Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proste radio SSB AM/FM KF

KrzysztofS 10 Gru 2014 01:28 26502 38
  • Proste radio SSB AM/FM KF

Witam. Ostatnio wykonałem takie radyjko. Wrzucam schematy, gdyby ktoś chciał skorzystać z zastosowanych rozwiązań..... BFO na kwarcach a VFO na DDS-ie AD9850, tania płytka z allegro. W przypadku SSB pojedyncza przemiana, a w AM/FM podwójna. W tym rozwiązaniu modulator FM jest trochę za słaby, cicha modulacja jednak mi wystarcza na lokalu. ;) Moc wyjściowa na dolnych pasmach około 15W, a powyżej 24MHz około 6W. Na radiu zrobiłem już ponad 100 łączności i jak na razie wszystko jest OK. W razie pytań proszę pytać. W schematach mogą być drobne błędy, bo były wielokrotnie poprawiane.
    Od góry zasilacz, radio, skrzynka antenowa i wzmacniacz 2xGU50
    Proste radio SSB AM/FM KFProste radio SSB AM/FM KF
    BFO + modulator FM obok modulator SSB
    m.cz, blokada szumu, modulator AM, s-meter
    Proste radio SSB AM/FM KFProste radio SSB AM/FM KF
    Wzmacniacz rewersyjny, filtr nadajnika x 11, filtr kwarcowy
    Mieszacz odbiornika nadajnika, wzmacniacz odbiornika
    Koniec mocy, filtry DDS x 7, filtry pasmowe x 11
    Wzmacniacz pośredniej i demodulatory.
    Fotki z budowy:
    Proste radio SSB AM/FM KF Proste radio SSB AM/FM KF Proste radio SSB AM/FM KF Proste radio SSB AM/FM KF Proste radio SSB AM/FM KF

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    maxxim
    Poziom 15  
    Gratulacje!!! Zawsze serce mocniej bije gdy ktoś wstawia coś z "radiówki ", ale powiem jedno - zmień tytuł, to nie jest proste radio. ;) Kawał dobrej roboty! Wstaw film z odsłuchu na KF.
    gRRubasek
    Poziom 14  
    Fakt, proste radio to to nie jest :-)
    Naprawdę miło popatrzeć na te ręcznie rysowane schematy i analogowy projekt.

Czy podobnie ja schematy, płytki też ręcznie projektowane?
    satan666
    Poziom 10  
    Bardzo ładna konstrukcja, połączenie dds'a i technologii analogowej zawsze stwarza dużo możliwości radiowcom. Czy nie ma problemów z harmonicznymi z dds'a po tych filtrach ? Dodałbym jeszcze filtr murat'y w celu eliminacji całkowitej rozsiewania podczas odbioru i nadawania zbędnych nośnych :P
    Ogólnie podziwiam konstruktora i jego zapał przy tworzeniu :)
    KrzysztofS
    Poziom 18  
    Tak tak płytki rysowane ołówkiem wiercone i malowane lakierem..... Radyjko działa poprawne jest używane głównie do łączności cyfrowej. Za bardzo nie mam jak nagrać filmiku, mam nagranie audio ale strasznie szumi. Szum i przester jest z telefonu w radiu prawie go nie było słychać.
    Link
    Stacja okolicznościowa oczywiście zaliczona na tym radyjku :-)
    Link
    Tutaj z ładnym podkładem wschodnim, kolegom nie stanowiło że w Polsce pracuje stacja okolicznościowa :P

Pliki z telefonu 3gpp nie udało mi się inaczej tego tutaj dodać.....

Jaki filtr ma Kolega na myśli ?? „filtr murat'y” To jest tak że DDS działa jak vfo zależnie od pasma są różne częstotliwości mam gdzieś to powyliczane. Zamknęło się to w 7 filtrach LC dosyć wąskich przełącznych diodami. W radyjku są 3 filtry kwarcowe na 10,7. Dla AM/FM fabryczny z radmora a SSB i CW drabinki zrobione z kwarcy wydobytych z filtrów 10,7 dla FM. Filtry te idą dwukierunkowo przy nadawaniu i odbiorze. Oczywiście DDS zawsze coś tam sieje nie wychodzi to raczej w antenę ale niekiedy może posyfić w odbiornik. U mnie to raczej nie jest odczuwalne, trochę walki za to dostarczyła Atmega8 toto sieje że ojojojojoj ale wszystko można zwalczyć :)
    Lampalool
    Poziom 9  
    Jaką literaturą się posługujesz projektując takie radia, albo co polecasz?
  • PCBway
    kbc_seba
    Poziom 13  
    Jako zapalony radioamator muszę po prostu ściągnąć czapkę i oddać pokłon dla Twoich zdolności. Bardzo mi się Twój projekt podoba. Samodzielne wykonanie a nie pójście i kupienie w sklepie to jest to! Ja niestety radia zrobić bym nie potrafił...

