Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po dodaniu nowego ramu, komputer nie działa.

08 Gru 2014 17:23 2217 17
  • Poziom 7  
    Witam, mam dość nietypowy problem z którym sobie nie mogę poradzić. Parę godzin temu zakupiłem nową kość RAM, jest to 4 GB good-ramu. Nabyłem ją po uprzednim sprawdzeniu czy oby na pewno kość będzie pasowała jak należy; toteż sprawdziłem czy płyta główna mi na to pozwoli, według producenta - pozwala.
    Mam na płycie głównej 2 miejsca. Przed zakupem miałem tam 2 GB i 1 GB, co dawało mi 3 GB, po zakupie chciałem pozbyć się jedno GB i wstawić cztery GB. Po instalacji RAMu, podłaczylem wszystkie kable, włączyłem zasilacz i niestety, Windows 7 64 bitowy, nie uruchamia się. Co dziwne, 32 bitowy działa bez zarzutu. Panowie/ Panie pomocy.

01-Gigabyte GA-H55M-S2H (bios F7)
    02- Intel core i3 CPU 530 @2.932 GHz
    03- GoodRAM DDR3- 2 GB 1333MHz, GoodRAM DDr3-4GB 1333MHz
    04-AMD Radeon HD 5770 Series 1024 MB
    05-Vivanco 3680 W 230 V
    06-
    07-pł.gł-42 stopnie C/proc-42 stopnie C/ GPU 44 stopnie C/ Hdd-32 stopnie C
    09-Windows 7 Home Premium 64 bit
    10-AVG Free Edition 2015
  • Moderator na urlopie...
    Witaj.
    Na wstępie proszę, byś powyższy post dostosował do zasad działów komputerowych. Kieruj się tym tematem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2367809.html
    Po drugie - proszę, byś używał poprawnych jednostek oraz poprawił drobne błędy.
    Proszę, byś post edytował poprzez opcję "zmień".
  • Poziom 39  
    Uruchom komputer (system 64 bit) z jedną pamięcią RAM (4GB) włożoną do pierwszego slotu od strony procesora.
    Jeśli się uruchomi, to( po wyłączeniu komputera) dołóż pamięć 2GB i uruchom komputer.
    Gdy się nie uruchomi, to wykonaj CLEAR_CMOS za pomocą zworki i uruchom komputer.
    Gdy to nie pomoże, podaj dokładne oznaczenia pamięci 4GB i 2GB lub wstaw wyraźne zdjęcia tych pamięci.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
  • Poziom 7  
    Wykonałem wszystko co napisałeś, niestety z marnym skutkiem.
    Jestem teraz na wersji 32 bitowej i mam coś takiego:
    Po dodaniu nowego ramu, komputer nie działa.

Czyli, pamięć RAM działa, gdyż komputer odłożył sobie lekko ponad 500 MB.
    Niestety na wersji 64 bitowej nie działa.
    Te pamięci RAM to :
    GR1333D364L9/2G oraz GR1333D364L9S/4G

Doczytałem się na angielskojęzycznych forach, że moja płyta główna może nie czytać 512*8, a czyta jedynie 256 x 8, czy coś w ten deseń, nie jestem w temacie, aż tak głęboko. Wiem, że może chodzić o literę S na końcu, w pamięci ram 4 GB
  • Poziom 30  
    Poczytaj :
    http://support.microsoft.com/kb/978610/pl

System może Ci na coś rezerwować pamięć ale na co to już nie wiem.

Bios można było by tak że zaktualizować. Zresztą w linku masz wszystko opisane.

Co do Biosu : Poszukaj w nim takiej opcji : Memory Remap Feature. Powinno być na Enabled. Może przeoczyłeś.
  • Poziom 7  
    Bios zaktualizowałem już parę godzin temu, już nie mam zielonego pojęcia. Spróbowałem wszystkiego. Pójdę jutro i wymienię pamięć na tę bez litery S na końcu, może taką będzie czytała moja płyta główna.
  • Poziom 30  
    Gdybyś miał jedną wersję systemu ale masz dwie. Może to powoduje problem. Tak sobie tylko pomyślałem.
    Skoro cała pamięć jest widoczna raczej nie ma z nią problemu.

