Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofon do wolnych, przymulonych wokali (~200zl)

07 Gru 2014 00:10 1551 3
  • Poziom 2  
    Szukam mikrofonu do bezposredniego podłączenia pod kaossilatora pro+, ale to chyba nie ma znaczenia. Chce nagrywać nim (głównie niskotonowe) wokale, buczenia, mruczenia, w porywach beatbox.
    Myślałem nad A-T MB3K lub AKG P5.
    W podobnej cenie jest SHURE SV 200, PG48, PG58, A-T MB1K, AKG P3, AKG D8000m.
    Z góry dziękuję za pomoc :D
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Tak na dobrą sprawę, jak chcesz rejestrować dźwięki "dziwne" to nikt nie doradzi Ci mikrofonu do tej sytuacji. Mikrofon wybiera się ściśle do źródła czyli odpowiada się na pytanie, który mikrofon najlepiej spiszę się w przedziale częstotliwości na którym nam zależy.

Najlepiej byłoby zainteresować się klasykami typu Shure SM58, które dobrze się spisują w większości wokalnych zastosowań.
    Do beatboxu i podobnych przedsięwzięć dobrze sprawdzi się również Rode M1. Można również porwać się na pewne uwypuklenie, przydające się podczas beatboxu i spróbować np Tc Helicon MP70 - na allegro do 250 PLN można spokojnie zakupić.

Te 3 pierwsze shury, które podałeś nadają się do domowego karaoke - do niczego więcej. Unikaj ich jak nie chcesz ich zaraz próbować sprzedać.

Inną sprawą jest ta, że to urządzenie niby ma możliwość podłączenia mikrofonu, ale w manualu nie ma szczegółowo opisane jaki jest w środku przedwzmacniacz. Wiadomo, że coś tam jest ale nie wiadomo jakiej jakości. Do tego szeregowo nie podłączy się innego przedwzmacniacza z wiadomych względów. Troche mi dziwnie bo zobaczyłem, że cena urządzenia jest dosyć spora, a wykonanie pozostawia dużo do życzenia - same niesymetryczne wejścia/wyjścia i jeszcze "phone jack" w przedwzmacniaczu mikrofonowym :-)
  • Poziom 2  
    ok, nakreśliłeś mi troche sprawę. Pospieszyłem się i kupiłem juz MB3k, nie biorąc pod uwagę tych kwestii. Jakość jest niezła, ale szumy są niedopuszczalne. Nie chce stawiać tutaj mylnych tez, powiem tylko, że mic brzmi podobnie podłączając go bezpoośrednio do kompa(xlr-jack-minijack).. Po krótkiej lekturze wnioskuje, że dobrym rozwiązaniem byłoby kupno przedwzmacniacza lub miksera i pod komputer. Czy w takim wypadku jakość karty dźwiękowej ma znaczenie?

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Więc tak, aby nie wprowadzać Cie w błąd: Szumy generalnie są zawsze w mniejszym lub większym natężeniu, nawet tzw bramka szumów szumi :-). Naprawa problemu polega na redukcji tego szumu do minimum w rejestrowanym torze.
    Dlaczego szum jest u Ciebie odczuzwalny? Ponieważ sygnał wejściowy nie jest dostatecznie wzmocniony i aby go usłyszeć w odpowiedniej głośności dajesz większe wzmocnienie - wzmacniasz sygnał i niewiele cichsze szumy.

Masz racje myśląc o normalnym przedwzmacniaczu, który prawidłowo wysteruje sygnał. Problem jest taki, że nie podłączysz go prawdopodobnie pod "mic in" w Twoim urządzeniu bo najprawdopodobniej jest tam jakiś tam przedwzmacniacz, który już coś tam robi - wzmacnia. Dokładając kolejny można ryzykować, że sygnał będzie przesterowany i ewentualne spalenie jakiegoś elementu w urządzeniu.
    Manual nic nie mówi o wejściu mikrofonowym jest tylko wskazanie że takie jest.
    Najlepszym wyjściem z sytuacji jest zapytać producenta czy jest tam jakiś przedwzmacniacz czy to jest po prostu jakieś wejście liniowe. Jeżeli to drugie to w ten port łączysz wyjście urządzenia z przedwzmacniaczem i cieszysz się dźwiękiem z dużym odstępstwem od szumów.

Jeżeli okaże się że Twoje urządzenie z porcie "mic in" ma jakiś przedwzmacniacz - klasy komputerowej karty muzycznej. To już jest problem. Możliwe, że użyteczne będzie dla Ciebie skorzystanie z wejśc liniowych połączonych z mikserem z przedwzmacniaczem. Jest to możliwe ale nie wiem czy użyteczne z punktu widzenia działania urządzenia - czy przypadkiem tor mikrofonowy nie ma jakiejś np dodatkowej funkcjonalności dla zabiegów procesowych / miksu dźwięków.

Dobrze jest omijać k. dźwiękową komputera - tych słabej jakości począwszy od zintegrowanych kończywszy na zew typu sound blaster - te karty się nie nadają do pracy z dźwiękiem tylko do jego odtwarzania w zakresie multimedii.

Więc kupując kolejne urżądzenie rozważ zakup taniego interfejsu USB lub mikserka USB, z naciskiem na interfejs - tanie mikserki bardziej szumią i mają podobną funkcjonalność. Oba typy urządzęń będą pełniły funkcje wejściową i wyjściową w komunikacji z komputerem więc k. muzyczna używana w komputerze będzie zbędna.