Pozdrawiam :)
    KrzysztofS
    Poziom 18  
    Witam
    Co do literatury to głównie internet fora własne poprzednie konstrukcje i pomoc kolegów żeby nie robić już eksperymentów które już ktoś wykonał i stwierdził że takie rozwiązane jest lepsze od innego. W tym momencie podziękowania dla SP1DTG :-)
    Było by miło gdyby ktoś zaproponował jakieś zmiany, w fazie planów aktualnie jest radio SSB na 50, 70 i 145MHz. Układ od mieszaczy do m.cz będzie taki jak w tym radiu ale samo SSB. Do poprawy na pewno, będzie wpięcie wskaźnika odbieranego sygnału... Jakieś inne propozycje ??
    Tak jestem tego samego zdania co kolega kbc_seba jak się zrobi samemu to tylko wtedy jest zabawa. Radyjko działa teraz w Goleniowskim klubie krótkofalowców SP1YGL. Robię na nim aktualne łączności na emisjach cyfrowych mimo tego że obok jest radio fabryczne YAESU FT-980....
    Freddy
    Poziom 43  
    KrzysztofS napisał:
    Witam
    Co do literatury to głównie internet fora własne poprzednie konstrukcje i pomoc kolegów żeby nie robić już eksperymentów które już ktoś wykonał i stwierdził że takie rozwiązane jest lepsze od innego. W tym momencie podziękowania dla SP1DTG :-)
    Było by miło gdyby ktoś zaproponował jakieś zmiany, w fazie planów aktualnie jest radio SSB na 50, 70 i 145MHz. Układ od mieszaczy do m.cz będzie taki jak w tym radiu ale samo SSB. Do poprawy na pewno, będzie wpięcie wskaźnika odbieranego sygnału... Jakieś inne propozycje ??
    Tak jestem tego samego zdania co kolega kbc_seba jak się zrobi samemu to tylko wtedy jest zabawa. Radyjko działa teraz w Goleniowskim klubie krótkofalowców SP1YGL. Robię na nim aktualne łączności na emisjach cyfrowych mimo tego że obok jest radio fabryczne YAESU FT-980....

Witaj, super konstrukcja.
    Czy zamieścisz wzory PCB ?
    Czy DDS jest Twojego autorstwa, czy też z sp-hm (SP5FCS) ?
    KrzysztofS
    Poziom 18  
    Niestety wzorów płytek nie mam, robię je dość tradycyjnie. Rysuje ołówkiem na kartce w skali 1:1 potem przylepiam na docięty laminat przewiercam w punktach na papierze, odlepiam a potem malowanie lakierem i kąpiel :) Muszę w końcu do tego podejść bardziej nowocześnie ale nawyki to nawyki :| DDS jest mojego wykonania jak znajdę zdjęcie płytki to zamieszczę. AD9850 na płytce z allegro, zegar 125MHz. Do tego atmega8 i program w Bascom. Program pisany jest pod to radio i nie ma sensu go zamieszczać. Procedury do tego DDSa pod Bascom są w sieci …..

Płytka tego typu nie trzeba lutować smd :D
    Freddy
    Poziom 43  
    KrzysztofS napisał:
    Niestety wzorów płytek nie mam, robię je dość tradycyjnie. Rysuje ołówkiem na kartce w skali 1:1 potem przylepiam na docięty laminat przewiercam w punktach na papierze, odlepiam a potem malowanie lakierem i kąpiel :)
    Też tak kiedyś robiłem :), teraz do płytek używam SprintLayout, programik tani i genialny.
    Cytat:
    Muszę w końcu do tego podejść bardziej nowocześnie ale nawyki to nawyki :| DDS jest mojego wykonania jak znajdę zdjęcie płytki to zamieszczę. AD9850 na płytce z allegro, zegar 125MHz.
    Tak się domyśliłem, płytke mam ale nie z Allegro, ale z Chin
    Cytat:
    Do tego atmega8 i program w Bascom. Program pisany jest pod to radio i nie ma sensu go zamieszczać. Procedury do tego DDSa pod Bascom są w sieci …..

