Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

końcówka azusa p4 i kolumny

marioasper 09 Dec 2014 21:24 1344 16
lampy.pl
    marioasper
    Level 9  
    Witam, jak podłączyć kolumny: góry 2x JBL TR225 i 2x doły jakieś DIY do końcówki Azusa P-4 tak żeby to ładnie grało. Czy potrzebny jest do tego crossover ? Proszę się ze mnie nie nabijać ale założyliśmy z kumplami niedawno zespół i nikt do końca nie wie jak to połączyć żeby brzmiało.
  • lampy.pl
  • Helpful post
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Potrzebujesz jeszcze jedną końcówkę mocy i crossover.
    Subwooferów i kolumn szerokopasmowych nie łączy się razem do jednego wzmacniacza, chyba że sub ma wbudowaną zwrotnicę, co zdarza się sporadycznie w produktach markowych i prawie w cale w paczkach DIY.
    A na teraz to najsensowniej nie podłączać dołów.
    marioasper
    Level 9  
    Mam jeszcze powermixer Phonic 780 plus...czy da rade jakoś z tym pokombinować ?
  • lampy.pl
  • Helpful post
    Kardinale Mateo
    Level 9  
    Da się, ale bez crossovera to brzmiało nie będzie.
  • Helpful post
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Nie tylko chodzi o brzmienie ale o bezpieczeństwo głośnika w subwooferze. Wysokie częstotliwości których subwoofer nie jest w stanie odtworzyć zamienia w ciepło. A dużo ciepła w cewce powoduje taki nieprzyjemny zapach spalenizny...
    marioasper
    Level 9  
    A czym sie kierować przy zakupie crossovera ? Przypomne że, mam:
    2x JBL TR225 po 450 W
    2x doły DIY
    końcówka Azusa P-4 (2x700W przy 4Ω, 2x400W przy 8Ω)
    powermixer Phonic Powerpod 780 plus (2x300W przy 4Ω)
  • Helpful post
    Shadowix
    Level 30  
    adambyw wrote:
    Wysokie częstotliwości których subwoofer nie jest w stanie odtworzyć zamienia w ciepło. A dużo ciepła w cewce powoduje taki nieprzyjemny zapach spalenizny...

Pierwsze słyszę... Nawet jeśli na taki głośnik 18" (grający, dajmy na to do tych 2 - 2,5 kHz ze spadkiem -10 dB) puścimy pełne pasmo, nic mu się nie stanie, bo udział średnich i wysokich częstotliwości w muzyce pod względem mocy jest na prawdę nieduży... Gdyby tak było, midbasy miałyby prze****ne ;) Prędzej się w nadstawce tan midbas rozleci, niż głośnik w subie...

marioasper wrote:
    czym sie kierować przy zakupie crossovera ?

Na Twoje potrzeby wystarczy nawet taki CX2300, czy SC202.
  • Helpful post
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Shadowix wrote:
    Pierwsze słyszę...

To niby na co jest zamieniana energia elektryczna dostarczona na cewkę, ta która nie jest zamieniana w ruch membrany?
    Jest możliwe że taki głośnik pochodzi jakiś czas, ale nie jest to zdrowe ani bezpieczne dla głośnika, a polecanie takiego podłączenia jest nieprofesjonalne.
  • Helpful post
    Shadowix
    Level 30  
    adambyw wrote:
    To niby na co jest zamieniana energia elektryczna dostarczona na cewkę, ta która nie jest zamieniana w ruch membrany?

Niekoniecznie o to mi chodziło. Doskonale wiem jak działa głośnik, ciepło wynikiem małej sprawności itp... ;) Bardziej miałem na myśli spalenie głośnika przez puszczenie na niego pełnego pasma.
    adambyw wrote:
    możliwe że taki głośnik pochodzi jakiś czas, ale nie jest to zdrowe ani bezpieczne dla głośnika

Jestem przekonany, że nic mu się nie stanie. Nawet jeśli udział wysokich częstotliwości będzie bardzo duży.
    adambyw wrote:
    polecanie takiego podłączenia jest nieprofesjonalne

Tu się zgadzam w 100%.
    marioasper
    Level 9  
    Dzięki wielkie, przed świętami nabędę jakiś crossover i prawdopodobnie będę miał jeszcze kilka pytań odnośnie prawidłowego połączenia wszystkiego ze wszystkim gdyż, jak zaznaczyłem na początku, jestem w tej całej elektronice deczko zielony i liczę na Was.....Jeszcze raz wielkie dzięki.
  • Helpful post
    DjMapet
    Level 43  
    W zupełności wystarczy Ci CX-2310. Używany, można juz trafić za 150 zł. Chyba że trafisz na CX-3400 w dobrej kasie.

SC-202 STX-a, nie polecam.

Poczytaj o podłączaniu i ustawieniu crossovera, na forum jest sporo tematów o tym.

Mam wątpliwości, co do zastosowania tego powermiksera w tym systemie. Jakkolwiek posiada wyjście MAIN OUT, jednak nie posiada wejść, bezpośrednio na końcówkę mocy.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    _eddie_
    Level 33  
    DjMapet wrote:
    W zupełności wystarczy Ci CX-2310. Używany, można juz trafić za 150 zł. Chyba że trafisz na CX-3400 w dobrej kasie.

SC-202 STX-a, nie polecam.

Poczytaj o podłączaniu i ustawieniu crossovera, na forum jest sporo tematów o tym.

Mam wątpliwości, co do zastosowania tego powermiksera w tym systemie. Jakkolwiek posiada wyjście MAIN OUT, jednak nie posiada wejść, bezpośrednio na końcówkę mocy.

Pozdrawiam.

Powermikser bezpośrednio do tr225 (zagrają pełnym pasmem - ale z basem za bardzo się nie pogryzą gdy suby "przytniesz" dość nisko), main out do crossovera, cross do końcówki która zasili bas. Inaczej się nie da...
  • Helpful post
    DjMapet
    Level 43  
    _eddie_ wrote:
    Powermikser bezpośrednio do tr225 (zagrają pełnym pasmem

Wiem że w grę wchodzi w zasadzie tylko taka opcja konfiguracji zestawu, ale z profesjonalizmem, ma to mało wspólnego :-), dlatego też napisałem że:
    DjMapet wrote:

Pozdrawiam.
    marioasper
    Level 9  
    po nowym roku planujemy zmianę górnych kolumn i tu następne pytanie. Jaką powinny mieć moc do wzmacniacza Azusa P-4 (2x700W przy 4Ω, 2x400W przy 8Ω) ?
  • Helpful post
    alojzy7719
    Level 36  
    Zbliżoną lub większą. Oprócz kolumn warto rozważyć również zmianę końcówki mocy.
    marioasper
    Level 9  
    alojzy7719 wrote:
    Zbliżoną lub większą. Oprócz kolumn warto rozważyć również zmianę końcówki mocy.

dlaczego ?