Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć w domu jednorodzinnym z podziałem na LAN/WLAN - sprzęt do instalacji

aleksander_a 08 Gru 2014 13:32 14148 9
  • #1 08 Gru 2014 13:32
    aleksander_a
    Poziom 8  

Witam,

Niedługo przeprowadzam się do domu i jestem na etapie wyposażania domu w sprzęt - doboru urządzeń do stworzenia sieci.

Kilka faktów: kable RJ poprowadzone ze strychu do 3 pomieszczeń w domu (osobny kabel do każdego pokoju); internet będzie radiowy.

Jeżeli chodzi o to, co chciałbym podłączyć, to wygląda to mniej więcej tak, jak na załączonym poniżej schemacie.

Co do funkcjonalności, to chciałbym, aby był internet i sieć lokalna w każdym gniazdku - chciałbym móc czytać dane z NAS'a w każdym pokoju gdzie jest gniazdko. Dodatkowo oczywiście sieć WiFi.

Teraz moje pytania:
    - czy tak rozplanowana sieć ma sens? czy będę mógł mieć dostęp do NAS'a z każdego urządzenia podłączonego do gniazdka?
    - moje największe wątpliwości budzi to, w którym miejscu powinienem zastosować switch a w którym router; jeżeli chodzi o sygnał WiFi to tylko i wyłącznie z pokoju 3 - nie chcę puszczać sygnału ze strychu

Nie chodzi mi o konkretny sprzęt (marka, itp) tylko bardziej samą ideę.

Wszelkie uwagi/porady mile widziane.

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
    Olek

0 9
  • #2 08 Gru 2014 13:47
    przeqpiciel
    Poziom 29  

Mogą być jaja :)

Zamiast switch'a u góry dałbym tam router, a zamiast routera dałbym switch'a kolejnego - o ile by brakowało gniazdek + Access Point do dystrybucji Wi-Fi

0
  • #3 08 Gru 2014 13:55
    lesławek
    Poziom 31  

Jeśli pd dostawcy internetu masz pojedynczy adres IP(a pewnie tak jest) to nie możesz użyć switcha po stronie WAN. Pierwszym urządzeniem od strony anteny musi być router on ma implementację NAT-u i przydzieli adresy prywatne reszcie urządzeń, oraz dokona mapowania wielu adresów sieci wewnętrznej na pojedynczy adres po stronie WAN.

2
  • #4 08 Gru 2014 13:57
    przeqpiciel
    Poziom 29  

Dodatkowo router w pewnym sensie odseparuje Ciebie od tego co by się znalazło po drugiej stronie. Czyli odrobina bezpieczeństwa :) Ja bez dwóch zdań zaraz za anteną postawiłbym własny router - ale to tylko ja :)

1
  • #5 08 Gru 2014 14:00
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

aleksander_a napisał:
    Witam,

Niedługo przeprowadzam się do domu i jestem na etapie wyposażania domu w sprzęt - doboru urządzeń do stworzenia sieci.

Kilka faktów: kable RJ poprowadzone ze strychu do 3 pomieszczeń w domu (osobny kabel do każdego pokoju); internet będzie radiowy.

Jeżeli chodzi o to, co chciałbym podłączyć, to wygląda to mniej więcej tak, jak na załączonym poniżej schemacie.

Co do funkcjonalności, to chciałbym, aby był internet i sieć lokalna w każdym gniazdku - chciałbym móc czytać dane z NAS'a w każdym pokoju gdzie jest gniazdko. Dodatkowo oczywiście sieć WiFi.

Teraz moje pytania:
    - czy tak rozplanowana sieć ma sens? czy będę mógł mieć dostęp do NAS'a z każdego urządzenia podłączonego do gniazdka?
    - moje największe wątpliwości budzi to, w którym miejscu powinienem zastosować switch a w którym router; jeżeli chodzi o sygnał WiFi to tylko i wyłącznie z pokoju 3 - nie chcę puszczać sygnału ze strychu

Nie chodzi mi o konkretny sprzęt (marka, itp) tylko bardziej samą ideę.

Wszelkie uwagi/porady mile widziane.

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
    Olek

Tam gdzie narysowales switch ma byc router, wystaczy kablowy nie musi miec WiFi na pokladzie.

0
  • #6 08 Gru 2014 14:03
    cosmoo

Poziom 12  

Przy odpowiedniej konfiguracji routera sieć działałaby w tej konfiguracji, ale lepszym rozwiązaniem jest zamiana routera ze switch'em tak jak napisali poprzednicy. Praktycznie każdy router ma wbudowany switch, więc problemu nie będzie.

