Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dźwiek z pc na telewizor HD LG. Jak połączyć?

kaszi7 06 Gru 2014 22:35 2865 31
  • #1 06 Gru 2014 22:35
    kaszi7
    Poziom 9  

Witam.

Mam problem z podłączeniem komputera do TV.
    Komputer z karta GF9600GT posiada wyjście DVI. Telewizor jest podłączony kablem DVI-HDMI obraz hula.
    Chodzi jednak o dźwięk, aby ten był w głośnikach TV. Czytałem tutaj różne tematy, próbowałem ale nie mogę się połapać i proszę o pomoc jak to podłączyć. Czytałem ze kabel jack, że połączenie grafiki z dźwiękowa. Dodaje zdjęcia moich wejść na PC i TV i proszę o pomoc jak w prosty sposób dźwięk z komputera znalazł się na TV.

EDIT: na zdjęciu tak1 tam gdzie widać odbitą lampę jest AUDIO IN.

0 29
  • #2 06 Gru 2014 22:52
    weryfany
    Poziom 24  

Jeśli wykorzystujesz hdmi wejście to komputer powinien wysłać obraz i dodatkowo dźwięk kablem HDMI/DVI czyli podłącza się dźwięk do grafiki ale to już w komputerze bo inaczej się nie da przesłać dźwięku na wejściu HDMI w TV.

Wejście Audio In ze zdjęcia działa tylko jeśli wykorzystujesz wejście D-SUB RGB in czyli analogowe a nie cyfrowe

0
  • #3 06 Gru 2014 22:59
    kaszi7
    Poziom 9  

Ale jak podłączyć ten dźwięk do grafiki?

0
  • #4 06 Gru 2014 23:08
    weryfany
    Poziom 24  

Potrzeby jest sterownik o ile się nie mylę NVidia HD audio czy coś takiego, dla przykładu ja mam 8600GT i nie obsługuje takiego rozwiązania.

0
  • #5 06 Gru 2014 23:17
    kaszi7
    Poziom 9  

jeżeli chodzi o nvidia to mi się pojawia w tym programie ze jest lg obsługujące dźwięk i można to włączyć ale dźwięku dalej tam nie ma, a w głośnikach.

0
  • #6 06 Gru 2014 23:41
    weryfany
    Poziom 24  

No coś w tym jest co piszesz jest to wejście nie takie typowe na jacku tylko cyfrowe S/PDIF i łączysz je z kartą graficzną "takie małe białe gniazdeczko" na 2 piny złudnie podobne do zasilania wiatraczka w kartach graficznych.

Jak pisze źle poprawcie mnie.

0
  • #7 07 Gru 2014 00:11
    kaszi7
    Poziom 9  

tak ale skąd taki kabelek załatwić? nie miałem do karty.

Moderowany przez Mirek Z.:

Fatalnie poprawiony poprzedni post, co pozwoliło napisać kolejny, ponownie z niedbałą pisownią? Ostrzeżenie. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.13.

0
  • #8 07 Gru 2014 00:26
    weryfany
    Poziom 24  

Chyba nie dają w komplecie

Wpisz w wyszukiwarce "S/PDIF karta graficzna" to zobaczysz jaki jest banalny

0
  • #9 07 Gru 2014 00:51
    kaszi7
    Poziom 9  

jaki jest ok widzę, jednak w zwykłym komputerowym takowych nie ma, na aukcjach też nie. gdzie taki dostanę? albo jak go ewentualnie zrobić? przerobić z innego?

0
  • #10 07 Gru 2014 01:10
    weryfany
    Poziom 24  

Podpasuje taki typowy co łączy kartę dźwiękową z napędem CD, (audio)
    albo
    Podobny temat:
    Link

Wpisz w znanym portalu aukcyjnym
    kable zworki

potrzebujesz żeńsko-żeński

Jak byś miał w karcie graficznej białe gniazdko to będziesz musiał je usunąć aby pozostały gołe 2 piny inaczej będzie spadało lub nie łączyło w ogóle.

