Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klonowanie systemu na RAID5

10 Gru 2014 04:27 1338 18
  • Poziom 16  
    Witajcie,

Planuję przeniesienie systemu z 1 dysku na 3~4 dyski SATA w RAID5.
    Chcę uniknąć instalowania od zera, bo system dobrze skonfigurowany.

Proszę doradźcie jakim programem najlepiej to wykonać, który radzi sobie z macierzami, i czy to w ogóle wykonalne?

Kontroler sprzętowy SATA RAID 0,1,5,10 w stacji roboczej HP XW8400 Workstation.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Przy tym jednym dysku masz już kontroler ustawiony w trybie RAID i zainstalowane sterowniki? Jeśli nie, nawet udane klonowanie może się zakończyć niebieskim ekranem przy próbie uruchomienia systemu z macierzy.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Pomijając kwestię sensowności takiej operacji w stacji roboczej możesz to wykonać dowolnym programem, np. Mini Tool Partition Wizard. System jednak nie wstanie po takiej operacji. Musisz odpalić z płyty konsolę odzyskania i użyć polecenia fixboot.
    Na 100% nie jestem pewny czy to wszystko. Kiedyś klonowałem na RAID0, ale poziom RAID nie ma znaczenia.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Wykonalne ale w Twoim wypadku złożone (z tego względu nie wiem czy jest sens).

1. Klonowanie.
    Do przeniesienia danych potrzebujesz:
    a) Przejściówki na SATA na USB, SATA na ATA, dysku USB, odpowiednio duży dysk ATA lub inny komputer, na który zgrasz obraz swojego dysku i udostępnisz go przez sieć. Wprawdzie Twój sprzęt ma kontroler SATA i SAS, ale:
    - Z instrukcji wynika że z SAS nie można bootować systemu.
    - Linux nie obsługuje sprzętowych konfiguracji Twojego sprzętu - więc programy na nim oparte też by odpadły.
    - Nie do końca wiadomo (a przynajmniej dla mnie nie jest to oczywiste) czy można skonfigurować kontroler tak, by jeden dysk był w trybie bez RAID a pozostałe w RAID 5 (czy RAID kontrolera SAS oraz kontrolera SATA są niezależne). Dla jednego trybu obsługiwany jest tylko jeden tryb RAID (supperted one RAID array w isntrukcji).
    Chyba, że się mylę to może ktoś to wyprostuje (byłoby to prostsze, szczególnie w kwestii skonfigurowania samego systemu po sklonowaniu).
    b) Autobootowalnego programu do migracji lub kopii posektorowej, który będzie widział sprzętowy RAID tej stacji (oraz sieć i Twoją kartę, jeśli wybrałeś rozwiązanie z udostępnieniem obrazu przez LAN).
    c) Trzeba się upewnić, że sterowniki RAID są zainstalowane w systemie - inaczej po sklonowaniu ten nie uruchomi się (patrz p. 2. b)).
    d) Trzeba podłączyć Twój obecny dysk pod USB, pod ATA, zgrać obraz dysku/partycji systemowej na inny dysk ATA lub zewnętrzny USB (i jego podłączyć) lub zgrać obraz dysku/partycji systemowej na inny komputer, podłączyć z Twoim siecią i udostępnić obraz oryginalnego dysku/partycji przez sieć.
    e) Podłączyć dyski przeznaczone na RAID do właściwego kontrolera i skonfigurować w BIOS-ie RAID 5 na Twojej stacji.
    f) Za pomocą autobootowalnego programu (może nowsze Linuxy zobaczą ten RAID prawidłowo - powinien być widoczny jako jeden dysk do sformatowania, popróbowałbym doświadczalnie) przenieść zawartość dysku/partycji lub sklonować z podłączonego przez przejściówkę oryginalnego dysku albo z obrazu przez sieć (program musi wtedy obsługiwać sieć i Twoją kartę sieciową lub musisz zaopatrzyć się w inną kartę sieciową, którą obsłuży).
    2. Przy odrobinie szczęścia i prawidłowo przeprowadzonych poprzednich operacjach, system uruchomi się. Jeśli nie to:
    a) System się w ogóle nie wczytuje:
    - Coś zrobiliśmy nie tak - jeśli dane na RAID są widoczne z zewnętrznego narzędzia upewnić się, że opcje rozruchu w BIOS są ustawione prawidłowo ewentualnie spróbować naprawić rozruch systemu np: z płyty instalacyjnej Windows. Jeśli nie ma danych - trzeba sprawdzić wszystko od początku procedury klonowania.
    b) System zaczyna się ładować ale kończy blue screenem.
    - Trzeba zainstalować sterowniki do RAID. Problem podobny jak przy próbie uruchomienia systemu na płycie głównej, na której nie był instalowany. Jedyne narzędzie jakie znam, które umożliwia taką operację (instalacja sterowników na systemie, którego nie można uruchomić) to Paragon Adaptive Restore. Jest on chyba niestety płatny. Może ktoś bardziej obeznany podpowie coś w tej kwestii, może da się to zrobić ręcznie.

