Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Lenovo G580 - nie startuje

05 Gru 2014 20:52 1338 5
  • Poziom 17  
    Witam,

Mam taki problem. Znajoma ma laptopa G580 - jeszcze na gwarancji około pół roku. Jakiś czas temu przestał startować (zatrzymywał sie na ekranie startowym - tym z napisem "press [F2] for SETUP" i "Press [F12] for boot device selection menu"). Naciśnięcie któregoś z wymienionych na tym ekranie klawiszy (F2 lub F12) kończyło się komunikatem potwierdzającym wykonywanie danego działania, jednak do tego działania nie dochodziło (np. naciśnięcie F2 skutkowało tekstem "entering SETUP..." i komputer został w tym stanie nie wchodząc do ustawień).

Problem udało się obejść włączając komputer przyciskiem przywracania systemu (tym małym ze strzałką obok przycisku zasilania). Komputer wystartował, później anulowałem przywracanie systemu i wszystko działało.

Ostatnio problem się powtórzył - tym razem start przyciskiem przywracania systemu nie pomógł. Chciałem komputer wysłać do naprawy gwarancyjnej, ale przedtem chciałem zarchiwizować zawartość dysku (na infolinii z LENOVO mi powiedzieli, że nie gwarantują zachowania danych na dysku i że lepiej wyjąć dysk i zabezpieczyć dane). Wyjąłem dysk i przy okazji spróbowałem załączyć komputer bez dysku. Wystartował. Po założeniu dysku - dalej startuje (usterka ustąpiła).

Mam teraz pytanie do osób zorientowanych: co to jest za usterka? Skąd się bierze i czy da się ją wywołać? Pytam dlatego, że komputer ma już niewiele gwarancji. Jeśli to coś ze sprzętem to chciałbym jeszcze załapać się na naprawę gwarancyjną. Obawiam się jednak, że problem może się ponownie objawić już po gwarancji. Dlatego chciałem się dowiedzieć, czy ktoś się spotkał z taką usterką i czy może mi coś o niej powiedzieć.
  • Spec od komputerów
    Przetestuj dysk.
  • Poziom 17  
    boro1234567 napisał:
    Przetestuj dysk.

Czym przetestować? Chyba nie narzędziami systemowymi, ale czymś poważniejszym?
    Jak rozumiem, musiałby to być problem hardware'owy z dyskiem - tak? (Myślę, że skoro odpięcie dysku pomogło, po czym bez żadnych działań na dysku przypiąłem go ponownie i system działał, więc na takie działanie nie mogą wpłynąć błędy logiczne na dysku, bo wtedy po ponownym przypięciu dysku rozruch zostałby ponownie zablokowany).

Jakie narzędzie do testu dysku możesz polecić?
  • Spec od komputerów
    Może być hd tune na początek.
    W tej chwili nie można potwierdzić ani wykluczyć że problemem jest dysk.
  • Poziom 17  
    boro1234567 napisał:
    Może być hd tune na początek.
    W tej chwili nie można potwierdzić ani wykluczyć że problemem jest dysk.
    Dopiero teraz odpisuję, bo nie mam na co dzień dostępu do tego komputera (to nie mój sprzęt, lecz znajomych i na co dzień z niego korzystają, a ja po prostu grzecznościowo staram się im pomóc i jak jestem u nich to szukam przyczyny, żeby po upłynięciu gwarancji nie zostali "z ręką w nocniku").

Przeskanowałem HD Tune, dodatkowo sprawdziłem CrystalDiskInfo i te programy żadnych problemów z dyskiem nie wykazały. Macie może jakieś pomysły, co jeszcze sprawdzić?
  • Poziom 17  
    Komputer na razie chodzi - problem się nie powtórzył przez te lata. Temat zamykam.