Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spadki napiecia i uszkodzny zasilacz lub plyta glowna

koperta4512 07 Dec 2014 12:16 1572 9
    koperta4512
    Level 23  
    Witam. Od pazdziernika powrocilem do korzystania z stacjonarki - wiekszych problemow z nia nie mialem poza takimi rzeczami jak to ze nie chciala przejsc w tryb uspienia (komputer usupial i po chwili sie wlaczal ale za ktoryms razem usupial zawsze), mialem tuner TV i po roku zaczely mi jakies bledy w BSOD wyskakiwac (nie pamietam czy brakowalo zasilania czy cos nie tak z karta bylo) ale po odlaczeniu jej problem ustal, po wyjeciu i wlozeniu karty graficznej ( GTS 250 XFX ) nie zawsze laczyla.
    Czesto po uspieniu komputera (nawyk z laptopa), gdy wracalem do pokoju po kilku godz. komputer byl juz wlaczony - w piatek okazalo sie ze po spadku napiecia komputer sie sam wlacza, uspilem wiec go i poszedlem na zajecia. Gdy wrocilem do akademika komputer byl uspiony ale nie chcial sie wlaczyc, odczylem go calkowicie od pradu, odczekalem troche i po podlaczeniu zaskoczyl (w miedzy czasie podczas ladowania windowsa byl spadek napiecia i komp. sie zawiesil ale po restarcie sie wlaczyl), zrobilem co mialem zrobic i go wylaczylem. Gdy potem chcialem go wlaczyc to wlaczaly sie tylko wentylatory i nic wiecej sie nie dzialo - po wyjeciu baterii i wlozeniu jej po 10s (musze jeszcze zobaczyc czy jak wyjme na dluzej to cos da) wiatraki sie na chwile wlaczaja, nastempuje wylaczenie komputera, komputer sie wlacza jednak nadal bez zmian (dual bios zapewne?). Sygnalu z BIOSu brak bo nie ma glosniczka :D
    W domu udalo mi sie znalesc zasilacz tylko ze jest to jakis noname 350W/400W - czy jest sens sprawdzac na tym zasilaczu wraz z karta graficzna ASUS AGP-V 7100 bo GTS to on nie uciagnie raczej. Drugie pytanie: w domu ostat mi sie glosniczek z starego komputera (8Ω, 0,5W) tylko ze nie moge dojsc jak go prawidlowo podlaczyc, wiec czy mogby ktos napisac jak go podlaczyc?

Pyta glowna: Asus P5Q SE Plus
    Zasilacz: Chieftec 450W
    PS: Przepraszam za brak polskich znakow
    kokapetyl
    Level 43  
    Z opisu można wywnioskować, że powodem takiego zachowania, może być układ zasilania. Na początek proponuję dokładnie przyjrzeć się jak wyglądają kondensatory w zasilaczu jak i na płycie. W kolejnym kroku można dokonać pomiarów napięć zasilacza (uruchomiając go na "sucho") Pomiarów należy dokonać po obciążeniu zasilacza.
    koperta4512 wrote:
    jest to jakis noname 350W/400W - czy jest sens sprawdzac na tym zasilaczu

Podłączając taki zasilacz, szczególnie kiedy nie znamy jego stanu technicznego, jest trochę ryzykowne. Takie zasilacze, przy złym stanie potrafią narobić "bałaganu"
    koperta4512
    Level 23  
    Jak wroce do akademika to je przejrze. Czy naped DVD wystarczy? Co do noname to jest to zasilacz ktory byl na samym poczatku w tym komputerze (co prawda byla wtedy inna plyta glowna ale o podobnych parametrach i zamiast GTS 250 byl GT8600).
    kokapetyl
    Level 43  
    kokapetyl wrote:
    Pomiarów należy dokonać po obciążeniu zasilacza.

Masz rację, są przypadki kiedy bez wstępnego obciążenia, zasilacz nie wstanie.
    Jednak ja miałem na myśli, porządne obciążenie (dla pomiarów)
    koperta4512
    Level 23  
    Kondensatory wygladaja OK, zasilacz podaje prawidlowe napiecie. Znajomy jeszcze podsunal mi mysl, ze jest problem z mostkiem polnocnym - co o tym sadzisz?
    Robert B
    Level 43  
    koperta4512 wrote:
    wiec czy mogby ktos napisac jak go podlaczyc?

Strona 1-37 instrukcji do płyty. Ściągnij ją. Strona producenta działa.
    http://www.asus.com/pl/Motherboards/P5Q_SE_PLUS/HelpDesk_Manual/
    koperta4512
    Level 23  
    Przeglądałem ją i nie udało mi się znaleść informacji na ten temat. Głośnik przy połączeniu pod +5V i Speaker nie daje żadnego dźwięku.
    kokapetyl
    Level 43  
    koperta4512 wrote:
    po wyjeciu baterii i wlozeniu jej po 10s

Jak to miał być reset biosu, to obawiam się, że czas odłączenia baterii był za krótki.
    Wykonaj jeszcze raz reset, ale za pomocą zworki przeznaczonej do tego.
    Jeśli już masz podłączony głośnik systemowy, wymontuj moduły pamięci RAM i czy wówczas po włączeniu, będą sygnały z bios-u.
    koperta4512
    Level 23  
    kokapetyl wrote:
    koperta4512 wrote:
    po wyjeciu baterii i wlozeniu jej po 10s

Jak to miał być reset biosu, to obawiam się, że czas odłączenia baterii był za krótki.
    Wykonaj jeszcze raz reset, ale za pomocą zworki przeznaczonej do tego.
    Jeśli już masz podłączony głośnik systemowy, wymontuj moduły pamięci RAM i czy wówczas po włączeniu, będą sygnały z bios-u.
    Wczoraj juz odlaczalem baterie na dluzej i nic to nie dalo ale stala sie dziwna rzecz dzisiaj: podlaczylem teraz zasilacz, wymontowalem RAM i przy probie wlaczenie dostalem sygnal z BIOSu ze nie jest RAM podlaczony - sprawdzilem z wlozonym ramem i komputer sie normalnie uruchomil :D