Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar prądu, rożnica 100krotna na zakresie uA/mA

bogiebog 08 Gru 2014 21:26 684 6
  • #1 08 Gru 2014 21:26
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Mierzę prąd upływu (bez wciśniętego przycisku) w pilocie do auta Kia, zasilanie 3V CR2023. Używam miernika UT139C

na zakresie uA pokazuje 001.5uA
    na zakresu mA pokazje 00.15mA

0.15mA = 150uA, to jest 100 krotna rożnica

Czy ktoś mógłby mi to wyjaśnic dlaczego tak drastyczna różnica wartości na tych zakresach ?

• #2 08 Gru 2014 21:31
    fuutro
    Poziom 43  

Mogę być w błędzie bo nie znam budowy tego miernika ale czy przypadkiem bocznik pomiarowy na za kresie mikroamper nie ma znacznie większej rezystancji niż dla miliamperomierza? Włączając znaczną rezystancję w szereg z odbiornikiem chcąc nie chcąc zmniejszasz wartość prądu w obwodzie.

• #3 08 Gru 2014 21:53
    bogiebog

Mniejszy pomiar błędu powinien byc na najmniejszym zakresie na którym wartość się mieści.
    Tzn aby zmierzyć 0.9V dokładniej to lepiej wybrać zarkres 2V zamiast 30V. Ale takiej rozbieżności (100 razy) nie miałem przy pomiarach V.

• #4 08 Gru 2014 21:57
    fuutro
    Poziom 43  

Tu trzeba przyznać włączenie miernika w obwód wyraźnie może zmienić warunki pracy i to jeszcze zależnie od zakresu pomiaru.

• #5 08 Gru 2014 23:27
    bogiebog

Pomierzyłem innym miernikiem i wyszło 49.5uA i 0.04mA, czyli zgodnie wartości.
    czyżby UT139 był zepsuty ?
    Ponownie zmierzyłem za pomocą UT139 i tym razem wyszło 50uA 0.04mA, czyli zgodnie wartości.

WTF ? Zatem skąd te pomiary 1.5uA i 0.15mA ?????
    Ani chybi dałem ciała, chyba miałem próbniki wpięte uA/mA, VOhm zamiast uA/mA, COM. Bo pamiętam że wkładałem banany do uA/mA gniazd, ale czy był COM czy VOhm to już sobie nie przypominam, raczej nie będę tego ponownie sprawdzał.

Przy okazji rozgryzania tej zagwozdki natknąłem się na magiczna skrzynkę uCurrent Dave z EEV Bblog gdzie można mierzyć prądy małe bardzo dokładnie. $75 + $30 przesyłka,
    Tutaj ciekawy artykuł o zagwozdkach przy pomiarach małych prądów z małymi żródłami zasilania (1-3V)

• Pomocny post
    #6 08 Gru 2014 23:32
    fuutro
    Poziom 43  

Jak by co ponownie pomierz miernikami, dla pewności, że to nie one są uszkodzone.

• Pomocny post
    #7 09 Gru 2014 02:09
    freebsd
    Poziom 34  

bogiebog napisał:
    Tzn aby zmierzyć 0.9V dokładniej to lepiej wybrać zarkres 2V zamiast 30V

Dokładnie!

bogiebog napisał:
    Pomierzyłem innym miernikiem i wyszło 49.5uA i 0.04mA, czyli zgodnie wartości.

Zachowałeś zgodność zakresów dla porównania wyników?
    Zakresy, z których najpewniej skorzystałeś wykonując pomiary UT139C:
    300,0uA +/- 0,7%+2
    20,00mA +/- 0,7%+2
    Podane wyniki porównawcze, wykonane drugim przyrządem, zgadzają się zapewne dlatego, że w drugim przypadku wykorzystałeś zakres pojedynczych mA, a w UT139C zakres 20mA. 1,5uA jest poza zakresem pomiarowym 20.00mA.

Coś mnie zastanawia: skoro miernik ma rozdzielczość 5999, to skąd wynika taki podział zakresów: 300,0uA, 20,00mA? Powinno być np:
    500,0uA lub 600,0uA
    50,00mA lub 60,00mA
    To, plus jakość danych w instrukcji obsługi (w angielskiej wersji)... raczej nie przywiązywał bym wielkiej wagi do pomiarów tym miernikiem tak małych wartości na skrajach zakresów pomiarowych.

fuutro napisał:
    Mogę być w błędzie bo nie znam budowy tego miernika ale czy przypadkiem bocznik pomiarowy na za kresie mikroamper nie ma znacznie większej rezystancji niż dla miliamperomierza? Włączając znaczną rezystancję w szereg z odbiornikiem chcąc nie chcąc zmniejszasz wartość prądu w obwodzie.

Znalazłem w sieci takie informacje dotyczące UT139: "microamps range resistance 101 ohms, milliamps 2,1 ohms".
    Przy napięciu 3V i natężeniu 1,5uA rezystancja wynosi około 2Mom, a to oznacza, że różnica 100om jest niemierzalna dla przeprowadzonego pomiaru - różnica rezystancji po zmianie zakresu wyniesie 0,005%.
    Wykonałem też test przy pomocy dwóch multimetrów. Mierzyłem nimi natężenie, ale na jednym z nich zmieniłem zakresy na analogiczne do użytych przez Autora wątku.
    1) Zakres 300uA - rezystancja 516Ω; pomiar natężenia innym multimetrem: 1,137uA.
    2) Zakres 30mA - rezystancja 5,7Ω; pomiar natężenia innym multimetrem: 1,137uA.
    Oznacza to, że przy pomiarze 1,5uA zmiana zakresu pomiarowego i wynikające z tego zmniejszenie rezystancji wewnętrznej miernika nie miało wpływu na pomiar natężenia, tym bardziej mierzone przy użyciu UT136C

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo