Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

termostat pokojowy a termostat grzejnikowy

jp1981 05 Gru 2014 20:37 2169 13
  • #1 05 Gru 2014 20:37
    jp1981
    Poziom 6  

Witam posiadam piec dwufunkcyjny Baxi 240F. Przy obecnych temperaturach ustawiony jest na 55 st. Posiadam również termostat pokojowy nastawiony na 20 st w dzień i 19 st w nocy. W przypadku posiadania termostatu pokojowego na ile powinny być ustawione termostaty na grzejniku? W tej chwili mam nastawione na max na poziomie 5, jeśli bym, np, ustawił je na poziom 3 (20 -21 st) czy np. w ten sposób zaoszczędzę trochę na gazie czy stracę na tym, bo np. nie wykorzystam całej mocy pieca? Proszę o wytłumaczenie mi działania termostatów na grzejniku w przypadku posiadania termostatu pokojowego. Mam jeszcze pytanie o schemat działania pieca. Ustawiając go np. na 55 st płomień pali się 1 min i piec odpoczywa 3 min. Nieważne na ile stopni nastawię piec odpoczywa zawsze 3 minuty. Czy ta przerwa nie jest za krótka? Dziękuję z góry za pomoc

1 13
  • #2 05 Gru 2014 20:48
    FOSGEN1
    Poziom 27  

W pomieszczeniu, w którym jest sterownik, najlepiej zdjąć głowice. Zostawić w pozostałych pomieszczeniach i nimi regulować zgodnie z potrzebami.

Dodano po 2 [minuty]:

Że kocioł ma 3 min pauzy to standard producenta. Chyba większej nie ma. Ale że grzeje tylko minutę to dziwne.

0
  • #3 05 Gru 2014 21:11
    jack63
    Poziom 42  

FOSGEN1 napisał:
    Ale że grzeje tylko minutę to dziwne.

A co w tym dziwnego? Pewnie jp1981 ma ten sam problem z przewymiarowanym kotłem co Ty. :cry:
    Jednak na razie za mało danych aby wyrokować.
    1. Jakie jest obliczeniowe zaoptrzebownie na moc grzewczą?
    2. Jaka jest minimalna moc kotła?
    3. Gdzie jest ustawiony termostat pomieszczeniowy i jaką ma histerezę?
    4. Jakie są ew. nastawy wstępne zaworów grzejnikowych
    5. Czy grzejniki i ich głowice nie są przypadkiem zasłonięte kotara firanką itp.
    6. Czy instalacja nie jest zapowietrzona?
    7. Czy wymiennik kotła nie jest zakamieniony?
    Można zadać jeszcze więcej pytań lub ...iść do wróżki.

0
  • #4 05 Gru 2014 21:17
    FOSGEN1
    Poziom 27  

jack63 , mój pierwsze odpalenie ma ok. 20min. Potem w zależności od temp. na kotle chodzi po kilka minut. Generalnie 30-35 minut i koniec grzania.
    Ale jak podnoszę temp. na kotle to nie taktuje wcale. To plusy małej modernizacji instalacji - wymiany kawałka rury na fi18 oraz dołożenia jednego niewielkiego grzejnika w chłodniejszym pokoju.

0
  • #5 05 Gru 2014 21:54
    jack63
    Poziom 42  

OK. Pamiętam. Nie chodzi o wymawianie, tylko o niestety bardzo typowy przykład złego doboru kotła do potrzeb.
    Jednak ta minuta faktycznie stanowi bardzo krótki czas. Może tyle trwa zadziałanie termostatu zapobiegającemu przegrzaniu???

0
  • #6 05 Gru 2014 22:40
    jp1981
    Poziom 6  

Odpowiadam:

Ad1
    Szczegóły instalacji grzewczej na zdjęciu (a tak nawiasem mówiąc w łazience w życiu nie będę miał w zimie +24oC, z reguły jest 17oC, a zeszłej zimy miałem 13oC, było rześko :D)

Ad2
    9,3 kW

Ad 3
    Stał w kuchni naprzeciwko pieca, ostatnio dałem go do salonu na półki, od pieca oddziela go ścianka działowa. Piec generalnie jest przykryty drzwiami przesuwnymi z płyty laminowanej. Histereza - 0,5oC

Ad 4
    W obecnej chwili poziom 5 tj. ok. 27oC

Ad 5
    Nie są. Jedynie w salonie stoi przy nich narożnik, który jest osunięty od nich jakieś 20 cm.

Ad 6
    Nie jest, odpowietrzałem ostatnio.

Ad 7
    Nie powinien być, ponieważ przegląd był miesiąc temu.

Poza tym piec pracuje w sposób następujący:
    Pierwsze odpalenie płomień dogrzewa do zadanej temp. (ok. 10 minut) a następnie
    - 45oC - płomień grzeje pół minuty, 3 minuty przerwy
    - 50oC - płomień grzeje minutę, 3 minuty przerwy
    - 55oC - płomień grzeje półtorej minuty, 3 minuty przerwy
    - 60oC - płomień grzeje dwie minuty, 3 minuty przerwy
    i tak w kółko dopóki nie osiągnie temp. stawionej na termostacie. Co o tym sądzicie i czy to jest prawidłowe działanie pieca.

W ciągu dnia występują też takie sytuacje, że piec się załącza na kilka sekund i wyłącza, w ogóle nie współgra z termostatem.

Chyba coś musi być nie tak bo przy obecnych temperaturach średnio zużywam ok 5,5 kubika gazu na mieszkanie 50 m2 na podgrzanie wody i centralne ogrzewanie.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Dodano po 2 [minuty]:

Zapomniałem dodać zdjęcia do pkt Ad 1
    termostat pokojowy a termostat grzejnikowy

0
  • #7 05 Gru 2014 23:18
    jack63
    Poziom 42  

Wygląda na problem z obiegiem wody dla CO. Świadczyło by o tym prawie liniowe zwiększanie się czasu pracy kotła ze wzrostem nastawionej na nim temperaturze zasilania oraz brak możliwości nagrzania łazienki. Choć to drugie może wynikać ze zbyt małej mocy grzejnika. Jaki???
    Przyczyn może być kilka: (kolejność przypadkowa)
    1. Utrata pojemności kondensatora silnika pompy.
    2. Zabrudzenie filtrów - o ile są.
    3. Zakamienienie wymiennika. To że był przegląd o niczym nie świadczy. :cry: Z resztą serwisant powinien zareagować na takie taktowanie kotła!
    4. Złe nastawy wstępne zaworów grzejnikowych. Nie chodzi o nastawy głowic termostatycznych!
    5. Zbyt małe przekroje rur a przez to opory przepływu.
    6. Jakiś zonk w orurowaniu / przytkanie z powodów niechlujstwa i braku płukania instalacji przed podłączeniem kotła
    Jak przedstawia się temperatura powierzchni grzejników? Czy są w miarę równo ciepłe i jaka jest różnica temperatur zasilania i powrotu?
    Przyczyną taktowania może też być nieprawidłowe zadziałanie termostatu zabezpieczającego przed przegrzaniem obiegu. Czy kocioł zgłasza (o ile potrafi?) jakieś błędy?
    Histereza termostatu pokojowego jest za mała. Zależy też jak ona w tym typie jest definiowana?
    W górę? W dół? Czy może symetrycznie do wartości zadanej?
    Możesz na próbę odłączyć sterownik od kotła i zastąpić go zworą, jeśli jest ON/OFF! Nastawić dość wysoką temp. zasilania. Np. 70 oC i pomierzyć czasy pracy. Głowice zaworów ma max.
    Policz moce grzejników z projektu. Trudno aby ktoś za ciebie to robił. Pewnie ich suma będzie mniejsza od mocy minimalnej kotła, a dotyczy to temperatury zewnętrznej -20oC !!! Przy temperaturach wyższych, jak ostatnio, zapotrzebowanie jest dużo mniejsze!
    Typowa katastrofa. Ponieważ kocioł jest dwufunkcyjny jego moc jest dobierana do grzania CWU i dla CO jest kilkukrotnie za duża. Kocioł taktuje i zużywa więcej gazu niż dobrze dobrany jednofunkcyjny.

