Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pentium 2600 - komputer uruchamia się po ponad 5 minutach

1fiesta 07 Dec 2014 19:58 1005 8
    1fiesta
    Level 13  
    Sprzedałem komputer (w całości) starego Intela III 1,0 GHz za 40 zł i kupiłem starego Celerona (w całości) 2,6 MHz za 50 zł.

A komputer uruchamia się i jest do użytku dopiero po ponad 5 minutach i zawsze tak jest.

Obecne dane po uzupełnieniu wnętrza:

Zasilacz: Fortron 400W GLN(80) NOISE KILLER
    Płyta: Asus P4S800 (SisS648FX) trzy sloty gniazd DDR 1
    Procesor: Intel Celeron 2,6 GB Northwood socket 478 mPGA podkręciłem do 2,86
    BIOS 1007, Avard Modular v6.0 - 02/03/04 czyli 2004 rok.
    Pamięć : 3 kości 2,5 GB DDR-1 RAM PC-3200 (sprawdzałem konfigurację - jest ok)
    2 x 1 GB GoodRAM + 1 x 512 MB Nanya: - 2,5-4-4-8
    Karta graficzna : nVIDIA GF 5600 400 MHz 256 MB
    Karta dźwiękowa niezależna, bo nie działa zintegrowana - C-Media CMI8738/C3DX AD
    Do tej karty pomógł Drive Booster2, dziwnie głos jest "z chrypką" przy włączaniu komputera, czyli sygnał wejścia, ale przy wyłączaniu jest normalny dźwięk.

Dyski starego typu ATA:
    1. IBM 30GB 2MB 7200 jako główny (Victoria pokazuje tylko 60-80 i to na całym dysku jest na zielono)
    Dysk niby pracował 900 godzin i S.M.A.R.T oznajmia, że jest sprawny i dobry.

Sprawdzałem na innym dysku Maxtor 40 GB (Victoria przeskanowała go szybciej,
    ale CrystalDyskInfo tu oznajmia: uwaga.
    Różnicy nie było - nadal komputer otwiera się po ponad 5 minutach.

2. Dysk na dane to stary Seagate 80 GB 2MB 7200: CDI oznajmia: uwaga, ale i po odłączeniu tego dysku jest to samo.

Nagrywarka DVD-ROM LS LG,
    FDD,
    USB 4+2,
    obudowa ATX.
    System Windows XP SP-3, Nero-9, Office 2007 MPC+HC i co potrzeba.

Nie zmieniałem pasty pod procesorem, boję się tego, ale temperatury są stabilne wg Everest 5.03.

Może to ważne: Są dwa systemy pomimo formatowania dysku i teraz to tzw dysk D - nie wiem czemu. Komenda: control userpasswords2 nie działa.

Po około 6 minutach komputer działa normalnie, filmy odtwarza i DVD działa normalnie bez żadnych przeszkód i jest ok.

Komputer wyłącza się normalnie, czyli 5 sekund i prawidłowy sygnał z głośników.
    A włącza się po ponad 5 minutach. Everest wykazuje normalne wyniki dla tego komputera.

Czy to płyta główna?
    Może ktoś ma jakiś pomysł, aby komputer włączał się normalnie, bo Pentium III włączał się po minucie.
    pozdrawiam
    1fiesta
    Level 13  
    Nie umiem wklejać, to moja przypadłość, ale w/g CDI 6.2.2 to jest tak :
    o1 - 60
    02 - 50
    03 - 24
    04 - 0
    05 - 5
    07 - 67
    08 - 20
    09 - 0
    OA - 60
    OC - 0
    CO - 50
    C1 - 50
    potem wszędzie jest już zero, to na tym dysku IBM 30 GB,
  • Helpful post
    ipman1
    Level 12  
    Odpal dwa dyski w Ashampoo HDD Control 2
    na full testy i daj wyniki. Może czas dostępu i transfery są już takie że pomimo że dysk jest sprawny to stał się ze starości wolny, i długo zajmuje mechanice przestawienie igły do odczytu.