Już nie raz tak robiłem. Czasem dają w komplecie ale z tymi droższymi kartami ;)

0
  • #11 07 Gru 2014 02:04
    Polon_us
    Poziom 40  

Kolego weryfany - pytanie.

Autor tematu wyraźnie pisze (wpis#1), że używa wyjścia DVI w karcie graficznej i kabla DVI-HDMI do podłączenia z telewizorem. Złącza DVI nie przenoszą prrzecież (generalnie) sygnału audio.

To jak kolega chce przesłać sygnał audio przez to gniazdo?

Zdarzają się nieliczne wyjątki, że poprzez DVI można przesłać audio, ale to tylko wyjątki.

weryfany napisał:
    Wejście Audio In ze zdjęcia działa tylko jeśli wykorzystujesz wejście D-SUB RGB in czyli analogowe a nie cyfrowe

Jest to stwierdzenie nieprawdziwe i mylące. Te wejście służy również do obsługi audio w przypadku połączenia DVI/HDMI.
    Wytłuszczenie wyrazu "tylko" w cytacie wykonane zostało przeze mnie.

Autor tematu nie podał modelu swego telewizora, także posłużyłem się instrukcją telewizorów LG seria LV7-LV5.
    Jeśliby autor podał model telewizora, to jestem przekonany, że była by tam podobna nota.

Poniżej załączam stosowny fragment instrukcji LG.

0
  • #12 07 Gru 2014 10:07
    kaszi7
    Poziom 9  

Mój TV to LG LE5300.

Z tego schematu wynika, że potrzebny jest kabel który podpinam w gniazdo PC audio out i audio in w TV. Tylko które to gniazdo w PC? próbowałem tak podpiąć pod kartę dźwiękowa ale głosu na TV nie było. Chyba, że muszę coś włączyć w panelu sterowania?

[_P_]

0
  • #13 07 Gru 2014 11:00
    weryfany
    Poziom 24  

Zatem może nie prawdziwe jak piszesz ale u mnie tak działa to wejście audio jedynie jak podłączam analogowe wejście obrazu,
    żadne wejście HDMI w TV nie korzysta z analogowego Audio, a nawet mało tego nie wiem po co w ogóle pisze nawet u mnie przy wejściu Audio RGB/DVI przecież nie mam wejścia DVI w TV.
    Dodam że TV też jest marki LG aczkolwiek inny model.

Oto moje foto
    Dźwiek z pc na telewizor HD LG. Jak połączyć? Dźwiek z pc na telewizor HD LG. Jak połączyć?
    Proszę wybaczyć za jakość drugiego foto, ale gniazda widać.
    Dźwięk się pojawia jak ustawię na wejście RGB

Dodam jeszcze że nowsze karty bo miałem okazję sprawdzić z wyjściem DVI i dźwięk był przesyłany do TV poprzez wejście HDMI w TV.
    Ale faktem jest że DVI nie obsługuje z zasady dźwięku analogowego a mimo to jest zgodne DVI z HDMI.

A sprawdzałeś audio analogowe z wejściem HDMI 1 w instrukcji pisze że powinno.

0
  • #14 07 Gru 2014 11:40
    kaszi7
    Poziom 9  

Obraz do HDMI1 (DVI) bo tak nazywa się to wejście i do tego jack z karty dźwiękowej do AUDIO IN? Próbowałem i dźwięku dalej brak w TV. Może trzeba coś zmienić w ustawieniach?

0
  • #15 07 Gru 2014 11:44
    weryfany
    Poziom 24  

Więc tak jak i u mnie powinno a nie działa.

Jak potrzebuję z dźwiękiem to podpinam pod RGB i Audio i ta działa normalna kombinacja
    Ale cyfrowy obraz i dźwięk jaki kolwiek już nie.

Na wieczorne filmy w TV odtwarzane z PC to tylko po analogowym ;(

0
  • #16 07 Gru 2014 12:08
    kaszi7
    Poziom 9  

No spróbowałem jak mówisz.