P. S. To nie koniecznie jest optymalna procedura ale robiłem już takie rzeczy i nikt mi nie podpowiedział. Nie często robi się coś takiego, stąd pewnie nie ma wypracowanych metod.
  • Pomocny dla użytkowników
    helmud7543 napisał:
    Trzeba zainstalować sterowniki do RAID. Problem podobny jak przy próbie uruchomienia systemu na płycie głównej, na której nie był instalowany.

Można te sterowniki spróbować zainstalować przed klonowaniem (utwórz punkt przywracania). Zainstaluj, a w BIOSie zmień tryb kontrolera z AHCI na RAID. System powinien wstać.
    Niedawno zmieniłem płytę i procesor (6 letni AMD na nowego Intela G3220). Windows 7 wstał za pierwszym razem i zainstalował wszystkie sterowniki... Byłem w lekkim szoku.
  • Poziom 42  
    Czasem się to udaje, ale zwykle wtedy, kiedy jest to najbardziej potrzebne (np: awaria płyty głównej + konieczność dostępu do zainstalowanego systemu) widzimy piękne, niebieskie tło :-) Jak już system wstanie bez BSOD, to resztę sprzętu można zainstalować bez problemu.
  • Poziom 16  
    Dziękuję za cenne podpowiedzi!

@bolekis - słuszna uwaga z przestawieniem najpierw z trybu AHCI do RAID

@speedy9 - możesz rozwinąć, dlaczego nie ma to sensu?
    Chcąc przyspieszyć komputer chciałem początkowo użyć RAID0, ale nie mam zaufania co do bezpieczeństwa. Raid10? OK... wykonalne - 4 dyski pewnie będą, ale tracę połowę na mirror, w RAID5 mam i bezpieczeństwo wobec padu jednego dysku i szybkość i tylko n-1 pojemności dysków, ale chętnie wysłucham argumentów przeciw oraz alternatywy.

@helmud7543 - bardzo, bardzo dziękuję za szczegółową instrukcję krok po kroku.
    Przetrawię i postaram się na dniach przetestować procedurę z dwoma dyskami w raid0 (docelowych do r5 jeszcze nie mam) Co do kontrolera w tej stacji - gdzieś czytałem (źródło już zamknąłem), że nie ma problemu by dyski pracowały na nim nawet w różnych konfiguracjach raid i non-raid, np. 3 dyski w raid5, 2 dyski w raid0, sądzę, że da się pogodzić wszystko, ale jak jest naprawdę, wyjdzie w praniu.
    Kup jeden dysk SSD, który ma głowę pobije każdy RAID z HDD, który zrobisz. Nie wiem jakiej pojemności potrzebujesz, ale w cenie 3 dysków kupisz spokojnie SSD 256GB.
    Bezpieczeństwo? Kopia zapasowa na dysk zewnętrzny raz w tygodniu lub aplikacja do backupu ciągłego działająca w tle.
    RAID to zbędna komplikacja.

