Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować układ, który automatycznie odcina zasilanie z baterii?

06 Gru 2014 13:33 1047 4
 • Poziom 3  
  Witam,

  Zbudowałem ostatnio przenośny głośnik stereo do telefonu ze wzmacniaczem audio zasilanym 2 bateriami po 9V podłączone szeregowo (18V). Niestety pojawił się problem :| Baterie szybko padają, a nie raz używam go w domu ze swobodnym dostępem do gniazdka. Pomyślałem więc że czemu by nie zrobić dodatkowego gniazda w głośniku na zasilacz i używać go w domu zamiast baterii?

  I teraz moje pytanie brzmi tak: Jak zbudować układ, który automatycznie odcina zasilanie z baterii w momencie gdy podłączony jest zasilacz? Myślę, że przydał by się taki układzik bo mechaniczne przełączanie (np. jakimś przełącznikiem), czy wyjmowanie baterii było by dosyć uciążliwe :(

  Z góry przepraszam za wszystkie błędy, złą kategorię itp. Jestem tutaj nowy :D
  Pozdrawiam.
 • Poziom 29  
  Wystarczą dwie diody prostownicze oraz zapewnienie napięcia z zasilacza minimalnie wyższego niż napięcie z baterii.
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Anarhak napisał:
  I teraz moje pytanie brzmi tak: Jak zbudować układ, który automatycznie odcina zasilanie z baterii w momencie gdy podłączony jest zasilacz?

  Zobacz na schematach poniżej, po podłączeniu zasilacza do sieci następuje odłączenie zasilania z baterii.
  Jak zbudować układ, który automatycznie odcina zasilanie z baterii? Jak zbudować układ, który automatycznie odcina zasilanie z baterii?
 • Specjalista elektronik
  Można jeszcze, jeśli nie chcemy przekaźnika (element mechaniczny, zużywa się), ani straty napięcia przy zasilaniu z baterii, do odłączania baterii użyć MOSFET-a. Pewnie lepiej na minusie zasilania, bo tam można użyć MOSFET-a z kanałem N, a na plusie chyba musiałby być P: źródło do minusa baterii, dren do minusa zasilanego urządzenia, bramka do minusa zasilacza, który do minusa urządzenia ma być połączony przez diodę, opornik między plusem, a minusem zasilacza, plusy połączone razem. Przy braku napięcia z zasilacza bramka dostaje plus i MOSFET łączy baterię, włączenie zasilacza odłącza ją. Aha, trzeba by dobrać MOSFET-a, którego bramka wytrzyma 20V z zasilacza.