Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie dla lokomotywy kolejki elektrycznej

kuroszczykmichal 07 Gru 2014 11:20 2220 5
  • #1 07 Gru 2014 11:20
    kuroszczykmichal
    Poziom 12  

Witam.
    Chciałbym zrobić oświetlenie do lokomotywy i znalazłem taki oto schemat. Oświetlenie dla lokomotywy kolejki elektrycznej

Zastanawiają mnie dwie rzeczy:
    - kondensatory elektrolityczne - co się stanie jak zmieni się kierunek ruchu i prąd zacznie płynąć w przeciwnym kierunku?
    - po co zostały umieszczone dodatkowe diody? Nie wystarczą same diody LED?
    Będę wdzięczny za odpowiedzi bo nie chcę ryzykować eksplozji na torach ;)

1 5
  • #2 07 Gru 2014 12:30
    fifcio13-13
    Poziom 19  

1. Kondensatory wybuchną, albo się uszkodzą, nie polecam.
    2. Diody są po to, żeby prąd wsteczny się wyrównał, czyli gdy zamieniasz biegunowość, prąd przepływa przez diodę led z jednej strony, a z drugiej przed zwykłą krzemówke i odwrotnie. Poza tym chroni układ przed przepięciami z silników elektrycznych.
    Ogólnie możesz śmiało zastosować tylko diody led z rezystorami. Nic złego się nie stanie.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #3 07 Gru 2014 12:37
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

Mostek Graetza (lub cztery diody), dwa rezystory (może być jeden) i dwie diody led.
    Zmiana zasilania silnika nie wpłynie na świecenie diod. Prościej się już nie da.

0
  • #4 07 Gru 2014 14:21
    yogi009
    Poziom 42  
  • Pomocny post
    #5 07 Gru 2014 14:31
    fifcio13-13
    Poziom 19  

Cytat:
    dwa rezystory (może być jeden)

Zakładam, że lokomotywa będzie miała po dwie lub trzy diody z każdej strony, więc musisz pamiętać, że jeżeli zastosujesz jeden rezystor, to musi on mieć większą moc, np. 1W

0
  • #6 07 Gru 2014 14:32
    kuroszczykmichal
    Poziom 12  

Zamieszczam jeszcze jeden
    Oświetlenie dla lokomotywy kolejki elektrycznej

Chodzi o to by u jadącej lokomotywy z przodu paliły się białe światła, z tyłu czerwone. Gdy zmieni się kierunek jazdy, zmienią się również światła. Tylko tutaj jest ta sama historia z kondensatorami. Może wpiąć kondensator jakoś za diodę, że byłby pod napięciem tylko gdy pali się przypisana mu dioda LED?
    Podobno bez kondensatorów LEDy migają, co jest spowodowane pracą silnika.

Myślałem właśnie by z każdej strony zamontować po dwie diody - jedną białą i jedną czerwoną.

0
  Szukaj w 5mln produktów