Wejście RGB i Audio działa normalnie.
    Jednak jak przełączę na HDMI to tracę głos i jest jedynie obraz. Aby był dźwięk to muszę włączyć wejście RGB w TV.
    Słabe wyjście przekładać kabel od monitora, gdzie mam ten DVI-HDMI.
    A czy te połączenie o którym pisałeś wyżej, karty dźwiękowej i graficznej nie da tego, że dźwięk pójdzie przez DVI-HDMI? te kabelki kosztują grosze, więc mogę spróbować.

0
  • #17 07 Gru 2014 12:25
    grubs
    Poziom 32  

Kolego weryfany trochę zamieszałeś we wpisie 13.
    audio RGB/DVi jest napisane dlatego że zazwyczaj DVI nie obsługuje dźwięku.
    Dlatego umożliwiono przesłąnie dźwięku kablem mini jack - mini jack analogowe podłączenie w przypadku połączenia wyjścia DVI które dźwięku cyfrowego nie obsługuje.
    Zapewne TV trzeba przestawić w tryb DVI żeby analogowe wejście było aktywne.

Co do podłączenia dźwięku przez DVI to karta musi mieć wejście spdif a płyta wyjście.
    Więc autor musi jeszcze podać producenta karty i model płyty głównej.
    Chyba że używa osobnej karty dźwiękowej. (model TV też zdaje się nie został podany).

0
  • #18 07 Gru 2014 12:38
    kaszi7
    Poziom 9  

GeForce 9600 GT i GA-EG41MF-S2H.
    Z tego co patrzyłem w środku PC to i karta i płyta ma takowe wtyki podpisane SPDIF.

grubs napisał:

Zapewne TV trzeba przestawić w tryb DVI żeby analogowe wejście było aktywne.

Patrzyłem opcję w TV i nie widzę nigdzie takowej.
    EDIT: wyżej jest wymieniony TV. LG LE5300

0
  • #19 07 Gru 2014 15:39
    Polon_us
    Poziom 40  

Kolego kaszi7 proponuję następująco:

kaszi7 napisał:
    Wejście RGB i Audio działa normalnie.

- podłączyć audio tak jak w powyższym przypadku
    - komputer i telewizor połączyć kablem HDMI/DVI -
    - włączyć jakiś film na komputerze
    - w telewizorze wybrać gniazdo HDMI, gdzie podłączony jest komputer
    - następnie wybrać menu "Lista wejść" i następnie "Oznaczenie wejścia"
    - z ukazanej listy wybrać włączone gniazdo HDMI, zmienić etykietę na DVI lub PC i potwierdzić .

Sądzę, że takie etykiety tam są. Instrukcja nie do końca opisuje możliwe opcje.

Powodzenia.

0
  • #20 07 Gru 2014 15:47
    weryfany
    Poziom 24  

Namieszał producent TV czyli w tym wypadku LG

W 12 poście jest podany model albo ja widzę coś czego nie widzą inni.

Polon_us napisał:
    - podłączyć audio tak jak w powyższym przypadku
    - komputer i telewizor połączyć kablem HDMI/DVI -
    - włączyć jakiś film na komputerze
    - w telewizorze wybrać gniazdo HDMI, gdzie podłączony jest komputer
    - następnie wybrać menu "Lista wejść" i następnie "Oznaczenie wejścia"
    - z ukazanej listy wybrać włączone gniazdo HDMI, zmienić etykietę na DVI lub PC i potwierdzić

Dokładnie tak robiąc u mnie dźwięku nie ma, opis napisałeś bardzo dobrze niczym jak w instrukcji od TV ale powtarzam ponownie to NIE DZIAŁA.

Dodam 2 print screeny z instrukcji od TV
    Dźwiek z pc na telewizor HD LG. Jak połączyć? Dźwiek z pc na telewizor HD LG. Jak połączyć?
    Dotyczą mojego Tv ale analogicznie w innych modelach TV jest tak samo.

