Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ALTO 140 - Jak podłączyć do tv i laptopa

kivlov 06 Gru 2014 13:36 1176 10
  • #1 06 Gru 2014 13:36
    kivlov
    Poziom 26  

Witam,
    Od bardzo dawna nie bawiłem się sprzętem estradowym - od czasów dzieciństwa. Teraz kolega poprosił mnie, abym podłączył mu mixer ALTO 140 do tv i do laptopa. Patrząc na te wszystkie nazewnictwa kompletnie zgłupiałem.
    Jeżeli ktoś byłby wstanie rozrysować mi co gdzie podłączyć i jak mniej więcej tym sterować to byłbym wdzięczny.
    Tak jak wspomniałem mają być podłączone 4 kolumny aktywne, które mają przekazywać dźwięk z NC+ lub z laptopa nic więcej nie potrzebuje. Myślę, że ten mixer to lekka przesada, ale jak już ma to nie będzie mówił zmieniał bo wystarczyłoby zwykłe PRE moim zdaniem.
    http://www.altoproaudio.com/products/amx-140 - tak wygląda mixer

Dodano po 30 [minuty]:

http://a1.trd.cm/thaisecondhand/201208/15d/10229825_0.jpg tak wygląda mixer, gdzie mam podłączyć kolumny aktywne , a gdzie tv i laptop?

0 10
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 06 Gru 2014 15:40
    DjMapet
    Poziom 43  

Wyjścia sumy MAIN MIX OUTPUT L, R miksera, połącz z wejściem INPUT pierwszej pary kolumn aktywnych, następnie wyjście LINK tej pierwszej pary kolumn aktywnych, połącz z wejściem INPUT, drugiej pary kolumn aktywnych. Najlepiej zrobić to symetrycznymi kablami sygnałowymi XLRm - XLRf, zwanymi też "mikrofonowymi".
    Laptop i TV podłącz do wejść liniowych stereo 5/6 oraz 7/8.
    Laptop kablem TRS 3,5mm - 2xTS 6,3mm.
    TV (prawdopodobnie) kablem 2xRCA - 2xTS 6,3mm.

Pozdrawiam.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 06 Gru 2014 15:52
    kivlov
    Poziom 26  

Dziękuję Ci ślicznie kolego.
    A jak zmienia się kanały tzn jakbym chciał aby grał tylko tv, albo tylko laptop? Cyz tylko ręcznie muszę wyciszać te kanały?
    Kabel TS - to duży JACK rozumiem?

0
  • Pomocny post
    #4 06 Gru 2014 16:10
    DjMapet
    Poziom 43  

kivlov napisał:
    Cyz tylko ręcznie muszę wyciszać te kanały?

Mikser nie ma wyłączników (MUTE), więc potencjometrami LEVEL.

kivlov napisał:
    Kabel TS - to duży JACK rozumiem?

Tak.
    Zapomniałem do TS, dodać rozmiaru - 6.3mm :-).

Jakie macie te kolumny?

Pozdrawiam.

0
  • #5 06 Gru 2014 16:54
    kivlov
    Poziom 26  

"Wyjścia sumy MAIN MIX OUTPUT L, R miksera, połącz z wejściem LINE IN pierwszej pary kolumn aktywnych, następnie wyjście LINE OUT tej pierwszej pary kolumn aktywnych, połącz z wejściem LINE IN, drugiej pary kolumn aktywnych. Najlepiej zrobić to symetrycznymi kablami sygnałowymi XLRm - XLRf, zwanymi też "mikrofonowymi".

Można podłączyć rozdzielacz TS, aby nie kombinować z kabelkami od kolumny do kolumny? Bo rozumiem tam mam podłączyć to TS

Ps. Trochę zamieszałem, bo kolumny XLR'ami podłączam, a jak pominąć to podłączanie kolumny do kolumny? Są jakieś rozdzielacze XLR? Czy można to jakoś inaczej załatwić?

Dodałem zdjęcia z pytaniami.

0
  • Pomocny post
    #6 07 Gru 2014 20:31
    DjMapet
    Poziom 43  

kivlov napisał:
    a jak pominąć to podłączanie kolumny do kolumny?

W jakim celu?
    Po to te wyjścia w kolumnach aktywnych są, by można bezproblemowo podać sygnał do kolejnej kolumny.

kivlov napisał:
    zdjęcia z pytaniami.

"TV przez TS" - tak.
    "laptop przez TS" - tak.
    "???" - To są tłumiki szyn AUX. Białe (1)=odsłuchy sceniczne, Czerwone (2)=procesor efektów. Raczej nieprzydatne w Twoim zastosowaniu.
    "XLR kolumny aktywne" - tak, tu podłączasz pierwszą parę kolumn a do ich wyjść (jak napisałem wyżej) druga parę.
    "niżej TS również do kolumn" - owszem, do drugiej pary kolumn aktywnych, możesz podać sygnał z tych wyjść, ale wg. mnie, prościej podać sygnał na nie z wyjść pierwszej pary.

