Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa lampy akwariowej na power LED.

Mejo 11 Dec 2014 16:43 4710 6
    Mejo
    Level 2  
    Witam wszystkich. Mam taki, może nie problem a zapytanie. Jak najlepiej podłączyć zestaw power led aby móc zbudować pseudo lampę akwariową. Otóż. Dzisiaj przyszła do mnie paczka z chin którą zmówiłem jakiś czas temu no i niestety zasilacz/driver (parametry) mi się nie zgadza. Zapewne przez moją nie uwagę i braki wiedzy. Teraz mam taki problem jak to wszystko podłączyć. Może podam parametry i co chcę osiągnąć/zbudować.
    Led driver; model LL2230PF 30W
    Input
    AC;100-265V
    50/60Hz
    Output
    DC; 20-40V
    DC;900mA +/-5%
    n>= 85%

Power Led (wszystkie 1W)
    10x Zimna biała, 6000-6500K 3.2V-3.4V
    2x Red, 2.0V-2.2V
    2x Royal BLue, 3.2V-3.4V
    Niestety zamawiając nie zwróciłem uwagi na natężenie. No i w opisie aukcji, brak informacji na ten temat. Przeglądając fora mówi się o natężeniu każdej z diod około 300mA. Więc podejrzewam że u mnie będzie to samo.
    Driver miał zasilać do 10 power ledów zimnych białych, 2 czerwonych oraz 2 niebieskich.
    Czytając różne poradniki dowiedziałem się; że najlepiej jest łączyć diody szeregowo i to właśnie natężenie prądu w ledach jest bardzo ważne. No i tu pojawia się problem z moim driverem gdyż jest wyskalowany na 900mA. Zastanawia mnie jak najlepiej jest podłączyć taki układ. Czy koniecznością jest zakupienie przetwornicy, czy też zwykły rezystor, może jakiś układzik wystarczy? A czy może po prostu podłączenie 3 szeregów led równolegle zda egzamin? Proszę o porady. Dziękuję i pozdrawiam.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    Mejo
    Level 2  
    No szkoda. Myślałem ze istnieje może jakiś tani patent, typu rezystor lub przetwornica. No nic, pozostaje mi zakupić nowego drivera. A kozystajac z okazji to czy mógłbyś mi coś polecić? dziękuję.
    olelek
    Level 24  
    Zasilacz wybrany na Twoje potrzeby:
    http://www.tme.eu/pl/details/apc-16-350/zasilacze-do-led/mean-well/#

Powinien wysterować wszystkie diody LED połączone w szereg (ok. 45.5V w najgorszym przypadku).
    Teoretycznie mógłbyś kombinować z rezystorami przy każdej diodzie LED, lub połączyć je w 3 równoległe sekcje, każda zakończona rezystorem mocy. Obawiam się jednak, że byłyby z tym kłopoty polegające na dobraniu wartości, ustaleniu się prawidłowego prądu i stratach na rezystorach.
    robrtr22
    Level 10  
    mozna jakis schemacik jak to poskladac do kupy jeden zasilacz tylko wystarczy
    tronics
    Level 38  
    Kolega olelek pokazał link do zasilacza wystarczającego na tą ilość ledów zakładając, że wszystkie mają If=350mA (i zazwyczaj tak jest) który kosztuje niecałe 30zł (jak dobrze pamiętam ceny w TME są netto). Jest to zasilacz wystarczający i do tego wielokrotnie tańszy niż Twoja propozycja, jedynie brakuje mu możliwości "ściemniania" czyt. regulacji jasności (a w szczególności nie ma możliwości regulacji jasności poszczególnych grup - tj. osobno red, blue, white) ale analizując temat kolega nigdzie nie pisał o tym, że taką możliwość rozważa - czyli to po prostu ma świecić całe na max. Jeśli kolega będzie zainteresowany podziałem na osobne grupy i ściemnianiem to trzeba troszkę zmienić podejście.