Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa instalacja, po włożeniu wtyczki wyłącza różnicówka.

cugi253 09 Gru 2014 19:10 13236 56
    cugi253
    Poziom 16  
    Może i nie wiedział. Teraz sie już nic nie zrobi, robota odebrana i zapłacona kilka lat temu. Z punktu użytkownika wszystko działa
  • Relpol przekaźniki
    kkas12
    Poziom 42  
    A z mego punktu widzenia nic do Ciebie nie dociera.
    Koronny argument "Teraz sie już nic nie zrobi" jest wygodną formą odpowiedzi (czyt: ucieczką od odpowiedzialności), bo przecież już zapłacone, bo podwórko wybrukowane, bo styropian na ścianie itp, itd.

A w rzeczywistości z przodu liceum, z tyłu muzeum.
    cugi253
    Poziom 16  
    Ok to co powinno sie zrobić w mojej instalacji? Tej domowej oraz garazowej?
  • Relpol przekaźniki
    kkas12
    Poziom 42  
    Odpowiedzi już padły. Tylko nie bierzesz ich pod uwagę gdyż Twój koronny "argument" nie dopuszcza do wcielenia ich w życie.

Tylko zastosowanie kabla YKY 5x (minimum)4mm2 lub 4x10 będzie profesjonalnym rozwiązaniem. Oczywiście wiąże się to z przebudową rozdzielni w mieszkaniu.

Tylko Ty już się za to nie zabieraj. Zleć prace kompetentnej osobie, która zakończy prace stosownymi protokołami.
    shulc
    Poziom 22  
    cugi253 napisał:
    Wracając do pytania głównego: co zrobić by różnicówka w garażu działała?

1. przewód YDY 4x nie wiadomo ile ze zdjęć jestem skłonny wnioskować że 1,5mm
    2. brak żyły niebieskiej
    3. przewód nie nadaje się do układania w ziemi, nawet jak stosujesz peszle
    4. wykonałeś jakiś tam pseudo uziom o parametrach nie znanych i połączyłeś go z szyną PE w garażu przewodem Ly 2.5mm, gdyby był dobry to by wywaliło RDC w domu natychmiast a nie dopiero po podłączeniu elektronarzędzi
    5. Pomijając zabezpieczenia przed licznikowe, bo nie znamy twojego przydziału mocy, to rozdzielnia w domu jest też wielką porażką, na którą wypadało by wydać to przysłowiowe 100 zł.
    To na razie tyle, popraw pisownię i odpowiedz jaki przekrój tego przewodu YDY
    cugi253
    Poziom 16  
    Cytat:
    1. przewód YDY 4x nie wiadomo ile ze zdjęć jestem skłonny wnioskować że 1,5mm

Przewód to 4x2,5mm2, czy w razie zmiany przewodu moge zmienić na 5x2,5mm2 a nie 4mm2, boje sie ze moze byc problem z przeciagnieciem takiej srednicy.
    Cytat:
    3. przewód nie nadaje się do układania w ziemi, nawet jak stosujesz peszle

Czy jeśli zlutuje 4 zyły z nowym przewodem 5 żyłowym, to dam rade przeciągnąć go np wciągarka?
    Cytat:
    4. wykonałeś jakiś tam pseudo uziom o parametrach nie znanych i połączyłeś go z szyną PE w garażu przewodem Ly 2.5mm, gdyby był dobry to by wywaliło RDC w domu natychmiast a nie dopiero po podłączeniu elektronarzędzi

przewód PE to 4mm2
    Cytat:
    5. Pomijając zabezpieczenia przed licznikowe, bo nie znamy twojego przydziału mocy, to rozdzielnia w domu jest też wielką porażką, na którą wypadało by wydać to przysłowiowe 100 zł.

przydział mocy to 16,0 kW a zabezpieczenie to 25A, tak mam napisane na umowie
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Cytat:
    Czy jeśli zlutuje 4 zyły z nowym przewodem 5 żyłowym, to dam rade przeciągnąć go np wciągarka?
    A za kilka- kilkanaście lat pojawią się kolejne problemy - tym razem z "nadgryzioną" przez agresywny grunt izolacją tego przewodu.
    cugi253
    Poziom 16  
    No tak ale przewód jest w peszlu. Jest około 15 metrów odległości z dwoma załamaniami na początku i końcu o kącie około 75 stopni.
    15kVmaciej
    Poziom 35  
    cugi253 napisał:

Dasz radę, zastosuj cynę najtańszą, na pewno nie "dziewięćdziesiątkę", nie trać pieniędzy na pasywatory, lutuj najprostrzą lutownicą z C$%^SRAMY mocy 60W.
    Powodzenia.
    PS. Przecież masz wciągarkę, w czym problem?
    Chciałeś usłyszeć że dasz radę i dobrze robisz, no to masz. Dobrze robisz i dasz radę.
    Powodzenia (...i nie męcz więcej kota... ;) )
    cugi253
    Poziom 16  
    Nie, chciałem usłyszeć czy jest to możliwe! Ciągnę za przewód na samym początku, a przewód ciągnący poszedłby na straty.
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    cugi253 napisał:
    No tak ale przewód jest w peszlu. Jest około 15 metrów odległości z dwoma załamaniami na początku i końcu o kącie około 75 stopni.

