Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator sinus 300kHz o amplitudzie do 1V

Mad Bekon 08 Gru 2014 12:28 1707 10
 • #1 08 Gru 2014 12:28
  Mad Bekon
  Poziom 23  

  Witam kolegów.
  Czy któś mógłbym mi podsunąć sprawdzony w miarę prosty układ do wygenerowania sinusa 300kHz o amplitudzie regulowanej do 1V.

  Pozdrawiam
  Krzysztof

  0 10
 • #3 12 Gru 2014 00:19
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Całkiem porządny generator z mostkiem Wiena, ale dość skomplikowany - jeśli autorowi chodzi o generowanie tylko jednej stałej częstotliwości, to zbędny jest cały układ jej zmieniania, potrzebne są dwa kondensatory i dwa oporniki (z całego układu na lewo od T1). W "Radioamatorze i Krótkofalowcu" był artykuł omawiający generatory z mostkiem Wiena, ale to było w 1974 roku (zobacz numery 4, 5 i 9). Coś jest w Wikipedii, ale nie po polsku. Po polsku jest bardzo krótko o generatorze RC, i tam wymienia się generator z mostkiem Wiena.

  Jest kwestia, czego chcesz wymagać od tego generatora - jeden z prostych układów, to generator z przesuwnikiem fazy, ten ostatni zawiera 3 oporniki i 3 kondensatory; do tego jest jeden tranzystor z opornikami do zasilania. Generatora z mostkiem Wiena nie da się zrobić na jednym tranzystorze, bo potrzebny jest wzmacniacz nieodwracający, dający wzmocnienia i napięcia, i prądu - za to jest najprostszy do zrozumienia. Jest jeszcze generator z filtrem "podwójne T" - może być na jednym tranzystorze, muszą w nim być 3 kondensatory i kilka oporników. Z tego najgorszy sygnał daje układ z przesuwnikiem fazy, najlepszy (o ile się go dobrze zrobi) układ z podwójnym T. To oczywiście tylko układy RC - bo są jeszcze LC, i to spory wybór, nawet w Wikipedii po polsku, zobacz Generator drgań. Niestety po polsku mało napisano o znakomitym układzie Vackářa.

  0
 • #4 12 Gru 2014 11:42
  Mad Bekon
  Poziom 23  

  Dokładnie to czego potrzebuje to generator o stałej częstotliwości i trzech wyjściach o różnych amplitudach, np 56mV, 250mV.
  Szczerze to myślałem o jakichś rozwiązaniach scalonych.
  Ze swojej strony powiem, że rozkminiałem nad wykorzystaniem AD9834.
  Dałoby mi to możliwość regulowania częstotliwości w miarę potrzeby. Nie wiem tylko jak rozwiązać regulację amplitudy dla trzech wyjść oddzielnie.

  Podsumowując:
  Potrzebuje trzech wyjść o różnej amplitudzie i takiej samej częstotliwości.
  Niestety amplituda musi być regulowana w zakresie 0-1V.
  Nie mogę stwierdzić czy w przyszłości częstotliwość nie zmieni się stąd też pomyślałem o okładzie cyfrowym który daje dość elastyczne możliwości.

  0
 • #5 12 Gru 2014 15:25
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Do regulacji amplitudy stosuje się potencjometr na wyjściu generatora. Możliwość regulacji częstotliwości w układzie RC to duża komplikacja układu, może rozważ użycie układu LC? Do niskich częstotliwości jest niewygodny, ale do 300kHz znakomity. Jeszcze jest kwestia, jaki zakres częstotliwości może być potrzebny.

  0
 • #6 13 Gru 2014 23:31
  alagner
  Poziom 25  

  A czy buforowanie sygnału i regulacja amplitudy za wtórnikiem stanowi problem?

  0
 • #7 14 Gru 2014 00:39
  _jta_
  Specjalista elektronik

  I po regulacji amplitudy jeszcze jeden wtórnik, żeby uzyskać małą impedancję wyjściową.

  0
 • #8 14 Gru 2014 13:51
  alagner
  Poziom 25  

  @up to było w domyśle :)
  A swoją drogą - na jakiej podstawie twierdzisz, że podwójne T będzie lepsze o mostka Wiena? Chodzi o stromość zboczy filtru, dobrze kombinuję? Pytam bo po wykładach z analogówki na studiach ciągle mam w głowie zachwyty nad mostkiem Wiena ze stabilizacją amplitudy jako rozwiązaniem praktycznie najlepszym... ;)

  0
 • #9 14 Gru 2014 16:18
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Zaletą mostka Wiena jest mniej elementów, od których zależy częstotliwość: 2 identyczne oporniki, 2 identyczne kondensatory - w podwójnym T są po 3, i to nie identyczne. Z tego powodu do robienia generatora przestrajanego praktycznie nadaje się tylko mostek Wiena. Natomiast gdzieś na forum podano, na ile dobrą zgodność generowanego sygnału z sinusoidą udało się uzyskać w obu tych układach i układ z podwójnym T okazał się dużo lepszy od układu z mostkiem Wiena (nie pamiętam, jakie parametry uzyskano, ale były znacznie lepsze, co najmniej o rząd, niż przypuszczałem). Może wpływ na różnicę parametrów między tymi układami ma np. ujemne sprzężenie zwrotne przez pojemność, które jest w układzie z podwójnym T? Może w mostku Wiena występuje równie dobry sygnał, ale na wejściu wzmacniacza (czyli w samym mostku), a na wyjściu jest on tylko w układzie z podwójnym T? Parametry samego filtru są, mam wrażenie, takie same.

  0
 • #10 14 Gru 2014 16:28
  alagner
  Poziom 25  

  Teraz to mnie zainspirowałeś do budowy takiego generatora. Zwłaszcza, że mam dostęp do oscyloskopu z FFT, także będzie można i widmo zmierzyć... ;)

  0
 • #11 14 Gru 2014 18:11
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Oj, nie wiem, czy zniekształcenia rzędu 0.01%, czyli -80dB (zawartość harmonicznych) i mniejsze uda się łatwo zmierzyć... Może używając filtru podwójne T, żeby odciąć prawie całkowicie prawidłowy sygnał i analizując na oscyloskopie to, co pozostanie? (podwójne T w porównaniu do mostka Wiena ma taką zaletę, że dostajesz sygnał na jednym wyjściu - mostek ma dwa, z których trzeba wziąć różnicę, a błędy układu różnicowego mogą zafałszować pomiar). I oczywiście trzeba sprawdzić (albo wyliczyć), na ile taki filtr tłumi którą harmoniczną.

  0