    zdjęcie z przeglądarką pozwoliłem sobie ocenzurować czarnymi prostokątami; monitor był sprawdzany na dwóch komputerach, stąd rózne pulpity

Chodzi mi głównie o to, że część obrazu, zależnie od kolorów, była wyświetlana poprawnie. Głównie tam, gdzie pojawiał się kolor czarny, zamiast niego był zielono-fioletowy "śnieg". Ponadto Przy ładowaniu biosu itd, ekran zamiast być czarnym, był niebieskawy. Wygrzanie lutów jak widać pomogło uruchomić monitor, ale nadal coś było nie tak.

4) Zgodnie z wieloma zaleceniami, jakie pojawiały się na forum, wymieniłem wszystkie elektrolity na płytce zasilania, z wyjątkiem największego, którego wartości to najprawdopodobniej 68uF - więcej nie mogę dostrzec.
    I co się okazało? Monitor działał! Choć charakterystyczny pisk nie zniknął. Natomiast w ciągu pierwszych 2 godzin pracy zdarzyło się, że raz obraz zgasł - stwierdziłem, że elektrolity się formują i pewnie będzie ok. I było ok cały dzień - nawet jakość obrazu się poprawiła (może to tylko subiektywne wrażenie). Jednak dzisiaj monitor wykazuje objawy takie jak w punkcie 2) - włącza się i zaraz po gaśnie. Sprawdziłem, czy przypadkiem któreś połączenia były felerne, jednak nic nie pomogło ponowne grzanie.

Tutaj prośba do Was drodzy użytkownicy forum: co możecie wywnioskować z takich zachowań i co teraz powinienem zrobić?

Z góry dziękuję!

Janusz

0 3
  • #2 07 Gru 2014 09:05
    dzimi
    Moderator

Sprawdź zasilanie 3,3V oraz 1,8V na płycie głównej. Tam też są elektrolity do sprawdzenia.

0
  • #3 09 Gru 2014 15:36
    -janusz
    Poziom 11  

Napięć jeszcze nie sprawdziłem. Wymieniłem pozostałe elektrolity jednak bez zmian.
    Czy ktoś może się domyślać dlaczego monitor po poprawieniu lutów zaczął działać (choć niepoprawnie), a po wymianie części elektrolitów działał całkowicie poprawnie, a po czasie pierwotne objawy wróciły? Co mogło to spowodować?

0
  • #4 09 Gru 2014 15:47
    Arkos2
    Poziom 13  

Problem raczej leży w podświetlaniu matrycy, do sprawdzenia:
    inwerter, transformator(y) WN i świetlówki.

0