Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetofon szpulowy AKAI GX-620 - mocno szumi.

11 Gru 2014 18:20 1551 5
  • Poziom 10  
    Magnetofon szpulowy AKAI GX-620, szumy tylko podczas odtwarzania w pozycji tape i włączonym play, w pozycji source szumu nie ma. Magnetofon szumi w obu kanałach równo dosyć mocno nawet bez taśmy. Nagrywanie i odtwarzanie super, bardzo czysto ale w przerwach miedzy utworami psuje to efekt. Przy głośniejszym odtwarzaniu wyraźnie słychać muzykę i mocny szum, nagraną szpule sprawdziłem na innym magnetofonie i szumu nie ma czyli wnioskuje ze wzmacniacz odczytu. Tylko od czego zacząć?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Od rozmagnesowania toru przesuwu taśmy i sprawdzenia stanu wyprowadzeń tranzystorów 2SC458 pracujących we wzmacniaczach odczytu. Jeśli są one skorodowane, pokryte czarnym nalotem, to tranzystory kwalifikują się do wymiany. Można zastosować 2SC945 lub BC548B/C.

GM
  • Poziom 10  
    Tor taśmy rozmagnesowany , tranzystory mają nóżki jak by wyszły z fabryki nic nie skorodowane , cały magnetofon ogólnie jest czyściutki jak nowy, brak kurzu itp.Ciekawe jest to ze obydwa kanały szumią równo .( dość mocno ).
    Gdyby tranzystory uległy uszkodzeniu to równo w dwóch kanałach ?
    Ogólnie odtwarzanie jest ok całe pasmo idealnie .
    Wymienie tranzystory .
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Napisałem "jeśli wyprowadzenia są skorodowane, to tranzystory są do wymiany". Ty napisałeś, że "tranzystory mają nóżki jak by wyszły z fabryki nic nie skorodowane", dlaczego więc chcesz od razu wymieniać tranzystory?
    Korozja wyprowadzeń w starszych egzemplarzach 2SC458 była połączona zazwyczaj z rozszczelnieniem plastikowej obudowy i penetrację korozji do wnętrza tranzystora i uszkodzeniem jego struktury.
    Teraz należy ustalić miejsce powstawania szumu w obydwu kanałach.
    Zacznij od sprawdzenia toru zasilania i odsłuchania poszczególnych stopni wzmacniaczy odczytu przy pomocy innego wzmacniacza. Sprawdź napięcia na elektrodach tranzystorów wzmacniaczy odczytu. Przede wszystkim pierwszego stopnia, zaraz za głowicami.

GM
  • Poziom 10  
    Wielkie dzięki Panu Grzegorzowi Markowskiemu za podpowiedz.

Wymieniłem tranzystory 2SC458 po 2 sztuki zaraz za głowicą na BC547B . BC548 nie miałem .
    Mimo ze tranzystory wyglądały jak nowe i nie były pokryte czarnym nalotem jednak okazały się uszkodzone , po wymianie brak uciążliwego szumu.