Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie szafki akwaryst.

08 Gru 2014 20:16 1344 12
  • Poziom 17  
    Witam,
    uprzejmie proszę o opinię odnośnie następującej kwestii. Firma akwarystyczna wykonywała mi cały zestaw akwariowy t.j. akwarium + szafka pod akwarium, w której znajduje się akwarium pomocnicze tzw. sump ze wszystkimi urządzeniami elektrycznymi typu grzałka, pompy obiegowe etc. wykorzystywane w akwarytstyce morskiej. Firma ta twierdziła, że może wykonać certyfikowaną elektrykę do w/w szafki t.j. przez elektryka z uprawnieniami. Poprosiłem więc o prostą instalację t.j. 8 gniazdek elektrycznych z zaznaczeniem by koniecznie znalazł się tam wyłącznik różnicowo-prądowy dla bezpieczeństwa np. sytuacje typu zbicie grzałki pod napięciem albo wpadnięcie podłączonej lampy do akwarium, w którym akurat trzymałbym ręce. W dniu dzisiejszym odebrałem szafkę. W związku z tym, iż w kwestii elektryki jestem zielony dopiero w domu sprawdziłem po symbolach typ zabezpieczenia. Okazało się, że jest tam tylko jeden wyłącznik nadprądowy Bemko C10 S7/1. O ile dobrze rozumiem jest to jedynie zwykły bezpiecznik chroniący urządzenia elektryczne przed skutkami przepięć, a nie mnie na wypadek porażenia. Czy dobrze rozumiem? Chciałbym po prostu zasięgnąć opinii przed złożeniem reklamacji z żądaniem poprawienia elektryki. Jednocześnie prosiłbym o informację, czy samo zabezpieczenie w/w instalacji wyłącznikiem różnicowo-prądowym dałoby mi ochronę, o której piszę. Dodam jeszcze, że w samej domowej rozdzielni nie mam różnicówek - dom kupiony po poprzednim właścieilu i elektryka o ile zdąrzyłem się zorientować prawdopodobnie trochę jest skopana.

Z góry dziękuję za pomoc
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 13  
    Wyłącznik nadprądowy nie chroni przed skutkami przepięć. Co do montowania różnicówki - dane które podałeś są niewystarczające żeby określić, czy zapewni ona ochronę, czy może nawet pogorszy sprawę. Potrzebna jest znajomość układu sieci. Poza tym, po wykonaniu instalacji elektryk powinien wykonać pomiary i na ich podstawie stwierdzić zapewnienie bądź nie ochrony przeciwporażeniowej.

PS. W jaki sposób swoją "szafkę" podłączasz do sieci?
  • Specjalista elektryk
    Ta sytuacja kłóci się z p. 411.3.3 normy PN-HD 60364-4-41:2009
    Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 4-41: Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa -- Ochrona przed porażeniem elektrycznym
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 17  
    Dodam jeszcze, że jednak jest jedna różnicówka w rozdzielni domowej. Poniżej zamieszczam zdjęcia. Czy ten wyłącznik różnicowo-prądowy w domowej rozdzielni daje mi jakieś zabezpieczenie w przypadku porażenia przy pracach w akwarium, czy jednak instalacja w samej szafce akwariowej powinna byc poprawiona?
    Odnośnie podłączenia instalacji szafkowej do ogólnej sieci: jak widać na załączonym zdjęciu nr 1 ta pseudoinstalacja w szafce akwariowej posiada wtyczkę do gniazdka z bolcem i do takiego też gniazdka na ścianie mam zamiar tą wtyczkę podłączyć.
  • Specjalista elektryk
    Fajnie. Czego się jeszcze dowiemy ?
    Swoją drogą wypada przeprowadzić pomiary ochrony przeciwporażeniowej na miejscu, po podłączeniu zestawu do instalacji.
  • Moderator sekcji Technicznej
    fenol napisał:

Odnośnie podłączenia instalacji szafkowej do ogólnej sieci: jak widać na załączonym zdjęciu nr 1 ta pseudoinstalacja w szafce akwariowej posiada wtyczkę do gniazdka z bolcem i do takiego też gniazdka na ścianie mam zamiar tą wtyczkę podłączyć.

Może darujesz sobie nadawanie przymiotników w stylu "pseudoinstalacja" a udzielisz jasnej i właściwej informacji o instalacji w mieszkaniu, bo raz piszesz tak, po chwili inaczej i nie wiadomo która wersja jest prawdziwa.
    Zamieść dokumentację instalacji w akwarium, a ocenę zostaw nam i nie obrażaj z góry jej wykonawców.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
    Bronek22 napisał:

Ale...zdrowy rozsadek mówi, że jeżeli nie chcesz być porażony jak lampa wpadnie do wody, to instalacja powinna być na 12-24V, zasilona z trafa w 2 klasie. Nie ma żadnego problemu, żeby w 21 wieku tak zrobić.

I to jest właściwe podejście do kwestii bezpieczeństwa.
  • Poziom 17  
    Pytanie brzmi: czy angażując elektryka jest on w stanie zmodernizować skrzynkę rozdzielczą (domową) w ten sposób, by niezależnie od tego czy napięcie wynosi 230V czy po trafo w razie nieprzewidzianych zdarzeń (typu opisywany przypadek z lampą lub inne np. przeżarte/sparciałe obie żyły kabla od pomp cyrkulacyjnych na skutek długotrwałego działania słonej wody) zadziałało zabezpieczenie przeciwporażeniowe? Sama sytuacja z akwarium nie do końca mnie interesuje bo w domu takich przypadków może zdarzyć się więcej (np. suszarka w wannie) więc chodzi o całą instalację domową. I czy jest szansa, by ten wyłącznik różnicowo-prądowy na tablicy ogólnej jeżeli jeszcze działa mógł zabezpieczać całą domową instalację przed tego typu zdarzeniami?
    fenol napisał:
    Pytanie brzmi: czy angażując elektryka jest on w stanie zmodernizować skrzynkę rozdzielczą (domową) w ten sposób, by niezależnie od tego czy napięcie wynosi 230V czy po trafo w razie nieprzewidzianych zdarzeń (typu opisywany przypadek z lampą lub inne np. przeżarte/sparciałe obie żyły kabla od pomp cyrkulacyjnych na skutek długotrwałego działania słonej wody) zadziałało zabezpieczenie przeciwporażeniowe? Sama sytuacja z akwarium nie do końca mnie interesuje bo w domu takich przypadków może zdarzyć się więcej (np. suszarka w wannie) więc chodzi o całą instalację domową. I czy jest szansa, by ten wyłącznik różnicowo-prądowy na tablicy ogólnej jeżeli jeszcze działa mógł zabezpieczać całą domową instalację przed tego typu zdarzeniami?

Pytanie niby proste, ale odpowiedź może być dla Ciebie zbyt zawiła, jednak spróbuję.
    Oczywiście, że po to istnieją normy, zasady, wiedza techniczna, aby elektryk wykonał instalację bezpieczną, nie zagrażającą zdrowiu i życiu użytkowników, nawet w razie poważnej awarii eksploatowanych urządzeń. Poza tym projektant, przed rozpoczęciem prac rozmawia z użytkownikami, aby instalacja jak najlepiej spełniała ich oczekiwania, ale w miarę technicznych możliwości wykonania. Przeważnie można spełnić wszystkie zachcianki, ale czy zawsze? W nowej instalacji jest to bardziej pewne, jednak w już eksploatowanej - bywają z tym trudności.
    Dlatego, jeśli pytasz, czy elektryk może zmodernizować rozdzielnicę, oczywiście może, ale czy może tam zainstalować wyłącznik różnicowo - prądowy? A to zależy.
    Jeśli będzie modernizował również całą instalację, to bez wątpienia tak, ale jeśli zechcesz pozostać przy dotychczasowej, to wątpliwe. Nie znamy układu sieci, nie znamy instalacji, nie wiemy o niej nic! I tak jak lekarz nie diagnozuje pacjenta przez telefon, tak i elektryk nie jest w stanie ocenić czyjejś instalacji przez forum, to musi być ktoś, kto to wszystko obejrzy i pomierzy, dopiero później można zdecydować o dalszym toku postępowania.

Masz rację w jednym, to w instalacji powinieneś mieć niezbędne zabezpieczenia, a nie w Twoim akwarium, żądanie, aby wykonawca tego ustrojstwa wstawiał tam nie wiadomo co, jest nieuzasadnione.
  • Użytkownik usunął konto  
    Bronek22 napisał:
    retrofood napisał:
    Oczywiście, że po to istnieją normy, zasady, wiedza techniczna, aby elektryk wykonał instalację bezpieczną, nie zagrażającą zdrowiu i życiu użytkowników, nawet w razie poważnej awarii eksploatowanych urządzeń.
    To To nie dotyczy tego przypadku. Dotyczy eksploatacji standardowych urządzeń fabrycznych w 1 i w 2 klasie.

Tyle, że ja odpowiadam na pytanie związane z instalacją domową (które zacytowałem), niekoniecznie z samym akwarium, więc zarzut jest chybiony.
  • Użytkownik usunął konto