Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny, jak obliczyć cewkę?

MaTzieGh 08 Gru 2014 19:29 1191 10
 • #1 08 Gru 2014 19:29
  MaTzieGh
  Poziom 6  

  Witam.
  Mam problem z jedną kolumną, mianowicie przy wyciąganiu głośnika niskotonowego uszkodziłem cewkę ze zwrotnicy (chyba dobrze to rozumiem) i teraz mam problem bo chciałem wymienić uszkodzony głośnik ale nie mam tej cewki a stara nie była w żaden sposób opisana jedynie przyklejona do ścianki kolumny. Jeżeli mógłby mi ktoś obliczyć albo wytłumaczył mi (bardzo powoli i w prosty sposób) jak to zrobić to byłbym bardzo wdzięczny. Niech mi ktoś powie jakie informacje o kolumnie i głośnikach będą mi potrzebne to wszystko podam.

  0 10
 • #2 08 Gru 2014 19:35
  ziomus90210
  Poziom 35  

  Jaka to cewka? Powietrzna? Zrób zdjęcie. Najlepiej nawiń taką samą (średnica grubość drutu i kształt).

  0
 • #3 08 Gru 2014 19:52
  MaTzieGh
  Poziom 6  

  Tak to wygląda:
  Kolumny, jak obliczyć cewkę? Kolumny, jak obliczyć cewkę?
  Grubość drutu to chyba 0,5mm nie wiem nie mam jak zmierzyć

  0
 • Pomocny post
  #4 08 Gru 2014 20:05
  ziomus90210
  Poziom 35  

  Czyli urwałeś wyprowadzenie:) Odwiń drut policz zwoje i nawiń jeszcze raz zostawiając trochę krótsze wyprowadzenie :) powinno wyjść tyle samo zwojów lub 1 mniej wiem że audiomaniacy naskoczą na mnie ale jeden zwój nie powinien zrobić różnicy zauważalnej dla przeciętnego użytkownika. Choć są tacy co słyszą zaekranowany przewód listwy sieciowej :)

  0
 • #5 08 Gru 2014 20:42
  telecaster1951
  Moderator Akustyka

  Co to za zestaw głośnikowy? Jakość tego uzwojenia woła o pomstę do Nieba.

  0
 • #6 08 Gru 2014 22:34
  MaTzieGh
  Poziom 6  

  To jest zestaw Soundwave ale przede mną już ktoś tu sporo grzebał.

  Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

  Jeszcze tylko zapytam czy bardzo źle to wygląda i czy coś się może stać?
  Kolumny, jak obliczyć cewkę?

  0
 • #7 08 Gru 2014 23:14
  Zamerstary
  Poziom 26  

  Wystarczyło odwinąć jeden zwój i zrobić z niego nowe wyprowadzenie, a nie nawijać od nowa.

  0
 • #8 08 Gru 2014 23:28
  MaTzieGh
  Poziom 6  

  Nie wiedziałem że tak można jestem raczej zielony :/

  Dodano po 58 [sekundy]:

  A czy to co popełniłem da cokolwiek? Pod spodem było równo ale później zaczęły się schody i wyszło jak widać.

  0
 • #9 08 Gru 2014 23:33
  ziomus90210
  Poziom 35  

  Ze zdjęć wywnioskowałem że to wewnętrzne wyprowadzenie stąd odwijanie. Jak z ilością zwojów ? Podłączaj i graj :)
  Wygląda źle ale nie gorzej niż było.

  0
 • #10 08 Gru 2014 23:37
  MaTzieGh
  Poziom 6  

  Zwojów starałem się zrobić tyle ile było jeżeli się dobrze zrozumieliśmy to ja naliczyłem około 24-26 różnie to bywało co warstwę.

  0
 • #11 09 Gru 2014 09:08
  Tomek Janiszewski
  Poziom 32  

  ziomus90210 napisał:
  Wygląda źle ale nie gorzej niż było.

  Oj, chyba jednak zdecydowanie gorzej. Luzu między zwojami jest tyle, że musiało to mieć wpływ na średnią długość zwoju, a tym samym ich liczbę oraz indukcyjność. Zwłaszcza przy filtrach wyższego rzędu (12db/okt lub więcej) odchyłki indukcyjności, nawet kilkuprocentowe mogą niedopuszczalnie zniekształcić charakterystyki. Nie mówiąc już o możliwości grania takiego luźnego uzwojenia we własnym polu magnetycznym, które to granie zostanie wyemitowane także przez głośnik. Dodatkowo - izolacja drutu na załamaniach jest narażona na przetarcie. Wymontowałbym cewkę z drugiej kolumny (tylko co robić w sytuacji gdyby się okazało że i ona jest tak szpetnie pętana?) i porównał indukcyjności obydwu, choćby budując tranzystorowy generator ze znaną pojemnością i mierząc częstotliwość (niektóre mierniki cyfrowe potrafią). Gdyby i tamta druga cewka była przyklejona, to dla uniknięcia niebezpieczeństwa jej uszkodzenia - zmontował generator w samej komunie, odlutowując jedynie jej wyprowadzenia od zwrotnicy. A następnie - odwinął tę felerną cewkę raz jeszcze licząc zwoje co do jednego, i nawinął od nowa (nawet nowym drutem jeśli stary jest już mocno połamany) i dając o kilkanaście % zwojów więcej, aby móc potem dokładnie dobrać indukcyjnośc cewki poprzez odwijanie nadmiarowych zwojów. Naprawdę, daje się nawijać z palca uzwojenia zdecydowanie lepszej jakości. Istotne jest zwłaszcza ułożenie pierwszej warstwy: powinna być nawinięta tak ciasno aby nie było luzów większych niż na jeden zwój, ale też i nie na tyle ciasno aby ostatni zwój wystawał ponad pozostałe. W zależności od tego jaki pozostał luz - obiera się liczbę zwojów w warstwie drugiej. Jeżeli luz jest minimalny - w drugiej warstwie daje się o jeden zwój mniej, w trzeciej zaś znów tyle zwojów co i w pierwszej, w czwartej o jeden mniej itp. Gdy natomiast luz jest większy, tak mniej więcej na połowę średnicy drutu - każda kolejna warstwa zawiera tyle zwojów co i pierwsza. W obu przypadkach zwoje każdej kolejnej warstwy układa się między zwojami poprzedniej. Gdy boczki karkasu się odginają - należy usztywnić je na czas nawijania zacciskając pomiędzy krążkami. Ułatwi nawijanie także impregnowanie kolejnych warstw lakierem elektroizolacyjnym a nawet parafiną.

  0