No właśnie, tylko nikomu nie chce się go pisać od nowa :). Jeśli możesz, to zamieść swoją wersję, chętnie podglądnę co nieco.
    Mam znakomita większość rzeczy, ale ciągle nabiera mocy urzędowej :).
    Nie tylko DDS, ale i całe radyjko ... ech, trzeba się będzie wreszcie za to zabrać.
    KrzysztofS
    Poziom 18  
    Wyślij proszę mi na p.w adres poczty to wyślę ten program. Jak coś takiego robisz może się kawałek przyda tak na forum wkładać wstyd bo strasznie napisany :) Co do podłączenia to schematu nie mam, gdzieś pewnie przypadkiem wywaliłem papierek …..

To schemat DDSa do nowego radyjka na 50, 70 i 145MHz. Radio jest w tej chwili tylko w formie papierowej w fazie przemyśleń ….. Sygnał z tego DDSa będzie potem mieszany z trzema generatorami zależnie od pasma …..

A jak ma wyglądać radyjko kolegi ??
    maciej_333
    Poziom 34  
    Skoro kolega prosi o sugestie zmian, to mogę coś dopisać. Nie warto dziś rzeźbić wszystkiego w stylu lat 70-tych. Po co ? Proponuję coś z tego: Link. Mamy tam bardzo ciekawe bloki wzmocnienia dla w.cz. czy nawet p.cz. Jako tor p.cz. poleciłbym np. VCA810. Jest to bardzo dobry, regulowany wzmacniacz. Kolejno dochodzą ciekawe wskaźniki mocy: Link. Znakomity jest ten układ. Częstotliwości jego pracy są tylko trochę nietypowe dla pasm amatorskich. Podobne układy mają też inne firmy. Jeżeli kolega nie chce iść w kierunku SDR, to polecam chociażby zastosować bloki wzmocnienia w.cz. i p.cz. z tego, co oferuje np. Texas Instruments. Bardzo ułatwi to opracowanie konstrukcji i wykonanie ARW o dużej dynamice.
    Freddy
    Poziom 43  
    maciej_333 napisał:
    Skoro kolega prosi o sugestie zmian, to mogę coś dopisać. Nie warto dziś rzeźbić wszystkiego w stylu lat 70-tych. Po co ? Proponuję coś z tego: Link. Mamy tam bardzo ciekawe bloki wzmocnienia dla w.cz. czy nawet p.cz.
    Pasmo przenoszenia i parametry dyskwalifikują układy.
    Cytat:
    Jako tor p.cz. poleciłbym np. VCA810. Jest to bardzo dobry, regulowany wzmacniacz.
    Tylko, że to jest Wideband, a ma być narrowband:)
    Cytat:
    Kolejno dochodzą ciekawe wskaźniki mocy: Link.
    To jest detektor, a nie wskaźnik mocy.
    Cytat:
    Znakomity jest ten układ.
    Do czego, bo nie do zastosowań takich jak w opisanym radyjku.
    Cytat:
    Częstotliwości jego pracy są tylko trochę nietypowe dla pasm amatorskich. Podobne układy mają też inne firmy. Jeżeli kolega nie chce iść w kierunku SDR, to polecam chociażby zastosować bloki wzmocnienia w.cz. i p.cz. z tego, co oferuje np. Texas Instruments. Bardzo ułatwi to opracowanie konstrukcji i wykonanie ARW o dużej dynamice.

Po wypowiedzi widać, że kolega nie miał nigdy nic wspólnego z pasmami amatorskimi.
    maciej_333
    Poziom 34  
    Freddy napisał:
    maciej_333 napisał:
    Skoro kolega prosi o sugestie zmian, to mogę coś dopisać. Nie warto dziś rzeźbić wszystkiego w stylu lat 70-tych. Po co ? Proponuję coś z tego: Link. Mamy tam bardzo ciekawe bloki wzmocnienia dla w.cz. czy nawet p.cz.
    Pasmo przenoszenia i parametry dyskwalifikują układy.

Część z tych, przewidzianych dla systemów telekomunikacyjnych tak. Są jednak układy szerokopasmowe na zakresy rzędu od MHz do GHz. Nadają się tu. Co z tego, że mają szerokie pasmo ? Najpierw zastosujemy filtr, potem wzmacniacz szerokopasmowy.