Dodano po 5 [minuty]:

Wrzucę potem porównanie wydajności (własne).
  • Poziom 34  
    @Autor:
    Czy używasz teraz dysku SATA czy SAS? Podaj model HDD.
  • Poziom 16  
    @speedy9
    niedawno odradzono mi SSD do tej stacji roboczej ze względu na ograniczenie przez sata2, oraz jedynie 8GB RAM - używam pliku wymiany (choć w sumie mógłbym go wywalić na inny dysk, ale niestety pozostałe są wolniejsze; albo zmienić/dokupić ram, ale FBDimmy wciąż trzymają się w cenie), oraz jak to określono, zauważalną różnicę będę mieć tylko podczas startu systemu i czasie uruchamiania niektórych programów....
    Poza tym osobiście wciąż jestem sceptyczny co do bezpieczeństwa ssd - jak już, pewnie szukałbym w rozwiązaniach enterprise z przedłużoną żywotnością (np starsze Intele 710? lub nowe s3500).
    Za 400zł mogę mieć 4 dyski WD Velociraptor, które w raid5 dadzą 480GB użytecznej przestrzeni, minimum jakie chciałbym mieć jako tzw. systemowy to 300GB.

@bolekis
    używam teraz dysku sata WD 3000HLHX.
    Myślałem czy nie warto przerzucić się na SAS i spiąć raid 10 z dysków 15k
  • Poziom 34  
    Kontrolery wbudowane w płytę niezbyt się nadają do RAID5. Sam się nad tym zastanawiałem ale czytałem że potrafią wyrzucać dobre dyski z macierzy. Z kolei kupowanie dedykowanego kontrolera RAID5 z własnym procesorem i pamięcią podtrzymywaną bateryjnie to zbyt duży wydatek.
    Co do możliwości przejścia na RAID to sam możesz przeprowadzić, lekko ryzykowny wprawdzie, eksperyment. Przestaw kontroler z AHCI w RAID i spróbuj uruchomić system z posiadanego dysku.
    Jeśli chodzi o rozbudowę szedłbym w stronę SSD+2xHDD RAID1 na dane i backupy.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Kup SSD Samsung 850 PRO i nie martw się żywotnością. Plik wymiany zostaw na SSD. To są zabobony z niską trwałością SSD. Używam takich dysków w komputerach pracujących po 8 godzin dziennie od około 4 lat. Bez problemów. Dyski marki Crucial i Intel.
    SATA2 ograniczy wydajność SSD, ale co z tego. Ciebie nie interesuje zapis i odczyt sekwencyjny tylko wydajność przy małych plikach. RAID5 bez dedykowanego kontrolera z własną pamięcią cache ma kiepski zapis, bo muszą być poboczne sumy kontrolne.
    Co do bezpieczeństwa, to w domowym komputerze od 3 lat robię kopię zapasową ciągłą danych na HDD programem WD Anywhere Backup (kopiuje pliki od razu jak są zmodyfikowane na dysk zewnętrzny, trzyma też kilka ich wersji) oraz raz w tygodniu obraz systemu (SSD, C: ) wykorzystując wbudowaną w Windows kopię zapasową.
    Takie małe porównanie wydajności (Intel SSD320 na SATA2). Dla zabay dodana karta SD i pendrive. Załóż, że te Velociraptory mają wydajność x3 każdy w porównaniu do Seagate... I skup się głównie na wartościach "Random".

• Poziom 16  
    W biosie ustawienie kontrolera to "AHCI+RAID" i w takim pracuję, pozostałe tryby to kombinacje IDE, więc nie mam co sprawdzać działania po przełączeniu w tryb raid, bo oddzielnego nie ma.
    Już byłem zdecydowany iść w kierunku raid5 na system, bo na 0 nie czół bym się komfortowo, jeśli chodzi o wizję awarii, a 10 to marnotrawstwo dodatkowego dysku, ale skoro kontrolery wbudowane niezbyt się do tego nadają, to nabiliście mi niezłego ćwieka.
    Kurcze, mieć jakieś trzy-cztery równe dyski i móc sobie potestować, byłoby pięknie.

