Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic TH-50PV700P - wystrzelony tranzystor w module TNPA4186

qwertypoiu 11 Gru 2014 09:59 1857 10
  • #1 11 Gru 2014 09:59
    qwertypoiu
    Poziom 9  

Witam serdecznie.
    Chciałbym naprawić plazmę panasonica th-50pv700p która zepsuła się po włączeniu.
    Strzelił tranzystor na module TNPA4186.
    W związku z tym mam pytanie, od czego to się stało? Czy to od przepięcia, czy coś jeszcze mogło spowodować taką usterkę? Tej płyty nie będę naprawiał, tylko wymienię na sprawną.
    Czy mogę sprawdzić w jakiś sposób zasilacz bez podłączania reszty modułów, bo obawiam się, że ta płyta mogła paść od uszkodzenia zasilacza. Nie chciałbym, żeby nowa kupiona płyta poszła z dymem. Fotki do płyty zasilacza ETXMM655MEH
    Jak uruchomić zasilacz bez reszty modułów?

0 10
  • ambtechnic
  • #2 11 Gru 2014 10:26
    lisek
    Spec od monitorów

W st-by led powinien "odmrugać" nr. error .
    Potem ten error zgodnie z SM od chassis GPH10DA przełozyć na mozliwe uszkodzenia.
    To seria 7 plasm Panasonic z 2010r.

0
  • #3 11 Gru 2014 11:11
    qwertypoiu
    Poziom 9  

Wymienię też zasilacz dla świętego spokoju. Manuala już mam, właśnie go przeglądam.
    Ponieważ to moja pierwsza naprawa plazmy, prosił bym o wskazówki co do uruchomienia po wymianie modułu zasilacza i modułu Scan Drive. Po włączeniu do prądu pewnie będzie trzeba ustawić napięcia, które najpierw regulować?
    Jest taka naklejka na matrycy:

Czy jeśli uszkodzone będą płyty Scan Out TNPA4188 i TNPA4189 może wywalić znów tranzystory na płycie Scan Drive TNPA4186 ?

Dodano po 13 [minuty]:

W manualu piszą żeby do procedury ustawienia napięć włączyć przez wejście video biały sygnał. Jak to regulować bez generatora sygnału białego ekranu? Nie mam też oscyloskopu żeby sprawdzić przebieg w punkcie TPSC1

0
  • ambtechnic
  • #4 12 Gru 2014 10:32
    qwertypoiu
    Poziom 9  

Mam już sprawny zasilacz i plytę y sus, poczytałem trochę o róznych przypadłosciach plazmy panasonika,i mam trochę obaw co do uruchomienia tego tv.
    1. Sprawdziłem dokładnie latarką panel plazmowy, nie widać czarnych pikseli:-) więc matryca sprawna, jakoś jeszcze ją sprawdzić?
    2. Czy drivery -plyty TNPA4188 i 4189 da się jakoś sprawdzić ,czytałem że tak jak diodę się sprawdza ,a zatem które piny? Układy są pod radiatorami przyklejonymi na silikon, więc nie widać czy któryś nie ugotowany.
    3. Sprawdzać płytę Zsus? TNPA4187 ? Nic nie wystrzelone, czy też przegrzane, kondensatory nie spuchnięte. Mierzyć tranzystory?
    4. Po podłączeniu do prądu, tv pewnie wchodzi w stan standby, czy zanim go włączę sprawdzać jakieś napięcia na płytach? Nie chciałbym uszkodzić nowych płyt, bo trochę kosztują.
    5. Proszę o wyrozumiałość i pomoc ,gdyż plazmę od środka widzę pierwszy raz i w tym temacie jestem zielony. Dotychczas naprawiałem tylko crt i audio.

0
  • Pomocny post
    #5 12 Gru 2014 11:20
    lisek
    Spec od monitorów

Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania znajdziesz zapewne w manualu Treningowym na forum (schematy)
    *to bardziej rozbudowana i poglądowa instrukcja naprawy, jak SM

W tr. St-by zmierzysz tylko napięcie St-by i nic więcej.
    Reszta cała napięć pojawia się po full włączeniu plasmy.
    Jeśli będzie coś nie tak to powinien odmrugać error.

Cytat:
    X-SUS: to wg. P. SS-board
    Y-SUS: jw. SN-board lub / SC-board

Skoro wstawiłeś org. tranzystor (jak było na początku) w SC-board TNPA4186, nie ma "kondensatorów elektrolitycznych powiększonych" > to pozostaje tylko:
    * zmówić paciorek , zamknąć oczy i .... Power ON.

Masz dwie opcje:
    1. albo OK. Panasonic TH-50PV700P - wystrzelony tranzystor w module TNPA4186

2. albo Panasonic TH-50PV700P - wystrzelony tranzystor w module TNPA4186

ZMIERZ Tranzystory
    Cytat:
    Zsus? TNPA4187 ? Nic nie wystrzelone, czy też przegrzane, kondensatory nie spuchnięte. Mierzyć tranzystory?

2
  • #6 12 Gru 2014 17:19
    qwertypoiu
    Poziom 9  

No tak, łatwo się robi power on:-) i fajerwerki za 400 złociszy gwarantowane:-) pełen luksus, tylko żona mnie z domu wyrzuci jak tak się stanie. Dlatego wolę się upewnić co do tych driverów i płyty Zsus. Lisek dzięki za wsparcie, mam nadzieję że się uda naprawić ten mój leciwy tv, bo bardzo fajnie odbierał.
    Zmierzyłem czy nie ma zwarcia płyta Z sus na wejsciu zasilania kostki P11/SS11 w jedną stronę widać że ładuje się kondensator i pokazuje wartosć do nieskończoności w drugą stronę 618, czyli jest ok. Nie wiem czy mierzyć wszystkie tranzystory i diody na radiatorach w tym module, skoro na wejsciu zasilania zwarcia nie ma. Jak pobieżnie zdiagnozować drivery y

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

Przejrzałem kilka manuali treningowych, fajna sprawa, tylko nie ma nigdzie do mojego modelu. Tranzystory pomierzone bez zwarć pomiędzy nóżkami.

Dodano po 3 [godziny] 42 [minuty]:

Pozostaje pomierzyć drivery... zmierzyłem pomiędzy pinami wchodzącymi do czarnego złącza,sa wartości jak dla półprzewodnika w okolicach 450-540. Czy
    padnięty któryś z układów pod przyklejonymi radiatorami może zagrozić płycie Ysus?

0
  • #7 13 Gru 2014 15:49
    qwertypoiu
    Poziom 9  

Nie wiem jak pomierzyć te drivery, płytki nie przypalone, ale pewności czy są dobre nie mam. W tej sytuacji wolę nie ryzykować odpalania tej plazmy i zainwestuje w drivery wyjęte ze zbitej plazmy. Chyba że ktoś z was wie jak pomierzyć te drivery? Proszę o pomoc w tej kwestji.

0
  • #8 13 Gru 2014 18:36
    monekx
    Poziom 14  

Może się uszkodzić ysus, jak buffer jest padnięty. W training manualu do LG 42PJ350 jest opisane, jak zmierzyć buffery w tym modelu. Może ci to coś pomoże.

0
  • #9 13 Gru 2014 20:57
    qwertypoiu
    Poziom 9  

Pomierzyłem czy nie ma zwarcia pomiędzy wejściami sygnału Vfo i Vf, oraz na lini +5v_F i Vf na wejściu płytek driverów. Moduły zachowują wartości jak dla diody. Więc chyba sprawne.

Dodano po 16 [minuty]:

Czy oscylogram zamieszczony w manualu dla punktu TPSC1 jest ważny, czy tylko po odpaleniu zmierzyć napięcia w punktach kontrolnych płyty Ysus? Myślę zacząć od ustawienia napięcia Vsus zasilacza (wartość z naklejki ekranu) na 192V, potem sprawdzić Ve na module Zsus (wartość 169,8V wg. naklejki) a dalej regulować napięcia:Vbk +155V ; Vad ??V Init-F ?? na płycie Ysus. Dobra kolejność regulacji będzie?

0
  • #10 13 Gru 2014 22:43
    monekx
    Poziom 14  

Wiadomo, że zasilacz pierwszy. Oscylogramy są ważne, ale ja nie dorobiłem się oscyloskopu jeszcze wiec nie ustawiam. Staram się nie dotykać, a jak już to ustawiam na oko. Tak żeby obraz był dobry.

0
  • #11 14 Gru 2014 00:36
    qwertypoiu
    Poziom 9  

No to włączam...... zobaczymy co będzie....

Dodano po 1 [godziny] 29 [minuty]:

Plazma odpaliła. Ustawiłem napięcia w punktach
    TPVSUS=192V
    TPVAD=105V
    TPVE=169,8V
    TPVBK=155V
    W punktach pomiarowych:
    TPVSET=334V
    TPVSCN=97,2V
    TPVDA=76,2V
    TPSS1=160V
    Ponieważ nie posiadam oscyloskopu nie wiem czy kręcić VR602.
    Napięcia ustawiałem na śnieżącym ekranie .

Dodano po 11 [minuty]:

Wszystkie radiatory letnie, tylko środkowy na module Ysus z dużym tranzystorem K3880 (Q661) gorący. Zastanawiam się czy mu nie dołożyć więcej radiatora, czy może pokręcić tym potencjometrem?
    Pobór mocy z sieci jest większy o 120W od mocy na tabliczce. Czy to normalne, czy może jeszcze regulować?

0