Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inkubator do wylęgu jaj

---trafopowielacz--- 08 Dec 2014 13:41 19020 31
Optex
  • Witam. Chciałbym przedstawić inkubator własnej konstrukcji do wylęgu jaj . Został on odwzorowany na konstrukcji jednego z forumowiczów, lecz w większej wersji i została wykorzystana do tego celu stara lodówka.
    Do utrzymywania temperatury w inkubatorze został zaprojektowany termostat na Atmedze8 wraz w wyświetlaczem. Do tego został napisany prosty program w języku BASCOM. Temperaturę termostatu oraz histerezę można ustawić w prostym menu i poruszać się za pomocą czterech przycisków. Wilgotność w inkubatorze jest kontrolowana poprzez elektroniczny termometr pokojowy z pomiarem wilgotności.

Pierwsza inkubacja została rozpoczęta 15 listopada. Włożone zostały 24 jajka, lecz jak się na końcu okazało 1/3 z nich nie była zalężona więc nie możliwy był wylęg kurczaków. Więc z pozostałych 16 jajek wykluło się 12 kurcząt. Pozostałe nie miały sił wydostać się z jajka.

Kosztorys:
    *lodówka - 0zł
    *laminat, elementy, przekaźniki - około 20zł
    *atmega8 - 10,50zł
    *wyświetlacz 2x16 LCD - 15zł
    *2 x DS18B20 - 10zł
    *wentylator od starego chłodzenia procesora - 0zł
    *taśma led 12V do oświetlenia - 3zł
    *żarówki 2 x 60W - 4zł
    Razem około 60zł

Gdybym o czymś zapomniał napisać, pytać a chętnie dopowiem :)

Pozdrawiam, Dominik.

Inkubator do wylęgu jaj Inkubator do wylęgu jaj Inkubator do wylęgu jaj Inkubator do wylęgu jaj

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    ---trafopowielacz---
    Level 23  
    Pomogłem? Kilknij
    Has specialization in: technik elektronik, SEP E1
    ---trafopowielacz--- wrote 825 posts with rating 170, helped 27 times. Live in city Kazimierza Wielka. Been with us since 2012 year.
  • Optex
    treker
    Level 25  
    Oryginalny projekt :)

Tak z ciekawości zapytam, po co buduje się takie ustrojstwa? Na prywatny użytek?

Czy można jakoś automatycznie wykrywać wyklucie się kurcząt, oprócz nasłuchiwania ich odgłosów?
    Traker Wymiatacz
    Level 14  
    Ruch można wykrywać ultradźwiękowo, jak w alarmach samochodowych ;).
    ---trafopowielacz---
    Level 23  
    Buduje się dla własnej satysfakcji i w ogóle fajnie chyba stworzyć sobie kurczaka zamiast kupować po 4zł :)
    I masz kurczaki wtedy kiedy chcesz, a nie jak się kurze umyśli siedzieć na jajkach :P

Dodano po 2 [minuty]:

Klucie kurcząt jest raczej ustalone z góry ;) U mnie kluły się w 19 dniu a mają czas od 18 dnia inkubacji do 21 :P
    treker
    Level 25  
    ---trafopowielacz--- wrote:
    Buduje się dla własnej satysfakcji i w ogóle fajnie chyba stworzyć sobie kurczaka zamiast kupować po 4zł
    I masz kurczaki wtedy kiedy chcesz, a nie jak się kurze umyśli siedzieć na jajkach

Dzięki za informacje, widzisz to trochę inny punkt widzenia. Mieszkam w mieście, 9 piętro w bloku - kurczaków raczej sam hodować sobie nie będę :D Teraz cała konstrukcja nabrała sensu ;)
    siewcu
    Level 34  
    Czyli co, buduję sobie taki inkubator, idę do sklepu po dwie paczki jajek, wkładam do inkubatora i jak dobrze pójdzie to po 3 tygodniach będę miał kurczaki? :D
    ---trafopowielacz---
    Level 23  
    To tak nie zadziała :D Do kur co noszą jajka na sprzedaż nie przychodzi kogut :D Musiałbyś kupić jajka z jakiejś farmy co jest tam kogut :P

Dodano po 42 [sekundy]:

U mnie 8 jajek było czystych bo kogut nie wyrobił.
  • Optex
    ---trafopowielacz---
    Level 23  
    p.obelix wrote:
    Pamiętam jak moja mama używała specjalnej lampy do tego celu. Czy taka zwykła żarówka jest odpowiednia do tego celu ?

Wiesz, jeśli uda Ci się utrzymać temperaturę 37,5*C przez prawie trzy tygodnie to oczywiście, nie zapominając o obracaniu jajka minimum 2 razy dziennie :P Do tego jeszcze wilgotność przez 18 dni 55-65% i później 80%.
    Citek
    Level 22  
    A jajka ręcznie obracasz, czy może masz na to jakiś automat? :)
    bobo
    Level 29  
    Po co inkubator? Kupię kure na placu za 20dychy i za jednym zamachem mam: grzejnik, termometr z termoregulatorem, wilgotnościomierz i czujnik ruchu. Jak kura jest nioska to nie musze latać do sklepu po jajka. Jedynie z tym kogutem jest problem ale może w okolicy jest jakiś napaleniec. :D A tak na poważnie, 20 lat temu gospodyni nie stosowała elektroniki, ona doglądała , dotykała i piskłęta sie wykluwały jak złoto.
    Pozdrówka

Witam. Chciałbym przedstawić inkubator do wylęgu jaj własnej konstrukcji.

Jakie, to sa jajka własnej konstrukcji? Chyba kolega nie miał na myśli ......
    Kuniarz
    Moderator of Designing
    Trochę ten glut wokół szyby psuje wrażenia estetyczne, ale reszta - imponująca ! :)
    Poznańskie podejście do ekonomii zmusza mnie do zadania podstawowego pytania - czy prąd, który to ustrojstwo pobiera, nie kosztuje tyle co kilka kurczaków po 4 zeta ?
    ---trafopowielacz---
    Level 23  
    Kuniarz wrote:
    Trochę ten glut wokół szyby psuje wrażenia estetyczne, ale reszta - imponująca ! :)
    Poznańskie podejście do ekonomii zmusza mnie do zadania podstawowego pytania - czy prąd, który to ustrojstwo pobiera, nie kosztuje tyle co kilka kurczaków po 4 zeta ?

Żarówki by utrzymać temperaturę po przeliczeniu świecą 10 godzin na dobę (120W).
    Na oko rachunek przyjdzie o 10-15zł większy ;)

Dodano po 3 [minuty]:

bobo wrote:
    Po co inkubator? Kupię kure na placu za 20dychy i za jednym zamachem mam: grzejnik, termometr z termoregulatorem, wilgotnościomierz i czujnik ruchu.

Nie każda kura zechce być na zawołanie kwoką i wysiadywać jajka, nie zapominaj o tym :P

Dodano po 3 [minuty]:

Citek wrote:
    A jajka ręcznie obracasz, czy może masz na to jakiś automat? :)

Spójrz na 4 i 5 zdjęcie. Jajka nie muszą być całkowicie obracane. W tym wypadku są nachylane, raz na jedną stronę, raz na drugą stronę ;)

Dodano po 2 [minuty]:

magneto0909 wrote:
    Trochę mało tych jajek na raz, a jak by włożył jajko z dwoma żółtkami.

Nic by z tego nie wyszło, jajka do inkubacji trzeba dobierać, nie za duże, nie za małe.

Dodano po 9 [minuty]:

bobo wrote:
    A tak na poważnie, 20 lat temu gospodyni nie stosowała elektroniki, ona doglądała , dotykała i piskłęta sie wykluwały jak złoto.