Zrób memtest.
  • Poziom 39  
    perlit napisał:
    Cytat:
    Uruchom komputer (system 64 bit) z jedną pamięcią RAM (4GB) włożoną do pierwszego slotu od strony procesora.

Nie odpisałeś czy system 64 bit uruchomił się w tej konfiguracji.
  • Poziom 7  
    Postanowiłem, przeinstalować cały system i zostawić jedynie 64 bitowego Windowsa 7.
  • Poziom 7  
    Niestety, spróbowałem i ciągle to samo. Może uda się z windowsem 8.
    Na 99 % to wina systemu, dlatego, że w BIOSIE komputer widzi RAM.
  • Poziom 39  
    1.Czy system Win7 64 bit uruchamia się z zainstalowaną tylko 1 pamięcią GR1333D364L9S/4G?
    2. Czy system Win7 64bit uruchamia się z zainstalowaną tylko 1 pamięcią GR1333D364L9/2G ?
    Edit.
    Nie zaszkodzi jeśli podasz markę, model i moc zasilacza komputerowego, bo podałeś tylko nazwę listwy przepięciowej.
  • Poziom 7  
    1. Nie działa, zatrzymuje się na biosie i po tym restartuje się komputer
    2. Działa.
    W evereście chyba mi nie pokazuje informacji o tym.

Swoją drogą, wcześniej mówiłem o tym :
    P/N Pojemność Organizacja Typ
    GR1333D364L9/4G 4 GB 256×8 DIMM DDR3

GR1333D364L9S/4G 4 GB 512×8 DIMM DDR3

Być może organizację 512x8 moja płyta główna nie jest w stanie obsłużyć, co myślicie ?
  • Poziom 31  
    Skoro BIOS widzi RAM, to znaczy, że poprawnie wykrywa kość. Potwierdza to uruchamianie się i poprawne rozpoznawanie pamięci przez Win 32-bit.

Windows 64-bit oryginalny czy pobierany z Internetu?

Pobierz UBCD, uruchom z niej komputer i w sekcji Memory wybierz MemTest86+. Wykonaj co najmniej 2xPASS. Potem z menu głównego uruchom Parted Magic i sprawdź, czy również poprawnie rozpozna wielkość RAM.
  • Poziom 7  
    Upgrade z Windowsa 7 32 zrobiłem, dlatego też mam 64.
  • Poziom 30  
    Właśnie dla informacji podaj markę zasilacza.
    Na pewno jest na którejś części.
    Czasem trzeba go wykręcić bo po prostu nie widać.
    Pisałeś że na 32 bit widać pamięć ale nie całą dostępną więc system ją na coś zarezerwował.
    Nie wiem czy jest sens instalować 8.
    Możesz jeszcze spróbować z inną wersją 7.
    Może twoja siódemka jest jakaś wadliwa.
  • Poziom 8  
    Nic z tych rzeczy.
    Cytat:
    Swoją drogą, wcześniej mówiłem o tym :
    P/N Pojemność Organizacja Typ
    GR1333D364L9/4G 4 GB 256×8 DIMM DDR3
    GR1333D364L9S/4G 4 GB 512×8 DIMM DDR3
    Być może organizację 512x8 moja płyta główna nie jest w stanie obsłużyć, co myślicie ?

I tu jest Twój problem. I tylko tu w 100%. Twoja płyta obsługuje tylko pamięci dwustronne, czyli takie które w symbolu nie mają literki "S" . Muszą być 256x8.
    Miałem ten sam problem, ale do tego doszedłem i teraz mam 2x GR1333D364L9/4G 4 GB 256×8 DIMM DDR3. Chodzi jak talala.
    Życzę dobrej wymiany.
  • Poziom 23  
    oziser napisał:
    Doczytałem się na angielskojęzycznych forach, że moja płyta główna może nie czytać 512*8, a czyta jedynie 256 x 8, czy coś w ten deseń, nie jestem w temacie, aż tak głęboko.

Twoja płyta nie może czytać JEDNOSTRONNYCH 4-gigowych pamięci. Jedynie jesnostronne dwugigowe lub dwustronne czterogigowe.