0
  • #8 08 Sie 2015 12:04
    ciekawy30
    Poziom 9  

FOSGEN1 napisał:
    W pomieszczeniu, w którym jest sterownik, najlepiej zdjąć głowice. Zostawić w pozostałych pomieszczeniach i nimi regulować zgodnie z potrzebami.

Dodano po 2 [minuty]:

Że kocioł ma 3 min pauzy to standard producenta. Chyba większej nie ma. Ale że grzeje tylko minutę to dziwne.

Witam, chciałbym prosić o wyjaśnienie: co się będzie działo jeśli w pomieszczeniu z sterownikiem ( np: nocą ) ustawione jest 18 st.C a w sypialni gdzie go nie ma chcę uzyskać np: 22 st.C? Czy wobec tego, że sterownik ustawiony jest na niższą temperaturę - po odkręceniu nastaw głowic termostatycznych np: w sypialni piec zadziała i podgrzeje wodę by w sypialni podnieść temperaturę?

0
  • #9 08 Sie 2015 21:06
    FOSGEN1
    Poziom 27  

ciekawy30, po osiągnięciu 18 stopni w pomieszczeniu ze sterownikiem kocioł zostanie wyłączony. Więc mało prawdopodobne, żeby w tym czasie w innym pomieszczeniu dogrzało do 22. Chyba, że pomieszczenie ze sterownikiem ma bardzo duże straty ciepła i bardzo wolno się nagrzewa.

0
  • #10 09 Sie 2015 14:27
    ciekawy30
    Poziom 9  

FOSGEN1 napisał:
    ciekawy30, po osiągnięciu 18 stopni w pomieszczeniu ze sterownikiem kocioł zostanie wyłączony. Więc mało prawdopodobne, żeby w tym czasie w innym pomieszczeniu dogrzało do 22. Chyba, że pomieszczenie ze sterownikiem ma bardzo duże straty ciepła i bardzo wolno się nagrzewa.

Witaj,
    jakie więc rozwiązanie mogę zastosować aby mieć możliwość regulacji temperatury w pomieszczeniach gdzie nie ma termostatu pokojowego?

0
  • #12 12 Sie 2015 13:00
    ciekawy30
    Poziom 9  

FOSGEN1 napisał:
    Zmień lokalizację sterownika

Witam,
    większość forumowiczów zaleca aby w pomieszczeniu gdzie jest umieszczony sterownik zlikwidować głowice termostatyczne aby ich funkcję przejął sterownik. Jeśli więc np: zainstalowany na parterze sterownik w pomieszczeniu bez głowic termostatycznych przeniosę na piętro - to i tak ( według mnie ) grzejniki na parterze będą grzały na max. Czy może się mylę?

-1
  • #13 12 Sie 2015 19:05
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

No tak, ale na parterze trzeba głowice założyć a zdjąć w pomieszczeniu na piętrze gdzie będzie zabudowany ów termostat pokojowy. Ale też jeżeli chcesz mieć na parterze pomieszczenia które nie będą miały kontroli temperatury to głowic w ogóle nie potrzebujesz :)

0
  • #14 14 Sie 2015 21:06
    ciekawy30
    Poziom 9  

wawrzeczko_t napisał:
    No tak, ale na parterze trzeba głowice założyć a zdjąć w pomieszczeniu na piętrze gdzie będzie zabudowany ów termostat pokojowy. Ale też jeżeli chcesz mieć na parterze pomieszczenia które nie będą miały kontroli temperatury to głowic w ogóle nie potrzebujesz :)

Chcę mieć termostat pokojowy na parterze ( tam jest salon z otwartą kuchnią ) ale wobec tego, że sypialnie są na pierwszym piętrze tam też ( idąc spać ) chciałbym mieć możliwość ustawienia temperatury gdy np: na parterze zmniejszę temperaturę na noc np: do poziomu 18 st. C.

1