Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy da się ładować baterią ze smartfona?

07 Gru 2014 13:21 816 6
  • Poziom 9  
    To mój pierwszy wpis na forum więc proszę o wyrozumiałość.

Ostatnio zepsuło mi się gniazdo do ładowania telefonu (mikro usb), jakieś zwarcie było czy coś. Naprawa była stosunkowo droga, więc poszukałem w necie jak naładować baterię poza telefonem. Okazało się, że to możliwe, więc pomyślałem, że może da się również ładować inny sprzęt baterią od telefonu. Powiedzmy, że padła mi bateria do epapierosa i nie mam jak jej naładować. Czy istnieje możliwość takiego podłączenia zwykłego akumulatorka od np. Samsunga G. S2, żeby naładować baterię od efaja?
  • Poziom 26  
    Istnieje, ale nie naładujesz tak akumulatora, jedynie go podładujesz. Wystarczy odpowiedni rezystor.
  • Poziom 9  
    W porządku, ale odpowiedni to jaki? :)
  • Poziom 26  
    Zależny od ogniwa które chcesz ładować.
    Np.
    Twój e-pet ma baterię 300mAh (zakładam że li-po/ion o napięciu nominalnym 3,7V)
    Twój telefon ma baterię 1500mAh (Li-ion, 3,6-3,7V)
    Baterię Li-po/ion ładuje się zwyczajowo prądem 1C, czyli w przypadku twojego e-peta 300mA. Zakładając "najgorszy" przypadek, czyli ładujesz całkowicie rozładowane ogniwo ogniwem całkowicie naładowanym, masz różnicę napięć 4,2V(pełne) - 3V(puste,można niżej ale nie zaleca się) = 1,2V. Tyle odłoży się na rezystorze włączonym w szereg. Żeby popłynął prąd max 300mA rezystor powinien mieć wartość minimum 4 Ohm i moc ~0,5W, czyli najszybciej zwykły 2x10 Ohm/0.25W.

W ten sposób doładujesz trochę aku z e-peta, ale może to potrwać. Ale im różnica napięć będzie mniejsza (aku z telefonu będzie się rozładowywało a aku e-peta ładowało), tym prąd będzie mniejszy i aku z e-peta wolniej ładowało. Takie ładowanie jest teoretycznie bezpieczne, bo po pewnym czasie napięcie akumulatorów się wyrówna i nie ma możliwości przeładowania. Mniejszy ładowany aku naładuje się tym lepiej im większa będzie róznica w pojemności między nim a aku ładującym.
  • Poziom 9  
    Super dzięki za pomoc. Czyli jak sobie kupie ten co napisałeś 2x10 Ohm/0.25W i go w obwód wsadzę to po sprawie? kabelek do baterii +/- i do usb?
  • Poziom 26  
    No nie. To jest sposób na ładowanie jednego aku bezpośrednio z drugiego. Jesli chcesz ładować całe urządzenie z gołego akumulatora to sie musisz zaopatrzyć w odpowiednią przetwornicę step-up która podwyższy Ci napięcie do poziomu 5V.
    Jeśli chcesz ładować goły aku z portu usb, to samym rezystorem tego nie zrobisz (stanowczo nie powinieneś, grozi wybuchem...).
  • Poziom 9  
    A to już większy wydatek. Dobra dzięki za pomoc. Pytałem bardziej z ciekawości, bo taki instrument jest właściwie nieprzydatny (z racji tego, że zawsze mam przy sobie power banka :)