Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne działanie gniazdek - jak to możliwe ?

saitanlord 08 Gru 2014 01:28 2082 13
  • #1 08 Gru 2014 01:28
    saitanlord
    Poziom 6  

Witam szanownych kolegów. Mam nie lada zagadkę bynajmniej jak dla mnie.
    mieszkam w starym domu w którym nigdy nie było instalacji odgromowej ani uziemiającej w gniazdkach. dom bez przyłącza siłowego.
    W łazience miałem gniazdko zasilało ono bojler elektryczny. działał mimo ze w nie długim czasie popalił nam dwa bojlery, w jednym zagotowała się woda jak by nie zadziałał termostat ( powinny być dwa jeden na zbiorniku). W innych paliły się grzałki. Łazienka jest bo remoncie już jakieś 4 lata. Przypadkowo odkryłem gdy przestało łączyć gniazdko, że mój wspaniały elektryk podłączył 0 (zero) do bolca uziemienia. No niby nic nienormalnego z tym ze konektor zera nie był w ogóle podłączony ( tak ,faza do jednego bolca, zero do bolca uziemienia bez mostka na zero ) jak to możliwe że to działało tak długo? Wszystkie inne urządzenia w domu działały pod tym gniazdkiem prawidłowo. W sensie zasilacz kabiny prysznica czy grzejnik. Nie potrafię tego pojąc. Skąd te urządzenia brały "0" ? Skoro nie było przykręconego żadnego kabla. Czy mam rację, że przez takie podłączenie mogło notorycznie rozwalać bojler ?

0 13
  • Sklep HeluKabel
  • #2 08 Gru 2014 01:50
    Radovic
    Poziom 16  

Wg. mojej skromnej wiedzy, jest to po prostu niemożliwe.
    Musiało być podłączone zero prawidłowo inaczej nie miało prawa nic działać, pomijając jakieś grzałki z przebiciem.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 08 Gru 2014 02:14
    gruby1
    Poziom 29  

Nie mogło to działać. Jeśli byłby mostek to i owszem, bojler mógłby sobie zamknąć obwód przez rurki. Ale wtedy i tak nic, co nie miałoby metalicznego połączenia przewodu ochronnego z rurami by nie działało. Więc albo coś ci się wydaje z tym brakiem mostka, albo nową fizykę odkryłeś.

0
  • #4 08 Gru 2014 11:05
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 08 Gru 2014 11:22
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Znowu kontroler !
    A nie przyszło nikomu do głowy, że woda i rury "robiły za zero" ?

0
  • #6 08 Gru 2014 13:04
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

No ale jest jedno małe ale:

Cytat:
    zero do bolca uziemienia bez mostka na zero

Nawet jakby rury robiły za "zero", to obwód musiałby się zamykać przez odpowiedni przewód. Chyba, że Bojler jest w stanie pracować na zasilaniu: przewód fazowy-obudowa a nie przewód fazowy-przewód neutralny.

Myślę, że autor nie do końca dobrze opisał nam sytuację.

0
  • #7 08 Gru 2014 21:50
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 08 Gru 2014 22:55
    zbich70
    Specjalista elektryk

Nie rozumiem nad czym Koledzy się zastanawiają.
    Przecież to klasyczny przykład.
    Przerwa w przewodzie N/PEN/zero oraz zwarcie grzałki do instalacji wodnej od strony zera.

Nie ma o czym dyskutować.

0
  • #10 08 Gru 2014 23:22
    zbich70
    Specjalista elektryk

kkas12 napisał:
    Albo (o zgrozo) mostek we wtyczce lub w bojlerze.

Też możliwe.
    Bojler nie działa? Problem.
    Ale przecież gdy dotknę "kabelek" do rury to działa... ;)

0
  • #11 08 Gru 2014 23:57
    retrofood
    Moderator

zbich70 napisał:
    kkas12 napisał:
    Albo (o zgrozo) mostek we wtyczce lub w bojlerze.

Też możliwe.
    Bojler nie działa? Problem.
    Ale przecież gdy dotknę "kabelek" do rury to działa... ;)

Przypadek realny, u mojej sąsiadki na wsi, kilka tygodni temu. Dzwoni do mnie o dziewiątej wieczór i mówi, że wyrzuca jej zabezpieczenie, gdy bojler się załącza, ale wzięła przedłużacz i z innego gniazdka działa, woda jest ciepła, więc czy może się wykąpać. Puściłem jej wiązankę do słuchawki i zezwoliłem na mycie się w miednicy, reszta była rano.
    Małe wyjaśnienie. Lewa strona domu ma całkiem nową instalację elektryczną, w niej jest łazienka, oczywiście nowa rozdzielnica i jest RCD, prawa strona czeka na remont i jest zasilana ze starej rozdzielnicy. I do tamtego gniazdka podłączyła przedłużacz! Bojler pracował, światło świeciło, wszystko wyglądało normalnie.
    Ale cudów nie ma. Rano pomiary, grzałka ma połączenie metaliczne z PE, w tym końcu, gdzie był podłączony N, dlatego też eS-ka nie zadziałała.
    Serwis wymienił grzałkę następnego dnia, gdyż bojler był na gwarancji.

0
  • #12 12 Gru 2014 22:20
    saitanlord
    Poziom 6  

Witam ponownie :). zapomniałem o temacie a tu juz tyle odpowiedzi.
    jestem pewien ze elektryk był pijany, bo każdego dnia tutaj był pijany..
    tak wyglądało połączenie w moim gniazdku. powodem wymiana był spalony/upalony kabel "zero" który jak juz pisałem był podkręcony do bolca uziemienia.
    tak do mojego domu przychodzą dwa kable linia napowietrzną. od kilku lat splątane w jeden. ( te nowe)

Dziwne działanie gniazdek - jak to możliwe ?

rozmyślając później zastanawiałem sie jakim cudem to działało.
    łącznie 3 uszkodzenia.
    dwa razy grzałka na starym bojlerze ,w nowym doszło do zwarcia bojler zagotował wodę następnie prąd przepalił stalowe węże którymi odprowadzam i doprowadzam wodę do bojlera , skończyło sie na zalaniu sąsiadów i spaleniu 20A bezpiecznika głównego na 3 rodziny.
    kolejnym razem po wymianie bojlera na nowy o godzinie 7 nad ranem rozerwało nowy wąż i wrzątkiem zalewało kuchnię.

0
  • #13 13 Gru 2014 09:50
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 19 Gru 2014 08:07
    grubs
    Poziom 32  

saitanlord napisał:
    jestem pewien ze elektryk był pijany, bo każdego dnia tutaj był pijany..

A co skłoniło cię, mając tą świadomość, do pozwolenia mu na pracę.
    W zasadzie to nie odpowiadaj. To pytanie retoryczne.

0