Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymóg wyprowadzenia licznika elektrycznego na zewnątrz - czy można obejść?

09 Gru 2014 19:38 2175 10
  • Poziom 8  
    Chcę przesunąć licznik elektryczny o metr, dowiedziałam się, że aby to zrobić potrzeba elektryka z uprawnieniami, który potem skonsultuje się z zakładem energetycznym i opracuje z nimi schemat. Pan przyszedł dzisiaj i powiedział, że teraz są wymogi by licznik był na zewnątrz budynku i tylko rozdzielnia pozostanie w środku. Gdybym nie ruszała starego licznika, to nikt by się nie czepiał, ale skoro chcę go przenieść to już tylko na zewnątrz. Po to więc by przenieść licznik o metr w lewo poniosę wydatek ponad 3 tys. zł. Pan pracuje w zakładzie energetycznym i mam pytanie czy taki wymóg rzeczywiście istnieje, czy po prostu wciska mi się kit? Dziękuję z góry za odp!
    Joanna
  • Pomocny post
    Moderator Energetycy
    Cytat:
    Pan pracuje w zakładzie energetycznym i mam pytanie czy taki wymóg rzeczywiście istnieje, czy po prostu wciska mi się kit?
    Pan z zakładu energetycznego podał jakąś podstawę prawną, lub chociaż wytyczne tegoż zakładu ?
    Cytat:
    Chcę przesunąć licznik elektryczny o metr, dowiedziałam się, ze aby to zrobić potrzeba elektryka z uprawnieniami, który potem skonsultuje się z zakładem energetycznym i opracuje z nimi schemat.
    To co - razem siądą i będą opracowywać ? :D
  • Poziom 8  
    Dziękuję za szybką odpowiedź! Pan nie podał żadnej podstawy prawnej, stwierdził jedynie, że teraz są takie wymogi by licznik wynieść na zewnątrz budynku, to jest ponoć standard. Jesteśmy w trakcie remontu i mocno mi szczęka opadła, gdy dowiedziałam się, ze wydawałoby się skromna, robótka da nam tak po kieszeni. :-( Niestety, nie znam się na tym kompletnie i nie wiem czy rzeczywiście nie pozostaje mi nic innego, czy może ktoś chce sobie zarobić, albo ułatwić sprawę...
  • Pomocny post
    Moderator Energetycy
    No więc niech pan z energetyki pofatyguje się, i poda te wymogi. Jeżeli nie, to na drz...
    Chłopina chce zarobić (po godzinach) i kit wciska.
    Liczniki "wynosi" się na zewnątrz w określonych przypadkach - ten nie kwalifikuje się do takiego.
  • Poziom 8  
    Serdecznie dziękuję! Wywaliłabym niezłą kasę! :-/
  • Poziom 31  
    Nie chcę robić mętliku autorce ale w maju tego roku miałem taki oto przypadek. Klient chciał w domu powiększyć łazienkę ale licznik byłby wtedy na zewnętrznej ścianie łazienkowej. Wystąpił z wnioskiem o zgodę na przesunięcie układu pomiarowego własnie o metr dalej aby WLZ nie był za krótki. W odpowiedzi dostał pismo aby wystąpił o nowe warunki. W warunkach dostał przeniesienie układu pomiarowego na zewnątrz. Trzeba było użyć fortela.
  • Moderator Energetycy
    Jakiego fortela ?
    Przecież w warunkach obecnych i umowie przyłączeniowej jest jasno określona "lokalizacja licznika"
    Skoro nie ulega zmianie, to co ?
    Po drugie, nie występuje o nowe warunki i ... ?
  • Poziom 21  
    Nic nie wiadomo też o przekroju wlz. Jeśli elektryk stwierdzi , że jest nieodpowiedni to energetyka z pewnością nie przyjmie wniosku. Wystawi nowe warunki.
  • Moderator Energetycy
    Zbyszek_64 napisał:
    Nic nie wiadomo też o przekroju wlz. Jeśli elektryk stwierdzi , że jest nieodpowiedni to energetyka z pewnością nie przyjmie wniosku. Wystawi nowe warunki.
    Licznik założyli ? Założyli, czyli był odpowiedni. Zmiana frontu nastąpiła ? I o jakim wniosku piszesz, kolego Zbyszek, bo nie rozumiem.
  • Poziom 21  
    jann111 napisał:
    . W odpowiedzi dostał pismo aby wystąpił o nowe warunki. W warunkach dostał przeniesienie układu pomiarowego na zewnątrz. Trzeba było użyć fortela.

Jak bym dostał odpowiedz zwrotną w postaci wystąpienia o nowe warunki to bym panów z ZE wyśmiał bez podania konkretnego mocnego powodu, a jak bym dostał odpowiedz, że trzeba układ pomiarowy na zewnątrz wynieść to bym im napisał by to sfinansowali bo ich własność kończy się na zaciskach przy stojaku lub w miejscu określonym w umowie. Wszystko jest do dogadania tylko trzeba wiedzieć co się chce i jak można i trzeba prawidłowo to zrobić i jak w gąszczu wniosków to ugryść. Każdy przypadek jest inny i szukanie złotego środka może być mało trafne.
  • Poziom 8  
    Odzywam sie po kilku mcach, bo moze komuś to kiedys pomoże :-) Znalazlam z polecenia jeszcze jednego pana z ZE, który tam pracuje a po godzinach świadczy uslugi prywatnie :-) Po pierwsze wyśmiał ten wymóg, po drugie zrobił jakiś "myk", że niby został wezwany na reklamacje i potem przeplombował licznik i wystawił papiery na nowo :-) Niczym się nie musiałam przejmować, zapłaciłam za usługę 300 zł + nowa skrzynka :-) Wszystko można! Tylko nalezy znaleźć kogoś, komu się chce pokombinować :-)