Naprawdę próbowałem różnych kombinacji i bez rezultatu.
    Niestety HDMI + dźwięk - mission impossible

0
  • #21 07 Gru 2014 16:11
    Polon_us
    Poziom 40  

Cóż, zobaczymy co przyniesie ta próba u kolegi kaszi7.

A tak swoją drogą, kolego weryfany. Czy do tej próby - HDMI + dźwięk - zmienił kolega ustawienia karty audio w komputerze?

W takim przypadku - HDMI + audio - urządzeniem domyślnym powinny być głośniki komputera. Tak na wszelki wypadek pytam.

A ironia naprawdę nie jest tu potrzebna :(

0
  • #22 07 Gru 2014 16:31
    kaszi7
    Poziom 9  

W odznaczeniach nie ma czegoś takiego jak DVI, jest jedynie PC jednak to nic nie daje.
    Odpalam obraz HDMI głos znika. Wybiorę RGB głos działa.
    A co z tym tematem SPDIF?

0
  • #23 07 Gru 2014 17:11
    Polon_us
    Poziom 40  

W takim razie - SPDIF - kolega weryfany ma głos. Zwracam honor.

0
  • Pomocny post
    #24 07 Gru 2014 18:35
    weryfany
    Poziom 24  

W mojej grafice 8600GT jest wejście aby połączyć to złącze SPDIF z kartą dźwiękową ale w opcjach nie mam możliwości wybrania hdaudio... .
    Kombinowałem na różne sposoby i nie dokonałem przełomu/odkrycia jak to włączyć.

Może w Twoim przypadku zadziała ale jak nie spróbujesz to się nie dowiesz.
    Jedno wiem że jak miałem dla testów kartę chyba była to GT240 i z wyjścia DVI karty graficznej był dźwięk. Jestem pewien że się da tak połączyć ale czy karta graficzna wspiera to rozwiązanie, albo mam jeszcze inne wytłumaczenie - może PCB grafiki było przystosowane/przewidziane do tego celu ale sterowniki karty graficznej nie dają takiej możliwości.

Ja się z tym pogodziłem, wymieniłbym kartę ale już się przyzwyczaiłem że głosu nie ma.

0
  • #25 07 Gru 2014 18:41
    kaszi7
    Poziom 9  

Jutro powinienem mieć te kable u siebie i spróbuję. Według specyfikacji, moje karty obsługują tę opcję. Tylko jeszcze mam problem bo ma karcie mam miejsce na 2 pin a przy płycie głównej 3. Da radę to połączyć? wyżej pisałeś, że rozebrać białą obwódkę (ja takową mam). Wyłamać ją normalnie?

EDIT: na płycie głównej SPDIF OUT czy SPDIF IN?

0
  • #26 08 Gru 2014 09:46
    grubs
    Poziom 32  

Rzeczywiście model TV był podany a przeglądałem temat kilkukrotnie, moja wina.
    Wracając do tematu i dziwnego zachowania TV.
    Można by odnieść wrażenie że ktoś z LG się pomylił ale wątpię żeby aż takiego błędu nie wychwycono zwłaszcza że to dotyczy tak wielu modeli.
    Prawdopodobną przyczyną według mnie są złe ustawienia w komputerze.
    Instrukcja TV wspomina o trybie HDMI-PC czy HDMI/DVI ale nie pisze jak go ustawić.
    Prawdopodobnie nie da się, a TV sam wykrywa czy jest to sygnał komputerowy czy telewizyjny i w zależności od tego uaktywnia mini jacka w trybie HDMI (tak przypuszczam).
    Może macie w ustawieniach karty graficznej ustawioną rozdzielczość z sekcji HD/SD a nie PC.
    Tv wykrywa to tak jakby podłączony był odtwarzacz DVD a nie komputer.
    Proponuję zmienić sekcję w ustawieniach nvidia i wybrać rozdzielczość z sekcji PC.