Freddy napisał:
    Cytat:
    Jako tor p.cz. poleciłbym np. VCA810. Jest to bardzo dobry, regulowany wzmacniacz.
    Tylko, że to jest Wideband, a ma być narrowband:)

No i co z tego ? VCA810 może pracować w zakresie 0-30MHz. Wystarczą filtry przed nim. Trudno sobie wyobrazić lepszy i prostszy w aplikacji układ. VCA810 akurat używałem, jest naprawdę dobry. Życzę powodzenia przy budowaniu w stylu lat 70-tych wzmacniacza regulowanego z dynamiką regulacji wzmocnienia 80 dB (-40...+40 dB).

Freddy napisał:
    Cytat:
    Kolejno dochodzą ciekawe wskaźniki mocy: Link.
    To jest detektor, a nie wskaźnik mocy.

Tak, ale może pracować jako wskaźnik mocy. Jest tylko "trochę" do tego za dobry.

Freddy napisał:
    Cytat:
    Znakomity jest ten układ.
    Do czego, bo nie do zastosowań takich jak w opisanym radyjku.
    Cytat:
    Częstotliwości jego pracy są tylko trochę nietypowe dla pasm amatorskich. Podobne układy mają też inne firmy. Jeżeli kolega nie chce iść w kierunku SDR, to polecam chociażby zastosować bloki wzmocnienia w.cz. i p.cz. z tego, co oferuje np. Texas Instruments. Bardzo ułatwi to opracowanie konstrukcji i wykonanie ARW o dużej dynamice.

Po wypowiedzi widać, że kolega nie miał nigdy nic wspólnego z pasmami amatorskimi.

Podałem przykład ciekawego transceivera z modulatorem i demodulatorem kwadraturowym. Dlaczego nie może on być zastosowany w tym urządzeniu ? Kwestia częstotliwości pracy, ale to i tak tylko przykład. Zresztą to układ przewidziany dla p.cz. W końcu tak generalnie pracują urządzenia SDR. Z pasmami amatorskimi nie miałem do czynienia. Po co się bawić w łączności, będące dziełem bardziej przypadku ? Chodzi mi o łączności poza horyzontalne.
    Freddy
    Poziom 43  
    maciej_333 napisał:
    ... Z pasmami amatorskimi nie miałem do czynienia. Po co się bawić w łączności, będące dziełem bardziej przypadku ? ...

Widzę, że kolega woli wszystko naj i gotowe.
    Nie budowałeś niczego dla własnej przyjemności wymyślenia i zbudowania ?
    Nie mówię o składaniu gotowych kitów jak niektórzy "składacze" (np. DIY zlutowany kit AVT) ale wymyślonych, przetestowany i wykonany własnoręcznie układ. To jest frajda.
    maciej_333
    Poziom 34  
    Freddy napisał:
    maciej_333 napisał:
    ... Z pasmami amatorskimi nie miałem do czynienia. Po co się bawić w łączności, będące dziełem bardziej przypadku ? ...

Widzę, że kolega woli wszystko naj i gotowe.
    Nie budowałeś niczego dla własnej przyjemności wymyślenia i zbudowania ?

Robię to cały czas, ale ostatnimi czasy staram się to robić w oparciu o technikę obowiązującą w XXI wieku. Uzyskać takie parametry w układach w stylu wspomnianych tu lat 70-tych to zadanie nawet nierealne. Trzeba się starać za tym nadążyć. Wzmacniacz OE, czy kaskoda OE-OB mają dziś znaczenie bardziej dydaktyczne.
    KrzysztofS
    Poziom 18  
    Ja wiem czy lata 70 w KF to lipa ?? Fakt następna moja konstrukcja będzie full cyfra jakiś fajny SDR ….. Ale co do tego że stara dobra kaskada ma znaczenie dydaktyczne to raczej się nie zgodzę, bo to jest to co tygryski lubią najbardziej :) Mam jakąś awersje do scalonych wzmacniaczy p.cz …. A reszta hmmm tba120 nie ma chyba nic lepszego na demodulator SSB np. NE612 odpada na starcie, kto wie dlaczego ?? Modulator na diodach pojemnościowych nie ma nic lepszego i tak by można dalej hehehe. Jak już pisałem po nowemu będzie SDR ale potem :) Programik wysyłam na PW.

Kolega napisał "Chodzi mi o łączności poza horyzontalne" Czyli w zasadzie jakie ?? Jak na tym radyjku robię Stany to dla kolegi już jest wystarczająco pozahoryzontalne :D A jak się dobrze poodbija to i wróci z drugiej strony hihihihi
    maciej_333
    Poziom 34  
    KrzysztofS napisał:
    Kolega napisał "Chodzi mi o łączności poza horyzontalne" Czyli w zasadzie jakie ?? Jak na tym radyjku robię Stany to dla kolegi już jest wystarczająco pozahoryzontalne :D A jak się dobrze poodbija to i wróci z drugiej strony hihihihi

Tak, są to właśnie łączności pozahoryzontalne. Typowa łączność horyzontalna to np. radiolinia w zakresie mikrofalowym z antenami parabolicznymi. Przypadkowość polega na braku przewidywalności odbić przy łącznościach pozahoryzontalnych. Jednego dnia uzyska się łączność o zasięgu kilkudziesięciu km innym razem kilku tysięcy.

Zamierza kolega pisać własne oprogramowanie dla procesora DSP w SDR ? Osobiście pracuję obecnie na zestawie rozwojowym TMDSEVM6678L. Jest tam potężny 8-rdzeniowy procesor DSP typu TMS320C6678. Do SDR aż tyle mocy obliczeniowej nie potrzeba. Polecam jakiś słabszy procesor z serii C6000.
    KrzysztofS
    Poziom 18  
    Tak tak właśnie ta przypadkowość jest fajna i tak nie do końca przypadkowa, trzeba wiedzieć o jakiej porze roku i dnia gdzie szukać ochotników do łączności... A jak tak punkt, punkt to brak tej niepewności i wyczekiwania na otwarcie propagacyjne Każdy lubi co innego :) A co do tego SDRa to szczerze mówiąc na początek pewnie będzie coś sprawdzonego a dopiero druga wersja będzie z własnymi dodatkami. Nie myślałem jeszcze nad tym. Aktualnie prowadzę prace nad analogowym radyjkiem na 50 70 i 145MHz.

Ps. Właśnie jestem w klubie i robię łączności na tym radyjku pod znakiem SP1YGL na 7.044MHz w psk. Zapraszam
    xen
    Poziom 13  
    KrzysztofS napisał:
    A reszta hmmm tba120 nie ma chyba nic lepszego na demodulator SSB np. NE612 odpada na starcie, kto wie dlaczego ?? Modulator na diodach pojemnościowych nie ma nic lepszego i tak by można dalej hehehe.

Witam serdecznie,
    Bardzo poproszę o rozwinięcie powyższego.
    Szczególnie interesuje mnie dlaczego TBA120...

Pozdrawiam
    Roman
    Freddy
    Poziom 43  
    xen napisał:
    KrzysztofS napisał:
    A reszta hmmm tba120 nie ma chyba nic lepszego na demodulator SSB np. NE612 odpada na starcie, kto wie dlaczego ?? Modulator na diodach pojemnościowych nie ma nic lepszego i tak by można dalej hehehe.

Witam serdecznie,
    Bardzo poproszę o rozwinięcie powyższego.
    Szczególnie interesuje mnie dlaczego TBA120...

Pozdrawiam
    Roman

Sprawdzone doświadczalnie po prostu :).
    KrzysztofS
    Poziom 18  
    Tu z tym ne612 chodzi o to że on potrzebuje spore napięcie z BFO (z pamięci chyba 200 czy 300mV). A wiadomo że z BFO idzie ta sama częstotliwość na którą mamy zestrojoną p.cz. A idąc dalej tym tropem łatwo zauważyć że zaczynamy odbierać swoje BFO a nie słabe sygnały z anteny …. Sprawdzone w wypadku Bartków i innych tego typów nie ma to zbytnio wpływu bo wzmocnienie odbywa się tu w samym ne612 i w sporym stopniu po nim w m.cz. Ale jak się robi czuły wzmacniacz to nie ma lipy że to wejdzie i żadne ekranowanie nie da rady. W moim przypadku musiałam dać BFO zupełnie pod spodem obudowy w części nadawczej bo było odbierane i wyraźnie miało wpływ na ARW …. Zobacz na moje BFO z którego punktu jest brany sygnał na demodulator i pojemność sprzęgającą. Na schemacie jest 6p ale z tego co pamiętam potem wstawiłem 2,2p …. Tak że TBA120 jest lepszy z powodu minimalnego napięcia potrzebnego do prawidłowego demodulowania SSB …..
    xen
    Poziom 13  
    Dziękuję bardzo, to jest logiczne... jak ktoś napisze.
    Mam małą praktykę, ale się uczę.

Pozdrawiam serdecznie
    Roman
    KrzysztofS
    Poziom 18  
    xen napisał:

Mam małą praktykę, ale się uczę.
    Roman

Hehehehe to dokładnie jak ja to dopiero moje drugie radio :D Trzeba robić, eksperymentować tylko wtedy można się czegoś nauczyć ....
    Pozdrawiam
    Bredzisław Komoruski
    Poziom 8  
    KrzysztofS napisał:
    Co do literatury to głównie internet fora własne poprzednie konstrukcje i pomoc kolegów żeby nie robić już eksperymentów które już ktoś wykonał i stwierdził że takie rozwiązane jest lepsze od innego.
    I to się mocno przebija w tym Twoim rzemiośle. Widać miejscami brak zrozumienia, np. trzy diody upięte w szereg na wyjściu wzmacniacza ARW (z pkt. widzenia naprawy radii od razu rzuca się w oczy) są czymś jak komparator naśladujący bardzo, ale to bardzo nieudolnie (wierz mi) próg zadziałania ARW. Robi się to aby najsłabsze sygnały nie były tłumione. Jeżeli nałoży się teraz te wszystkie trzy ch-ki na siebie, to wyjdzie w sumie kaszanka z majonezem i jest w zasadzie gorzej, niż bez nich. Normalnie jak się widuje diody zenera w tym miejscu fabrycznie, to dołożenie już jednej diody psuje cały efekt (tak jak to zrobił midland w alanie 48+). Sporym błędem jest umiejscowienie wzmacniacza PZRZED filtrem DDS, który to filtr powinien znajdować się tuż ZA nim. Widać inwencję twórczą kolegów z SP w postaci obwodów przeciw wzbudzeniowych dren-bramka IRF510, tudzież baza-emiter drajwerów. O ile to pierwsze jest niesamowicie ważne z udziałem mosfetów, ponieważ ujemnie kompensuje wzmocnienie ze wzrostem temperatury radiatora (dość znany efekt wzbudzenia się konstrukcji Antek), to nie rozumiem sensu sprzęgania w ten sposób drajwerów, tym bardziej sprzęgnięcia w ten sposób filtra DDS. Zauważ, że jeżeli już decydujesz się na tak radykalne posunięcie, to miej na uwadze kolejny bardzo ważny wpływ tego sprzężenia na stabilność wzmacniacza. tj. jeżeli wyciągasz w.cz. z obwodu LC kierując go w ten sposób z wyjścia na wejście musi zostać spełniony co najmniej warunek fazy (warunek amplitudy jest drugorzędny), tzn. sygnał wyjściowy musi być przesunięty względem sygnału wejściowego o 90 st. w przeciwnym razie wzmacniacz prędzej czy później się wzbudzi, zatem obwód sprzężenia zwrotnego w takiej postaci należy dokładnie wręcz precyzyjnie dostroić. Stopień końcowy z kolei nie wymaga tego, bo sygnał wzięty wprost z drenu mosfeta i skierowany wprost na jego bramkę jest odseparowany na pojemności od DC i przesunięty na oporności dokładnie o kąt 90 st. Jest sporo do omówienia, jest sporo pytań po co, dlaczego, jaki był sens i czy warto było. Kolejna sprawa niektóre układy scalone to już relikty przeszłości. Nie wiem skąd je wytrzasnąłeś, bo na ten przykład TCA440 to układ jeszcze do nie dawna występujący w konstrukcjach wydawnictwa AVT, lecz nierealny żeby go kupić. Przedwzmacniacz m.cz. i fajnie zabudowany filtr aktywny, a tor mikrofonowy goły i wesoły, przez co kolejne pytanie dlaczego by nie na odwrót co byś był słyszalny jak z porządnego mikrofonu. Mam nadzieję, że długo stroiłeś i dostroiłeś w końcu poziomy sygnałów pomiędzy blokami. Żeby np. daremnie nie wzmacniać szumu.
    KrzysztofS
    Poziom 18  
    Kolega napisał że będę odpisywał chyba długo :)
    "np. trzy diody upięte w szereg na wyjściu wzmacniacza ARW są czymś jak komparator naśladujący bardzo, ale to bardzo nieudolnie (wierz mi) próg zadziałania ARW. Robi się to aby najsłabsze sygnały nie były tłumione."