Odnośnie tego. Mam 20 kur i 2 koguty i w tym roku żadna kura nie zdecydowała się wysiadywać jajek. ŻADNA
    Byliśmy zmuszeni za przysłowiową flaszkę kupić kwokę bo mimo tylu kur nie było.
    kabann
    Level 12  
    Witam,
    zrobiłem kilka takich konstrukcji i mam małą uwagę - jajka nie powinny być narażone na bezpośredni nadmuch ciepłego powietrza (bardzo je to wysusza), poza tym temperatura bezpośrednio pod wentylatorem jest wyższa niż powinna być. Powinieneś pod wentylatorem umieścić jakiś element "rozpraszający" to ciepłe powietrze (np. plastikową podstawkę pod doniczkę), tak aby powietrze nie dmuchało na jajka.
    Czy robiłeś test z wyłączeniem 1 żarówki (symulacja przepalenia) - czy właściwa temperatura w komorze zostanie utrzymana?
    Jaką histerezę temperatury jesteś w stanie uzyskać?
    Wydaje mi się, że mogłeś nie robić tego okna w drzwiach (lub zrobić je mniejsze) - przez szybę masz duże straty ciepła.
    Dobry pomysł z bujaniem jajek - jedynie dodałbym od przodu jakąś listewkę w roli zabezpieczenia, żeby przypadkiem jajka nie wypadły.
    Pozdrawiam.
    ---trafopowielacz---
    Level 23  
    Wentylator dmucha do góry, powietrze jest ogrzewane przez żarówki i szczelinami po bokach przedostaje się na dół inkubatora i od dołu ogrzewa jajka.
    Testu z jedną żarówką nie robiłem.
    Histereza max to jakieś 0.4*C
    W pomieszczeniu gdzie była przeprowadzona inkubacja było ok. 25*C więc nawet jeśli były jakieś straty ciepła to co z tego :P
    Jajka nie wypadną, pasują idealnie w tak jakby szufladkę że podczas obracania na pewno nie wypadną.
    Zbyszek_64
    Level 22  
    Jeśli jest to Twoja pierwsza konstrukcja, a masz zamiar na tym nie poprzestawać to muszę powiedzieć, że wiele przed Tobą.
    Konstrukcja inkubatora powinna być taka, aby zapewnić rozwijającym się zarodkom optymalne warunki to jedno, a ekonomia i łatwość obsługi to drugie.
    Chciałbym przedstawić parametry, które uzyskałem na swojej konstrukcji udoskonalając ją przez kilka lat.
    Jest to pełny automat, któremu poświęcam max. 2h w ciągu 21 cyklu inkubacji.

Inkubator do wylęgu jaj

Najważniejsze parametry:
    -temperatura 37,8/37,0 hist. 0,3°C,
    -wilgotność 50/70-90 hist. 2 proc,
    -automatyczna zmiana położenia jaj 8 razy na dobę metoda kołyskowa,
    -automatyczna wymiana gazowa z różnym czasem trwania 12 razy na dobę - ciąg ustawiany ręcznie,
    -wewnętrzna cyrkulacja przez 3 wentylatory pracujące non stop,
    -automatyczne pobieranie wody do zbiornika nawilżacza 1 raz na dobę do -ustalonego poziomu,
    -grzałka powietrzna (spirala) o mocy regulowanej max. 150W ułożona na całym wewnętrznym obwodzie inkubatora,
    -wsad 128 jaj kurzych 90 indyczych lub np. 600 przepiórczych
    pobór prądu ok. 50 kWh na czas inkubacji,
    -całość od środka wyłożona blachą aluminiową wraz z izolacją styropianową
    zabezpieczenia tj. bezpieczniki termiczne, wył. krańcowe w drzwiczkach, kontrola napełniania i przelewu wody.
    Oprócz tego zrobiłem osobny klujnik, który nie zakłóca mi pracy inkubatora bo często zdarza się, że mam jaja różnych gatunków ptactwa nakładane w różnych odstępach czasu.
    Wszystkim sterują 2 Atmegi 8 z programem w Bascom.
    janek1815
    Level 38  
    Wiesz, jeśli uda Ci się utrzymać temperaturę 37,5*C przez prawie trzy tygodnie to oczywiście, nie zapominając o obracaniu jajka minimum 2 razy dziennie :P

Od urodzenia na wsi i nie wpadł bym na to że kura tak kręci jajami. Zawsze uważałem że po prostu siedzi na jajkach.

Do tego jeszcze wilgotność przez 18 dni 55-65% i później 80%.

To później 80% to rozumiem po wykluciu piskląt? Zawsze mnie interesuje pomiar wilgotności ale tutaj zrealizowałeś go za pomocą gotowego wilgotnościomierza. Więc jak ją regulujesz?
    SQLmaster
    Level 24  
    magneto0909 wrote:
    Trochę mało tych jajek na raz, a jak by włożył jajko z dwoma żółtkami.
    Nic by z tego nie wyszło, jajka do inkubacji trzeba dobierać, nie za duże, nie za małe.