DjMapet napisał:
    Jakie macie te kolumny?

Pozdrawiam.

0
  • #7 08 Gru 2014 17:36
    kivlov
    Poziom 26  

Hej kolumny to ALTO MS8A - jak najlepiej to podłączyć?
    Jaki polecasz kabel do laptopa TRS 3,5mm - 2xTS 6,3mm? Taki ok 3m długości.
    Dziś byłem zobaczyć jak on ma to podłączone to złapałem się za głowę!
    ALTO 140 - Jak podłączyć do tv i laptopa
    Burdel jakich mało i w kablach tak samo. Namówiłem go, aby kupił kabel ten co wspomniałem do laptopa, ale to co tam jest to sam nie wiem czy może wystarczy odpiąć te kabelki od tego rozdzielacza i podłączyć pod pozycję 5/6. Nie mam zielonego pojęcia jak to jest podłączone, ale on też nie bo on tego nie robił. Ratuj :)

0
  • #8 08 Gru 2014 22:13
    DjMapet
    Poziom 43  

kivlov napisał:
    jak najlepiej to podłączyć?

Wszystko w zasadzie masz opisane, w pierwszym moim poście.

kivlov napisał:
    kolumny to ALTO MS8A

Nie wiedziałem jakie to kolumny, więc wejścia i wyjścia opisałem standardowo (LINE IN, LINE OUT), ale teraz już wiem, więc zmieniłem w pierwszym poście, nomenklaturę nazwy wejścia i wyjścia w kolumnach (INPUT, LINK).

kivlov napisał:
    Jaki polecasz kabel do laptopa TRS 3,5mm - 2xTS 6,3mm? Taki ok 3m długości.

Taki, na jaki Was stać, ale bez przesady. Wystarczy kabel za ok. 20 zł., np: http://muzyczny.pl/148668_Adam-Hall-K3-YWPP-0300-kabel-2xTS-1x-mini-TRS-3m.html

kivlov napisał:
    Dziś byłem zobaczyć jak on ma to podłączone to złapałem się za głowę!

Mnie przeraził głównie, syf na tym mikserze!
    W pierwszym kanale ktoś wpiął coś w INSERT, ciekawe w jakim celu???
    Praktycznie wszystkie potencjometry, nawet te które nie powinny być w ogóle ruszane, są odkręcone na full!
    Tragedia :-(.
    Ta przejściówka 2xRCA - TRS 6,3mm, wpięta w kanał mono (3), nie ma sensu.
    Można ew. dokupić do tego kabla dwie przejściówki RCA - TS, np takie: http://muzyczny.pl/109491_Monacor-NTA175M-przejsciowka-Cinch-JackD-metal.html i wpiąć w któreś z wejść stereo - 5/6, lub 7/8.
    Musiał byś zrobić dokładny remanent, czyli spisać jakie kable (symetryczne, niesymetryczne, z jakimi wtykami) są w posiadaniu właściciela sprzętu i jak usytuowany ma być sprzęt w pomieszczeniu (jakiś rzut, fotka?), wtedy ocenimy jakie kable będą przydatne, a jakie trzeba będzie dokupić, ew. przerobić.

Pozdrawiam.

0
  • #9 08 Gru 2014 22:41
    kivlov
    Poziom 26  

Już zamówiłem przewód i dwie przejściówki, które poleciłeś jak dojdą to dam znać. Jakie potencjometry zmienić ustawienie i jak ma być?
    Musze zbadać gdzie wychodzi ten kabel INSERT bo tam są kable poprowadzone w ścianach i cholera wie gdzie co i jak.
    SYF - tragedia!!!

0
  • #10 08 Gru 2014 23:16
    DjMapet
    Poziom 43  

kivlov napisał:
    Już zamówiłem przewód i dwie przejściówki,

Przecież możesz kupić tylko przewód, lub tylko przejściówki i zastosować je do tego przewodu (TRS 3,5mm - 2xRCA?), który już macie.

kivlov napisał:
    Jakie potencjometry zmienić ustawienie i jak ma być?

Przede wszystkim, skręcić w lewo w nieużywanych kanałach, wszystkie gainy (TRIM), oraz te pięć, w sekcji Main MIX.

kivlov napisał:
    gdzie wychodzi ten kabel INSERT

Złącze to nie może być użyte, w tym zastosowaniu sprzętu, jakie podałeś.
    Służy do podłączenia w dany kanał w pętli, np. procesora efektowego, EQ, kompresora, itd.

kivlov napisał:
    tam są kable poprowadzone w ścianach i cholera wie gdzie co i jak.

Jak już napisałem, trzeba by zrobić spis kabli.

Pozdrawiam.

0