Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie czujnika dwuprzewodowego do sterownika który wymaga czterowprzewodow

hg25 08 Gru 2014 17:44 1515 4
  • #1 08 Gru 2014 17:44
    hg25
    Poziom 9  

Witam
    Otrzymałem takie zadanie o treści jak poniżej. Czy ktoś może mi w tym pomóc?Gdzieś utkwiło mi w głowie podłączenie tego czujnika przez przekaźnik półprzewodnikowy lecz nie wiem czy to dobre rozwiązanie.
    Proszę o pomysły na rozwiązanie

ZADANIE
    Zaproponuj układ wykorzystujący możliwie najmniej dostępnych na rynku elementów elektronicznych, umożliwiający podłączenie czujnika zbliżeniowego dwuprzewodowego NO do sterownika, który wymaga czujnika czteroprzewodowego PNP NO+NC. Ważne aby szczątkowy prąd spoczynkowy zasilający układy elektroniczne czujnika w stanie czuwania nie wpływał na sygnały wyjściowe układu. Kolory przewodów są standardowe dla indukcyjnych czujników zbliżeniowych.

OZNACZENIA PRZEWODÓW
    BRĄZOWY VCC
    NIEBIESKI GND
    CZARNY styk NO
    BIAŁY styk NC

1 4
  • #2 08 Gru 2014 17:58
    azibik
    Poziom 32  

Podłączamy szeregowo czujnik i przekażnik do zasilania,przekażnik nie łapie/dobrać/.Gdy metal zbliżymy do czujnika prąd zasilający rośnie i przekażnik łapie.Styki przekażnika podajemy na wejście sterownika.

0
  • #3 08 Gru 2014 18:10
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Najprostsze co mi przychodzi do głowy...
    Podłączenie czujnika dwuprzewodowego do sterownika który wymaga czterowprzewodow

1
  • #4 08 Gru 2014 19:46
    hg25
    Poziom 9  

Dokładnie o tym myślałem ale chciałem sprawdzić swoja teorię. Tak wiec przekaźnik półprzewodnikowy zaproponowany przeze mnie bedzie odpowiedzi i nie będzie zakłócał pracy sterownika? Czy są jeszcze inne rozwiązania np sterowanie za pomocą tranzystora?

0
  • #5 08 Gru 2014 20:22
    azibik
    Poziom 32  

Zamiast przekażnika może być rezystor i z niego napięcie steruje tranzystorem i wejściem do sterownika

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo