Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Minimalne ciśnienie wody w obi -

10 Gru 2014 20:25 2511 13
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich

Proszę o wyrozumiałość bo nie jestem specjalistą w omawianej materii :) . Mam pytanie o minimalne ciśnienie wody w obiegu c.o. kotła Termet Ecocondens Crystal 20 w otwartej instalacji. W instrukcji obsługi i informacji na stronie internetowej producenta, znalazłem informacje tylko o maksymalnym ciśnieniu wody w obiegu c.o. które wynosi 0,3 MPa czyli 3 Bary. Czy mam rozumieć że nie ma określonego minimalnego ciśnienia wody w obiegu c.o. kotła? .
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 43  
    Bathurst napisał:
    Czy mam rozumieć że nie ma określonego minimalnego ciśnienia wody w obiegu c.o. kotła? .
    Tak.
  • Poziom 2  
    Widzę że zdania są podzielone.

stanislaw1954 napisał:
    Bathurst napisał:
    Czy mam rozumieć że nie ma określonego minimalnego ciśnienia wody w obiegu c.o. kotła? .
    Tak.

Czyli kocioł będzie normalnie pracował, z obojętnie jakim ciśnieniem wody w obiegu, byle nie powyżej 0,3 MPa (3 Bary) ?
  • Poziom 43  
    Jacek79 napisał:
    1 bar ....
    Czyli to by oznaczało,że w instalacji bezciśnieniowej kocioł powinien stać ok. 10 m niżej niż grzejniki. Dobrze myślę?
  • Poziom 42  
    stanislaw1954 Nie wprowadzaj ludzi w błąd.
    Zawsze jest jakieś ciśnienie minimalne potrzebne do działania instalacji.
    Większość współczesnych kotłów gazowych ( o ile nie wszystkie) pracuje w obiegu zamkniętym i ma presostaty zatrzymujące kocioł przy spadku ciśnienia poniżej pewnej wartości opisanej w instrukcji.
    Nawet w obiegu otwartym ciśnienie na kotle występuje choć wynika ze słupa wody.
    W układzie pompowym wymagane jest pewne minimalne ciśnienie napływu do samej pompy. Wystarczy poczytać instrukcje do pomp.
    W układzie grawitacyjnym mamy cisnienie wynikające tylko z wysokości słupa wody a on wynika z tego że "grawitacja" nie działa jak tego słupa nie ma.
    Także ciśnienie na kotle zawsze musi być. Jakie? To zależy od okładu pracy i zaleceń producenta kotła.
  • Poziom 43  
    jack63 napisał:
    W układzie grawitacyjnym mamy cisnienie wynikające tylko z wysokości słupa wody a on wynika z tego że "grawitacja" nie działa jak tego słupa nie ma.

Tak jak piszesz- a to jak poprzednio
    Jacek79 napisał:
    1 bar .
    to obliczyłem:1 bar~ 1 atm, a to jest ok 10m słupa wody...czy się mylę?
  • Poziom 42  
    Nie udawaj Greka. Patrz post #3.
    A ciśnienia minimalne CO dla kotłów są różne i z reguły mniejsze od 1 Bar.
    W układzie zamkniętym przeliczanie ciśnienia na wysokość słupa wody jest czystą retoryką.
    Przecież ta wysokość to jedna z jednostek ciśnienia.
  • Poziom 43  
    W danych technicznych tego kotła , tak jak i w wielu innych nie ma oznaczonego ciśnienia minimalnego, a to oznacza,że może pracować "tylko" zalany wodą a grzejnik będzie wisiał np. 0,5 m nad nim i będzie wszystko działało.To jaki jest tam ciśnienie? Takie jak Ty napisałeś=> 1 bar?
    jack63 napisał:
    W układzie zamkniętym przeliczanie ciśnienia na wysokość słupa wody jest czystą retoryką.
    To trochę przedobrzyłeś. Przecież manometr wskazuje w tych układach jakieś ciśnienie. To jak jest --jest tam jakieś ciśnienie ,czy go nie ma? A jeśli nie słyszałeś do tej pory to Ci powiem, że 1 bar to w przybliżeniu 1 atm. , a to z kolei odpowiada ok 10 m. słupa wody.
  • Poziom 42  
    stanislaw1954 napisał:
    W danych technicznych tego kotła , tak jak i w wielu innych nie ma oznaczonego ciśnienia minimalnego,

Faktycznie w danych technicznych producent pominął tą istotną informację. :cry:
    Dla innych kotłów ta informacja jest podawana w sposób jawny a nie ukryty jak jak u Termeta. Mianowicie w opisach błędów jest:
    Błąd nr 37 : Niskie ciśnienie wody grzewczej w instalacji. Ci śnienie wody w instalacji grzewczej spadło poniżej < 0.5 bar.
    W opisach budowy znajdziemy element nr 19 : Przetwornik ciśnienia wody grzewczej,
    Trzeba po prostu znać trochę budowy kotłów i ich automatyki aby się wypowiadać.
    Nowoczesne kotły kondensacyjne są mocno pozabezpieczane. Wystarczy trochę pomyśleć aby wyobrazić sobie co sie stanie z wymiennikiem spalinowym gdy przestanie do niego docierać woda obiegowa lub nawet będzie docierać w zbyt małej ilości.
    Wnioski są takie, że rzeczony kocioł nie może pracować w większości układów otwartych. Był projektowany do układów zamkniętych. Patrz naczynie przeponowe.
  • Poziom 2  
    Dziękuje za odpowiedzi. Wszystko się zgadza. Kocioł musi mieć 0,6 bar żeby w ogóle "wystartować", przy 0,5 wyskakuje błąd o za niskim ciśnieniu wody w instalacji. Przeliczanie 1m słupa wody na 0,1 bar ciśnienia w instalacji jest słuszne. Kocioł może pracować w instalacji otwartej ,ale oczywiście wysokość słupa wody musi mieć wtedy przynajmniej 6 m. Co przecież często się zdarza np. jeśli kocioł mamy w piwnicy a naczynie na strychu.
    W danych technicznych kotła, jak pisałem na początku, jest informacja tylko o maksymalnym ciśnieniu wody w obiegu c.o. które wynosi 3 Bary. Jak słusznie zauważył jack63, w instrukcji jest jedynie informacja o błędzie jeśli ciśnienie spadnie do 0,5 bar. Moim zdaniem informacja o minimalnym ciśnieniu powinna być bardziej widoczna...
  • Poziom 42  
    Bathurst napisał:
    Kocioł może pracować w instalacji otwartej ,ale oczywiście wysokość słupa wody musi mieć wtedy przynajmniej 6 m. Co przecież często się zdarza np. jeśli kocioł mamy w piwnicy a naczynie na strychu.

Nie koniecznie może pracować! Bierzesz pod uwagę tylko warunki statyczne. Pomyśl co się stanie jak ruszy pompa kotła??? Kocioł włącza ją zanim otworzy zawór gazowy.
    Jak myslisz co się stanie gdy instalacja ma 6m w pionie ???
    Z tym naczyniem wzbiorczym na strychu to bym uważał. Może zamarznąć i co wtedy?
  • Poziom 2  
    Witam Panstwa!!
    Nie znam sie zupelnie na piecach a musze kupic nowy dwufunkcyjny piec z otwarta komora spalania w obiegu otwartym. Problem polega na tym ze w moim domku 80m2 czesto spada cisnienie wody i nie wiem w takim razie jaki piec kupic??? Do tej pory mialam Termeta ale zwyklego dwufunkcyjnego i czasem jak spadlo cisnienie wody to pompa nie chciala sie wlaczyc??? Co wybrac jaki piec kupic,poradzcie prosze!!!