Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór szkoły średniej - technik mechatronik

Ghao 07 Gru 2014 19:06 1203 4
  • #1 07 Gru 2014 19:06
    Ghao
    Poziom 6  

chodzę do 3 klasy gimnazjum. Mam problem co do wyboru szkoły średniej. Jestem przekonany, że chcę iść do technikum (nie wykluczam, że po skończeniu technikum będę studiował zaocznie). Myślę nad technikum mechatronicznym, może ktoś mi tu wyjaśni co ogólnie mogę robić po tym (przeglądając oferty pracy jest strasznie mało po 10-15, a czytałem, że problemu nie powinno być w znalezieniu pracy). Z matematyki i fizyki jestem dobry. Może jakieś inne technikum polecicie z przyszłością, proszę też z uzasadnieniem co będę po nim mógł robić. Myślałem nad technikum informatycznym, ale patrząc ile też jest tych informatyków + w tym wieku praktycznie nic sam nie stworzyłem to trudno będzie się wybić. Nawiązując do technikum mechatronicznego:
    1. Czego tak mało ofert? Może źle szukałem.
    2. Co mogę po nim robić.
    3. Trudno będzie mi znaleźć pracę?
    4. Jakie zarobki. ( Sorry, o głupie pytanie ale tak orientacyjnie pytam.)

Czytałem już trochę tematów, ale już większość są stare może coś się zmieniło.

0 4
  • #2 07 Gru 2014 20:41
    advent_child
    Poziom 10  

Technikum to najlepszy wybór. Jest tylko jeden warunek, musi być to dobre technikum. Dobre, tzn z wykwalifikowaną kadrą nauczycielską z doświadczeniem w przemyśle, z dobrym sprzętem i renomą. Żeby się upewnić, czy na pewno technikum jest dobre musisz poczytać opinie na necie, pogadać z absolwentami, uczniami koniecznie(!). (Pójdź po prostu do szkoly i w czasie przerwy zagadaj do kogoś kto wygląda jakby był w 3 albo 4 klasie, młodszych roczników nie pytaj, powiedz mu jak wyglada sytuacja i niech ci powie jakie są wady zalety szkoły itp, nie bój się, to są już ludzie dorośli i nie wyśmieją cie ani nic z tych rzeczy)
    Jeżeli źle wybierzesz to jak masz słabą motywację możesz się zniszczyć :)

Technikum mechatroniczne jest najciekawsze, elektroniczne też może być. Co do kwestii informatyki, jeżeli chcesz zostać informatykiem nie ma sensu iść do technikum. Liceum i w domu programujesz. Zarobki będziesz miał kilkukrotnie wyższe niż koledzy mechatronicy i to nie ty będziesz szukał pracy, tylko praca ciebie :) Tylko trzeba to lubić. Zacznij od html potem php i zobaczysz czy cie to kręci. Jak masz 15 lat to nie jest za późno, w sam raz.

Ogólnie, wg mnie, taka ścieżka kariery tj. technikum > praca, studia zaoczne lub jak ja wybrałem technikum elektroniczne spec. automatyka > rok pracy w zawodzie mechatronika > studia dzienne mechatronika pwr to najlepsze co ktoś interesujący się kabelkami może wybrać.

W technikum nauczysz się niezbędnych podstaw, których twoi koledzy, którzy poszli do liceum, a potem od razu na studia będą ci zazdrościć (np. gdy wykładowca w dwie godziny wykładu wyłoży na tablicy całą analogówkę, której ty w technikum się uczyłeś dwa lata, ty sobie ją tylko przypomnisz, koledzy licealiści się załamią :))

W pracy zobaczysz, że praktyka różni się znacznie od teorii ze szkoły. Wszystko jest znacznie prostsze, zobaczysz jak na prawdę wyglądają te wszystkie sterowniki, że prawie wszystko opiera się na zerach i jedynkach, że korzysta się z gotowych rozwiązań.

A na studiach jak już będziesz miał kume w głowie, wybierzesz sobie dziedzinę, w której bedziesz chciał się specjalizować, żeby za kilka lat zostać specjalistą, otworzyć firmę w tym kierunku itp.

1. Wpisz elektryk, automatyk, utrzymanie ruchu, mechatronik to wszystko się pokrywa. Ofert jest hmm jest bardzo dużo

2. Mechatronik - utrzymanie ruchu, instalowanie elektryki, pneumatyki, instalacje robotów, projektowanie systemów i urządzeń automatyki przemysłowej, serwis jest masa rzeczy.

3. Pracy jest od groma. Ja jako technik elektronik spec. automatyka przemysłowa na 4 wysłane cv mialem 3 rozmowy kwalifikacyjne i w 2 firmach mnie przyjęli :)

4. Kwestia zarobków - rosną proporcjonalnie do stażu. Od razu po szkole średniej 1,8k-2,5k na dzień dzisiejszy. Student zaoczny z rocznym doświadczeniem 2k-3k.
    Dalej ciężko jest określić bo zależy indywidualnie od tego co się umie. Z 10 letnim doświadczeniem w jakiejś konkretnej branży można liczyć lekko 5-10k. Własna firma tu już wszystko zależy od ciebie :))

1
  • #3 08 Gru 2014 16:54
    Ghao
    Poziom 6  

Hmm technik elektronik, czym się zajmujesz na co dzień?
    Czyli z tych wymienionych najlepszym wyborem było by technikum mechatroniczne?

0
  • #4 08 Gru 2014 17:39
    advent_child
    Poziom 10  

Z perspektywy czasu, dla mnie najlepszym byłoby tech. mechatroniczne.

"Na co dzień" składam stanowiska dla przemysłu, montuje szafy sterownicze i rozdzielnie, instaluje roboty przemysłowe, czasami jakieś proste plc zaprogramuje, serwisuje różne rzeczy. Czasami jak trzeba na hali coś przy instalacji świetlówek pogrzebać to zajmuję się typowo elektryczną robotą :) Czasami coś pomaluje natryskiem, prace ślusarskie itp itd

0
  • #5 11 Gru 2014 19:59
    Ghao
    Poziom 6  

W technikum mechatronicznym co się nauczę?

Podobmo ciężko zdać egzamin zawodowy. Tu pytanie czy lepiej mechayroniczne czy pokrewne typu elektroniczne? Oczywiście potem zaoczne studia.

0