Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rezystancja - Wpływ warunków atmosferycznych na rezystanje kabli w elektrowni PV

narsil90 10 Gru 2014 16:52 1404 4
  • #1 10 Gru 2014 16:52
    narsil90
    Poziom 6  

Witam,
    jestem w trakcie tworzenia narzędzia służacego do obliczania strat na przesyle energii elektrycznej za pomocą kabli średniego napięcia zakopanych w ziemi dla farm fotowoltaicznych znajdujących się w każdej części świata. Do zrealizowania tego muszę uwzględnić temperaturę oraz właściwości gleby.

Wiem, że istnieje takie coś jak temperaturowy współczynnik rezystancji, lecz obawiam się , że dotyczy on temperatury przewodu, a nie otoczenia.

Wiem również, że jest takie cos jak specyfic earth resistance [K*m/W] jednakże nie wiem jak to odnieść do rezystancji kabla i nie wiem czy to jest to co mi pomoże.

Wiecie coś może na ten temat? jakie wzory są potrzebne, aby móc dokładnie sprecyzować rezystancję kabli.

Pozdrawiam

0 4
  • #2 10 Gru 2014 17:08
    Loker
    Poziom 38  

Hmm, jak dla mnie temperatura gleby OK, ale właściwości? Może chodzi o rezystancję termiczną?
    Na przewodzie pod wpływem przepływającego prądu wydziela się pewna moc. Powoduje ona nagrzewanie się przewodu. Z drugiej strony mamy glebę otaczającą przewód o jakiejś temperaturze. Pomiędzy grzejącym się przewodem a ziemią jest jeszcze izolacja. Znając rezystancję termiczną izolacji, rezystancję termiczną gleby na jednostkę odległości, moc wydzielaną w przewodzie i temperature gleby można by się pokusić o policzenie rozkładu temperatur.

0
  • #3 11 Gru 2014 10:13
    narsil90
    Poziom 6  

Właściwości, ponieważ wilgotność gleby ma znaczenie przy odprowadzaniu ciepła. Sądzę, że materiał gleby również ma znaczenie. Póki co nigdzie nie znalazłem nic na temat, jaki wzór można by zastosować.

Jednak najbardziej mi chodzi o tą temperaturę otoczenia i jej wpływ na rezystancję przewodu.

0
  • #4 16 Gru 2014 23:36
    kazimierzbrejta
    Poziom 22  

Witam. Wartości rezystywności gruntów w zależności od ich rodzaju są podane w literaturze technicznej, ale wartości te do obliczeń Koledze nie są potrzebne. Jeżeli Kolega ma sporządzić bilans energetyczny strat mocy, to będzie potrzebna temperatura gruntu w miejscu ułożenia przewodów w różnych miesiącach roku. Oczywiście wzdłuż przewodów w których płynie prąd elektryczny przemieszczają się fale elektromagnetyczne tj. fala płaska, która przesuwa się w znacznej odległości i fala poprzeczna. Z falą poprzeczna związane jest nagrzewanie się przewodów przy jego przy powierzchniowych warstwach, ale wyznaczenie tych zależności zbliżonych do rzeczywistych jest bardzo trudne, lub wręcz niemożliwe. Przy sporządzaniu bilansu strat zależność tą wprowadzamy do obliczeń przy pomocy współczynnika.

0
  • #5 17 Sie 2016 09:26
    narsil90
    Poziom 6  

Są to wartości już obliczone i trzeba ptzyjmować dane wartości w zależności od przedziału temperatur w którym znajduję się średniej temperatury danej pory roku.

0