Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetofon szpulowy AKAI GX-620 - mocno szumi.

11 Gru 2014 18:20 1551 5
 • Poziom 10  
  Magnetofon szpulowy AKAI GX-620, szumy tylko podczas odtwarzania w pozycji tape i włączonym play, w pozycji source szumu nie ma. Magnetofon szumi w obu kanałach równo dosyć mocno nawet bez taśmy. Nagrywanie i odtwarzanie super, bardzo czysto ale w przerwach miedzy utworami psuje to efekt. Przy głośniejszym odtwarzaniu wyraźnie słychać muzykę i mocny szum, nagraną szpule sprawdziłem na innym magnetofonie i szumu nie ma czyli wnioskuje ze wzmacniacz odczytu. Tylko od czego zacząć?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Od rozmagnesowania toru przesuwu taśmy i sprawdzenia stanu wyprowadzeń tranzystorów 2SC458 pracujących we wzmacniaczach odczytu. Jeśli są one skorodowane, pokryte czarnym nalotem, to tranzystory kwalifikują się do wymiany. Można zastosować 2SC945 lub BC548B/C.

  GM
 • Poziom 10  
  Tor taśmy rozmagnesowany , tranzystory mają nóżki jak by wyszły z fabryki nic nie skorodowane , cały magnetofon ogólnie jest czyściutki jak nowy, brak kurzu itp.Ciekawe jest to ze obydwa kanały szumią równo .( dość mocno ).
  Gdyby tranzystory uległy uszkodzeniu to równo w dwóch kanałach ?
  Ogólnie odtwarzanie jest ok całe pasmo idealnie .
  Wymienie tranzystory .
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Napisałem "jeśli wyprowadzenia są skorodowane, to tranzystory są do wymiany". Ty napisałeś, że "tranzystory mają nóżki jak by wyszły z fabryki nic nie skorodowane", dlaczego więc chcesz od razu wymieniać tranzystory?
  Korozja wyprowadzeń w starszych egzemplarzach 2SC458 była połączona zazwyczaj z rozszczelnieniem plastikowej obudowy i penetrację korozji do wnętrza tranzystora i uszkodzeniem jego struktury.
  Teraz należy ustalić miejsce powstawania szumu w obydwu kanałach.
  Zacznij od sprawdzenia toru zasilania i odsłuchania poszczególnych stopni wzmacniaczy odczytu przy pomocy innego wzmacniacza. Sprawdź napięcia na elektrodach tranzystorów wzmacniaczy odczytu. Przede wszystkim pierwszego stopnia, zaraz za głowicami.

  GM
 • Poziom 10  
  Wielkie dzięki Panu Grzegorzowi Markowskiemu za podpowiedz.

  Wymieniłem tranzystory 2SC458 po 2 sztuki zaraz za głowicą na BC547B . BC548 nie miałem .
  Mimo ze tranzystory wyglądały jak nowe i nie były pokryte czarnym nalotem jednak okazały się uszkodzone , po wymianie brak uciążliwego szumu.