Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz na LM317T jak podłączyć woltomierz cyfrowy

tomekw56 06 Dec 2014 21:27 4986 27
 • #1
  tomekw56
  Level 9  
  Witam, mam pytanie, jak podłączyć woltomierz (ma trzy kable) do tego schematu (w załączniku). Transformator jest 220V AC / 11V X2 AC 0,91A . Wykorzystałem dwa przewody po transformatorze (środkowy i boczny), może można wykorzystać ten trzeci do podłączenia woltomierza. Jeżeli nie można to napiszcie proszę, jak mam to zrobić. Pozdrawiam.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #3
  tomekw56
  Level 9  
  Tak - piszą, że
  napięcie wejściowe mierzone DC 0V-99.9V
  napięcie zasilania DC 3V-30V
  trzy cyfry LED 0,36"
  częstotliwość odświeżania 500ms/1pomiar
  dokładność 1%
  temperatura pracy -10* do 65*C
  czerwony to plus zasilania (3-30V)
  biały pomiar napięcia stałego (0-99.9V)
  czarny minus
 • #4
  max-energy
  Level 22  
  Zasilanie woltomierza wepnij pomiędzy mostek a LM'a.
  Kolega zapoznał się z notą katalogową LM'a?
 • #5
  tomekw56
  Level 9  
  LM jest do 30 V 1,5 A.
 • #6
  max-energy
  Level 22  
  Zgadza się. Chodzi mi o schemat z noty.
 • #7
  tomekw56
  Level 9  
  Przeczytanie noty katalogowej, przy mojej wiedzy elektronicznej nic mi nie pomoże. Wepnę się po prostu z zasilaniem między LM a mostek prostowniczy. Pozdrawiam i dzięki za podpowiedź.
 • #8
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  max-energy wrote:
  Chodzi mi o schemat z noty.

  Witam. A co tutaj ma do rzeczy schemat LM317 z noty katalogowej ? Zupełnie nie rozumiem. Tomekw56. Jest dwie możliwości podłączenia woltomierza. Przy pomiarze od zera(woltów), +(czerwony) do plusa elektrolitu 3300 µF, czarny do masy układu. Biały do wyjścia układu LM317T. Drugi sposób to zwarcie białego z czerwonym i podłączenie do wyjścia LM-a. Oczywiście czarny do masy układu. Ale wtedy, ponieważ woltomierz będzie zasilany z wyjścia prostownika, zacznie on (woltomierz), mierzyć dopiero wówczas, gdy napięcie wyjściowe układu, przekroczy 3 Volty. Czyli minimalne napięcie zasilania woltomierza. Oczywiście napięcie zasilania woltomierza nie może przekroczyć, jego maksymalnej katalogowej (30 V), wartości. Ale widzę, że zasilanie jest 11 V zmiennego, więc nie ma obaw. A "swoją drogą" w aplikacji LM-a R1 240 Ω, a potencjometr 5(4,7) kΩ, ma być. Wg typowej aplikacji.
 • #9
  max-energy
  Level 22  
  Zygmunt_mt wrote:
  max-energy wrote:
  Chodzi mi o schemat z noty.

  A co tutaj ma do rzeczy schemat LM317 z noty katalogowej ? Zupełnie nie rozumiem. ...

  A "swoją drogą" w aplikacji LM-a R1 240 Ω, a potencjometr 5(4,7) kΩ, ma być. Wg typowej aplikacji.


  Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie.
 • #10
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  max-energy wrote:
  Witam, mam pytanie, jak podłączyć woltomierz (ma trzy kable) do tego schematu (w załączniku).
  Ale Szanowny max-energy, pytanie brzmiało tak jak zacytowałem. A moja odpowiedź myślę, była merytoryczna. A niejako "mimochodem" skorygowałem mniemam, przeoczenie Kolegi Tomekw56.
 • #11
  tomekw56
  Level 9  
  Dzięki panowie za podpowiedzi, będę działał ja zamówiony woltomierz do mnie przyjdzie. Pozdrawiam
 • #12
  tygryysek
  Level 10  
  Nie będę zakładał nowego tematu mam mianowicie podobny problem tylko postaram się zadać to pytanie tak jasno żeby każdy laik wiedział jak podłączyć taki woltomierz. Zakupiłem taki sam moduł woltomierz jak kolega i dołączam prosty schemat , a ktoś kto będzie wiedział niech mi doradzi (i innym) jak to podpiąć żeby zmierzyć 80V. Zdjęcia są w załącznikach.
 • #13
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  Biały przewód miernika(woltomierza) do plusa napięcia mierzonego. Czarny przewód miernika, do minusa napięcia mierzonego. Krótko, bo pytanie jest jasne i zrozumiałe.
  P.S. Woltomierz ma wewnętrzny stabilizator, więc napięcie zasilające go, stabilizowane być, nie musi.
 • #14
  tygryysek
  Level 10  
  Czyli ma być podpięte tak jak na poniższym rysunku i nic nie ma prawa się spalić jak dwa " - " złączymy razem ?
  Ps. Woltomierz zasiliłem przez stabilizator ponieważ jeden mi się spalił i sprzedawca zapytał mnie czy zasilacz jest stabilizowany.
 • #15
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  Dokładnie tak, jak narysowałeś. Odpowiadam z przyjemnością, jak widzę, że ktoś jest dociekliwy i dokładny. A sprzedawca, często nie wie co sprzedaje, ale za to wie za ile. A budowę wewnętrzną, najczęściej mówi że zna. Co niekoniecznie jest zgodne z prawdą. Tam jest w środku mikroprocesor, stabilizator (chyba 1117), no i kilka oczywiście innych elementów. Jak znajdę, taki lub podobny schemat wewnętrzny, to zamieszczę, a może i inni Koledzy skorzystają. Ja przerobiłem kilka podobnych woltomierzy, na amperomierze. Wcale nie jest to wysoki stopień trudności, tylko kłopotliwe(dobre oczy, trzeba mieć) dolutowywanie, do elementów układu SMD, elementów zewnętrznych.
  P.S. W tym układzie łącząc czarne przewody, tworzysz wspólny punkt odniesienia, czyli tzw. masę. Jako że ( i myślę, że to wiesz)napięcie, jest różnicą potencjałów, pomiędzy dwoma punktami. W tym przypadku, jeden ( ujemny), umownie zwany jest "masą".
 • #16
  tygryysek
  Level 10  
  Dziękuje za odpowiedz. Biorę się za podłączenie bo dotychczasowe podłączenie bez "-" pokazywało głupoty. Mam nadzieje że nie jedna osoba z tego skorzysta.
 • #17
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  Załączam przykładowy schemat z tej grupy woltomierzy

  Zasilacz na LM317T jak podłączyć woltomierz cyfrowy
 • #18
  tygryysek
  Level 10  
  Podłączyłem wszystko jak należy ale coś jest nie tak ponieważ jeżeli podłączam dla sprawdzenia miernik to wskazania się różnią proszę sobie zobaczyć na zdjęciach np jest 0,63V a wskazuje 5V jest 10,5V a wskazuje 10,2V (w tym zakresie 10V jest w miarę prawidłowo) ,a przy 22,6V wskazuje 17,3V czyli przy małym napięciu zawyż a przy dużym zaniża. Poniżej dołączam zdjęcia z wartościami oraz 3 żeby się pochwalić co zrobiłem ;)
 • #19
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  Wykonanie bardzo ładne. Ale do meritum. To jest prostownik, który ma na wyjściu jakiś kondensator elektrolityczny, czy są same diody ? Jest mi dość trudno podpowiadać w sposób "pisany". Więc najlepiej gdybyś sprawdził ten woltomierz na LED-ach z tym M830(chyba), podłączając do znanego źródła, choćby "paluszka". AA czy AAA. Możesz na PW(moje ) podać swój nr telefonu. Jeszcze mam teraz chwilę czasu, to zadzwonię.
 • #20
  tygryysek
  Level 10  
  Robiłem go jako prostownik do akumulatorów i w opcji 0 przełącznika niebieskiego jest wyjście napięcia około 14V wtedy pokrętło nie zmienia wartości napięcia nawet jak się nim kręci. Natomiast jeżeli przełączę niebieski przełącznik w pozycje 1 wtedy działa pokrętło od zmiany napięcia i jest zakres od 0,6V do 22,6V , oczywiście są tam same diody.
 • #21
  tzok
  Moderator of Cars
  Jeśli nie ma kondensatora filtrującego na wyjściu, to woltomierz nie będzie mierzył poprawnie (dołączony multimetr zresztą też nie). Po dołączeniu kondensatora lub podłączeniu akumulatora wskazania będą już zgodne z rzeczywistością.
 • #22
  tygryysek
  Level 10  
  Więc jaki mam zastosować filtr kondensator żeby działał w zakresie od 0,5V do 22,5V. Bo jeżeli chodzi o stałe napięcie to chyba nie było by problemu ? Jaki mam zastosować kondensator osobny tylko do ładowania akumulatora bo jest taka możliwość ponieważ te dwa obiegi działają niezależnie . Dlaczego miernik na baterie wskazuje dobrze a ten "wyświetlacz" ma złe wskazania ?
 • #23
  tzok
  Moderator of Cars
  Nie powiedziałbym, że miernik wskazuje dobrze... coś tam wskazuje. Daj na wyjściu kondensator min. 100uF/50V(47V). Jeśli ma to pełnić funkcję zasilacza DC to kondensator(y) musi być o znacznie większej pojemności - min. 4700uF, możesz podłączyć nawet kilka, równolegle.
 • #24
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  tzok wrote:
  to woltomierz nie będzie mierzył poprawnie
  Oczywiście, bo każdy z nich będzie inaczej uśredniał wartość napięcia. Stąd napisałem, by wpierw sprawdził pokrywanie się napięć, używając jakiegoś znanego, stałego napięcia. Wtedy wykluczona zostałaby niesprawność, któregoś z woltomierzy. Gdy będzie już pewne, że woltomierz jest sprawny, to podłączyć jakiś mały elektrolit, nawet 100 mikrofaradów (na określone napięcie) równolegle do woltomierza starczy, i mierzyć.

  Dodano po 5 [minuty]:

  tygryysek wrote:
  Dlaczego miernik na baterie wskazuje
  Każdy wskazuje inaczej, a trudno jest mówić, że któryś wskazuje dobrze, bo one uśredniają pomiar. Każdy z nich inaczej. Są przystosowane do pomiaru napięcia stałego, a nie pulsującego.
 • #25
  tygryysek
  Level 10  
  Sprawdziłem oba "woltomierze" najpierw na akumulatorze 12V i wskazywały jednakowo później na baterii AA oba wskazywały 1,2V. Po zastosowaniu kondensatora 100uF/25V (prowizorka) pomiary są "prawidłowe". Problem rozwiązany.
  Chciałbym jeszcze zaspokoić swoją ciekawość ponieważ jeżeli włączę prostownik to wartość na wyświetlaczu jest np 20V jak podepnę żarówkę samochodową 12V na wyświetlaczu pojawia się 10V i tak jest z każdą wartością jeżeli jest 24V to po podłączeniu żarówki wskazuje 12V każdą wartość dzieli na pół. Czemu tak się dzieje ? :)
 • #26
  tzok
  Moderator of Cars
  Napięcie trochę powinno spadać ale nie 2x, jak wygląda prostownik? Może naszkicuj jakiś schemat połączenia tych elementów. Chyba, że to coś to rezystor drutowy... jak on jest włączony?
 • #27
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  tygryysek wrote:
  Chciałbym jeszcze zaspokoić swoją ciekawość ponieważ jeżeli włączę prostownik to wartość na wyświetlaczu jest np 20V jak podepnę żarówkę samochodową 12V na wyświetlaczu pojawia się 10V i tak jest z każdą wartością jeżeli jest 24V to po podłączeniu żarówki wskazuje 12V każdą wartość dzieli na pół. Czemu tak się dzieje ?
  Nie. Nie ma takiej prawidłowości, że przy obciążeniu, napięcie spada do 50 %. Najprościej mówiąc, im więcej obciążysz ten prostownik, tym większy płynie prąd w obwodzie. Każdy przepływ prądu przez elementy układu, powoduje na nich powstanie spadku napięcia. Spadek ten "odejmuje się" od napięcia które jest na wyjściu prostownika. Poprzez to końcowe napięcie, jest mniejsze. Oczywiście jest to wszystko wyliczalne. Celowo pomijam określenie siła elektromotoryczna, bo chcę, by było to wytłumaczone najprościej, jak się tylko da. A kondensator śmiało możesz jeszcze znacznie, zwiększyć. Zmniejszy on tętnienia napięcia, które zwiększają się, przy zwiększaniu "poboru" prądu. Powolutku, ale dokładnie i do przodu. Jeszcze .... siąt lat i będziesz wiedział wszystko. No..... prawie. Ale nic na skróty. Powodzenia
  P.S. Zwróć uwagę na wszelkie połączenia, które nie są lutowane, lecz na "styk". Na właśnie takich stykach, mogą powstawać znaczne spadki napięć.
 • #28
  tomekw56
  Level 9  
  Podłączyłem, dzięki za pomoc, temat rozwiązany.