Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy - pulsujące napięcie.

09 Gru 2014 15:56 1683 5
  • Poziom 37  
    Witam.

Zasilacz impulsowy, 12V 1A. Zasila metr taśmy led pobierającej około 800 mA.

Od pewnego czasu zasilacz ma problemy, mianowicie:

-po włączeniu ledy bardzo szybko mrugają pełnym światłem
    -przy wyłączeniu mruganie zwalnia aż do momentu całkowitego zgaśnięcia ledów
    -po włączeniu ledy świecą na 30 %, wówczas słychać cichy pisk/brzęczenie przetwornicy

Jeśli wystąpi szybkie mruganie, wystarczy trochę poczekać (jakieś 2 - 3 min) i zasilacz "zaskakuje" i działa prawidłowo wiele godzin.

W ramach naprawy wymieniłem:

-mostek na stronie pierwotnej
    -kondensator filtrujący zaraz za mostkiem
    -podwójną diodę schotky za stronie wtórnej
    -dwa kondensatory na stronie wtórnej (filtrujące)

Mimo to problem wciąż występuje.

Na stronie pierwotnej mamy 2N60B oraz układ scalony SG6848, na stronie wtórnej tranzystor TL431.

Czy ktoś z was ma jakiś pomysł co mogło jeszcze "paść" ?
  • Poziom 13  
    TL431 to dioda (źródło referencyjne) regulowana a nie tranzystor, jest to przetwornica pewnie typu "flay-back" więc reguluje sprzężeniem zwrotnym. Już niewiele elementów chyba zostało. Jaki to zasilacz jego wydajność prądowa? Może masz zwarcie na ledach a sam zasilacz działa poprawnie?
  • Poziom 37  
    O wydajności pisałem w pierwszym poście 1A przy 12V.

Sama taśma sprawna, sprawdzana na zasilaczu RXN-305D.
  • Poziom 13  
    Pytałem o to jaki zasilacz w sensie model bo najlepiej szukałoby się usterki po schemacie może jest dostępny. Piski w przetwornicy najczęściej zwarcie przekroczenie prądu nominalnego, może któryś elektrolit zwiera lub nie ma wymaganej pojemności. Z reguły właśnie elektrolity mieszają najbardziej w przetwornicach.
  • Poziom 13  
    Proszę popatrzeć na to :

Zasilacz impulsowy - pulsujące napięcie.