Jak chcesz wiedzieć, peszel w ziemi tylko przyspieszy proces niszczenia przewodu.
    shulc
    Poziom 22  
    cugi253 napisał:
    Przewód to 4x2,5mm2, czy w razie zmiany przewodu moge zmienić na 5x2,5mm2 a nie 4mm2, boje sie ze moze byc problem z przeciagnieciem takiej srednicy.

nie przewodem ale tylko kablem, a to jest wielka różnica
    cugi253 napisał:
    to dam rade przeciągnąć go np wciągarka?

z tym to do wróżki
    cugi253 napisał:
    przewód PE to 4mm2

Jeśli już to 16mm2, ale to już inna bajka
    cugi253 napisał:
    przydział mocy to 16,0 kW a zabezpieczenie to 25A, tak mam napisane na umowie

a w domu C20, C20 C10 pod gniazda i oświetlenie, odpowiedź na to już dostałeś wcześniej.
    Zresztą na resztę pytań też
    Powiem tak nie za bardzo jest co ratować, sam oszczędzałeś sam poniesiesz koszty.
    Jeszcze gdy byś zrezygnował z 3 faz w garażu, i wymienił nadprądowe w domu, i potraktować łagodnie ten YDY to załóżmy że do wiosny masz oświetlenie w garażu.
    Tylko na wiosnę nie pisz że wywala mi różnicówkę w domu
    slawekx
    Poziom 28  
    Czym można wytłumaczyć fakt, że podłączenie w garażu przewodu, w tym przypadku żółto zielonego, do zacisku N w różnicówce w garażu z zaciskiem PE gdzie podłączony jest również przewód N z rozdzielnicy w domu nie jest błędem i że ten fakt nie tworzy z powrotem przewodu PEN z PE I N.
    shulc
    Poziom 22  
    slawekx napisał:
    nie jest błędem

jest wielkim błędem
    slawekx napisał:
    nie tworzy z powrotem przewodu PEN z PE I N

przecież miałeś już odpowiedź, raz rozdzielone łączyć nie wolno

Dodano po 4 [minuty]:

marwud6 napisał:
    Kol. kkas12 w poście #22 podał rozwiązanie do Twojego postawionego na forum problemu.
    cugi253 napisał:
    Wiec aby podpiąć przed różnicówka musiałbym podpiąc przewód do garażu na dopływie do różnicówki, a to rodzi problem bo musiałbym zerwać plombe z wyłącznika głównego.

Stąd wniosek, że Kolega cugi253, wyłącznik RCD w rozdzielnicy garażowej podłączył za RCD rozdzielnicy usytuowanej w domu.
    cugi253 napisał:

Moje pytanie gdzie może leżeć problem?

Do Twojej sytuacji, rozwiązanie masz na schemacie.
    Nowa instalacja, po włożeniu wtyczki wyłącza różnicówka.

Kolego nie pisz głupot, na czym ma to zrobić, przecież jego główny problem tkwi pod brukiem
    cugi253
    Poziom 16  
    Kolego shulc instalacja dwufazowa tym kablem była poprowadzona 5 lat temu i do tej pory działało bez żadnych problemów. Do tej pory wykorzystywałem 3 przewody. Teraz jest mi potrzebna 400V dlatego te zmiany.
    slawekx
    Poziom 28  
    shulc napisał:
    slawekx napisał:
    nie jest błędem

jest wielkim błędem
    slawekx napisał:
    nie tworzy z powrotem przewodu PEN z PE I N

przecież miałeś już odpowiedź, raz rozdzielone łączyć nie wolno

Nie ma sprawy tylko jest jeszcze post 10. 15 i 21.
    shulc
    Poziom 22  
    cugi253 napisał:
    Kolego shulc instalacja dwufazowa tym kablem była poprowadzona 5 lat temu i do tej pory działało bez żadnych problemów. Do tej pory wykorzystywałem 3 przewody.

działało ale to nie znaczy że tak będzie dalej, a instalacja była jednofazowa i korzystałeś z trzech żył przewodu, pomijając fakt że 2,5 mm2 pod C20.
    Tu masz potwierdzenie
    Łukasz-O napisał:

cugi253 napisał:

Jak chcesz wiedzieć, peszel w ziemi tylko przyspieszy proces niszczenia przewodu.

wszystko kwestia czasu
    cugi253 napisał:
    Teraz jest mi potrzebna 400V dlatego te zmiany.

i dlatego te problemy
    15kVmaciej
    Poziom 35  
    cugi253 napisał:
    Do tej pory wykorzystywałem 3 przewody. Teraz jest mi potrzebna 400V dlatego te zmiany.

Przecież to nowa instalacja, tak wynika z tytułu wątku. To może przeczekaj, aż ci się odechce te 400V i znowu będziesz zadowolony?
    cugi253
    Poziom 16  
    Jest dużo gorszych instalacji, każdy się kiedyś uczył:) Skoro jest mi potrzebna 400V, to nie bo mi się zachciało, tylko jest mi potrzebne.
    shulc
    Poziom 22  
    cugi253 napisał:
    Jest dużo gorszych instalacji, każdy się kiedyś uczył Skoro jest mi potrzebna 400V, to nie bo mi się zachciało, tylko jest mi potrzebne.

kolego w twoim opisie jest zapis:
    "badania lin, konstrukcji stalowych,"
    czy uważasz że jeśli twój ( powiedzmy że jest stalowy) garaż miał zaprojektowane trzy podpory dachu to spełniał podstawowe normy, ale po 5 latach zechciałeś większej swobody i zlikwidowałeś dwie, to nadal będzie OK.
    Wszystko co się projektuje, buduje, wykonuje się według pewnych norm, standardów z uwzględnieniem sił wyższych i natury itd., więc nie wszystko można tak sobie zmienić bez dodatkowych kosztów.
    Mnie to boli, innych też, Ciebie też musi zaboleć, takie jest odwieczne techniczne prawo przyrody z którym musimy żyć by było bezpiecznie dla nas, rodziny i znajomych.
    Tak są lepsze i gorsze instalacje, budowle, ale przytoczę tutaj porównanie " Hala Expo w Chorzowie " była, a przecież są gorsze, ???? .
    Pozdrawiam
    cugi253
    Poziom 16  
    Zamówiłem kabel 5 żyłowy, a tymczasem odłączyłem ziemie i jest instalacja 4 przewodowa.
    cugi253
    Poziom 16  
    Bez przesady, w starym budownictwie, większości wiejskich domów jest 4 przewodowa instalacja elektryczna i jest OK. Wiec nie przesadzajmy
    kkas12
    Poziom 42  
    Ale Ty przewód N masz wpięty za wyłącznikiem RCD.
    Więc przyłączenie go do styków ochronnych gniazd i zasilenie z owych gniazd odbiorników wykonanych w I klasie ochronności wcześniej czy później nieuchronnie spowoduje zadziałanie wyłącznika RCD.
    Wtedy pewnie Twym kolejnym krokiem będzie odłączenie przewodów ochronnych.
    A to już jest zaproszenie kostuchy do tańca.
    Ale światełko będzie i w gniazdkach będzie napięcie.
    Więc Twym zdaniem cel zostanie osiągnięty.
    A w rzeczywistości będzie to taniec szaleńca na polu minowym!

Dawno na tym forum nie było tak namolnie upartego ignoranta ucierającego tyłek szkłem i wmawiającego elektrykom jak ma być wykonana instalacja elektryczna w warsztacie/garażu gdzie nie można wykluczyć używania odbiorników na wolnym powietrzu.
    Nie masz zielonego pojęcia człowieku o tym co robisz, a przekonany jesteś żeś rozumy wszystkie pozjadał.
    Ile razy można Ci tłumaczyć byś zaprosił kompetentną osobę.
    Nie dociera.
    Laik wie lepiej!
    cugi253
    Poziom 16  
    Przecież powiedziałem ze tylko tymczasowo dopóki nie przyjdzie mi kabel 5 żyłowy, zdaje sobie sprawę ze nie jest bezpiecznie teraz. To jest rozwiązanie na tydzień czasu. Skoro i tak kupuje kabel 5 żyłowy to chyba wielkiej filozofii nie będzie podłączenie kolejnych przewodów o tych samych kolorach do rozdzielnicy. Podłącze pod te C20 kablem 4mm2 a od rozdzielki w garazu do C16.
    kkas12
    Poziom 42  
    Właśnie o ten tydzień chodzi.
    Oby nie był ostatnim.

Temat zamykam aby Twe nieprzemyślane "wywody" nie mające żadnego umocowania w uznanych zasadach wiedzy technicznej nie mieszały w głowach młodym adeptom zawodu.