Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Liebherr SBSes 7273 - zamrażarka nie mrozi ,lodówka szroni,nie działa wentylator

09 Gru 2014 23:31 5580 11
  • Poziom 10  
    Witam forumowiczów.
    Moja przygoda z lodówko zamrażarką zaczęła się 5 lat temu .
    Lodówka składa się z zamrażarki o symbolu SGNes 3012 i lodówki o symbolu SKBes 4212 . Liebherr SBSes 7273 - zamrażarka nie mrozi ,lodówka szroni,nie działa wentylator
    Niestety po 2 latach zepsuł się moduł zamrażarki , następnie czujnik parownika zamrażarki . Po naprawie przez kolejne 2 lata było dobrze .
    Pół roku temu zaczęła szwankować lodówka , po włączeniu dochodziła do ustawionej temperatury po czym wyłączała się .
    Diagnostyka prowadziłem ostatecznie sam bo nikt w okolicy nie chciał się podjąć tego a gwarancja minęła . Doszedłem że to musi być moduł bo czujnik temperatury działał prawidłowo .Miałem problem z dostaniem modułu ale w końcu się udało. Kupiłem moduł za jedyne 500 złotych i wymieniłem ....super !!!
    Działała prawidłowo do zeszłego tygodnia (czyli prawie 2 miesiące ).
    Problem jest z zamrażarką jak i lodówką .
    Zacznę od zamrażarki :
    Gdy ustawiam temperaturę na np -28 jest równe -10 gdy sprawdzam termometrami na różnych poziomach zamrażarki , gdy włączam superfrost to jest - 30 , wentylator chodzi i wydaje mi się że jest uszkodzony czujnik temperatury parownika.
    Problem z lodówką :
    Problem pojawił się gdy zaczęły gnić, przemarzać i pojawiać się pleśń na warzywach i owocach w komorze BioFresh i BioFresh plus (co nigdy nie miało miejsca ) .
    Okazało się że mechanizmy klapkowe (wentylacyjne) które regulują poziom wilgoci w komorze są zamknięte bo są całe oblodzone (nawet ta w komorze głównej lodówki ).
    Poza tym temperatura nie była jednolita w całej lodówce bo wentylator też nie chodził.
    Lodówkę odmroziłem oczyściłem mechanizmy wentylacyjne a nawet sprawdziłem czy działają (ustawiłem je jako otwarte podważając klapki , po włączeniu lodówka po kolei zaczęła je zamykać najpierw w górnej komorze potem dwie w Biofresh).
    Niestety nie działają jak powinny bo powinny się otwierać a po włączeniu jak się zamknęły to nie otworzyły się ponownie co spowodowało że znowu zachodzą lodem .Wentylator też nie chodzi . Problem też jest z temperatura jak jest ustawiona na 6 stopni to w komorze Biofresh jest 3 a w górnej części lodówki to nawet 10 stopni .
    Liebherr SBSes 7273 - zamrażarka nie mrozi ,lodówka szroni,nie działa wentylator Liebherr SBSes 7273 - zamrażarka nie mrozi ,lodówka szroni,nie działa wentylator Liebherr SBSes 7273 - zamrażarka nie mrozi ,lodówka szroni,nie działa wentylator
    Raczej moduł jest OK bo jest nówka na gwarancji nawet.

