Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór amorficznych paneli słonecznych, kontrolera 10A i przetwornicy 12>220

krzeszol 06 Dec 2014 01:20 2277 5
    krzeszol
    Level 9  
    Mam zamiar w domku przy lesie odciętym od infrastruktury postawić instalację fotowoltaiczną na panelach amorficznych i mam kilka pytań.

Planuję użyć 10A kontrolera ładowania oznaczonego CPT-LA10. 10A 12V/24V MPPT Solar Panel Regulator Charge Controller 100V Input & DC USB SP

Czy dobrze rozumiem, że nie mogę do niego podłączyć paneli amorficznych o mocy całkowitej większej niż 120W? P=I*U 120W=10A*12V

Moje średnie obecne zużycie energii elektrycznej to: ze stałych "pożeraczy" laptop 60W, 2 telefony komórkowe, oświetlenie LED ok 50W i od czasu do czasu blender, monitor, głośniki, ładowarkę do wiertarki akumulatorowej i baterii AA i AAA (latarki, aparat fot., alarm itp.).

Do użycia większej przetwornicy zmusza mnie pralka. Przez 2,5h zjada max. ok. 350W (pik), ale myślę o odłączeniu grzałki i stosowaniu wstępnie podgrzanej wody. Wtedy pobór spadnie i mam nadzieję, że pociągnie go mój stary UPS EVER Eco 500 (300W rzeczywistej mocy) ...jeśli go pozbawię obudowy i wyposażę w większe radiatory i wentylator.

Do zasilania laptopa używam przetwornicę samochodową 12V > 19V.

No i pytanie główne. Czy można takim sterownikiem ładować zestaw akumulatorów samochodowych połączonych równolegle 12V (przynajmniej trzech) i do nich jakimś sposobem podłączyć taki UPS co potrzebuje 36V? Te co mają ok 1000W mają wewnątrz 3 akumulatory po 12V.

Jakie akumulatory i ile Ah proponujecie?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    CzystyZYSK
    Level 24  
    Witam

Tak przy systemie 12V nie będzie dawać więcej jak 10A co daje 120W ładowania.

Dlatego jeżeli potrzebujesz większej mocy to lepiej pracować na wyższych napięciach - system 12V jest nierozwojowy.

Przy regulatorze zobacz maksymalne napięcie wejściowe - czy nie jest mniejsze od napięcia modułów w obwodzie otwartym X 1,15 (współczynnik na temperaturę na zimę).

Nie ma możliwości połączenia akumulatorów równolegle do ładowania, a później na przetwornik szeregowo.

Polecam od razu przestawić się na system 24 lub 48V.

Pozdrawiam
    krzeszol
    Level 9  
    Dzięki za podpowiedź,
    Pomyślę o przestawieniu się na 24V.
    A czy dobrze rozumiem, że nie mogę do 10A kontrolera ładowania podłączyć paneli amorficznych o mocy całkowitej większej niż 120W?
    Przy tym regulatorze maksymalne napięcie wejściowe wynosi 100V, a napięcie modułów w obwodzie otwartym wynosi 88V więc jest "na styk".
    CzystyZYSK
    Level 24  
    Szczerze to nie wiem czy jeżeli przekroczymy prąd na wejściu to będzie zonk. W falownikach sieciowych przesuwa się punkt pracy i nic się nie dzieje, ale tutaj to proste urządzonko i może się uszkodzić prawdopodobnie.
    krzeszol
    Level 9  
    Dzięki. W takim razie tylko 120W. A czy ktoś wpinał w taki obwód turbinę wiatrową lub koło wodne? Myślę o zastosowaniu alternatora wymontowanego z auta wraz układem ładowania akumulatora + odpowiednia przekładnia. Jak to jest realizowane od strony wpięcia tego w istniejącą instalację z panelem fotowoltaicznym? Podpiąć to do zestawu akumulatorów bezpośrednio czy konieczne będzie zastosowanie diod?
    Pozdrawiam.
    prose
    Level 35  
    krzeszol wrote:
    Myślę o zastosowaniu alternatora wymontowanego z auta wraz układem ładowania akumulatora + odpowiednia przekładnia. Jak to jest realizowane od strony wpięcia tego w istniejącą instalację z panelem fotowoltaicznym? Podpiąć to do zestawu akumulatorów bezpośrednio czy konieczne będzie zastosowanie diod?
    Witam alternator ma układ prostowniczy nie musisz stosować diod .