Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Badania w kierunku stworzenia 'sztucznego liścia' do produkcji czystego paliwa

ghost666 09 Gru 2014 10:51 1521 0
 • Badania w kierunku stworzenia 'sztucznego liścia' do produkcji czystego paliwa Od lat naukowcy starają się stworzyć technologie potrzebne do skonstruowania "sztucznego liścia" - układu pozwalającego na ekologiczną produkcję paliwa, w postaci gazowego wodoru, w procesie naśladującym to jak rośliny konwertują energię słoneczną na użyteczną formę. Jeden z zespołów badawczych donosi właśnie o stworzeniu samodzielnego systemu, który pozwala na wielkoskalową, tanią produkcję tego typu układów. Naukowcy opisali technikę wykorzystaną do stworzenia sieci nanodrutów w artykule opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie ACS Nano. Publikacja dostępna jest tutaj.

  Peidong Yang i Bin Liu wraz ze współpracownikami piszą, iż wykorzystanie światła słonecznego w celu rozdzielania wody na użyteczny, jako paliwo wodór i tlen, jest jedną z bardziej interesujących metod generacji czystego paliwa. Przemysł motoryzacyjny zaczyna wprowadzać komórki paliwowe, wykorzystujące wodór w pojazdach. Ich zastosowanie jest bardzo przyjazne dla środowiska, gdyż samochód taki wydziela tylko parę wodną, jako spaliny. Jednakże wytwarzanie wodoru konsumuje energię elektryczną, która aktualnie pochodzi głównie produkujących dwutlenek węgla konwencjonalnych elektrowni.

  Produkcja niedrogiego wodoru z wody, wykorzystując do tego jedynie energię słoneczną, uczyniłoby tą formę paliwa, która także może zasilać domy i przedsiębiorstwa, o wiele bardziej przyjazną środowisku. Od dekady prowadzone są badania naukowe w tym kierunku, a zespół kierowany przez Yanga zrealizował kolejny krok do osiągnięcia celu.

  Badacze wykorzystali w tym celu zdobycze przemysłu papierniczego, co umożliwiło im wytworzenie płaskich arkuszy siatek wykonanych z absorbujących światło nanodrutów półprzewodnikowych. Arkusze te, po zanurzeniu w wodzie i wystawieniu na światło słoneczne, produkują gazowy wodór. Naukowcy twierdzą, iż ta technika bardzo łatwo może zostać przeskalowana do produkcji przemysłowej, pozwalając na niedrogą produkcję materiałów do produkcji wodoru. Jakkolwiek zwiększanie wydajności produkcji nadal jest sporym wyzwaniem, to ich podejście - co odróżnia je od innych - nie wymaga wykorzystania nic poza nanodrutami półprzewodnikowymi. Jako że niepotrzebne są żadne inne układy, wytwarzanie tego typu struktur ma niewielki wpływ na środowisko.

  Źródło:

  http://phys.org/news/2014-12-low-cost-artificial-leaf-hydrogen-fuel.html#jCp

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9890 postów o ocenie 8116, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.