Czemu nie otwierają się mechanizmy wentylacyjne , czemu nie działa wentylator??
    Czy winą jest czujnik komory lodówki parownika ??
    Czy również uważacie że czujnik parownika zamrażarki jest zepsuty >>??Z tego co słyszałem to najczęstsza usterka w Liebherr-ach ....
    Co do rezystancji czujnika się nie wypowiem bo nie sprawdzałem ale z tego co tu się naczytałem na forum to opór może być okay a i tak źle będzie odczytywał .
    Pozdrawiam
    K.
  • Poziom 14  
    miałem do czynienia z taką lodówką, uszkodzony był switch na module zamrażarki i nie załączał wentylatora, efekt był taki ze na wyswietlaczu tylko do -7 stopni bo nie było obiegu powietrza, switch wymieniony bo cały moduł za drogi i zaczęło działać,
    co do części lodówkowej to działy sie identyczne cuda jak wyżej opisane, klapki sie zamykały, wentylator nie chodził i wszystko pleśniało na klapkach ale właściciel odpuścił bo jako tako chłodziła, nie życzę nikomu diagnozy tej lodówki bo dostęp do czegokolwiek jest tragiczny, dodam że wentylator zamrazarki jest na 230V a lodówki na 12V dc
  • Poziom 21  
    To mimo, że połączone to 2 osobne urządzenia. Czujniki parownika zamrażarki nie psują się zbyt często ( Twój może o tym nie wie ). Dajesz dużo informacji ale nie do końca dokładnie. "Czemu nie otwierają się mechanizmy wentylacyjne , czemu nie działa wentylator?? " jedno z drugim nie ma wiele wspólnego.
    Kiedy? Jak są oblodzone? Tam jest sporo czujek. Skupmy się na zamrażarce potem chłodziarce. Lub odwrotnie :D
    Wentylator aby działać musi być sprawny? Parownik musi mieć odpowiednia temperaturę, nie może być lodu blokującego ruch. Klapki jest ich bodaj 3. Które sie nie otwierają? (Klapki nie regulują poziomu wilgoci.) Zachodzą lodem? za klapkami jest parownik jeśli się zaladza to może być wadliwa jego czujka." nie życzę nikomu diagnozy tej lodówki bo dostęp do czegokolwiek jest tragiczny" nie jest tak źle :D to skomplikowana chłodziarka ale niemiecka. Składa się jak klocki lego. Powoli i spokojnie , wszystko jest pooznaczane plastiki solidne nie ma miliona poukrywanych zatrzasków. Dostanie się do czujek to dla fachowca ok 15 min. To tylko tak strasznie wygląda.
    Co do zamrażarki. To tak jakby był uszkodzony czujnik powietrza. Bardzo rzadkie. Czy nie został przesunięty? -30 na super sugeruje, że obieg powietrza i układ chłodniczy jest OK. To coś z głową.

Jeszcze jedno. Jak rozmrozisz urządzenie. Ale tak dokładnie - dłużej niż 24godziny.( Odchylając klapki można wsadzić palce i zobaczyć czy jest tam lód.) Po załączeniu czy jakiś czas działa prawidłowo?
  • Poziom 10  
    Witam,
    A więc tak znalazłem kody serwisowe do tego urządzenia i okazuje się że

W lodówce nie działa czujnik parownika . Po rozkładałem termometry koło czujek i sprawdzałem w testach czujek co podają. Tylko czujnik parownika źle podawał informacje + 13 st. (gdzie parownik i ścianka były zalodzone ).

Test mechanizmów klapkowych poprawne , test wentylatora na 2 biegach poprawny , czujnik drzwi pp.

W zamrażarce czujnik powietrza pokazywał -27 a było -8 .

Reszta czujników pp + wentylator poprawny , jedynie zastanawia mnie fakt braku pośredniego biegu w samym kompresorze ( brak 2-go ) - Powinny być 4 a jest 3 z czego przeskakuje na dość znaczne obroty. Być może gdy była ostatnio naprawiana to coś instalator pogrzebał w kodach VCC .

Co do rozebrania lodówki - bez problemu jak podaje Eldom w 10 minut dostaje się do parownika .