Jakiego systemu używasz?
    JM Elektronik
    Level 19  
    Kiedyś miałem podobny problem co prawda w starym sprzęcie.Proponuje popatrzeć na stan (wygląd) kondensatorów elektrolitycznych na płycie głównej.
  • Helpful post
    Matuzalem
    Level 43  
    BootVis i tryb trace + analiza "obrazków" z opóźnieniami; Tryb rejestrowany + ntbtlog do odczytania pod kątem ew. błędów uruchamiania.
    Tyle, od strony programowej, mogę od ręki zasugerować.
    1fiesta
    Level 13  
    Jestem już za stary na nauki, to dla mnie za trudne, nie te lata i nie ten wzrok,
    zobaczę to Ashampoo, dzięki jeśli znajdę , albo poczekam na Kasek21, jak wróci z Norwegii, jeszcze raz spróbuję wrócić do tego 40MB Maxtor, a jak nie da się , to zainstaluję na tej 80-tce system XP, ale po 19 grudnia, nie jest to mój główny komputer, więc nie pali się, a po 6 minutowym rozruchu wszystko działa, i wszystkie programy normalnie, tylko Nero 9 nie do końca się zainstalowało, i zamyka się też normalnie.
    Nie rozumiem tylko dlaczego zainstalowane są dwa systemy XP, próbowałem z różnych płyt instalacyjnych przy pełnym formatowaniu przed instalacją, i jeszcze jedno nagle dysk systemowy 30 Gb IBM , on wykazuje że nie pracował nawet 1000 godzin, czy był "zerowany" ?
    - a ten dysk systemowy obecnie jest jest jako d:
    proszę traktować mnie jako laika, i komputerowego ryzykanta, nie fachowca

ps. kondensatory przejrzałem, nie wypukłe i bez rdzawych kresek na krzyżyku , tego nauczył mnie Kasek21, jak sprawdzać kondensatory.
    Dziękuję za konstruktywne porady sprawdzę.
    1fiesta
    Level 13  
    Obecny, stan tego zestawu to :
    - płyta główna Asus P4S800 SiS 648FX socket 478 mPGA, Bios 1007, Award Modular v6.0
    - procesor Intel Celeron 2600 Northwood 128 D1 - podkręcony do 2918 MHz (26x112)
    - zasilacz Fortron FSP400GLN 400W Noise Killer PFC activ
    - pamięć - 3 sloty DDR1 2559 MB , 448MHz , timmingi 3-4-4-9, DRAM:FSB Ratio 4:2
    - dysk systemowy Maxtor 40GB, 5400 RPM, Ultra ATA/133 - szyb. odczytu 26,1 MB/s, cz.dostępu 21,8ms
    - drugi dysk Seagate 80 GB, 7200 RPM, Ultra ATA/100, szybkość odczytu 21,0 MB/s, cz.dostępu 14,2ms
    ..... bufory po 2048 KB
    - karta graficzna nVidia GF FX5600 3D, Core 300 MHz memory 400 MHz Size 256 MB - i tu też sęk.
    - karta dźwiękowa niezależna.
    - system XP SP3, wgrane wszystko do NET_Framework_4.0 włącznie. Nero 9, MPC+HC, Adobe .... itd
    - DVD ROM, FDD, 4+2 USB jak pisałem wcześniej, temperatury nie przekraczają 51 st. C (procesor)
    Zmieniłem też w BIOS > Boot >IDE Hard Drive na ST380021A (na Seagate)
    (na Maxtor dźwięk otwarcia Windows skrzeczy i długie otwarcie) -
    I plik stronicowania jest obecnie na małej partycji , lecz nadal na dysku systemowym dałem 2,048 GB.
    "Victoria" poprawiła mi Maxtora, żadnych błędów powyżej 120 ms,
    Seagate niestety ma 4 błędy powyżej 120 ms. , ale 300 ms nie przekracza.
    Trochę to długo trwało, ale i tak jestem zadowolony, to już nie jest ponad 5 minut !
    Najnowsze sterowniki wgrane programem Driver Booster 2.
    Obecny czas całkowitego (całkowitego pełnego otwarcia !!) systemu oscyluje ok 2 minut a nawet poniżej.
    i wreszcie dźwięk otwarcia Windows .... nie trzeszczy i nie skrzeczy. - Zamyka się nadal normalnie.
    Wiem, nie jest to jeszcze czas porażający i kompowi o coś jeszcze chodzi.
    Dziękuję kolegom za te dwa programy, nie znałem ich. - ten Ashampoo i bootvis.
    Zawiodły mnie programy typu CrystalDiscInfo i Check Drive 2014.
    Check Drive wykazał nawet, że żywotność dysku IBI Deskstar 30 GB ... to 100% ?
    A oto wyniki z programu Ashampoo HDD control 3 dla tego dysku IBM 30 GB : 7200 RPM,i na obudowie.
    Dysk perfekcyjny !? - a śr. szybkość odczytu 3,61 MB/s !! (3,51-3,63 MB/s), czas dostępu 13 ms,
    I na dodatek program wykazuje że bufor 1MB ? w oryginale pisze coś 1,79 w CDI.
    Czas skanowania dysku 30 GB ... ponad 2 godziny !
    Czas skanowania dysku Seagate 80 GB 1h 15 min.
    Więc jeszcze raz sprawdziłem "Victorią" dysk IBM i okazało się że jest 116 błędów powyżej 120 ms,
    remap nic nie dał. Czas skanowania około 1,5 h..... A CDI wykazuje że nie pracował 900 godzin ?
    A to zmyłka, jeśli dysk pracował 900 godzin to dysk jest dobry, zastanawiający to algorytm !?
    Przy Maxtor i Seagate nie trwało to nawet 0,5h.
    Defragmentuję tymi najbardziej znanymi programami AuslogicsDiskDefrag i rzadziej Defraggler.
    CrystalDiskInfo, Check Drive mówią że dysk IBM jest dobry, a Maxtor i Seagate nie za bardzo dobry.
    Jestem elektronicznym laikiem, eksperymentowałem tylko w weekendy, ale jest i tak dużo lepiej.
    W trakcie przyplątało mi się jakieś niepotrzebnie Yahoo, więc AdwCleaner.
    Wgrałem FurMark 1.15.1 , i on mi podpowiedział, że dla tej karty, to jest rozdzielczość 1280x720 ?!
    A była uprzednio wyższa. - Dziwne ale w ten sposób zyskałem jeszcze 10 sekund ?!
    Komputer w teście 3DMark03 Free, pokazuje teraz średnio 2047 3DMarków przy rozdzielczości 1024x768.
    Poprzednio przy tym teście komputer resetował.
    Test OCCT 4.4.0 : CPU i CPU.LINPACK przechodzi, napięcia stabilne,
    reszta testów jest na nie, nie przechodzi. Dlaczego ?
    Everest Ultimate 5.30.1900 czas oczekiwania pamięci - 135,0 ns, odczyt z pamięci 3120 MB/s ,
    CPU Queen: 2950 , CPU PhotoWorxx 1970. To takie średnie wyniki dla "tej klasy" komputera.
    Test : System Stability Test w Everest, przy pełnym stress przechodzi bez oporu.
    Kiedyś, komputer sam restartował, ale bez niebieskiego ekranu, - teraz już nie restartuje.
    HD Tune Trial 5.0 test :
    dysk Maxtor 40 GB, średnia prędkość 30 MB/s, Benchmark - linia bardzo prosta. Bez bad sektorów
    dysk Seagate 80 GB, średnia prędkość 21 MB/s, Banchmark - linia dziwnie łamana do góry, bez b.s.
    I pisze w Health : Waming na żółto, z tym że na Seagate w dwóch miejscach.
    Kasek 21 nauczył mnie że trzeba szukać : które też urządzenie powoduje konflikt ?
    i o dziwnych algorytmach pomiarów S.M.A.R.T.
    Pracuje normalnie, bez resetów i niebieskich ekranów.
    Jest jeszcze coś, jeśli mobilny Modem Internet USB jest w klawiaturze, to komp się nie otwiera.
    Mobilnego można włożyć po otwarciu się komputera i wszystko działa.
    Jednak gdyby, ktoś miałby jakieś uwagi, chętnie skorzystam.
    I z góry dziękuję.
    ps. Nie potrafię zainstalować programu "Sandra", na żadnym komputerze !? hmmm
    A chciałbym poznać "Sandrę" .... , tak jak kiedyś poznałem "Victorię".
    - Trochę przynudziłem ekspertów, sorry. Dziękuję za cierpliwość.
    Szczęśliwego Nowego Roku ! :D