Dalem raz takie jajko kwoce i wyszly blizniaki. Oba wykluly sie zdrowe tylko mniejsze jak pozostale, ale szybko dogonily reszte wielkoscia.

janek1815 wrote:
    Od urodzenia na wsi i nie wpadł bym na to że kura tak kręci jajami. Zawsze uważałem że po prostu siedzi na jajkach.

Obraca je dziobem (tzn podklada ostroznie dziob pod jajko i przekreca je) i to stosunkowo czesto.

Dodano po 5 [minuty]:

Panowie - zastanawiam sie po co tu takie wielkie, ogromne okno:
    Zbyszek_64 wrote:

Jest to pełny automat, któremu poświęcam max. 2h w ciągu 21 cyklu inkubacji.
    Inkubator do wylęgu jaj

Inkubator do wylęgu jaj
    Witam. Chciałbym przedstawić inkubator do wylęgu jaj własnej konstrukcji.

Czy nie wystarczyl by Wam malenki wziernik inspekcyjny w formie malego okienka / kilku okienek? Reszte sciany mozna by pokryc styropianem celem ocieplenia, a tak to mamy problem z uciekaniem ciepla i zuzyciem energii by ogrzac... mega wielkie okno.
    Zbyszek_64
    Level 22  
    SQLmaster wrote:
    Panowie - zastanawiam się po co tu takie wielkie, ogromne okno:

A zastanawiałeś się jak np. włożyć 600 jaj? U mnie te szuflady są wyciągane na zewnątrz i mogę swobodnie na siedząco bez schylania i klęczenia wszystkie ułożyć na kasecie. Następnie włożyć swobodnie do inkubatora. Oprócz tego po każdym lęgu dezynfekuje się wnętrze, a odpowiednio duże okno to znacznie ułatwia.
    ---trafopowielacz---
    Level 23  
    janek1815 wrote:
    To później 80% to rozumiem po wykluciu piskląt? Zawsze mnie interesuje pomiar wilgotności ale tutaj zrealizowałeś go za pomocą gotowego wilgotnościomierza. Więc jak ją regulujesz?

Taka wilgotność ma być podczas fazy klucia. Reguluję poprzez wstawianie do inkubatora podstawki od doniczki z wodą. jak wleję mniej wody, wilgotność jest mniejsza.
    Przy lęgach wstawiłem dwie tacki z wodą i udało mi się uzyskać wilgotność na poziomie 74%, widać to po tym jak była szyba zaparowana :P
    SQLmaster
    Level 24  
    Zbyszek_64 wrote:
    SQLmaster wrote:
    Panowie - zastanawiam się po co tu takie wielkie, ogromne okno:

A zastanawiałeś się jak np. włożyć 600 jaj?

Zastanawiałem - zaszło nieporozumienie. Ja chciałem co innego powiedzieć niż zrozumiałeś.

Nie sugeruję zmniejszać drzwiczek jako takich tylko szklane(?) okienko w nich umieszczone, aby ograniczyć uciekanie ciepła. Np widziałbym to jako szyby w formie szerokiego paska na wysokości każdej z półek - umieszczone w ocieplonych styropianem drzwiczkach obecnego rozmiaru. Wtedy nic w załadunku przeszkadzać nie będzie.

PS - to raczej sugestia dla kolegi Trafopowielacz, ze zdjęcia nie widać czy Ty masz w ogóle szybę aby zaglądać bez otwierania i jak wielka ona jest.

Pomijając ten fakt - zaadoptowanie skrzyni po lodówce to genialny pomysł :)
    ---trafopowielacz---
    Level 23  
    To jest po prostu szyba do oglądania jajek :P Inkubator można jedynie otworzyć tak jak lodówkę. Została wstawiona taka wielka bo akurat taka była w domu, a nie było jak przyciąć. Oj tam, to ma działać, a nie wyglądać :P.
    Gdyby się chciało zrobić profesjonalnie to taniej wyszło by kupienie gotowego inkubatora. Zrobiony jest z tego co było pod ręką.
    Zbyszek_64
    Level 22  
    SQLmaster wrote:
    ze zdjęcia nie widać czy Ty masz w ogóle szybę aby zaglądać bez otwierania i jak wielka ona jest.

