Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór amorficznych paneli słonecznych, kontrolera 10A i przetwornicy 12>220

krzeszol 06 Gru 2014 01:20 1752 5
  • #1 06 Gru 2014 01:20
    krzeszol
    Poziom 7  

Mam zamiar w domku przy lesie odciętym od infrastruktury postawić instalację fotowoltaiczną na panelach amorficznych i mam kilka pytań.

Planuję użyć 10A kontrolera ładowania oznaczonego CPT-LA10. 10A 12V/24V MPPT Solar Panel Regulator Charge Controller 100V Input & DC USB SP

Czy dobrze rozumiem, że nie mogę do niego podłączyć paneli amorficznych o mocy całkowitej większej niż 120W? P=I*U 120W=10A*12V

Moje średnie obecne zużycie energii elektrycznej to: ze stałych "pożeraczy" laptop 60W, 2 telefony komórkowe, oświetlenie LED ok 50W i od czasu do czasu blender, monitor, głośniki, ładowarkę do wiertarki akumulatorowej i baterii AA i AAA (latarki, aparat fot., alarm itp.).

Do użycia większej przetwornicy zmusza mnie pralka. Przez 2,5h zjada max. ok. 350W (pik), ale myślę o odłączeniu grzałki i stosowaniu wstępnie podgrzanej wody. Wtedy pobór spadnie i mam nadzieję, że pociągnie go mój stary UPS EVER Eco 500 (300W rzeczywistej mocy) ...jeśli go pozbawię obudowy i wyposażę w większe radiatory i wentylator.

Do zasilania laptopa używam przetwornicę samochodową 12V > 19V.

No i pytanie główne. Czy można takim sterownikiem ładować zestaw akumulatorów samochodowych połączonych równolegle 12V (przynajmniej trzech) i do nich jakimś sposobem podłączyć taki UPS co potrzebuje 36V? Te co mają ok 1000W mają wewnątrz 3 akumulatory po 12V.

Jakie akumulatory i ile Ah proponujecie?

0 5
  • #2 06 Gru 2014 14:37
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Witam

Tak przy systemie 12V nie będzie dawać więcej jak 10A co daje 120W ładowania.

Dlatego jeżeli potrzebujesz większej mocy to lepiej pracować na wyższych napięciach - system 12V jest nierozwojowy.

Przy regulatorze zobacz maksymalne napięcie wejściowe - czy nie jest mniejsze od napięcia modułów w obwodzie otwartym X 1,15 (współczynnik na temperaturę na zimę).

Nie ma możliwości połączenia akumulatorów równolegle do ładowania, a później na przetwornik szeregowo.

Polecam od razu przestawić się na system 24 lub 48V.

Pozdrawiam

0
  • #3 10 Gru 2014 09:04
    krzeszol
    Poziom 7  

Dzięki za podpowiedź,
    Pomyślę o przestawieniu się na 24V.
    A czy dobrze rozumiem, że nie mogę do 10A kontrolera ładowania podłączyć paneli amorficznych o mocy całkowitej większej niż 120W?
    Przy tym regulatorze maksymalne napięcie wejściowe wynosi 100V, a napięcie modułów w obwodzie otwartym wynosi 88V więc jest "na styk".

0
  • #4 10 Gru 2014 09:58
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Szczerze to nie wiem czy jeżeli przekroczymy prąd na wejściu to będzie zonk. W falownikach sieciowych przesuwa się punkt pracy i nic się nie dzieje, ale tutaj to proste urządzonko i może się uszkodzić prawdopodobnie.

0
  • #5 10 Gru 2014 13:40
    krzeszol
    Poziom 7  

Dzięki. W takim razie tylko 120W. A czy ktoś wpinał w taki obwód turbinę wiatrową lub koło wodne? Myślę o zastosowaniu alternatora wymontowanego z auta wraz układem ładowania akumulatora + odpowiednia przekładnia. Jak to jest realizowane od strony wpięcia tego w istniejącą instalację z panelem fotowoltaicznym? Podpiąć to do zestawu akumulatorów bezpośrednio czy konieczne będzie zastosowanie diod?
    Pozdrawiam.

0
  • #6 10 Gru 2014 16:30
    prose
    Poziom 33  

krzeszol napisał:
    Myślę o zastosowaniu alternatora wymontowanego z auta wraz układem ładowania akumulatora + odpowiednia przekładnia. Jak to jest realizowane od strony wpięcia tego w istniejącą instalację z panelem fotowoltaicznym? Podpiąć to do zestawu akumulatorów bezpośrednio czy konieczne będzie zastosowanie diod?
    Witam alternator ma układ prostowniczy nie musisz stosować diod .

1