Co do backupów - mam zarówno w zewnętrznej macierzy z RAID1 oraz kilku zewn. dyskach 2,5" kopię kopii i archiwum, ale robię je w miarę regularnie "z rąsi" - nie wspomagam się oprogramowaniem.

btw. do kopii ciągłej, jak to określiłeś speedy9, jaki poleciłbyś program, by kopiował na inny dysk w tej samej jednostce? rozumiem że to kopie przyrostowe w tym WD Anywhere Backup, ale pewnie program nie podejdzie bo powiązany z urządzeniem?

Na koniec pytania:
    1. Rozważać jeszcze w ogóle RAID10 na SAS 15k?
    2. Jeśli chodzi o SSD jestem skłonny zaufać Intelowi. Celować w konsumencką linię 530 wspierającą "End-to-End Data Protection" ale bez HET, czy lepiej w starszą 710 na SATA2 z HET ale bez w/w E-t-EDT" oba oczywiście zakupione byłyby nowe.
    szafranek72 napisał:
    btw. do kopii ciągłej, jak to określiłeś speedy9, jaki poleciłbyś program, by kopiował na inny dysk w tej samej jednostce? rozumiem że to kopie przyrostowe w tym WD Anywhere Backup, ale pewnie program nie podejdzie bo powiązany z urządzeniem?

To nie jest kopią przyrostowa. To jest w sumie pełny backup ciągle aktualizowany i do tego można trzymać nawet kilka wersji plików wstecz. Jak pisałem używam WD Anywhere Backup. Producentem tego oprogramowania jest zdaje się Memeo. Nie jest on zależny od sprzętu. Dostałem go z dyskiem. Seagate tez dołącza podobne programy z tego co wiem. Jest to ogromnie wygodne.

Ze względu na trwałość kup właśnie Samsung 850 PRO. Ten cały HET to taki chwyt marketingowy.

Po co ci hałasujące dyski 15k? Przy takiej ilości kopii zapasowych zbędny jest też RAID.

P.S.
    szafranek72 napisał:
    Co do backupów - mam zarówno w zewnętrznej macierzy z RAID1 oraz kilku zewn. dyskach 2,5" kopię kopii i archiwum

Nie obraź się, ale to już chyba lekka fobia. I do tego chcesz jeszcze RAID dokładać?
  • Poziom 16  
    Fobia nie fobia, dmucham na zimne, płytom nie ufam, jak kiedyś wyparowały mi dane, a odświeżać kopie kilkudziesięciu płyt choćby co 2-3 lata, zwyczajnie nie mam na to czasu. A kopia kopii dysków po tym jak moje fotografie z 2 lat (na szczęście tylko) dysk przekształcił w kaszankę zwaną glitchart, wtedy uratowały mnie akurat kompakty.
    O WD-A.B. spytałem, bo jest on do pobrania na stronie WD, przy okazji sprawdzę jak to działa i czy w ogóle zadziała.
  • Poziom 34  
    Wstaw ekran z menedżera urządzeń z rozwiniętymi gałęziami "Kontrolery ATA/IDE" oraz "Kontrolery SCSI/RAID"
  • Poziom 16  
    Bardzo proszę

• Pomocny post
    Poziom 34  
    IMO używasz właściwego sterownika więc teoretycznie nie powinno być problemu z uruchomieniem systemu sklonowanego na SATA RAID (bo SAS RAID to już inny kontroler). Do ustalenia pozostaje ilość dysków i rodzaj macierzy.
  • Poziom 16  
    bolekis - dzięki, też tak właśnie przypuszczałem

A teraz Panowie, myślę że temat mogę uznać za zakończony, choć nie definitywnie.
    Kolega speedy9 przekonał mnie do SSD - zobaczę jak to sie sprawdza ;)

Z macierzą dam sobie tymczasowo spokój - stworze ją kiedyś, jak tylko będę mieć jakieś wolne dyski, ale już tylko na zasadzie sprawdzenia/doświadczenia. Wtedy odblokuję temat i napiszę, jak (bez)boleśnie przebiegła migracja.

Pozdrawiam i raz jeszcze dziękuję wszystkim za cenne uwagi - przydadzą się!