Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FPD1830 (inny) - po czasie zamiera zasilacz ADP-50AF

barthek 08 Gru 2014 12:49 1410 8
  • #1 08 Gru 2014 12:49
    barthek
    Poziom 13  

Witam serdecznie,

Mam problem z zasilaczem w monitorze Gateway FPD1830. Nie jest to poruszany w innych tematach FPD1830 (LG808) - tamte mają zasilacz 12+5 i inny rozkład elementów. Tutaj jest ADP-50AF 12V.

Pracując pod obciążeniem, po pewnym czasie (czasem po 10 minutach czasem po 6 godzinach) napięcie wyjściowe spada do poziomu ok. 1V. Po wyłączeniu i odczekaniu paru minut, zasilacz działa dalej bez problemu ( do następnego razu... )

Wymieniłem podejrzane kondensatory (jeden 22u po pierwotnej, dwa na wyjściu po wtórnej). Rezystancja uzwojeń transformatora po parę omów.

Podczas 'brakującego' wyjścia, napięcie za mostkiem to ponad 300V, tyle samo na kondensatorze filtrującym, więc zakładam, że są OK. Warystor po stronie wtórnej nie jest zwarty. Na wyjściu transformatora 0V.

Niestety schematu tego zasilacza nie posiadam.

Podczas pomiarów zrobiłem zwarcie i spaliłem oryginalny mostek i bezpiecznik. Widać to jako osmalenie przy wyprowadzeniach transformatora. Na załączonym zdjęciu widać radosną twórczość z 'nowym' mostkiem i bezpiecznikiem :)

'Opukiwałem' płytkę podczas pracy i nie udało mi się wywołać przerwy w działaniu (myślałem o zimnych lutach).

Po stronie pierwotnej - mosfet K2545, IC1 PWM DAP08
    Po stronie wtórnej - diody STPS20H, IC51 TL431AC

Moje pytanie początkującego brzmi - który z elementów zasilacza impulsowego może się tak dziwnie (czasowo) zachowywać ? Gdzie dalej szukać ? Co sprawdzić ?

0 8
  • #2 08 Gru 2014 21:22
    dariuszm2
    Poziom 34  

Cześć.
    Jakie jest dokładnie napięcie za mostkiem?
    Sprawdź rezystor niskoomowy (najprawdopodobniej to ten co jest obok kondensatora 100uF/400V).
    Pozdrawiam.

0
  • #3 09 Gru 2014 19:59
    barthek
    Poziom 13  

hej,

napięcie za mostkiem jak zasilacz działa - 318VDC, jak 'leży' - 324VCD
    warystor 150VAC, jak leży 135VAC
    wtórne transformatora (5/6) - 109VAC, jak leży - ok 1.

rezystor przy kondensatorze ok 0.8om - czy gdyby był niesprawny to przetwornica by w ogóle wystartowała ?

może ktoś posiada schemat tego cuda - mógłbym pomierzyć te wszystkie kondensatory i rezystory SMD...

0
  • #4 09 Gru 2014 22:45
    dariuszm2
    Poziom 34  

Cześć.
    A jaką wartość ma mieć ten rezystor (z opisu, kodu paskowego). Gdzie w układzie jest warystor?
    Pozdrawiam.

0
  • #5 09 Gru 2014 23:10
    barthek
    Poziom 13  

czesc dariuszm2

rezystor (??) co ciekawe nie ma paskow, natomiast na plytce oznaczony jest jako R8 i podana na nim wartosc 0.43O (ohm) 1W3. Przez dławik (?) L1 idzie do źródła MOSFETa.

warystor jest wpiety miedzy minus za mostkiem a minus po stronie wtórnej. Nie bardzo potrafię zinterpretować tak wysokie napięcie na nim podczas braku pracy przetwornicy :|

0
  • #6 10 Gru 2014 07:51
    lisek
    Spec od monitorów

Zacznij na początek od wymiany TL431.
    - sterowana jest przez DA3001 na wyjściu
    *poszukaj o podobnych zasilaczach od f. Delta na forum sąsiednim > Komputery> zasilacze Link_ Tutaj
    * zobacz elementy w bramce polowego, doda 1N4148 ...?

Jak nie pomoże to wymiana DAP08 = NCP1200AP40

także czasem "szwankowały" diody na wtórnym (Schottky), coś a"la MBR10100.

Link

0
  • #7 10 Gru 2014 09:46
    barthek
    Poziom 13  

Dzięki za informacje - TL431 już zamówiony.
    DA3001 na wyjściu ? Nie widzę czegoś takiego... jest STPS20H.

Przejrzałem wątki dotyczące zasilaczy - wydaje mi się, że diagnoza 'martwego' zasilacza jest prostsza niż takiego, który działa 'jakiś czas' :) Miałem cichą nadzieję, że ten czasowy objaw jest charakterystyczny i znany dla uszkodzenia któregoś z elementów.

Ten zasilacz ma tylko +12V.

0
  • #8 28 Gru 2014 11:53
    barthek
    Poziom 13  

TL431 wymieniony, monitor pochodził parę minut i przetwornica przestała pracować i już nie 'wstaje' po czasie. Wątki o zasilaczach (nie tylko Delta) przejrzałem i nie udało mi się znaleść rozwiązania mojego problemu.

Podsumowując - wymienione elektrolity, transoptor, niskooporowy rezystor przy polowym, mosfet, TL431, mostek graetza. Efektu brak.

Czy poza wymianą DAP08 coś jeszcze mogę sprawdzić / zmierzyć / wymienić ?

Moderowany przez Dzimi:

Na prośbę Autora tematu - przenoszę do działu "Inne- zasilacze"

0
  • #9 10 Sty 2015 23:20
    barthek
    Poziom 13  

W akcie desperacji po raz kolejny wymieniłem transoptor.
    Okazało się, że po wymianie (pomimo prawidłowych pomiarów) P421F na PC817C przetwornica ruszyła! Od godziny grzeje monitor i na razie jest OK.

PC817C jest na 35V a P421F na 80V. Mam nadzieję, że w tej aplikacji da radę.

0