Słuchaj na tych diodach występuje spadek napięcia więc nie ma to zbyt wiele wspólnego z silnymi sygnałami znaczy ma ale aby tłumić bardziej. Napięcie na wyjściu tego "wzmacniacza" maleje w przypadku pojawienia się silnego sygnału .... Dokładnie można dobrać stopień zadziałania potencjometrem tak że nie ma problemu z tłumieniem słabych sygnałów. Układ działa wyjątkowo ładnie testowałem :)
    Można dokładnie ustawić zadziałanie ARW na 741 wzmacniaczu różnicowym (komparatorze napięcia). Wzmacniacz ARW jest wcześniej na UL1221 i tam się ustawia wzmocnienie ARW. Tych 3 diod można nie stosować, dać jedną albo wcale. Zmieni się wtedy charakterystyka działania ARW, robiłem testy i 3 to optymalna opcja dla mnie .... Bez ostrzej będzie działać no i może "przesterować" kaskadę, napięcie na bramkach powinno być około 3 - 4V bez diod można łatwo przewalić zależy to od napięcia zasilania ....

"Sporym błędem jest umiejscowienie wzmacniacza PZRZED filtrem DDS, który to filtr powinien znajdować się tuż ZA nim. "

Nie wiem o co Ci chodzi. Jest po filtrze.

"bo na ten przykład TCA440 to układ jeszcze do nie dawna występujący w konstrukcjach wydawnictwa AVT, lecz nierealny żeby go kupić."

Do kupienia zdaje się po 1zł i to w AVT tam kupowane wersja UL ...

"Przedwzmacniacz m.cz. FM ma fajnie zabudowany filtr aktywny, a tor mikrofonowy goły i wesoły"
    Tak tak wzmocnienie jest dobrane że nie przekroczy się dewiacji w zasadzie to w tym wypadku modulatora trudno to zrobić modulacja jest cicha używam tego tylko na lokalu pisałem o tym ....
    Szukam na schematach i toru mikrofonowego nie rysowałem ....

Zapewniam Cię że driver jak i inne wzmacniacze działają stabilnie trzeba podłubać i dobrać dokładnie elementy. Te układy z ujemnym sprzężeniem są stosowane w wielu opracowaniach tak że nie wiem co w tym złego ??

"Mam nadzieję, że długo stroiłeś i dostroiłeś w końcu poziomy sygnałów pomiędzy blokami. Żeby np. daremnie nie wzmacniać szumu. "

Poziomy są podobierane spokojna głowa. Choć to fakt trzeba nad tym siedzieć i siedzieć. W zasadzie to jak się robi radio na którym się pracuje to zawsze się potem coś w nim dłubie i obiera.....

Np. tu wzmacniacz w klasie A ze sporym prądem i ujemnym sprzężeniem. Ten układ mam u siebie i zapewniam że działa bardzo stabilne. Polecam ten układ. Spore wzmocnienie można osiągnąć bez wzbudzeń ....

"jeżeli wyciągasz w.cz. z obwodu LC kierując go w ten sposób z wyjścia na wejście musi zostać spełniony..."
    Może się czepiam ale to transformator :)

Edit
    Jakaś paskuda kupiła mi niebieską książeczkę, nie pożyczałem komuś ?? Przyznawać się :| Tam był fachowo opisany ten układ ARW z tymi 3 diodami .....
    Bredzisław Komoruski
    Poziom 8  
    Słuchaj kolego to hobby ma to do siebie, że ścierają się najrozmaitsze koncepcje. Czasem wychodzi z tego niezły kawałek wiedzy praktycznej, czasem dochodzi nawet do starć i potyczek słownych. Jak ostre mogą one być starczy, że ktoś zajrzy na sp7pki. A zmierzam do tego, że nie ważne co książka pisze, tzn. nie można być tego 100% pewny, nigdy nie będziesz miał gwarancji zamierzonego efektu póki nie obadasz w.cz., nie przyswoisz w.cz., nie pomierzysz w.cz. Powiedzmy, że transformator w.cz. odwzorowuje założone parametry, ale nie jeden już się zdziwił kiedy pojemność czy indukcyjność pasożytnicza wtrącona została z obwodów drukowanych. Zdaje się, że jeden z konstruktorów sp3abg spotkał się z ostrą krytyką z tego wynikającą o ile mnie pamięć nie myli. Widzę, że bardzo chcesz wiedzieć co robisz i chwała Ci za to i wielkie pokłony dla Ciebie i dla kolegów z SP. Ty nawet nie wiesz jak bardzo potrzebowaliśmy takich zapaleńców w dawnym sp8kdb. Oto jeden z głównych powodów dlaczego kluby łączności spotkał wielki kryzys. Pouczać Cię więc nie mam zamiaru, lecz zamiar mam taki aby świadomości w swobodzie wymiany wiedzy przez brak konieczności legalizacji radiotelefonów wykonanych własnoręcznie stało się zadość. Dlatego też widząc możliwość popełnienia poważnych błędów dmucham na zimne. Zauważ, że kiedy ktoś zechce skorzystać z tego projektu, to tak naprawdę nie wiem czy ktoś zrozumiałby o czym przed chwilą gadaliśmy dopóki nie redagujesz swojego opisu w sposób rzetelny. Bo szczerze powiedziawszy sam nie kapnąłem się o co tak naprawdę chodzi w tym ARW, gdyż układ "lekko" odbiega od normy.

Z innej beczki.
    Freddy napisał:
    Robię na nim aktualne łączności na emisjach cyfrowych mimo tego że obok jest radio fabryczne YAESU FT-980
    Jeżeli chcesz "odwzbudzić" wszystko co się da, to warto mieć na uwadze, ze nie jest to już sygnał analogowy, nie trzeba mu liniowości, polaryzacji wstępnej ani prądów spoczynkowych, tzn. głównej przyczyny samoistnego niekontrolowanego wznowienia oscylacji. Wzmacniacze przy takim sygnale cyfrowym zachowują się podobnie jak w klasie C i można się tego spokojnie pozbyć. Na pewno rada mądra to nie jest jeżeli spojrzy się na nią przez pryzmat korespondencji, ale jak patrzy się na to pod kątem home-made, to może być sporym ułatwieniem chociażby dla tych co chcą pobudować swój pierwszy transiwer do cyfrówki minimum nakładu pracy.

Dodano po 6 [minuty]:

KrzysztofS napisał:
    "Sporym błędem jest umiejscowienie wzmacniacza PZRZED filtrem DDS, który to filtr powinien znajdować się tuż ZA nim. "

Nie wiem o co Ci chodzi. Jest po filtrze.
    Oczywiście błąd z mojej strony. W tym wypadku wzmacniacz jest ZA filtrem, a powinien być PRZED.

Dodano po 2 [minuty]:

Kolejne sprostowanie miałem na myśli oczywiście kąt przesunięcia nie 90, a 180st.
    Jakaś zaćma czy co.
    KrzysztofS
    Poziom 18  
    Łączności cyfrowe przeprowadzam za pomocą prostego modemu pomiędzy PC a radiem, Składa się z dwóch transformatorów m.cz i klucza do przełączania TX/RX z portu COM. Modulacja raczej przypomina AM. Modulator SSB dostaje non stop sygnał m.cz z PC, fajna zabawa .....
    Z tym wzbudzaniem lepiej dmuchać na zimne, obudowa jest mała i prądy po niej szaleją :). Mikrofon jest w komplecie... Faktycznie projekt jest nie do skopiowania 1:1 nie ma opcji wszystko trzeba dobierać wobuloskop oscyloskop sonda to podstawa. Sporo w tym radiu jest zaczerpnięte z radia Catalina ....

"Oczywiście błąd z mojej strony. W tym wypadku wzmacniacz jest ZA filtrem, a powinien być PRZED. "

Możesz Kolego rozwinąć temat tego filtra DDS ?? Zastosowanie go po DDS wzmocni wszystkie śmieci które potem będziemy się starali filtrować. To jest gotowa płytka DDS i na niej jest filtr dolnoprzepustowy fabryczny. Amplituda sygnału jest na tyle wysoka że bez problemu można stosować filtr pasmowy po nim. A potem wzmacniać to co przez ten filtr pasmowy się przedostanie. Za bardzo nie rozumiem koncepcji wzmacniania śmietnika a potem jego wybielania ....

Ps. nie związane z tematem jest po 02 a ja dalej szukam książki zaraz dostane kociego pyska hehehe :|
    Bredzisław Komoruski
    Poziom 8  
    I tu jesteś w błędzie sygnał cyfrowy moduluje częstotliwość z wyłączeniem modulacji amplitudy, tzn. poziom tej drugiej jest stały zero-jedynkowy.

Dodano po 3 [minuty]:

Dlatego też tak popularne były kiedyś za czasów pamiętnych modemy tego typu.

http://www.qsl.net/qrp/acc/hamcom.htm

Banalnie prosty w wykonaniu.
    Pomimo swojego wieku istnieje pod niego sporo ciekawych jeszcze programów.