Nie mam szyby i nie zaglądam do inkubatora przez cały czas inkubacji. Na wyświetlaczu mam podane wszystkie informacje dotyczące lęgu. Jak pisałem program to myślałem o wpisywaniu do pamięci wszystkich zdarzeń , ale zrezygnowałem z tej procedury. O konkretnej godzinie wyświetlają mi się poszczególne funkcje , które robi program.

SQLmaster wrote:
    Pomijając ten fakt - zaadoptowanie skrzyni po lodówce to genialny pomysł

Ja mam inne zdanie. Też kiedyś przerabiałem lodówkę Szron na inkubator. Miejsca do zagospodarowania jest bardzo mało do tego co chciałoby się tam upchać.
    Co innego gdy robi się obudowę od podstaw. Można zaplanować i wygospodarować każde wolne miejsce. Choćby sprawa rotacji jaj . Gdy ktoś chce to robić ręcznie nie ma problemu , ale gdy trzeba zamontować napęd może to okazać się kłopotliwe.
    Nie neguję tutaj rozwiązania kolegi---trafopowielacz--- bo sam kiedyś budowałem inkubatory z lodówek. Mogę jedynie powiedzieć , że po zastosowaniu mojego w/w rozwiązania zwiększyłem procent lęgu. Wszystko jest w porządku gdy nie zależy nam na ilości i jakości lęgu. Gorzej gdy każde włożone jajo do inkubatora jest na wagę złota. :D
    Zbyszek_64
    Level 22  
    Zbyszek_64 wrote:
    Chciałbym przedstawić parametry, które uzyskałem na swojej konstrukcji udoskonalając ją przez kilka lat.

Nie zmieniałem oprogramowania i najpierw powstało sterowanie wilgotnością i temperaturą na 1 atmedze , po kilku sezonach dobudowałem sterowanie obrotami , wentylacją , i nawilżaniem na 2-giej atmedze.
    W takiej formie pracuje to już 5 lat i raczej tego nie zmienię bo po co.
    Może przy budowie następnej konstrukcji wszystko będzie w jednej.

Tegoroczny lęg (jednej z wielu) przepiórki japońskiej oraz kur rasy włoszka

Inkubator do wylęgu jaj
    elsat1
    Level 13  
    Podzielę się swoimi doświadczeniami. 25 lat temu przerobiłem złomowaną cieplarkę dla noworodków na inkubator do wylęgu jaj. Praktycznie to idealny sprzęt, który spełnia warunki dla inkubatora (temperatura, wilgotność). Włożyłem 60 jaj kurzych. Wszystkie się wykluły, ale tylko jedno kurczę było zdrowe. Żona wyniosła to kurczątko w koszyczku na podwórko w słoneczne miejsce. Po chwili na naszych oczach porwała go SROKA. Taki był finał wylęgu.
    Obserwując temat, wiem już jakie popełniłem błędy, za mało wiedzy w tym temacie Temperatura była za niska (max 37 ' C ) i nie przekręcałem jaj.
    ---trafopowielacz---
    Level 23  
    Sterownik do inkubatora w końcu został "ładnie" zabudowany ;P
    Inkubator aktualnie czeka na jajka gęsi. Ktokolwiek miałby jakieś info z okolicy z ofertą sprzedaży jaj gęsich, pisać na pw :)
    Inkubator do wylęgu jaj Inkubator do wylęgu jaj Inkubator do wylęgu jaj Inkubator do wylęgu jaj
    ---trafopowielacz---
    Level 23  
    Inkubator do wylęgu jaj
    Witam. Dziś zaczynają się wykluwać pisklęta w przedstawionym w zeszłym roku inkubatorze. Gdyby ktoś był zainteresowany, link do transmisji http://my-life.16mb.com
    Strona została zrobiona na darmowym serwerze a obraz z kamery jest wysyłany przez starego laptopa na na Linuksie za pomocą oprogramowania Motion i Apache2. Pozdrawiam :)
    gulson
    System Administrator
    Szkoda, że zastosowałeś marnej jakości kamerę i co jakiś czas odświeżanie. Wydaje mi się, że przy obecnej technice HD i transmisja bezpośrednia byłaby znacznie lepsza. Youtube i FB dają infrastrukturę do tego. Niestety tego nie da się oglądać, a szkoda ;(