Może wtedy TV wykryje na złączu HDMI sygnał PC i uaktywni mini jack.
    Jeżeli nie będzie działać to proszę o przepięcie kabla mini jack z wejścia TV do głośników komputerowych i nie zmienianie żadnych ustawień oraz niewypinanie kabla HDMI-DVI. Czy jest dźwięk w głośnikach komputerowych?
    Oczywiście kabel powinien być podpięty do HDMI/DVI jak nie zadziała na HDMI 1
    to mimo wszystko proponuję sprawdzić inne wejścia.
    Jeżeli nie zda to egzaminu to wygląda to na DUŻĄ pomyłkę LG. Można podpytać w ich wsparciu skąd taka informacja w instrukcji.

Co do pytania autora z ostatniego postu to na płycie jest zarówno wyjście jak i wejście spdif.

Ciebie interesuje wyjście.

0
  • #27 08 Gru 2014 12:18
    kaszi7
    Poziom 9  

Bardzo prosto wszystko wytłumaczone, dzięki.
    Więc pisze jak przebiegały testy.
    Oto ustawienia:
    1. Kabel HDMI + mini jack + rozdzielczość PC = obraz jest, brak głosu w TV
    2. Kabel HDMI + głośniki + rozdzielczość PC = obraz jest, głos w głośnikach komputera
    Kabel w TV wpinany był we wszystkie wejścia HDMI i odznaczane jako wejścia PC.
    Więc chyba wychodzi na to, że LG zaliczyło mega wtopę albo tylko oni wiedzą jak to połączyć.

Sprawa SPDIF.
    Czyli łącze SPDIF OUT na płycie głównej z SPDIF na karcie graficznej, wtedy wszystko pasuje bo są oba wtyki po 2pin. Co czynić dalej?

0
  • #28 08 Gru 2014 14:04
    grubs
    Poziom 32  

No dalej to kwestia ustawień ale to raczej jak już będziesz miał kabelek i wszystko podepniesz.
    W skrócie to będą konieczne zmiany w menadżerze realtek HD audio, w panelu nvidii i w ustawieniach dźwięku windows.
    Sam tego nie robiłem u siebie gdyż nie mam karty graficznej z wyjściem spdif ale z tego co czytałem to bywają problemy z ustawieniami więc konieczne pewnie będą screeny z Twoich ustawień, także jak będziesz już miał podpięte wszystko i sobie nie poradzisz to napisz.

0
  • #29 08 Gru 2014 14:43
    Polon_us
    Poziom 40  

FYI,

Poczytałem trochę co nieco o tym problemie na sieci. Mam tu na myśli oczywiście kwestię wejścia audio PC/DVI przy połączeniu DVI/HDMI.

Generalnie, z tego co wyczytałem, jest to "wina" kart nVidii. W sytuacji, kiedy nie mają wprowadzonego sygnału audio z komputera do wysłania na złącze DVI powinny one wysyłać tylko "czysty" sygnał video. Niestety, karty dokładają od siebie "pusty" sygnał audio. W takim wypadku telewizor mając potwierdzenie sygnału audio, nie poszukuje czy też nie przełącza się na inne wejście, tylko blokuje się na gnieździe HDMI.

Przez "pusty" sygnał audio mam na myśli sytuację, że karta wysyła sygnał potwierdzający obecność źródła dźwięku, choć w rzeczywistości nie ma takowego.

Jest również podane, jak to zmienić, ale operacja jest dość skomplikowana. Także, dużo łatwiejszym sposobem uzyskania dźwięku będzie podłączenie SPD/IF.

0
  • Pomocny post
    #30 08 Gru 2014 15:32
    grubs
    Poziom 32  

Nie wiem na ile to co wyczytał kolega Polon_us (przesył potwierdzenia obecności źródła dźwięku) jest sprawą hardwere'ową a software'ową ale w takim razie można by się pokusić jeszcze o mały test. Mianowicie podmienić kabel DVI/HDMI na najtańszą przejściówkę DVI na HDMI i dalej kablem HDMI do TV.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo