Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podział na obwody instalacji elektrycznej w mieszkaniu i dobór zabezpieczeń

07 Gru 2014 14:33 3615 19
  • Poziom 8  
    Witam szanownych kolegów i koleżanki zwracam się z prośbą o radę w następującej sprawie:

Mam wymienić instalację elektryczną w mieszkaniu 2 pokojowym w bloku z lat 70.
    w mieszkaniu zaplanowałem następujące obwody:

1.obwód oświetlenia 1 pokój duży +przedpokój zabezpieczenie 6A
    2.obwód oświetlenia łazienka+kuchnia+drugi pokój zabezpieczenie 6A
    3.obwód gniazd 1 pokój duży zabezp.16 A
    4 obwód gniazd 2 pokój + przedpokój zabezp.16 A
    5.obwód kotła dwufunkcyjnego c.o+c.w znajdujacego sie w łazience zabezp.16A
    6.obwód grzejnika wodno-elektryczn. + gniazdo w łazience zabezp.16A
    7.obwód pralki znajdujacej sie w kuchni zabezp.16A
    8.obwód kuchni gazowo elektrycznej zabezp.16A
    9. obwód gniazd pozostałych w kuchni 3 szt. zabezp. 16A

nie wiem czy przesadziłem z ilością zabezpieczeń?Prosze o radę.Dodatkowo zastanawiam sie nad ilością zabezpieczeń różnicowopradowych mimo że w instalacji do licznikowej brak przewodu ochronnego.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Moderator
    Czy jesteś elektrykiem?
  • Poziom 10  
    Może najpierw odpowiedź na drugie pytanie - róznicówka jak najbardziej-rozdział PEN i tak robisz na rozdzielni zalicznikowej a zawsze to zabezpieczenie- tu mała uwaga zastanów się nad przepięciówkami jak piszesz jest to budownictwo z lat 70 a sprzęt do zabezpieczenia na pewno drogi (RTV,AGD).
    Co do rozdziału zabezpieczeń to wydaje mi się że można zrobić oświetlenie na jednej 10-tce a tak pozatym mogloby być .Pozfrawiam.

Moderowany przez retrofood:

Żeby doradzać, trzeba umieć samemu. Ostrzeżenie nr 1. Pkt 3.1.11 regulaminu forum.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Łatwo się doradza w tym dziale :) Walnij esa takiego, a takiego i nie słuchaj głupich wywodów o SWZ!
    retrofood napisał:
    Czy jesteś elektrykiem?

Pytanie retoryczne :)
  • Poziom 8  
    Tak jestem elektrykiem.dziękuje za dotychczasowe rady.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Moderator
    Lukasso12 napisał:
    Tak jestem elektrykiem.dziękuje za dotychczasowe rady.

Co więc znaczy to stwierdzenie?

Cytat:
    Dodatkowo zastanawiam sie nad ilością zabezpieczeń różnicowopradowych mimo że w instalacji do licznikowej brak przewodu ochronnego.
  • Poziom 8  
    Zastanawiając się nad ilością zabezpieczeń różnicowoprądowych miałem na myśli osobne zabezpieczenie gniazd kuchni i łazienki.Z jednej strony róznicówkę podłącza się do instalacji 3 przewodowej zgodnie z prawem ale większość elektryków podłącza ją w 2 przewodowej...
  • Moderator Energetycy
    Lukasso12 napisał:
    Zastanawiając się nad ilością zabezpieczeń różnicowoprądowych miałem na myśli osobne zabezpieczenie gniazd kuchni i łazienki.Z jednej strony róznicówkę podłącza się do instalacji 3 przewodowej zgodnie z prawem ale większość elektryków podłącza ją w 2 przewodowej...

Naprawdę ? Może jakieś przykłady tej większości ?

Albo ... o to koledze chodzi ?
    Podział na obwody instalacji elektrycznej w mieszkaniu i dobór zabezpieczeń
  • Poziom 8  
    W większości instalacji elektrycznych wymienionych w blokach lat 70 są zamontowane róznicowoprądowe zabezpieczenia.Ja osobiście mam opory przed stosowaniem takich rozwiązań w/w sieciach 2 przewodowych .Tak więc ta większość to realia niestety polskie .
  • Moderator
    Lukasso12 napisał:
    W większości instalacji elektrycznych wymienionych w blokach lat 70 są zamontowane róznicowoprądowe zabezpieczenia.Ja osobiście mam opory przed stosowaniem takich rozwiązań w/w sieciach 2 przewodowych .Tak więc ta większość to realia niestety polskie .

A Kolega elektryk wie coś o jakichś przepisach, normach i czymś podobnym?
  • Moderator - Elektryka
    Lukasso12 napisał:

To o instalacje czy sieci koledze chodzi? A może o WLZ?
  • Poziom 8  
    Tak wiem i tylko stwierdzam że przepisy przepisami a w życiu różnie Jest z ich interpretacja i realizacja
  • Moderator
    A słyszałeś, Kolego, o wannie Wassermanna?
  • Poziom 8  
    Nie podłączalem tej wanny ale znam sprawe
  • Moderator
    Lukasso12 napisał:
    W większości instalacji elektrycznych wymienionych w blokach lat 70 są zamontowane róznicowoprądowe zabezpieczenia.J

Więc nie rób tak jak większość, tylko rób dobrze. Kol. QWON za podpowiedź
    QWON napisał:
    - róznicówka jak najbardziej-rozdział PEN i tak robisz na rozdzielni zalicznikowej a zawsze to zabezpieczenie-

otrzymał ostrzeżenie, gdyż minimalny przekrój przewodu PEN to 10 mm² Cu, a więc Ty nie masz PEN!! Musisz spróbować dojść do niego.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator - Elektryka
    Bronek22 napisał:
    Elektrykiem nie jest. Na dodatek nic a nic "nie kuma".
    Bo można nie być elektrykiem,ale mieć jakąś orientację.

Można nie być elektrykiem, ale można mieć tzw. "uprawnienia SEP" ;)
    "Orientacja" w temacie niekoniecznie wymagana.
  • Poziom 32  
    Bronek22 napisał:
    Lukasso12 napisał:
    W większości instalacji elektrycznych wymienionych w blokach lat 70 są zamontowane róznicowoprądowe zabezpieczenia.J
    Nieprawda -w żadnej nie są zamontowane.

Wydaje mi się , że czytelnik ma na myśli instalacje z lat 70-tych ale te po wymianie i chyba o to mu chodzi. Natomiast ma opory z zastosowaniem RCD w instalacjach zasilanych z WLZ-tu 2 przewodowego. Ale tu nie opór jest potrzebny tylko wiedza ...
    Do poczytania "podobne tematy".
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 31  
    Temat użycia w tej instalacji RCD został już chyba dostatecznie naświetlony.

Osobiście zwróciłem uwagę na przypadkowy dobór zabezpieczeń nadmiarowo-prądowych w opisanej instalacji. Poza tym ani słowa nie znalazłem o rodzaju i parametrach zabezpieczenia przedlicznikowego. Jak w takim wypadku zachować selektywność? Niezbyt też mi się widzi profesjonalizm proponowanej instalacji, a na pierwszy rzut oka wychodzi zasada: "dużo esów = dużo "punktów" = dużo kasy. Chyba, że właśnie o to chodzi.

Pozdrawiam.

PS. W obecnych realiach uprawnienia eksploatacyjne do 1kV mają często ludzie z przypadku, którzy brali udział w finansowanych przez Urzędy Pracy lub różne programy unijne szkolenia. Stąd wysyp takich "elektryków" i generowanych przez nich problemów. No, ale miało być tanio...