1
  • #7 08 Gru 2014 14:03
    lesławek
    Poziom 31  

przeqpiciel napisał:
    Dodatkowo router w pewnym sensie odseparuje Ciebie od tego co by się znalazło po drugiej stronie. Czyli odrobina bezpieczeństwa :) Ja bez dwóch zdań zaraz za anteną postawiłbym własny router - ale to tylko ja :)
    No po prostu musisz, bo za anteną masz tylko jeden adres i tylko jedno urządzenie będzie działać, bo albo adres masz wpisany do umowy, albo jest przydzielany automatycznie, i pozostałe urządzenia podpięte do switcha albo zgłoszą konflikt adresu IP albo nie będą działać w ogóle. Co do bezpieczeństwa to to masz racje dlatego, że z internetu jest bezpośrednio widoczny tylko router, natomiast pozostałe urządzenia "widzą" internet, ale nie są widziane.

0
  • #8 08 Gru 2014 15:45
    aleksander_a
    Poziom 8  

Super!

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

Właśnie tego nie byłem pewien - czy na początku router czy switch.

Jeszcze tylko jedno - warto inwestować w Gigabitowy? Po sieci lokalnej to chyba jednak będzie 'robiło różnicę'...

Pozdrawiam,
    Olek

0
  • Pomocny post
    #9 08 Gru 2014 16:03
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

aleksander_a napisał:
    Super!

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

Właśnie tego nie byłem pewien - czy na początku router czy switch.

Jeszcze tylko jedno - warto inwestować w Gigabitowy? Po sieci lokalnej to chyba jednak będzie 'robiło różnicę'...

Pozdrawiam,
    Olek

IMHO warto.
    Masz NAS'a.
    Bedziesz tam trzymal zdjecia, filmy, dobrze zgaduje?
    Nie wiem jaki NAS, ale na tym co mam ja, po sieci 1GB przy kopiowaniu na NAS\a dochodze do kilkudziesieciu (70-80) MB/s.
    Przy sieci 100mbit, nie przekroczysz 12MB/s chocbys kupil najszybszego NAS'a
    Zaleznie co chcesz po tej sieci kopiowac, wysylac, streamowac, sam wez i policz.

Mozesz kupic router 100mbit, nawet z jednym gniazdem LAN, a do tego gigabitowy switch na tyle kabli ile potrzebujesz. A najlepiej z malymn zapasem.

Jesli dom duzy (widze 2x TV) to jednym radiem nie obejmiesz calego domu po WiFi.
    Rozwaz wtedy, zeby switch mial wyjscia PoE. Ciagniesz kilka kabli w rozne oddalone czesci domu, gdzie podslaczasz AP zasilany wlasnie po skretce. Access Point bedzie wtedy raczej pracowal w 100mbit, ale na WiFi to i tak wystarczajca.
    Wtedy access pointy nie potrzebuja gniazdka zsilajace, sa male, zgrabne, jakies podsufitowe, itp.

0
  • #10 08 Gru 2014 16:41
    aleksander_a
    Poziom 8  

m.jastrzebski napisał:

IMHO warto.
    Masz NAS'a.
    Bedziesz tam trzymal zdjecia, filmy, dobrze zgaduje?
    Nie wiem jaki NAS, ale na tym co mam ja, po sieci 1GB przy kopiowaniu na NAS\a dochodze do kilkudziesieciu (70-80) MB/s.
    Przy sieci 100mbit, nie przekroczysz 12MB/s chocbys kupil najszybszego NAS'a
    Zaleznie co chcesz po tej sieci kopiowac, wysylac, streamowac, sam wez i policz.

Mozesz kupic router 100mbit, nawet z jednym gniazdem LAN, a do tego gigabitowy switch na tyle kabli ile potrzebujesz. A najlepiej z malymn zapasem.

Jesli dom duzy (widze 2x TV) to jednym radiem nie obejmiesz calego domu po WiFi.
    Rozwaz wtedy, zeby switch mial wyjscia PoE. Ciagniesz kilka kabli w rozne oddalone czesci domu, gdzie podslaczasz AP zasilany wlasnie po skretce. Access Point bedzie wtedy raczej pracowal w 100mbit, ale na WiFi to i tak wystarczajca.
    Wtedy access pointy nie potrzebuja gniazdka zsilajace, sa male, zgrabne, jakies podsufitowe, itp.

Dokładnie tak, jak piszesz - NAS do zdjęć, filmów z wakacji, itp. - będzie QNAP dwuzatokowy.

Co do AP to dobry pomysł :)

Dzięki wszystkim za wszelkie rady!

0