Czujki zamówiłem i czekam aż przyjdą .
    Jak przetestuje po naprawie to napisze czy okay .
    Pozdrawiam K.
    P.S. Dopiero dokładne zrozumienie każdego z podzespołów daje zrozumienie problemu .... Czujka na parowniku lodówki ma duży wpływ na działanie całej lodówki np reguluje mechanizmy klapkowe bo załącza się od 5 stopni dopiero (u mnie stałe 13 stopni czy oblodzona czy rozmrożona ) i wentylator od 8 stopni.
    Zamrażarka jest prost bo ma 2 czujniki powietrza i parownika .
    Dodatkowo jest czujnik temperatury otoczenia w płytce kasety która łączy oba urządzenia .
  • Poziom 10  
    Witam ,
    Niestety nie miał serwis na stanie czujek i musiałbym czekać 2-3 tygodnie .
    Wkurzony pojechałem do sklepu elektronicznego , kupiłem dwa termistory NTC 4,7 kOm , zalutowałem do końcówek , zatopiłem termistory w kleju epoksydowym , podłączyłem i działa super .
    Test czujek poprawny , wiatraki chodzą , klapki otwierają się .
    Temperatury wzorowe wg ustawień .
    Myślę nawet żeby kupić więcej tych termistorów na później bo mieli jakieś dokładne o wysokiej wartości B .
    Koszt naprawy 3 zł .... zamiast 180 + przesyłka :)

P.S Po tej naprawie jak żona widziała całą rozebraną lodówko- zamrażarkę (czyli bebechy po całym domu )i widziałem duże wątpliwości w jej oczach że coś z tej operacji wypali to zostałem - '' bohaterem w swoim domu '' :)
    Dzięki i myślę ze można temat zamknąć .
    Pozdrawiam forumowiczów i życzę Wesołych Świąt BN .
    K.
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich mam taki sam problem jak powyżej tylko inny typ lodówki jest to Liebherr KGBes 4046 jest to lodówko zamrażarka 2 agregatowa problem mam z chłodziarką co 3 tygodnie muszę ją rozmrozić gdyż temperatura w komorze bio to 12 stopni wyświetlacz pokazuje zadaną 5 lub 6 stopni parownik jest cały w lodzie .
    po tym poście obstawiałbym czujnik ,prosiłbym o sugestie.
  • Poziom 10  
    Tak masz racje to czujnik parownika .Najprawdopodobniej jest wysterowany .
    Mój w wątku wyżej pokazywał niby prawidłowo na wyświetlaczu a jak sprawdziłem czujnik parownika to miał o 9 stopni mniej . Nie załączał mechanizmów klapowych przez to zbierał mi się lód na tylnej ściance .

Proponuję kupić w sklepie elektronicznym zwykły termistor 4,7koM (są takie oryginalne w liebherr) , zalutować i zatopić w kawałku słomki do wody w żywicy epoksydowej , jak tak zrobiłem i jest git ...nie mówiąc już ile można zaoszczędzić.
    Pozdrawiam
    K.
  • Poziom 9  
    Tylko ja na parowniku mam dwa czujniki tj z tyłu centralnie na parowniku i drugi z przodu blisko parownika możliwe że do komory bio .
  • Poziom 10  
    Czujnik parownika to czujnik w parowniku :) w liebher stosują zielone oznaczenie na kablu kilka centymetrów od końca czujnika .... ten drugi to czujnik temperatury powietrza .
  • Poziom 9  
    Ok na parowniku był zielony a przy komorze brązowy skoro wyświetlacz pokazuje temperaturę zadaną tzn z czujnika na parowniku?
    To w takim razie czym steruje czujnik z komory brązowy ?
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Z czujnika powietrza- ten brązowy ....
    Za poprawne działanie lodówki odpowiada bardziej czujnik parownika - zielony.
    Wyjmij wtyczkę z zielonego i sprawdź wartość termistora z temperaturą czujnika - potrzebny omomierz .
    poniżej tabelka jak ma być .
    pozdro .

p.s. daj znać czy masz wysterowany .
  • Poziom 9  
    Przepraszam ale długo to trwało czekałem aż będzie trzeba rozmrozić lodówkę , wymieniłem czujnik parownika natomiast czujnik w komorze BIO zostawiłem
    i Lodówka DZIAŁA :D Temperatura ok Rozmraża się parownik jednym słowem Wszystko OK.
    Dzięki tygrysco .